Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 

Antene pentru TV-DX

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
USA

USA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.05.2008
Imi spusese  Zvartoshu ca pentru receptionarea e-skipe tv , imi trebuie o antena telescopica pe care s-o adjustez la maxim 1 M
si pe care s-o prind vertical de perete , tine sustine aceasta varianta ? sunt pe doua fronturi , Ba sa imi i-au o antena offset
ba una de camera , ba una telescopica...
Voi ce ziceti ?

Edited by USA, 09 June 2008 - 21:01.


#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
2 telescopice de 1M adica de la un cap la altu 2M

Edited by Zvartoshu, 09 June 2008 - 21:03.


#3
USA

USA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.05.2008

View PostZvartoshu, on Jun 9 2008, 21:03, said:

2 telescopice de 1M adica de la un cap la altu 2M

La asta te refereai Zvartoshule ?

[img=http://img133.imageshack.us/img133/6062/ant010k94gd4.jpg]

#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
da , dar sa poti pune in exterior in afara balconului !

#5
USA

USA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.05.2008

View PostZvartoshu, on Jun 9 2008, 22:11, said:

da , dar sa poti pune in exterior in afara balconului !

Mai tie nu ti se pare ca folosesti o antena prea slaba pt . sporadic ? De unde stii tu ca antenele ce ti le-am sugerat
eu pe pm , nu-s bune ? le-ai incercat macar ?
Eu azi sau maine i-au banii , si vreau sa i-au o antena k lumea , ca deja am dipolul si gratarul, luate degeaba.
Parca acum doua seri spuneai ca folosesti o antena dipola, iar acum imi spui de telescopica

#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
AM 5 antene nu 1 , receptia sporadic o fac cu dipol inchis , iar daca televiziunea intra aiurea imediat comut pe deschis !

ANTENE CU amplificare am avut , si nu rezolvi nimic cu ele in zona R1 R2 R3 .. face o imagie cu STRIATI daca ai semnal , adica disctorsionata ! .. deci nu vb cu un pusti MON , asa ca treci matale la treaba ca vb multa e saracie ..

#7
USA

USA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.05.2008

View PostZvartoshu, on Jun 10 2008, 12:41, said:

AM 5 antene nu 1 , receptia sporadic o fac cu dipol inchis , iar daca televiziunea intra aiurea imediat comut pe deschis !

ANTENE CU amplificare am avut , si nu rezolvi nimic cu ele in zona R1 R2 R3 .. face o imagie cu STRIATI daca ai semnal , adica disctorsionata ! .. deci nu vb cu un pusti MON , asa ca treci matale la treaba ca vb multa e saracie ..


acum zici ca folosesti 1 antena telescopica , acum brusc ai 5

#8
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View PostUSA, on Jun 10 2008, 14:10, said:

acum zici ca folosesti 1 antena telescopica , acum brusc ai 5

Draga USA, ma simt nevoit sa-ti atrag atentia ca nu procedezi corect. Sigur, este forum, ne acceptam unii pe altii, nu toti avem varsta, studiile, deprinderile practice si interesele egale - insa sunt niste reguli scrise si nescrise de care trebuie sa tinem cont.
Uite, iti dau un exemplu. Te-ai aratat interesat de DX. Ti-am explicat cu blandete ca, mai intai, trebuie sa-ti clarifici ce doresti de fapt, ca DX este un sport, si nu divertisment duminical de inalta fidelitate.

Te-ai bagat prin toate topicurile, hodorog-tronc, precum un copil razgaiat, apoi ai inceput sa zici ca noi nu stim ce vrem si ce zicem.
Uite: pe 8 iunie, la #662 din "552kHz-1620kHz ce mai prindem...", Zvartoshu iti pune fotografiile cu toate antenele sale si ma corecteaza, pentru ca intre timp
ajunsese la 5 antene prinse pe catarge.
Astazi, 10 iunie, replici cu obraznicie, ca un lipsit de minte: " acum zici ca folosesti 1 antena telescopica, acum brusc ai 5"
Deci stimabile, o fraza agramata si plina-ochi de neadevaruri si calomnii!
Daca ai fi parcurs topicurile, asa cum te-am sfatuit, ai fi constatat ca Svartoshu are antenele pe catarg de ani de zile, nu de "acum brusc", deci le puteai vedea si studia, ca nu le-a tinut secret. Dar, de fapt, nu stii ce-i cu tine, alergi si alergi, calci spatiile verzi... Cel mai simplu dipol il poti improviza din doua telescopice, pentru ca le poti ajusta lungimea, pana intri in rezonanta cu postul TV DX. Dipol vine de la doi poli, adica doua extremitati si poata fi deschis, cazul celor doua telescopice, sau inchis, adica o curba plata, facuta prin indoirea unei bare (iti vorbeam de scule, de menghina...).

M-am uitat sa vad ce ai mai scris prin alte parti. Mai, nou, se pare ca mi-ai ascultat parerea: te interesezi de receptoare satelit si ce poti prinde gratuit cu ele  (parca ziceai ca banii nu sunt problema...). Foarte bine, dar de ce mai insisti aici cu DX-ul, jignind si tulburand apele?
Doresti, cumva, sa fii taiat si tu cu doua linii rosii crucis din sufletul nostru?

Edited by Anca12, 10 June 2008 - 17:10.


#9
USA

USA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.05.2008
Intelegi  prost si nu ma afecteaza reprosurile tale. In primul rand n-am jignit pe nimeni ,
discutasem cu zvartoshu pe Pm despre antena dx, si mi-a spus CLAR ca foloseste 2 x antene telecopice

Quote

telescopica de TV cu 2 elemente , marimea telescopicelor 1M maxim , o iei la mufa o tai legi coaxialul si la capul opus legi mufa , mufezi pe TV , antena o scoti ORIZONTAL in afara balconului cu o coada de mop , bagi antena prin coada aia neagra de atarnat in cui . scociuiesti sa nu cada si ai sa vezi semnal .. PS MASA SI SEMNALUL LE LEGI EXACT PE FIRELE FIECAREI TELESCOPICE . daca aia acces oe bloc NICE .. o pui unde vrei

De unde sa stiu eu ca in imaginiea aceea celalalte 4 antene sunt ale lui, daca el mi-a zis asa.
chiar daca a mentionat 5 antene 2 x dipol.... a fost vina lui deoarece a postat off-topic , eu urmarind "E-skipe sporadic e reception"
unde nu era vorba de DX in AM
In ceea ce priveste postarea sunt liber sa postez unde vreau , pot posta pe DX, si apoi sa postez la generalitati sau la poaiana lui iocan,
crezi ca sunt limitat daca postez intr-un loc si apoi in altul ? eu am mai multe teluri pe care vreau sa le fac.
Poate am gresit si eu pe undeva , dar Hello e un forum , cum zici si tu , ce trebuie sa sari asa ca cocosul la lupta.
Pana acum am tras concluzia ca pentru TV-DX , trebuie sa te intinzi mult cu antenele si cu altele, aratami tu , brasovul ,
oras democratic fiind , sa te lasa sa-ti urci tu antenele , rufele , sarmele pe bloc ! poate in bucuresti e un alt sistem ,aici
chiar e lege de la Primarie ca nu avem voie sa urcam nimic pe bloc fara autorizatie de la locatari .
Si cei din bloc fiind niste pupincuristi , normal ca nu poti. De aceea va intreb disperat , si cer informatii cat mai multe ,
ca nu vreau sa arunc banii pe fereastra , ca doar sunt f . putini . Salarii mici debea iti ajunge sa platesti intretinerea
,gazul , CATV-ul.. eu cred ca nu-ti inchipui.  Unde am zis eu ca banii nu sunt problema, poate ai dedus tu
asta din topicuri, dar nici pomeneala de asta.

Edited by USA, 10 June 2008 - 17:40.


#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cu parere de rau , ai un X din partea mea peste numele tau .

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostUSA, on Jun 9 2008, 22:00, said:

Imi spusese  Zvartoshu ca pentru receptionarea e-skipe tv , imi trebuie o antena telescopica pe care s-o adjustez la maxim 1 M
si pe care s-o prind vertical de perete , tine sustine aceasta varianta ? sunt pe doua fronturi , Ba sa imi i-au o antena offset
ba una de camera , ba una telescopica...
Voi ce ziceti ?
cred ca intrii in GunessBook daca faci TV DX cu antena de camera  :D
acum pe bune, pune afara orice ai avea si incearca sa se acorde in jur de 50-60 Mhz, sunt bune si antenele de CCIR alea be banda est si chiar si alea de FM obisnuit dar puse afara si cat mai degajat, sunt radioamatori in Brasov cu antene pe pilon si n-au lluat autorizatie de la primarie, las-o balta, daca ai tu 2 babe isterice nu generaliza pentru tot orasul. Si in Bucuresti au unii probleme, uite la ai mei se consolideaza blocul dar ma intind cu undite macar 4-5 m peste balcon, radioul e un hobby, daca te atrage il faci bine, daca nu, ramai sa vezi pe net ce fac altii.

Edited by rvic77, 11 June 2008 - 09:05.


#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
rvic .. tu il cunosti pe acest USA , de ma baga in oala cu tine , te rog sa imi raspunzi concret !

#13
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostZvartoshu, on Jun 11 2008, 15:28, said:

rvic .. tu il cunosti pe acest USA , de ma baga in oala cu tine , te rog sa imi raspunzi concret !
Nu stiai ca USA e omul cu 1000 de ID-uri?
Iti amintesti de postul asta din topicul tau de radio pe net in care userul kbe si bluepaper care erau aceeasi persoana isi aratau invidia si frustrarile zicandu-ti ca esti varza si alte aiureli?
Ei, acele clone au fost bannate, cred ca a ajuns la cel putin cateva zeci pana acum de conturi bannate, si acum si-a facut alt cont cu numele de "USA".
Avand necaz pe tine ca le ai pe acest sector si el nu, te ia usurel cerandu-ti niste sfaturi "nevinovate" ca sa-ti caute nod in papura si sa-si verse nervii pe tine. :death: Ignora-l.
Este vestit Seby din Brasov care jigneste si-si arata frustrarile pe toate forumurile din Romania. S-a ajuns pe un anumit forum ca adminul sa spuna ca da ban instant la orice utilizator care-si face cont cu acest nume (Seby)
Azi a luat suspend pentru jigniri.
Scuze de offtopic.

Edited by sorinsirbu, 11 June 2008 - 19:56.


#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
deci sebastianmunteanu sau szasebespaul sau cum se scrie .. foaie verde , unde m-am luat de el , nu stiu , mai ales ma bagat in oala cu rvic , om cu care ma iau LA MISTO , sa vazut clar , nu ma iau la trei parale ca nu sunt atat de sifilitic . il si stiu cine este rvic ,deci e un om care mai e cu sare si cu piper , insa aici nu era vb de RVIC . ci numai de EL

#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
http://uk.youtube.co...h?v=eDCU9QnyjEQ 10 elemente

http://uk.youtube.co...h?v=Y4D535hcbWc 7elemente

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate