Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Timpul si rezonanta Schumann

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
oberkorn

oberkorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2007
De cativa ani circula pe internet o "poveste" despre anul 2012, calendarul mayas, intrarea in a 5-a dimensiune, etc. Eu am gasit-o pe anumite site-uri, dar circula si viral, pe e-mail. Probabil o stiti si voi. Intr-o sectiune a textului se face trimitere la rezonanta Schumann si la presupusa ei evolutie din ultimele decenii de la 7,8Hz (prin anii '70) la 12 Hz in prezent si, ca o consecinta a acestui fapt, comprimarea timpului. Se afirma ca ziua a scazut de la 24 ore la 16 ore in prezent. De fapt, ceea ce astazi inseamna 24 ore, in trecut ar fi reprezentat doar 16 ore efective.

Anul 2012 pare sa fi devenit un mit care circula nu doar la noi, ci si prin alte parti. Asta ma intereseaza mai putin. La fel a fost si cu "anul 2000". Vom traii si vom vedea. Dar idea cu comprimarea timpului ma intriga pentru ca vine in intampinarea unei impresii personale: parca am mai putin timp ca in trecut. E pur si simplu o perceptie subiectiva data de inaintarea in varsta, viata intr-un centru urban mare cu tot ce decurge de aici sau e ceva adevarat in ipoteza aceea cu evolutia rezonantei Schumann?

P.S. Daca s-a mai discutat asta pe vreun topic, imi cer scuze, dar nu am observat.

#2
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Si anul 2000 era un mit. Ne vom transforma in fiinte albastre cu trupuri plutitoare. Cui ii pasa?

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEminovici, on Jun 24 2008, 09:06, said:

Si anul 2000 era un mit. Ne vom transforma in fiinte albastre cu trupuri plutitoare. Cui ii pasa?

Atata timp cat nu observam schimbarea e totul ok :coolspeak:

#4
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Sunt de aceasi parere cu autorul topicului. :thumbup:
Si eu sufar de aceasi boala...mereu am avut impresia ca timpul curge PREA repede.
Treaba cu Shumann asta mi-a picat "pe bune"...
Ceva este de s-a marit atat frecventa...da' ce-i nu se stie/spune insa.
Poate candva/cineva ne va spune ca 1(una)zi=3(trei)luni de exemplu si uite asa vom fi satisfacuti
ca traim si noi mai mult.Dar cui foloseste!?

Eu cred ca acest "subiect" nu merita luat la misto...


cu stima,

Edited by drgroza, 24 June 2008 - 13:19.


#5
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008

View Postoberkorn, on Jun 24 2008, 09:03, said:

De cativa ani circula pe internet o "poveste" despre anul 2012, calendarul mayas, intrarea in a 5-a dimensiune, etc. Eu am gasit-o pe anumite site-uri, dar circula si viral, pe e-mail. Probabil o stiti si voi. Intr-o sectiune a textului se face trimitere la rezonanta Schumann si la presupusa ei evolutie din ultimele decenii de la 7,8Hz (prin anii '70) la 12 Hz in prezent si, ca o consecinta a acestui fapt, comprimarea timpului. Se afirma ca ziua a scazut de la 24 ore la 16 ore in prezent. De fapt, ceea ce astazi inseamna 24 ore, in trecut ar fi reprezentat doar 16 ore efective.

Anul 2012 pare sa fi devenit un mit care circula nu doar la noi, ci si prin alte parti. Asta ma intereseaza mai putin. La fel a fost si cu "anul 2000". Vom traii si vom vedea. Dar idea cu comprimarea timpului ma intriga pentru ca vine in intampinarea unei impresii personale: parca am mai putin timp ca in trecut. E pur si simplu o perceptie subiectiva data de inaintarea in varsta, viata intr-un centru urban mare cu tot ce decurge de aici sau e ceva adevarat in ipoteza aceea cu evolutia rezonantei Schumann?

P.S. Daca s-a mai discutat asta pe vreun topic, imi cer scuze, dar nu am observat.

"Rezonanța Schumann" este o mărime etalon recunoscută de către lumea științifică și pentru a cărei determinare este stabilită o formulă aproximativă...
Această formulă încearcă să determine valoarea energiei radiante a globului terestru în registrul de foarte joasă frecvență ținând cont de câmpul magnetic terestru de încărcarea ionosferei de interacțiunea acestora cu vântul solar,etc.
Fatalmente,toate aceste mărimi sunt influențate din câte se pare de mișcarea Soarelui în cadrul grupului de stele și brațului galactic din care face parte - odată cu trecerea într-o altă poziția,printr-un fel de principiu al domino-ului,toate elementele care participă în stabilirea valorică a rezonanței Schumann,s-au modificat.
Dar așa cum am precizat și pe alt topic("ne moare Soarele ?") modificarea aceasta nu urmează să apară în 2012 și nici nu se petrece dintrodată,având defapt caracter progresiv de-a lungul câtorva zeci de mii de ani ;
mai precis,modificarea de frecvență a început să se producă progresiv de prin 1978 iar astăzi acest proces continuă.
Ce legătură are asta cu timpul !?!
Cu timpul ca unitate convențională de măsură - nu are nicio legătură ; are însă legătură cu...ADN-ul tuturor vietăților.
Fiecare ființă dispune de un "computer" natural prevăzut cu un program deosebit de complex (lanțul ADN) în cadrul căruia există și un așa-numit cronometru genetic - care este un element din cadrul lanțului de informație ADN.
Acest mecanism nu este static și nici nu este un sistem perfect închis fiind supus interacțiunilor de tot felul cu mediul ambiant,printre altele fiind influențat și de emisiile naturale ale Terrei,de interacțiunea cu Soarele și Luna,etc.
Este evident că o modificare a frecvenței de fond a mediului natural în care trăim va influența imediat și ADN-ul astfel încât copilul se maturizează mult mai repede,procesele fiziologice și anatomice de creștere sau de înbătrânire se accelerează, inclusiv senzația de trecere a timpului,care se formează la nivel de Sistem Nervos Central - va deveni alta.
În ce privește timpul - ca noțiune și ca unitate de măsură ,- aceasta nu se modifică,fiind doar o simplă convenție artificială.
Doar ființele,mai precis cronometrul natural genetic - va fi acela direct influențat și poate,alterat de acese modificări de frecvență,ceea ce va conduce la modificări la nivel ADN și accelerarea anumitor procese evolutive care sunt în mod obișnuit controlate de către informația genetică din lanțul ADN.
Pe scurt,modificarea rezonanței Schumann conduce la modificări genetice lente și progresive în sensul reducerii timpului necesar dezvoltării și maturizării ființelor de pe Terra ,- probabil că ar trebui intervenit artificial prin mutații genetice de corecție,pentru a anula efectele acestui fenomen...Dar ingineria genetică nu este încă atât de bine stăpânită.
Referitor la anul 2012... Ce să zic despre 2012 anume !?! Că va fi după 2011 și înainte de 2013 ? Că mai sunt 3 1/2 ani până la 01.01.2012  ? Ce altceva vedeți așa special în acest an...?

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Chestia asta m-a dat pe spate:

Quote

"Rezonanța Schumann" este o mărime etalon recunoscută de către lumea științifică și pentru a cărei determinare este stabilită o formulă aproximativă...
Ii intreb pe toti cei care au facut vreun pic de fizica in liceu: cate marimi pentru care nu este stabilita cu precizie o formula de calcul cunosc? Daca e etalon, trebuie sa poata fi calculata cu precizie. Cum ar fi de exemplu, sa se lucreze cu mai multe valori ale metrului? In cel mai bun caz aceasta marime poate fi trecuta la capitolul supozitii, la fel ca faimoasa constanta cosmologica a lui Einstein, pe care acesta a repudiat-o, dar care se pare ca revine, deoarece inca nu stim sa explicam corect ritmul de expansiune a universului.

In orice caz cred ca senzatia ca timpul trece mai repede este pur subiectiva. Puteti sa faceti un experiment imergand cateva zile intr-un loc izolat, fara telefon, Internet si altele asemenea. Vi se vor parea cele mai lungi zile :P

#7
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008

View Postpufonel, on Jun 24 2008, 20:16, said:


mărimile,fie ele și "etalon" - sunt niște convenții,-printre altele sunt și "convenții de calcul" menite a ușura operațiunile de calcul ; putem stabili cu aproximație că distanța până la Soare este de 150 mil Km și numim asta U.A. cu toate că distanța reală până la Soare este în realitate variabilă de-a lungul anului calendaristic și calculată cu precizie ar comporta multe zecimale...
chiar și rezonanța Schumann este variabilă de-a lungul anului și chiar de-a lungul zilei - tocmai de aceea s-a stabilit o formulă aproximativă de calcul ; astfel, formula aproximativă de calcul a determinat o anumită valoare medie a acestei frecvențe - indiferent de anotimp sau perioada zilei.Această valoare medie - care prin definiție este aproximativă - a fost și este considerată etalon,adică la ea se raportează toate măsurătorile și înregistrările ulterioare.
Empiric (nu prin alte calcule!) - s-a observat modificarea acestei valori începând cu 1978.Raportând noile valori înregistrate la valoarea etalon stabilită în perioada imediat interbelică,s-a dedus ...   tot ceea ce am trecut în postarea precedentă.

#8
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008

View Postgilldarida, on Jun 24 2008, 20:35, said:


Addenda :

etalon = mărime acceptată convențional și oficial în știință,tehnică sau relații economice și care servește ca unitate de bază într-un sistem de măsurare ; de multe ori anumite elemente dimensionale observate în natură,sunt luate ca etalon ,- de pildă perioada în care Terra efectuează o rotație completă în jurul axei sale ori în jurul Soarelui,perioada în care Luna descrie o revoluție în jurul Pământului,densitatea specifică apei,parametrii fizico-chimici ai aerului considerați la nivelul mării,etc,etc.
De cele mai multe ori,mărimea respectivă este variabilă dar convențional este stabilită o anumită valoare pentru a servi ca bază de comparație.
  Pentru "rezonanța Schumann" - s-a stabilit o valoare medie care a putut fi nu doar calculată ci și înregistrată de aparatura de măsurare ; în funcție de măsurătorile realizate în condiții dintre cele mai diverse precum și în funcție de calculațiile efectuate,s-a stabilit o valoare medie care a fost luată ca etalon tocmai pentru a se putea sesiza modificările importante care ar putea apare de-a lungul timpului.
  Timp de aproape 30-35 de ani,această valoare s-a păstrat constantă dar începând cu 1978,ea a început să se modifice simțitor,progresiv.Asta este toată povestea...Implicațiile ei sunt de domeniul speculațiilor ; v-am prezentat o anumită teză susținută de unii oameni de știință...însă mecanismele geneticii nu sunt cunoscute prea bine de către știința actuală iar ADN-ul reprezintă încă o mare enigmă,situație în care totul se păstrează la nivel de ipoteză plauzibilă...dar atât.

#9
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Nu stiu daca ai dreptate, cum a aparut rasa umana? Prin ce miracol? Te-ai intrebat vreodata de unde ai aparut ca si entitate?

#10
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
"Pe scurt,modificarea rezonanței Schumann conduce la modificări genetice lente și progresive în sensul reducerii timpului necesar dezvoltării și maturizării ființelor de pe Terra ,- probabil că ar trebui intervenit artificial prin mutații genetice de corecție,pentru a anula efectele acestui fenomen...Dar ingineria genetică nu este încă atât de bine stăpânită."


Chestia interesanta este desigur ca fara a cunoaste "adevarurile" rezonantei toate vietuitoarele sufera aceasi modificare la nivelul infranuclear(ADN).
Dar ele nu percep ca noi trecerea timpului.Sau poate si ele se mai plictisesc sau au senzatia timpului insuficient pentru vanatoare...
Apoi ganditi-va la apa...la ghiata.Suporta consecintele rezonantei...
Si plantele,suratele noastre(e un film nou,misto tare,cu o idee super:The Hapenning)...ce ele nu suporta ca si noi efectul modificarii acestei frecvente!?

Si/Sau poate de acea se produc sinucideri in masa la balene si delfini...!?

Ca ceva merge aiurea e clar.Pana unde...

Edited by drgroza, 25 June 2008 - 18:01.


#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

Quote

Si eu sufar de aceasi boala...mereu am avut impresia ca timpul curge PREA repede.
nu-i niciun șpil în toată treaba, la 1 an, trecerea unei zile presupune că ai îmbătrânit cu 1/365 din timpul total conștientizat de tine până în momentul respectiv. la 20 de ani, o zi nu înseamnă decât 1/20·365 - de 20 de ori mai puțin decât ceea ce "simți" la 1 an.
timpul pare că se scurge din ce în ce mai repede.

#12
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postgigel de hohențolărn, on Jun 28 2008, 09:43, said:

nu-i niciun șpil în toată treaba, la 1 an, trecerea unei zile presupune că ai îmbătrânit cu 1/365 din timpul total conștientizat de tine până în momentul respectiv. la 20 de ani, o zi nu înseamnă decât 1/20·365 - de 20 de ori mai puțin decât ceea ce "simți" la 1 an.
timpul pare că se scurge din ce în ce mai repede.

foarte foarte tare teoria  :coolspeak:  ...  e a ta sau preluare din folclor ? ... ma gandesc ca n-a avut nimeni tupeul sa o expuna stintific  :P

#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkonami, on Jun 28 2008, 09:55, said:

foarte foarte tare teoria  :coolspeak:  ...  e a ta sau preluare din folclor ? ... ma gandesc ca n-a avut nimeni tupeul sa o expuna stintific  :P
băi frate nu știu câți sau mai gândit la treaba asta, cert e că după două beri și câteva meditații asupra timpului am ajuns și eu la concluzia ceea. încă n-am patentat-o că mi s-a părut un truism  :thumbup:

#14
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postgigel de hohențolărn, on Jun 28 2008, 11:47, said:

băi frate nu știu câți sau mai gândit la treaba asta, cert e că după două beri și câteva meditații asupra timpului am ajuns și eu la concluzia ceea. încă n-am patentat-o că mi s-a părut un truism  :thumbup:

pai din cauza aia poate creste si frecventa, stai, o nu, pamantul nu poate fi viu  :lol:

#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkonami, on Jun 28 2008, 12:02, said:

pai din cauza aia poate creste si frecventa, stai, o nu, pamantul nu poate fi viu  :lol:
nu măi, "frecvența aia" rămâne aceeași, iar, având în vedere că o zi numără tot 24 de ore, sau, altfel spus, o zi de acum și una din trecut măsoară același interval temporal, datorită relativității cu care resimțim noi curgerea timpului rezultă că pentru a explica egalitatea dintre două zile (ca șî interval temporal) conchidem că "frecvența aia" pare că crește. ce draci uscați o fi frecvența aia nu știu.

#16
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
pregatiti alcoalele pt 2012 ca vin et si au o sete in ei de numai numai!!!

aseara pana sa trag un cablu mi-au teleportat sticla de coniac de pe masa;  apoi ceo fi in 2012 distilarii la fiecare 500metri?

#17
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
De citit cartea "Materia vie și radiațiile" de prof.dr.Eugen Celan,apărută în Ed.Științifică și Enciclopedică 1985 ; acolo sunt explicate științific multe din procesele de interacțiune dintre vietăți și mediul terestru și cosmic...

Attached Files



#18
brux

brux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2009
Chestia asta m-a dat pe spate:

Ii intreb pe toti cei care au facut vreun pic de fizica in liceu: cate marimi pentru care nu este stabilita cu precizie o formula de calcul cunosc? Daca e etalon, trebuie sa poata fi calculata cu precizie. Cum ar fi de exemplu, sa se lucreze cu mai multe valori ale metrului? In cel mai bun caz aceasta marime poate fi trecuta la capitolul supozitii, la fel ca faimoasa constanta cosmologica a lui Einstein, pe care acesta a repudiat-o, dar care se pare ca revine, deoarece inca nu stim sa explicam corect ritmul de expansiune a universului.

In orice caz cred ca senzatia ca timpul trece mai repede este pur subiectiva. Puteti sa faceti un experiment imergand cateva zile intr-un loc izolat, fara telefon, Internet si altele asemenea. Vi se vor parea cele mai lungi zile :P

Mai asteapta un pic si lasa ca va baga astia cipuri ,le activeaza din sateli al 100 Hz si sa vezi ce mai va invartiti si munciti ca titirezu. Si nici nu o sa mai fie cazu sa va puneti intrebari sau sa va mai ganditi la cava anume. O sa va ganditi la NIMIC ca pt asta sunt bune frecventele astea inalte !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate