Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Copil înviat din morți la Mânăstirea Bănceni (Ucraina)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ma inscriu primul la stalpul infamiei ca unul care crede in invierea mortilor, dupa cum ne-au lasat invatatura apostolii. E mai greu de demonstrat ca sunt in deplinatatea faculttailor mintale :) mai ales prin intermediul forumului.
Nu cu invierea mortilor am eu o problema, ci cu modul in care BOR manipuleaza asemenea dovezi. Despre copilul respectiv habar nu am daca e adevarat sau nu, desi pentru binele micutului sper sa fie adevarat.

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
hai bre, ne lasi ?? :lol:

#21
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
tocmai asta este nebunia, ca moartea nu este un sfarsit.

#22
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
mdaaaa...
uite unu' care a inviat fara oase sau o bucata din tonele de bucati din sfinta cruce:

Quote

Un american de 21 de ani din Texas si-a revenit miraculos din coma, chiar in momentul in care medicii se pregateau sa-i preleveze organele, informeaza editia online a ziarului The Telegraph.

Zack Dunlap suferise un accident de masina in urma caruia a intrat in coma profunda, fiind declarat in moarte cerebrala. Inexplicabil, el s-a trezit brusc exact in momentul in care medicii se pregateau sa-i faca o operatie de prelevare de organe.

Tanarul povesteste cum l-a auzit pe doctor spunand ca este in moarte cerebrala.

"A fost ingrozitor. Imi venea sa sar la doctor, sa-l iau la bataie, sa-i spun ca nu sunt mort", isi aminteste norocosul in varsta de 21 de ani.
...
ziare.com

nu mai fiti naivi...
cum o biserica nu are fonduri, plinge o icoana tiparita si incepe pelerinajul aducatorilor de bani...
daca ii vedem pe pocaiti la tv cum vindeca pe banda rulanta 200 de paralizati pe stadion, ii acuzam de impostura...

doctorul care l-a declarat mort pe baiat era treaz? au mai aratat la tv o asistenta care a declarat moarta o baba pe baza observatiei ca pute a hoit...  :lol:

Edited by H725, 19 June 2008 - 14:36.


#23
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Cum ajung la (urechile) ochii vostri asemenea minuni cum cautati fel de fel de explicatii bizare( sau ciudatenii cum ar fi oastea domnului), poate, poate o incapea in mintea voastra stramta. Parca nu a mai fost si nu va mai fi asa ceva, nici nu incepe lumea si nici nu se termina cu voi.
De fapt e greu de acceptat ca lumea nu se invarte in jurul vostru, eterna bariera : ce nu vad/aud/miros/pipai sau gust EU nu exista.

Edit : Asa nu mai terminam niciodata. Ce ar mai fi de spus decat ca ramane cum am stabilit, adica cum era, adica unii cred si altii nu, adica... :argue:

Edited by sorin2007, 19 June 2008 - 14:49.


#24
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
da in jurul cui se-nvarte lumea ? Ca asta numai minune nu e.

#25
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
atit timp cit prea :lol:  daniel merge la doctor si nu se roaga la moastele lui nectarie, nu exista minuni...

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostNicanor, on Jun 19 2008, 14:29, said:

tocmai asta este nebunia, ca moartea nu este un sfarsit.

desigur ca nu, este un nou inceput. acuma depinde cum ai fost prostit in copilarie sau cum ti-au spalat creierii la maturitate. poti ca dupa moarte sa:

- stai flexat in pamint pina vine cristos a doua oara
- te duci in rai si babardesti jde fecioare
- te reincarnezi intr-o maimutza
- te faci stafie si te razbuni pe cel care te-a omorit dupa ce te-ai babardit cu gagica dupa ce ati facut impreuna oale de lut
- te faci strigoi si sperii satenii fara motiv
- etc etc etc

View Postsorin2007, on Jun 19 2008, 14:38, said:

De fapt e greu de acceptat ca lumea nu se invarte in jurul vostru, eterna bariera : ce nu vad/aud/miros/pipai sau gust EU nu exista.

asa si este. exista miliarde de minuni, dar toate li se intimpla altora. cind mergi sa vezi cu ochii tai minunea, ghinion, minunea s-a epuizat :first:

ce nu-mi place mie este ca desi asa de multa lume crede in invieri si in vieti de apoi muuuuuuuuult mai misto decit cea prezenta, ca niste ipocriti nenorociti, marea majoritate se agata de viata asta de parca ar fi UNICA, desi tot majoritatea se pling ca e naspa, e greu, e vai si-amar. asta nu-i impiedica pe bietii credincioci ipocriti nenorociti care cred in viata de apoi minunata sa implore dupa bani pentru nus ce operatii la beijing ca sa mai stea inca un an in perfuzii pe lumea asta. imi vine sa borasc. bleah :puke:

#27
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...mossoti, cam rudimentar compendiul tau de istorie a religiilor dar trecand peste tonul blasfemiator admir puterea ta de sinteza.
daca ratezi totusi niste valente mult mai profunde ale sufletului tau? fii mai atent ce se intampla in jurul tau, sunt sigur ca vei deslusi la un moment dat niste semne.

#28
macool

macool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2007
Ma uit prostit la stire si am aceiasi tentatie sa judec asa cum cei mai multi judeca ,dupa  chipul si asemanarea noastra.Toma necredinciosul,parca asta era cel care a intors totul pe dos si nu se stie daca pana la urma afost convins,asa si noi ,ne convingem numai prin comparatie si dovezi "solide" cum ar fi un eventual raport al procuraturii din Kiev? De fapt ma uitam prostit si  la stampilele din pasaportul meu care marcheaza prima si ultima intrare a mea in Ucraina cand am fost chemat de catre un prieten sa pictam cincizeci de ocnite ce inconjurau exteriorul si turlele bisericii mari a manastirii din Bancesti.Am intrat in Ucraina pe data de 21.06.2004 si am parasit-o in ziua de 28.06.2004.Am  stat la manastire fara sa fac altceva decat sa mananc ,sa dorm si sa urc pe schele pentru a asterne fresca pe zid .Nu am pictat nimic  decat cateva linii decorative si fonduri,desi fac meseria asta de 20 de ani ,de pe urma mea nu au ramas chipuri picate pe zidurile acestei manastiri.Totusi efectiv am sta la manastire timp de 7 zile timp in care ,fara sa cer cuiva ,am fost vindecat de obiceiul fumatului pe care-l  aveam de 35 de ani (fumam si noaptea ...3 pachete detigari pe zi) Ciudat ,ptr ca incercasem sa ma las de fumat de 3 ori cu intervale reusite de 6 pana la 9 luni,dar de fiecare data recidivasem.Se pot face tot felul de speculatii pro si contra ,numai ca eu pot spune urmatoarele:atat de mare bogatie  materiala  risipita intr-o manastire,nu am vazut nicaieri,atat de mare dispret pentru bogatiile materiale ca acolo nu am vazut nicaieri,atat de mare modestie in felul de viata al monahilor ce traiesc acolo si atata curatenie sufleteasca nu am vazut nicaieri,o atat de mare si sfanta energie nu am simtit nicaieri.Timpul acolo are o alta valoare,lucrezi mai mult si mai cu spor fiind acolo,pare ca si cum tipul s-ar fi dilatat.Fireste parerile personale pot fi subiective.Totusi ce explicatie gasiti gramezilor (cel putin doua ,la vremea aceea) de carje,carucioare de invalizi ,protezelor diverse,care sunt in imediata apropiere a zidurilor manastirii?Nimeni nu spunea nimic cand erau intrebati,dar am vazut cu ochii mei de sus de pe turla la care lucram pe batrana care venise cu o zi inaintea noastra  si iata ca dupa trei zile de sedere incepuse sa vorbeasca si se daduse jos din caruciorul in care venise.Impingea singura caruciorul.Nu are importanta ce credem noi,minunile se intampla indiferent daca noi credem sau nu,indiferent daca suntem ortodocsi ,catolici,budhistiti sau atei.Exista doar un singur Creator Divin.Oricare ar fi numele sau puterea Lui se face simtita tot timpul.Depinde numai de noi daca o simtim sau nuIn rest totul e un.........BASM

#29
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
ce semne ? Tu ce semne ai primit ?
interesant primul post al lui macool...cum era cu mintitul ?

Edited by cutler, 19 June 2008 - 15:52.


#30
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostNicanor, on Jun 19 2008, 09:52, said:

Slăvit să fie Domnul!

Slavita sa fie prostia si prostii care imbuiba capul altor prosti cu asemenea tampenii.

Abia astept sa treaca la 2 metri sub pamant generatia asta de bosorogi indobitociti care isi fac cruce prin autobuze si la o gura de canal daca are cruce pe ea. Esti credincios si crezi in ala de sus, crezi in mintea ta si fa-ti cruci si urla despre invieri la tine acasa nu pe strada, in mijloacele de transport si cu atat mai mult nu pe forumuri.

#31
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostMosotti, on Jun 19 2008, 16:16, said:

ce nu-mi place mie este ca desi asa de multa lume crede in invieri si in vieti de apoi muuuuuuuuult mai misto decit cea prezenta, ca niste ipocriti nenorociti, marea majoritate se agata de viata asta de parca ar fi UNICA, desi tot majoritatea se pling ca e naspa, e greu, e vai si-amar. asta nu-i impiedica pe bietii credincioci ipocriti nenorociti care cred in viata de apoi minunata sa implore dupa bani pentru nus ce operatii la beijing ca sa mai stea inca un an in perfuzii pe lumea asta. imi vine sa borasc. bleah :puke:
Ce-mi place mie cand nu esti ipocrit si mai ales cand cunosti credinta ipocritilor nenorociti. bleah.
Inteligent cum esti poate intelegi ceva din insiruirea astea de cuvinte, daca nu intelegi nimic e acelasi lucru, oricum o sa vorbesti tot timpul luand ca etalon prejudecatile tale ipocrite. Apropo de UNICA(ti-am subliniat sa nu mai faci efortul de a citi tot) :
"Desigur că viața e reală și serioasă de vreme ce e de la Dumnezeu, că într-însa a coborât Hristos și că aici se hotărăște dacă vom fi mântuiți ori osândiți pe veci.
Dar tot atât de adevărat este că viața-i ireală și neserioasă, iluzie și deșertăciune. (Aceasta o spune și hinduismul.)
Dacă ne luăm numai după Longfellow ajungem la o concepție „mic burgheză", strâmtă, anostă, contabilă a vieții.
Dacă ne luăm numai după hinduism, dăm de murdărie, mizerie, dezgust și nepăsare.
Trebuie prin urmare să ne luăm simultan după două concepții diametral opuse. Trebuie să credem două adevăruri care se exclud. Nu se poate! Se poate: dovadă sfinții, eroii și nenumărații oameni de bine.
(Se poate și pentru că cele două puncte de vedere nu sunt contradictorii și inconciliabile — cum ar fi Dumnezeu și Mamona — ci reprezintă două fețe ale unei singure complexe realități pe care mințile simpliste le despart în mod absolut, dar cele echilibrate le armonizează ca blagoslovită iscusință.)"

"Viața este hotărâtor legată de verbul a face: trăirea noastră pe acest pământ, trecerea noastră prin această lume constituie faza lui a face. Moartea (ori stările prevestitoare și asemănătoare ei) stau sub semnul lui a fi. (Moartea însăși ar putea fi definită ca trecerea în starea lui a fi, un a fi absolut, purificat de orice contingență.)

Nici Domnul n-a căutat moartea. A așteptat-o, dar n-a forțat lucrurile. Mântuitorul prin urmare nu aprobă setea de moarte, nerăbdarea, sinuciderea camuflată. Aș zice că, dimpotrivă, curajul creștinesc presupune dragostea de viață, dacă a trăi nu înseamnă a te rușina de El și de tine însuți. Viața e darul lui Dumnezeu, păstrarea ei cât mai mult se impune. Nu însă cu orice preț: în orice clipă, fără grabă și fără șovăială, trebuie să fim gata s-o dăm pentru ce ne depășește, pentru acel lucru fără de care nu am supraviețui noi, ci cadavrul nostru viu, turcita noastră umbră. Numai astfel, pierzând-o, îi dăm vieții o valoare. Paradoxul acesta — cel mai amețitor — l-a formulat învingătorul însuși expressis vorbis: cine ține la viața lui o va pierde, iar cine-și pierde viața pentru Mine o va găsi. (A se lua aminte că pentru Mine înseamnă și pentru cei mai mici ca El care sunt în suferință și nedreptate ori pentru o idee care se poate prevala de a fi conformă cu voia Lui.)"
Sictirire placuta in continuare. Cu adevarat unii sunt cadavre vii, traiesc ca sa manace. Unii.

Edited by sorin2007, 19 June 2008 - 16:03.


#32
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
tu crezi ceea ce scrii ? Sunt gandurile tale personale sau invatate ?

#33
manase

manase

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 80
  • Înscris: 26.05.2008
Nicanor, să avem iertare, părinte, ai sărit ca la rața la muci.

Adică, tu, care știm că ești preot, hăruit de dumniezău, ca să zic așa, di ce nu poți face și în RO niște învieri, măcar d-alea cu 1 și 0, nu cu x și 0, că tare mult s-ar mai bucura niște banați de pe forum?! Sau măcar niște suspenduri anulate. Chiar trebuie să așteptăm inaugurarea noului sediu softpedia din ucraina?

#34
underscore

underscore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.07.2007
Un copil este dus la centrul medical din Banceni , Ucraina unde niste doctori extraordinari, nu ma indoiesc
constata lipsa pulsului si moartea. Dupa cateva ore copilul isi revine.

Miracol, inviere.

Sute, mii de copii nevinovati mor din cauza saraciei, a lipsei alimentelor, a bolilor, a bombardamentelor, a dezastrelor naturale. Si raman morti. Ingropati. Sau nu.

Slavit fie !!!

#35
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
traduc eu, manase vrea semne.
ce parere ai despre marturia lui macool? acea dilatare a timpului, acuitate a mintii si intensitate energetica o confirm si eu. acolo el a simtit Viata aproape, noi cei care ne miscam doar la nivelul fizicii clasice si ne e frig, foame, vrem mess sau cs, etc credem ca doar aceasta este realitatea.

#36
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View PostNicanor, on Jun 19 2008, 17:41, said:

traduc eu, manase vrea semne.
ce parere ai despre marturia lui macool? acea dilatare a timpului, acuitate a mintii si intensitate energetica o confirm si eu. acolo el a simtit Viata aproape, noi cei care ne miscam doar la nivelul fizicii clasice si ne e frig, foame, vrem mess sau cs, etc credem ca doar aceasta este realitatea.

eu cred ca sunt oameni care stiu sa povesteasca un lucru iar altii stiu sa-l asculte...
dar cel mai bine ar fi sa traiti direct anumite lucruri, sa le vedeti voi si sa le povestiti voi din acestea si nu din ce spun altii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate