Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#37
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Post>ficus, on Jun 20 2008, 13:49, said:

lumina alba nu se poate colora prin mijloace empirice? :)
Ba da, dar prin substractie cromatica. Am postat mai sus niste poze, citeste aici: http://en.wikipedia....ki/Color_theory

(adica, poti colora, dar va fi si mai chior becul)

Edited by mrproper, 20 June 2008 - 12:58.


#38
Elandi

Elandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.05.2008
Cu siguranta imi voi strica eu instalatia de luminite pentru UE. :rolleyes:

#39
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostMonitox, on Jun 20 2008, 11:01, said:

Cel mai deranjat mi se pare faptul ca ajung sa-ti IMPUNA ce sa folosesti :( Ca unora le plac alea eco, ca altora nu, poate or avansa in timp ca si calitate... etc. DAR nu inteleg faza cu IMPUSUL in casa mea :( Pai intr-o zi or sa decreteze ca mierea de albine NU e ok si gata. Eliminam albinele !??! Va dati seama ce abuzuri pot face astia din comitetele alea.

Becul economic consuma mai putin si are durata de exploatare mai mare => consum redus de energie => reducerea poluarii

E ca si cum s-ar impune masinile cu EuroX in detrimentul Daciei, Oltcitului si trabantelor. Mie imi convine.

#40
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Ecologista cum sunt, am becuri economice toata casa (mai putin baie, unde am neon)
Din experienta mea (nu prea vasta, ce-i drept) pot zice ca cele mai bune becuri economice is hyundai: dau o lumina naturala, placuta ochilor, lumina care nici nu se compara cu cea data de becurile clasice.

Imi pare buna initiativa Comisiei Europene  ;)

Edited by s3ction31, 21 June 2008 - 11:49.


#41
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostSINEKT, on Jun 21 2008, 12:14, said:

Becul economic consuma mai putin si are durata de exploatare mai mare => consum redus de energie => reducerea poluarii

E ca si cum s-ar impune masinile cu EuroX in detrimentul Daciei, Oltcitului si trabantelor. Mie imi convine.
Come on, cu Trabantul ce-ai?  Se interzic becurile clasice actuale, nu becurile de epocă.  Ca analogie, nu cred că se duce cineva să arunce becul lui Edison din muzeu.

#42
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Și cu al nostru coleg mufă... ce au de gând?  :huh:

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostZamo, on Jun 21 2008, 15:25, said:

Și cu al nostru coleg mufă... ce au de gând?  :huh:
Trebuie sa treaca si el pe economic :idea:
[ http://www.gadgetgrid.com/wp-content/uploads/2007/10/halloween-compact-fluorescent-bulb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pufonel, 21 June 2008 - 15:15.


#44
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008
UE are cam mult tupeu.

#45
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008
Eu sunt perfect deacord cu UE. Becurile incandescente sunt depasite, consuma prea mult. Practic, lumina este un produs secundar, efectul principal e caldura, la temperatura aia incep sa lumineze. Spectrul unui bec incandescent este centrat bine pe infrarosu.

In ziua de azi exista alternative mult mai bune, cu viata mai lunga, consum mai mic, e drept, pretul e mai mare dar se merita daca se ia in calcul cat consuma cele incandescente tot iesiti mai bine.

UE nu poate interzice folosirea lor, dupa cum s-a mai zis, va interzice vanzarea lor. Singurele becuri incandescente care se vor vinde vor fi cele pentru frigidere si alte aparate care au nevoie de becuri incandescente.

Edited by Thylacine, 21 June 2008 - 20:36.


#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Becurile economice o consuma mai puțin, da' sunt mai obositoare pentru ochi. Le-aș folosi doar în combinație cu becurile clasice!

#47
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mă întreb daca după comercializarea pe scară largă a becurilor economice, se vor înmulți cazurile de  intoxicație cu mercur.
De unde să știe badea Vasile că nu ai voie să arunci becul pe orișiunde.

#48
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostMirovaia_Scorb, on Jun 23 2008, 00:39, said:

Mă întreb daca după comercializarea pe scară largă a becurilor economice, se vor înmulți cazurile de  intoxicație cu mercur.
De unde să știe badea Vasile că nu ai voie să arunci becul pe orișiunde.
Sa speram ca becurile cu LED vor ajunge destul de eficiente si ieftine pentru a fi folosite pe scara larga pana atunci.

#49
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Și @mufă va trebui să-și schimbe avatarul??? :w00t:

#50
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostZamo, on Jun 21 2008, 15:25, said:

Și cu al nostru coleg mufă... ce au de gând?  :huh:

View PostFr3ak, on Jun 23 2008, 20:32, said:

Și @mufă va trebui să-și schimbe avatarul??? :w00t:

Mă întreb dacă ai citit topicul înainte să raspunzi.


Ontopic.  M-am dus în IKEA și am luat un bec "economic" de 20W și unul de 11W (de fapt 3, că vin la plic).  Ca să le încerc.  Aparent domeniul a mai evoluat, nu seamănă neam cu chinezăria pe care am încercat-o acum cîțiva ani, renumitul bec cu întuneric, e mult mai bine.  Și anume, ăla de 20 pare destul de ok pentru o cameră în care nu-ți petreci prea mult timp (cum ar fi holul sau baia), pe cînd ăla de 11W e foarte bun de aruncat, dar nu știu unde că am auzit că conține mercur și poluează.

Mai sap.

#51
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostStrict, on Jun 24 2008, 13:19, said:

M-am dus în IKEA
Experimental am determinat ca IKEA sucks. Is becuri ordinare cu brandul lor. Data viitoare recomand ceva mai de firma.

Nu uitati, costul marit indica si performante si durata de viata marite.

Pana acum mi s-a dus un singur bec, partea electronica, desi se vede uzura fizica a tubului. A functionat cam 1200-1500 ore in mediu umed (inclusiv 100% umiditate).

#52
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostStrict, on Jun 24 2008, 13:19, said:

Mă întreb dacă ai citit topicul înainte să raspunzi.

Da, l-am citit și m-am gândit să-l copiez pe @zamo...  B)

#53
cmd_DATA

cmd_DATA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.06.2008

View PostMonitox, on Jun 20 2008, 11:01, said:

Cel mai deranjat mi se pare faptul ca ajung sa-ti IMPUNA ce sa folosesti :( Ca unora le plac alea eco, ca altora nu, poate or avansa in timp ca si calitate... etc. DAR nu inteleg faza cu IMPUSUL in casa mea :( Pai intr-o zi or sa decreteze ca mierea de albine NU e ok si gata. Eliminam albinele !??! Va dati seama ce abuzuri pot face astia din comitetele alea.. se aduna o gasca de schizofrenici acolo si in 2-3 decenii ne halesc. O sa fim tatuati cu un UE pe frunte si pasaportul va fi implantat la nastere :D

Scarboase vremuri...

Exact. Asta e problema. De ce sa se impuna chestiile astea, indiferent cat de bune considera unii ca sunt.
Ne apropiem de o dictatura? Una globala?
Maine poimaine vin astia "destepti" sa zica ca e obligatoriu implantul cu ID chip.

http://en.wikipedia.org/wiki/RFID

De-a dreptul scarboase vremuri...True  :confuzzled:

Edited by cmd_DATA, 24 June 2008 - 18:47.


#54
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostMonitox, on Jun 19 2008, 19:39, said:

Astia de la UE sunt de-a de-a dreptul CRETINI. S-au gandit ei bine, si cor sa interzica din... 2009 becurile clasice cu filament incandescent. Si cum noi... (pt ca o gasca a vrut asta) suntem in marele rahat denumit frumos UE (ce nume predestinat)... ne vom supune.

Adicatelea eu va trebui sa am in casa KAKATURILE de becuri "economice" care dau o lumina stravezie si ORIBILA sau... banalul si ucigatorul NEON. (toata lumea s-a plans in sedii de neoane si becuri economice)

WHY ?! Cica vom reduce astfel consumul de energie, deci se va degaja... mai putin bioxid de carbon :rolleyes:

Si doar am zis de atatea ori.. COMUNISM mai mare ca in UE nu exista decat in SUA. :) Dar UE vrea sa recupereze terenul rapid si chiar sa intreaca sistemul american de tampire a populatiei. Se pare ca le merge...



Sursa: EVZ
Am iluminat cu neoane rotunde(aplice), cel putin la mine folosesc un bec de masina (halogen)ca vieoza, alimentat la un  un traf vechi puternic cu iesire 12V,de la un proiector 16 mm!Lumina suficienta,fara sa deranjeze ochiului! :dj:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate