Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

casa mea -2008

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
Buna tuturor.
Am un teren pe linga Real Berceni si am obtinut autorizatia de constructie acum vreo saptamina.Vreau sa incep sa construiesc o casa P+1+M,in total 436 mp.Casa este pe cadre si caramida porotherm.Am vorbit cu vreo 3 echipe,toate in jur de 20 000 euro imi iau manopera la rosu.Am zis intii sa o vad terminata la rosu,sa vad cum lucreaza echipa si apoi fac finisajele.Mi-am programat un cost de 120 000 euro ,fara etaj si mansarda finisate,le pot finisa in timp.Ma vor costa mult utilitatile,le am pe toate cam la 200 m.M-am interesat deja de materiale,fierul beton este foarte scump fata de ianuarie,iar betonul il iau de la o balastiera care se gaseste cam la 300 metrii de terenul meu.Numai ca nu am vecini deocamdata,am realul si metro la vreo 700 metrii si erele,dar cam atit.Cred ca la anul vor incepe mai multe constructii in zona si voi avea si vecini.Cam asta ar fi de inceput.

#2
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Bine ai venit si succes!
Pune si tu mai multe detalii: cat ai dat pe teren, cand l-ai luat, pune ceva schite cu casuta..baga ceva poze, etc..Apropos, foarte important pentru multi: daca ai utilitatile la 200m, ai obtinut si niste preturi estimative pentru tras curent si gaz?

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004

 Mirelli, on Jun 4 2008, 11:57, said:

Buna tuturor.
Am un teren pe linga Real Berceni si am obtinut autorizatia de constructie acum vreo saptamina.Vreau sa incep sa construiesc o casa P+1+M,in total 436 mp.Casa este pe cadre si caramida porotherm.Am vorbit cu vreo 3 echipe,toate in jur de 20 000 euro imi iau manopera la rosu.Am zis intii sa o vad terminata la rosu,sa vad cum lucreaza echipa si apoi fac finisajele.Mi-am programat un cost de 120 000 euro ,fara etaj si mansarda finisate,le pot finisa in timp.Ma vor costa mult utilitatile,le am pe toate cam la 200 m.M-am interesat deja de materiale,fierul beton este foarte scump fata de ianuarie,iar betonul il iau de la o balastiera care se gaseste cam la 300 metrii de terenul meu.Numai ca nu am vecini deocamdata,am realul si metro la vreo 700 metrii si erele,dar cam atit.Cred ca la anul vor incepe mai multe constructii in zona si voi avea si vecini.Cam asta ar fi de inceput.


superoferta la 20000euro/436 mp construiti. iese sub 50 de euro. felicitari. vezi ce case au mai construit si ce recomandari au. nu intotdeauna ce este ieftin este si bun. succes la casa

#4
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
Terenul m-a costat 17 000 euro acum 2 ani ,acum e mult mai mult.La utilitati intr-adevar e o problema,am vorbit cu citeva firme care cereau 20 000 euro numai pentru apa si canal.In final am vorbit cu cineva care imi spunea ca ar rezolva cam cu 200 mil apa si canalul.Numai ca Apa nova nu a facut inca receptia lucrarii de apa si canal si sint nevoita sa fac o fintina,chiar ma gindeam ce sa aleg intre tub de beton si pvc.Apoi probabil voi cumpara o fosa septica.Desi sint cheltuieli inutile,pentru ca pe viitor daca am lucrarea facuta se va da drumul la apa,daca nu as face asa,ar trebui sa mai astept nu stiu cit pina sa incep constructia.La Distrigaz nu am probleme,decit tot de bani :)  .Iar la energie stau cel mai prost,pentru ca am intr-adevar la vreo 300 m curentul,dar e al unei balastiere si transformatorul ii apartine.Astept de la ei un rapuns ,sper sa fie pozitiv si daca e pozitiv sa vad ce sume vor ca despagubiri.
Pe proiect am cheltuit 2850 euro(436 mp),arhitectura,structura,studiu geo,si un mic proiectel de instalatii.La proiect am avut probleme pentru ca prima oara am nimerit o arhitecta care si-a batut joc de proiectul meu si m-a tinut 3 luni jumate pina sa il termine.Am renuntat la ea si am gasit pe altcineva.Oricum am ajuns la concluzia ca majoritatea arhitectilor sint infumurati si ca ei nu e nimeni.
Acuma am discutat cu structuristul,i-am spus ca din ce mai citeam pe net proportia intre beton si fier ar fi 1mc beton-100-150 kg fier.Iar eu la 183 mc beton am doar 16300 kg fier +200 m plasa sudata.Dar el a spus ca e ok asa.
Simbata vreau sa incep fintina si apoi sa cumpar cherestea pentru baraca si poate de saptamina viitoare incep.

 conu71, on Jun 4 2008, 12:10, said:

superoferta la 20000euro/436 mp construiti. iese sub 50 de euro. felicitari. vezi ce case au mai construit si ce recomandari au. nu intotdeauna ce este ieftin este si bun. succes la casa


Am 4 echipe in jur de acest pret.Unii din Maramures,la 40 e/mp,altul din Giurgiu 20 000e,altul din Moldova tot 20 000 euro(cu el a ramas de fapt sa fac lucrarea,dar inca nu am semnat contractul)si alta echipa care e libera de abia in august.
La cel cu care m-am hotarit am vazut o casa in Balotesti,dar ce poti sa vezi,era finisata frumos,dar nu poti vedea structura care de fapt e cea mai importanta.Proprietarul era multumit de ei.

#5
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Bine ai venit si bafta. Ai grija la moldoveni, conu stie de ce :)
Daca esti in camp, analizeaza situatia terenului si a cailor de acces, sa nu ai probleme daca vii cu utilaje grele, betonierele au nevoie de drum destul de solid.

#6
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008

 vimp, on Jun 5 2008, 11:42, said:

Bine ai venit si bafta. Ai grija la moldoveni, conu stie de ce :)
Daca esti in camp, analizeaza situatia terenului si a cailor de acces, sa nu ai probleme daca vii cu utilaje grele, betonierele au nevoie de drum destul de solid.

Asa e,dar si cu maramuresenii imi zicea cineva sa am grija ca ei construiesc mai mult case de lemn.
Iar cu drumul e cimp intr-adevari,dar statia de betoane e la 300 m si numai daca ploua e problema.

#7
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu e vorba numai de ploaie. O CIFA cu beton este foarte grea si se afunda imediat, mai ales daca are de facut vreo manevra si intra pe ogor. Eu am chemat om de la statie sa imi confirme ca poate intra, dupa ce mi s-a spus de catre ei ca daca se infunda CIFA pe drum e treaba mea sa o scot. Alti furnizori au spus ca daca vine CIFA si nu poate intra platesc drumul dus intors, eventual ceva penalizari daca nu mai au ce face cu betonul.
Vezi cu echipele sa negociezi de la bun inceput toate detaliile, sa eviti anumite discutii ulterioare, eventual le scrii undeva sau chiar faceti contract de mana.

#8
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
[aveti idee careva ce fintina este mai buna,din beton sau din pvc?

#9
gulag23

gulag23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.01.2007

 Mirelli, on Jun 9 2008, 09:55, said:

[aveti idee careva ce fintina este mai buna,din beton sau din pvc?
Bine ai venit printre noi si succes cu constructia!

Daca te referi la put, diferenta dintre cele doua solutii este aceea ca, in cazul folosirii tuburilor din beton, adancimea nu poate depasi 20 m (stiu asta de la cei care fac puturi), pe cand cu PVC poti sapa pana la a 3-a panza freatica (45-50 m). Oricum la moda este PVC-ul acum.

#10
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
am renuntat la echipa de moldoveni pentru ca voiau 4000 euro avans si nu am vrut sa dau atitia bani inainte.O sa discut cu echipa de maramureseni sa vad ce iese.
Putul m-am hotarit sa il fac din beton miine.ma costa 900 000 tubul de 95 cm (inclusiv manopera).

#11
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
azi fac fintina,m-am hotarit sa o fac cu beton .Iar miine aduc cheresteaua sa incep la santier.De abia astept sa vad cum incepe sa creasca casuta.

#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Mirelli, on Jun 10 2008, 09:29, said:

am renuntat la echipa de moldoveni pentru ca voiau 4000 euro avans si nu am vrut sa dau atitia bani inainte.O sa discut cu echipa de maramureseni sa vad ce iese.
Putul m-am hotarit sa il fac din beton miine.ma costa 900 000 tubul de 95 cm (inclusiv manopera).


o sa ai necazuri cu putul de beton. Infiltratii, impuritati, etc.. Ca sa nu mai zic ca e mai mult cu numele de beton insa e facut dintr-un material ca celebrele deja borduri ale bucurestiului.

#13
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008

 MirelaLucia, on Jun 12 2008, 11:38, said:

o sa ai necazuri cu putul de beton. Infiltratii, impuritati, etc.. Ca sa nu mai zic ca e mai mult cu numele de beton insa e facut dintr-un material ca celebrele deja borduri ale bucurestiului.

asta nu e bine,dar trebuia sa iau o hotarire,acuma e prea tirziu.Sper totusi sa nu fie probleme.

#14
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
am revenit cu detalii.Am cumparat 10 mc de cherestea si au inceput sa faca baraca de vineri,acuma e gata.Au nivelat si terenul cu un excavator.Astazi vor face trasarea casei iar miine incep la sapatura.Sper sa fie vreme buna ca sa putem lucra

#15
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
Am avut probleme mari cu "echipa"de maramureseni,cind am inceput sa ii intreb cind se apuca de lucru,ca terminasera baraca au zis ca azi e luni dupa Rusalii nu se lucreaza,marti e sarbatoare in Maramures,asa ca de miercuri.Si pina miercuri stam sa pazim baraca.A doua zi nu i-am mai gasit si am ramas si cu o pierdere.Acuma am facut un contract cu alta echipa cu 26000 euro 436 m ,suprafata utila si sper sa mearga bine de data asta.Ieri au inceput trasarea si astazi o termina.Miine vor aduce excavatorul sa faca sapatura.Fierul l-am cumparat la bara,numai cel de 8 era la colac si sper sa mi-l schimbe cu bara pina il ridic,caci altfel alti bani si timp sa il intind cu tractorul.Am cumparat si pompa pentru fintina,cu furtun de 30m.Am ramas fara bani.Cam in 2 saptamini maxim sper sa iau banii din credit.Pina atunci ma voi imprumuta din alta parte ca sa pot sa iau betonul.Noroc ca statia e la vreo 300 m,transportul e vreo 300 000 de cifa.Am facut un contract cu diriginta de santier si cu un rti-st pe care il cunoaste ea,fiecare cu 20 milioane.

#16
gabsy

gabsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2007
Cred ca ai gasit deja explicatia pt diferenta de pret si anume "seriozitatea":) Acum ai ajuns si tu in rand cu lumea care plateste 60 euro/mp de manopera  :P
Multa bafta cu cei noi. Daca ai probleme si cu acestia, sa spui. Eu construiesc in comuna berceni si ai mei sunt ok, tot la 60 euro. Cred ca le-ar conveni si lor sa aiba lucrari apropiate. :)
Numai bine!

#17
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008

 gabsy, on Jun 25 2008, 17:10, said:

Cred ca ai gasit deja explicatia pt diferenta de pret si anume "seriozitatea":) Acum ai ajuns si tu in rand cu lumea care plateste 60 euro/mp de manopera  :P
Multa bafta cu cei noi. Daca ai probleme si cu acestia, sa spui. Eu construiesc in comuna berceni si ai mei sunt ok, tot la 60 euro. Cred ca le-ar conveni si lor sa aiba lucrari apropiate. :)
Numai bine!

Ai dreptate.Sper sa nu mai am probleme.Acuma sint putin ingrijorata,pentru ca la contract a facut o anexa si vrea plata nu pe 4 etape cum ar fi normal ci la fiecare lucrare(sint vreo 20 lucrari)iar fundatia costa aproape jumatate din pret,11000 euro din 26000 euro.Daca cumva iese vreo problema,el e acoperit cu banii.Dar intr-adevar nu mi-a cerut avans.
Cred ca pina o sa vad casa la rosu o sa albesc eu .

#18
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
Astazi torn betonul de egalizare B100.Am incheiat si contractul cu statia de betoane.Este 290 ron mc de B250.Am avut o reducere de 5%.Transportul este mic,20 ron,caci statia e aproape.
Am avut probleme cu geotehnicianul,nu a dorit sa vina si am luat pe altcineva ca sa faca procesul verbal.M-a costat 100 ron.
Am in continuare probleme cu curentul,tot incerc sa fac rost ,caci duminica la prinz am dus 21 l de benzina iar marti dimineata,adica azi nu mai aveau strop.L-au "imprumutat" baietii,au impresia ca toti cei care isi fac case sint plini de bani si pot lua si ei cite ceva.

referitor la gard,aveti idee care e cea mai buna solutie pentru un gard solid,cit de cit estetic si IEFTIN?adica ,ma gindeam ca un maxim de 150 milioane,dar cred ca e prea putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate