Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Astia de la UE sunt de-a de-a dreptul CRETINI. S-au gandit ei bine, si cor sa interzica din... 2009 becurile clasice cu filament incandescent. Si cum noi... (pt ca o gasca a vrut asta) suntem in marele rahat denumit frumos UE (ce nume predestinat)... ne vom supune.

Adicatelea eu va trebui sa am in casa KAKATURILE de becuri "economice" care dau o lumina stravezie si ORIBILA sau... banalul si ucigatorul NEON. (toata lumea s-a plans in sedii de neoane si becuri economice)

WHY ?! Cica vom reduce astfel consumul de energie, deci se va degaja... mai putin bioxid de carbon :rolleyes:

Si doar am zis de atatea ori.. COMUNISM mai mare ca in UE nu exista decat in SUA. :) Dar UE vrea sa recupereze terenul rapid si chiar sa intreaca sistemul american de tampire a populatiei. Se pare ca le merge...

Quote

Comisia Europeană vrea să interzică, începând cu 2009, utilizarea becurilor clasice de către consumatorii casnici.

Măsura, care urmează să fie adoptată anul acesta, va fi aplicată în toate statele membre ale Uniunii Europene și are ca scop reducerea consumului de electricitate, deducând implicit la scăderea emisiilor de dioxid de carbon.

  De asemenea, consumatorii europeni ar putea economisi între 5-8 miliarde de euro.  

  "Este clar că până la mijlocul următorului deceniu becul clasic va dispărea din Europa", spune Jürgen Waldorf, expert al Asociației industriei electrice din Germania. Waldorf avertizează însă că dacă CE va introduce o perioadă de tranziție mai scurtă decât până în 2015, s-ar putea ajunge la blocaje.

  "Mai devreme de 2015 nu se pot crea capacitățile de producție necesare pentru cererea la nivelul UE", a spus Waldorf.

Sursa: EVZ

Attached Files



#2
@lyg@t0r

@lyg@t0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 23.08.2007
Ooooooooo da,asta da decizie :huh: ...Am cumparat si eu pentru casa mai demult niste becuri dalea tip neon,economice,in forma de spirala. Erau foarte suparatoare ochiului si in conditii de stres,la serviciu,sunt de-a dreptul enervante. Eu unul nu le pot suporta deoarece emit o lumina oarecum ''nenaturala'' care imi ''irita'' ochiul daca este expus pe timp indelungat.
Asta e,trebuie sa ne supunem :angry2:

Edited by @lyg@t0r, 19 June 2008 - 19:49.


#3
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Am înțeles că se interzice utilizarea becurilor clasice, dar eu am o întrebare: se va interzice și vânzarea lor?  :rolleyes:

#4
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Folosesc becuri clasice în toată aproape toată casa... mai puțin în bucătărie unde am neon.
Ce să zic... poate sunt prea obișnuit cu lumina becurilor clasice, dar nu îmi place deloc cea a becurilor economice.
Eu rămân pe becurile clasice. Oricum... e absurdă legea.

Parcă văd peste câțiva ani trafic cu becuri clasice :lol:

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostMonitox, on Jun 19 2008, 20:39, said:

Astia de la UE sunt de-a de-a dreptul CRETINI. S-au gandit ei bine, si cor sa interzica din... 2009 becurile clasice cu filament incandescent.

Uraaaaaaaaa!!!!  :)

Serios, e mai bine asa.

PS: Folosesc 100% becuri CFL.

Edited by mrproper, 19 June 2008 - 20:02.


#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmrproper, on Jun 19 2008, 21:00, said:

Uraaaaaaaaa!!!!  :)

Serios, e mai bine asa.

PS: Folosesc 100% becuri CFL.

Cum naiba le suporti? Mie nu-mi place deloc lumina lor... :(

#7
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Nici eu nu suport lumina becurilor economice,alea cu incandescenta parca-s mai linistitoare <_<

#8
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Posttyrael, on Jun 19 2008, 21:08, said:

Nici eu nu suport lumina becurilor economice,alea cu incandescenta parca-s mai linistitoare <_<
stirea asta e veche de jumate de an :P
oricum am de gand sa imi fac un stoc zdravan de becuri clasice daca labarii de la UE au de gans sa si puna in practica tampenia asta .
si sa vina apoi sa imi controleze casa

#9
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Eu am acasa numai becuri economice.
Tata e nebun cu economia,dar le suport.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce oferă becurile economice nu se poate numi lumină... sunt foarte obositoare!

M.U.E. cu becurile lor cu tot, cretinismul din UE e incomensurabil!

#11
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postsolitudes, on Jun 19 2008, 21:12, said:

si sa vina apoi sa imi controleze casa
Parca vad: " 'Seara, sunt organu' Tuzgureanu si am observat o lumina suspecta in locuinta dumneavoastra. Ce fel de becuri folositi?" :naughty:


Eu am la veioza un astfel de bec economic. Sunt multumit de el, nu mi se pare a fi chior. Ma rog, il folosesc pentru a lumina doar un colt de camera (biroul). E cu lumina galbuie (deci nu acel alb clar si obositor), poate de-asta.

Avand in vedere randamentul becurilor clasice (cu incandescenta), e o masura oarecum logica. Doar sa puna la punct tehnologia si sa faca becurile "economice" sa lumineze la fel :).

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostMonitox, on Jun 19 2008, 21:07, said:

Cum naiba le suporti? Mie nu-mi place deloc lumina lor... :(

[ http://www.lakewoodconferences.com/direct/dbimage/50029704/2U_CFL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://en.wikipedia....luorescent_lamp
Am din alea warm bright de 19-21W. Lumineaza cat 60W, desi intr-un spectru mai redus. Le folosesc de mult timp, si mi se par ok, nu ma orbesc peretii si pot sa ma uit inspre bec fara sa-mi paralizez retina...

Problema celor de peste 25 de ani este obisnuinta cu becurile clasice, dar uitati avantajele pozitive, atat in numar cat si in importanta a becurilor CFL fata de becurile clasice.

Luati in considerare vechimea tehnologica e becurilor incandescente, si observati dezvoltarea tehnologiei in timp. Si becurile economice vor deveni mai bune in timp.

Cat despre factura electrica, desi nu le uit deschise niciodata, nu ar trebui sa ma ingrijorez, calculatorul meu consuma mai mult decat toate becurile din casa insumate.

A, si creste pretul gazului, vreau sa-mi incalzesc casa si apa cu restul de electricitate care nu o consum...

Spectrul de la becurile mele:
[ http://fc01.deviantart.com/fs28/f/2008/101/7/7/Spectral_analysis_by_mrproper08.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vedeti, au o lumina portocalie si nu albastra artificiala.

#13
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Nici eu nu suport becurile astea economice. Am senzatia ca nu fac lumina deloc.
Am observat ca la becurile astea economice au inceput sa le scada calitatea, probabil vor sa renuntam singuri la ele, nu ca ni se impune.

#14
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View PostMonitox, on Jun 19 2008, 19:07, said:

Cum naiba le suporti? Mie nu-mi place deloc lumina lor... :(
Daca iti cumperi becuri economice din ultima generatie, se merita. Ma refer strict la cele cu lumina calda.

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Am in bucatarie neon (2 x 36W), dar in rest, becuri normale.

Mie imi plac cele economice ca lumineaza alb !

Daca trebuie sa le schimbam, conform normelor UE, le schimbam, ce sa facem !

Chiar o sa incerc, cand se mai arde, sa nu mai cumpar d'ala normal !

Edited by crysty2k5, 19 June 2008 - 20:44.


#16
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Daca va faceti griji ca veti fi nevoiti sa dati jos pe cele incandescente.... nici o problema, oricum se strica alea in 1500 de ore :D

#17
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ca sa se faca ceva cu adevarat, vor trebui sa scoata de la comercializare si sa interzica pe cele "clasice" ;)

Dar traim in Romania...sa vedem...

O sa ajunga becurile ca petardele de revelion :lol:

Edited by crysty2k5, 19 June 2008 - 20:49.


#18
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Cred că nu mai are stare Thomas Edison în mormânt de ciudă  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate