Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#55
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postcmd_DATA, on Jun 24 2008, 19:43, said:

Exact. Asta e problema. De ce sa se impuna chestiile astea, indiferent cat de bune considera unii ca sunt.
Ne apropiem de o dictatura? Una globala?
Maine poimaine vin astia "destepti" sa zica ca e obligatoriu implantul cu ID chip.

http://en.wikipedia.org/wiki/RFID

De-a dreptul scarboase vremuri...True  :confuzzled:

Dar v-ați gândit de ce? Că n-o fac doar de amorul artei. Lumea a vrut să scape de dictatură, să fie democrație. Lucrurile au început să strălucească, nu-i așa? Rata criminalității, a sărăciei, a inflației, a șomajului, toate astea au scăzut, nu-i așa? Acum vine cineva și propune o nouă „dictatură”, încearcă se rezolve aceste probleme. Ptiu, „cucăm-aș an gura lor” de nenorociți, cum își permit? Când am luptat atât pentru o viață mai bună, pentru democrație. Tocmai când a început să ne meargă bengos, vine UE și se bagă.

Edited by Fr3ak, 24 June 2008 - 18:55.


#56
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View PostFr3ak, on Jun 24 2008, 19:54, said:

Rata criminalității, a sărăciei, a inflației, a șomajului, toate astea au scăzut, nu-i așa?
Nu, nu-i asa. :unsure:

#57
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postbellea_77, on Jun 24 2008, 21:24, said:

Nu, nu-i asa. :unsure:

Bravo, ai răspuns corect... :console:

#58
senzatie6

senzatie6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 28.10.2006
http://www.happyfish...l_ecologic.html

#59
swimmerz

swimmerz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.12.2007
Nu e in regula sa interzica fabricatia lor atata timp cat exista cerere si cat unii oameni considera ca sunt periculase pentru ei. Eu unul am asa ceva in toata casa inclusiv in debarale unde lumina sta aprinsa cel mult 30 secunde. Recunosc ca sunt obositoare in raport cu becurile cu incandescenta dar sunt obisnuit de la bunici care au avut o viata intreaga neoane. Cat despre mercur habar nu am avut pana de curand, si cand ma gandesc ca atunci cand eram copii aveam o placere deosebita sa spargem neoane uzate. Ne placea cum pocneau... Eu am Philips cu lumina calda si Osram. Si vreo doua no name care cel putin au fost sinceri si au scris pe cutii ca sunt clasa energetica B.  cat despre leduri.... sunt scumpe si cel mai nasol  sunt cam unidirectionale cu lumina.

Edited by swimmerz, 01 September 2008 - 13:09.


#60
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Eu, daca nu o sa mai am voie sa folosesc bec normal, o sa folosesc lumanari

#61
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
eu am avut probleme zdravene cu ochii. votez din toata inima si in cunostiinta de cauza becurile normale. + votez pt. 150W acolo unde se citeste sau se uita la TV[etc].


cand am lucrat intr-un mediu cu neoane si ma dureau si ochii, astea inrautateau situatia f. tare....ieseam din jumatate in jumatate de ora intr-o zona cu lumina naturala ca sa imi revin...sa imi mai scada durerea de ochi.


lumina de neon e cea mai mare idiotenie posibila !

si alea economice deasemeni atat timp cat nu dau lumina clara , puternica .

#62
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am un sfat pentru aia care zic ca becurile economice sint prea chioare. sfatul este fenomenal in banalitatea lui fantastica: PUNETI MAI MULTE BECURI!!!!!

#63
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostMosotti, on Sep 4 2008, 16:03, said:

am un sfat pentru aia care zic ca becurile economice sint prea chioare. sfatul este fenomenal in banalitatea lui fantastica: PUNETI MAI MULTE BECURI!!!!!
Stating the obvious is funny  :rolleyes:

Becul consuma 11W, zice pe cutie ca lumineaza ca unul de 60W, dar voi va asteptati sa vedeti ceva ca la 100W, cand el consuma numai 11W. Matematica e optionala, dar nici chiar asa...

Edited by mrproper, 04 September 2008 - 16:48.


#64
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007

View PostMosotti, on Sep 4 2008, 16:03, said:

am un sfat pentru aia care zic ca becurile economice sint prea chioare. sfatul este fenomenal in banalitatea lui fantastica: PUNETI MAI MULTE BECURI!!!!!


Mai multe becuri nu schimba culoarea luminii. 7000 de becuri galbejite si economice o sa consume 20000W si o sa faca 3 tone de lumina galbejita. 1 bec de 150W in schimb are culoare foarte alba si stralucitoare. Subscriu la ce a scris ryanna, bec serios unde citesti si unde te uiti la televizor.

#65
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postbeo, on Sep 4 2008, 17:50, said:

Mai multe becuri nu schimba culoarea luminii. 7000 de becuri galbejite si economice o sa consume 20000W si o sa faca 3 tone de lumina galbejita. 1 bec de 150W in schimb are culoare foarte alba si stralucitoare. Subscriu la ce a scris ryanna, bec serios unde citesti si unde te uiti la televizor.
Spectrul ochiului:
[ http://muller.lbl.gov/photos/PffP/eye-spectrum.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spectre becuri:
[ http://web.ncf.ca/jim/misc/cfl/spectra.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu as zice ca ala Philips e foarte aproape de incandescent, fata de porcariile alea de la IKEA (de care am si eu, si nu ma plang deloc chiar).

#66
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Mai, uite, te cred ca sint becuri si becuri. Mai sint si gusturi si gusturi. Tu chiar spuneai ca nu iti place sa fie o lumina prea stralucitoare. Deci pentru tine e OK. In ceea ce ma priveste pe mine, eu nu am vazut (inca - sa zicem) vreun bec economic care sa ma satisfaca. Ceea ce pledez eu aici e ca aia din EU ar trebui sa nu bage la oameni pumnul in gura. Mai bine sa isi bata capul sa scoata pe piata produse care sa satisfaca orice consumator, si atunci ei vor renunta de buna voie. Nimeni nu are ca scop in viata sa consume energie electrica cit de multa.

Chiar m-am dus de citeva zile la un magazin mare de electrice de la mine din oras. Crede-ma, aveau acolo vreo suta de feluri de becuri cu incandescenta, si pe linga ele un fel sau doua de spirale din alea paralizate. Ma gindesc ca vor mai diversifica productia in urmatorii ani, dar daca ma calca pe nervi imi pun in tavan becuri de frigider, numai in semn de protest!

#67
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postbeo, on Sep 4 2008, 18:31, said:

Mai, uite, te cred ca sint becuri si becuri. Mai sint si gusturi si gusturi. Tu chiar spuneai ca nu iti place sa fie o lumina prea stralucitoare. Deci pentru tine e OK. In ceea ce ma priveste pe mine, eu nu am vazut (inca - sa zicem) vreun bec economic care sa ma satisfaca. Ceea ce pledez eu aici e ca aia din EU ar trebui sa nu bage la oameni pumnul in gura. Mai bine sa isi bata capul sa scoata pe piata produse care sa satisfaca orice consumator, si atunci ei vor renunta de buna voie. Nimeni nu are ca scop in viata sa consume energie electrica cit de multa.

Chiar m-am dus de citeva zile la un magazin mare de electrice de la mine din oras. Crede-ma, aveau acolo vreo suta de feluri de becuri cu incandescenta, si pe linga ele un fel sau doua de spirale din alea paralizate. Ma gindesc ca vor mai diversifica productia in urmatorii ani, dar daca ma calca pe nervi imi pun in tavan becuri de frigider, numai in semn de protest!
Evolutia isi urmeaza orbeste cursul, dar asta implica deseori si extinctia unor specii neadaptate. Si o specie dispare cand mediul se schimba mai repede decat se poate adapta. Mediul nostru energetic devine prea ineficient si periculos pentru traiul nostru, trebuie sa inventam surse noi de energie, si moduri noi de eficientizare. Altfel, ne ducem in rahat cu totii.

Da, schimbarea este nedemocratica, este o presiune nenaturala asupra populatiei. Dar rezultatul este predictibil de pe acum, si grabit, spre beneficiul tuturor.

Spune-mi, nu ti-ar placea sa alegi intre a plati facturi de 4 ori mai mici la e-on decat acum, sau sa ai de 4 ori mai multa lumina in casa cu aceeasi bani?

View Postbeo, on Sep 4 2008, 18:31, said:

dar daca ma calca pe nervi imi pun in tavan becuri de frigider, numai in semn de protest!
A, pai e la moda sa ai corpuri false cu spoturi pe tavan.

Si eu vreau sa-mi pun :D

#68
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
In primul rind eu nu cred iota din treaba aia ca oamenii incalzesc planeta si ca asa o sa o distruga, si asa mai departe. Astea sint gogorite. Pamintul asta s-a incalzit si s-a racit de zeci de mii de ori. Miine poimiine izbucneste un vulcan asa, mai mare, sau pica o piatra de sus si o sa ne plingem ca ne e prea frig.

In al doilea rind tot universul e energie si noi nu avem cu ce aprinde un bec??? Cineva tine in urma tehnologia, in ala trebe dat cu pietre, nu in becu meu.

In al treilea rind, sa am eu un bec de care vreau eu in tavan este unul dintre foarte (a se intelege foarte foarte) putinele luxuri pe care mi le mai permit. Diferenta aia pe factura de e-on nu ma face bogat.

#69
swimmerz

swimmerz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.12.2007
"Spune-mi, nu ti-ar placea sa alegi intre a plati facturi de 4 ori mai mici la e-on decat acum, sau sa ai de 4 ori mai multa lumina in casa cu aceeasi bani?"

Ar fi frumos sa fie asa dar practica arata ca degeaba facem economie ca tot mai mult platim! La toate utilitatile! De ex. la apa dupa contorizare cred ca mi-am redus consumul de cel putin 10 ori. Inainte de contorizare cateodata nici nu ma obosesm sa opresc apa, curgea vagoane. Nu era ok.  Ne-am pus contoare..... si platim din ce in ce mai mult! Au grija baietii de PROFIT. La noi in localitate costurile reale ale transportului si tratarii apei sunt fffff. mici pt ca ne intra Dunarea in casa la propriu. Asa si cu energia electrica... ce a crescut populatia romaniei!? s-au construit combinate siderurgice!? Aiurea! Eu sunt fan al economiei la orice dar totusi nu trebuie sa punem botul la toate vrajelile cu ecologia care am inceput din ce in ce mai mult sa cred ca e un fel de bau bau care se vrea a servi alte scopuri. Am pus termopane, izolatie, cfl-uri, o sa punem nu peste mult timp si colectoare solare probabil, credeti ca veti plati mai putin!? Nu! Cica "a crescut cererea in lume si de aia cresc preturile" Mai sa fie! Pai a secat Dunarea! Nu se mai invart turbinele!?

#70
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
:) Eu nu suport lumina becurilor normale, nu știu, m-am obișnuit fără ea și acum mi-e greu să o tolerez, cu toate că e mult mai bună pentru ochi și vedere..

#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am reușit să spag unul de 200 W? L-am deșurbat după ce l-am probat (deși se vedea că filamentul e întreg), fiind mare nu-l țineam ca lumea (trebuie să țin și de suportul duliei, că nu e fixat în perete) și când l-am deșurbat... boc-poc! :crybaby:

Lângă P-ța Iancului, între "Domo" și stația otobelelor 330 și 335 (sensul spre Pantelimon - Titan-Balta Albă desigur) e un magazin de electrice unde au becuri "Philips" clare de 75, 100, 150, 200 W. Cele de 75 și 100 sunt 2 lei bucata, iar cele 200 parcă 7 sau 8 lei/bucata.
La magazinul "Titan" au becuri spot (reflector) cu incadescență de 75 și 100 W. Cele de 100 W se găsesc la parter, și costă 7 lei ("Philips") și 5 lei ("General Electric (G.E.)" produse în Ungaria la fosta fabrică "Tungrsram"), iar cele de 75 la et. 4, unde e și magazinul de lămp (în dreapta liftului)i: 5 lei sunt cele "Sylvania" și 8 lei cele "Philips".

Îmi poate spune cineva, vor dispăra becurile de 24 V și cele de frigider?

Edited by djl, 13 May 2011 - 01:58.


#72
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Cum sunt becurile cu incadescență produse de "Tungrsram" după ce a fost rebrănduit "G.E. (General Electric)"?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate