Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#91
hdmaniac

hdmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.01.2010
flaviand, cu siguranta nu e nici  gluma si nici zvon,  o agentie din Arad stiu sigur ca se va inchide.

Edited by hdmaniac, 16 June 2010 - 13:59.


#92
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
In cazul asta se poate sa nu fi fost anuntati. Tanti aia de la Pintea parea destul de sincera cand zicea ca nu stie nimic.

Asteptam azi un raspuns si de la PR-ul din Bucuresti, dar se pare ca nu a mai venit.

Probabil ca si tacerea e un raspuns...

#93
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 EXIT, on 28th May 2010, 23:46, said:

Gata... Apar comisioane noi la Alpha Bank. Grecia e salvata!  :coolspeak:
Noile comisioane si tarife sunt in conformitate cu Ordonanta de Urgenta 113 din 13 octombrie 2009. N-am avut rabdare s-o citesc pe toata dar m-as mira daca are legatura cu comisioanele astea noi.

Tarif_co..._Romania.pdf
Acolo scrie "NOILE COMISIOANE CE INTRĂ ÎN VIGOARE LA DATA DE 31.07.2010".

Dar deja comisioanele s-au nesimtit de prin Aprilie:
OP costa 8-10-15 lei;
Incasarea (care era 1 leu) costa 2-4-7 lei;

Si nu stiu care dracu le e logica, dar pentru IMM-uri comisioanele sunt mult mai mari decat la PJ sau PF.
Incasare < 1000 lei
PF:0 lei
PJ:1 lei
IMM:2 lei

Incasare 1000-50.000 lei
PF:0 lei
PJ:1.5 lei
IMM:4 lei

Incasare > 50.000 lei
PF:0 lei
PJ:2 lei
IMM:7 lei

E timpul sa caut o banca noua.

#94
nea_adi76

nea_adi76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.01.2008

 aeon, on 1st July 2008, 16:13, said:

hihi, asta e dintotdeauna
NASPA

Edited by nea_adi76, 25 July 2010 - 23:19.


#95
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
mi-am uitat parola la Alphaclick si am facut o vizita la o agentie. mi s-a dat sa semnez o hartie pentru serviciul de internet banking, cu toate ca semnasem o astfel de hartie cand mi-am activat IB-ul. intr-o doara am intrebat daca s-a schimbat ceva si asa am aflat ca IB costa 4 lei/luna, iar intretinerea contului curent 2 lei/luna. comisioane noi noute. imi tot explica functionara ca am fost instiintat prin scrisoare. bine-nteles ca n-am primit nimic. nici nevasta-mea, care e tot la Alphabank, n-a primit nicio instiintare. am inchis tot ce aveam pe la ei. ca sa nu mai zic de faptul ca mai aveam vreo 15 lei in cont, de care nici nu s-a pomenit sa mi se returneze. nici eu n-am insistat, vroiam sa scap cat mai repede de aceasta "minunata" banca. vorba aia: adio si n-am cuvinte.

Edited by lg, 27 July 2010 - 22:40.


#96
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
http://www.alphaclic...omisioanePF.pdf

Quote

Alpha Click
Instalare, instruire si suport 0
Abonament lunar 0

https://www.alphaban...cont_curent.pdf

Quote

Serviciul de Internet Banking, Alpha Click / Internet Banking service, Alpha Click
a) Administrare lunară, la nivel client 4 lei

Superb.   :thumbdown:

#97
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 lg, on 27th July 2010, 23:37, said:

mi-am uitat parola la Alphaclick si am facut o vizita la o agentie. mi s-a dat sa semnez o hartie pentru serviciul de internet banking, cu toate ca semnasem o astfel de hartie cand mi-am activat IB-ul. intr-o doara am intrebat daca s-a schimbat ceva si asa am aflat ca IB costa 4 lei/luna, iar intretinerea contului curent 2 lei/luna. comisioane noi noute. imi tot explica functionara ca am fost instiintat prin scrisoare. bine-nteles ca n-am primit nimic. nici nevasta-mea, care e tot la Alphabank, n-a primit nicio instiintare. am inchis tot ce aveam pe la ei. ca sa nu mai zic de faptul ca mai aveam vreo 15 lei in cont, de care nici nu s-a pomenit sa mi se returneze. nici eu n-am insistat, vroiam sa scap cat mai repede de aceasta "minunata" banca. vorba aia: adio si n-am cuvinte.


Nici eu nu am primit vreo instiintare, am citit de noile tarife aici pe softpedia. Insa atunci cand am inchis contul mi-au dat inapoi ultimii banuti aflati in conturi, inclusiv 11 eurocenti care ii mai aveam in contul de euro (convertiti in lei). In afara ca nu am fost instiintat mi s-au parut fair.

#98
dani_07

dani_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.10.2007
eu am un Alpha Dreams pt copil, inaite plateam 20 ron pt administrare pe an...sa vedeti acum cit platesc...
taxa de op pt transfer trezorarie - cont curent(nu este confirmata aflu cind se vireaza alocatia)....3 ron
comision administrare cont curent unde sunt varsati alocatia....2 ron
taxa de op pt transfer cont curent - cont alpha dreams.............3ron
comision adm.cont alpha dreams............................................2 ron
total 7 ron(10 ron) pentru 42 ron alocatie
si inaite aveam si ib gratis acum 4 ron...
dobanta 7.5% platesc 7 ron(10ron)si primesc 0.22 ron dobanda
CE ZICETI.....?

#99
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Si eu am un cont Alpha Dreams deschis pentru fetita mea. Poti sa faci o cerere la sucursala unde ai contul deschis ca sa-ti inchida contul curent atasat contului Alpha Dreams. Eu asa am procedat si se poate. In felul acesta scutesti comisionul de administrare al contului curent atasat. Din cate stiu comisionul de administrare al contului Alpha Dreams este de 20 lei/an si a ramas neschimbat. De comisioanele pentru op-uri nu m-am lovit fiindca banii ii depun eu in cont.

#100
dandee650

dandee650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2008

 Buzzy, on 23rd November 2009, 13:57, said:

Sunt client Alpha Bank de vreo 2 ani de zile...

Acum au venit cu o noua chestie - noile scadentare, cu sumele revizuite (care apropo sunt ok) dar pe ultima foie sunt 2 noi mici "detalii" pe care sunt convins toata lumea le-a acceptat prin semnarea acestor acte aditionale (pana la urma) la contracte....

1) scrie ca in cazul in care scadenta ratei este intr-o zi nelucratoare, rata trebuie platita in ziua lucratoare imediat anterioare acelei zi de scadenta (inainte deca pica scadenta duminica de ex puteai plati luni fara penalizari)

2) scrie ceva de genul ca "rata poate suferi modificari prin majorare" etc etc.

Nu stiu exact care sunt ultimele norme si reglementari cu privire la acest business dar ideea e ca am scris "Am luat la cunostinta si NU sunt de acord cu urmatoarele modificari..." pe fiecare pagina  :lol:

Cica s-a schimbat sistemul informatic si nu se mai tine cont de zilele lucratoare / nelucratoare si de asta trebuie modificat contractul... de parca asta m-ar interesa pe mine.

Mai mult, o sa vad cand cade prima scadenta a unei rate intr-o zi nelucratoare si o sa ma duc sa o platesc in prima zi lucratoare, sa vad daca-mi pun penalizari (ei au zis ca cf noilor reglementari o sa fie penalizari ca nu stie sistemul sa calculeze altfel).... sa vezi ce ma cert cu ei ca au incalcat contractul (repet - nu mi-am dat acceptul pe ultimul "scadentar" si pe noile reglementari)...


Sa vedem ce se intampla.


Sunt in acord cu tine privind primul punct. Poti sa-mi spui , te rog, daca ti-ai dus planul la bun sfarsit si care au fost urmarile ?

Mersi.

#101
dan_c79

dan_c79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.03.2009

 dandee650, on 9th August 2010, 23:12, said:

Sunt in acord cu tine privind primul punct. Poti sa-mi spui , te rog, daca ti-ai dus planul la bun sfarsit si care au fost urmarile ?

  In legatura cu modificarile contractelor de credit impuse de OUG nr.50/2010, atasez un tip de raspuns - refuz al conditiilor bancii, pentru cazul unui imprumut de nevoi personale din 2007, care avea ca dobanda 9,25% (7,25 % dobanda de baza si 2% p.a. marja) si pentru care draftul de contract ar prevedea ca rata a dobanzii marja fixa de 8,489% la care adaugă 1,011% EURIBOR 6M din21.06.2010.



"Către ALPHA BANK ROMANIA SA – AGENTIA COPOSU
În atenția departamentului juridic
Ref. – Draftul de act aditional pentru contract de credit nevoi personale



DOMNULE  DIRECTOR,


Subsemnatul ………..domiciliat ……., identificat cu CI ……, elib. de ………., telefon ………..
Analizând  conținutul proiectului de act adițional ce mi-a fost remis la 15.09.2010 de către unitatea dumneavoastră și ținând cont de prevederile OUG nr.50/2010, precizez următoarele

Îmi exprim refuzul de a semna actul adițional la contractul de credit nr………………, în forma propusă de dumneavoastră, pentru următoarele motive:

A) - calculul dobânzii – marjă fixă 8,489 la care se adaugă valoarea Euribor de la 21.06.2010 – 1,011% este neconform prevederilor contractului inițial încheiat, iar OUG nr.50/2010 interzice modificarea marjei dobânzii în cursul derulării contractului conform art.37 lit.b
Aș dori să menționez în acest sens că prevederile contractuale se refereau la o dobândă de 9,25%, compusă din „dobânda de bază a Băncii – 7,25% la data încheierii contractului, plus marja de 2%”. Nicăieri în contract nu se face referire la o marjă fixă de 8,489%, iar modificarea nivelului dobânzii conform contractului se putea realiza „in funcție de condițiile dominante ale pieței sau a modificării circumstanțelor în care aceasta a fost inițial stabilită, precum și în raport de politicile de creditare ale Băncii”.
Practic, în contract marja fixă specificată era 2%, însă nu înțeleg să solicit aplicarea acesteia (adică 2% plus Euribor) pentru că s-ar ajunge la un dezechilibru contractual în sensul diminuării nejustificate a dobânzii inițial convenite.
Pe de altă parte nu sunt de acord nici cu stabilirea unei marje fixe de 8,489%, aceasta fiind prea ridicată și creând un dezechilibru invers între părți.
OUG nr.50/2010 impune prin art.95 conformarea contractelor în curs de derulare prevederilor ordonanței. Astfel este într-adevăr necesar ca rata dobânzii să fie menționată explicit ca fiind compusă dintr-o marjă fixă a băncii la care să se adauge, fiind vorba de o dobândă variabilă, rata EURIBOR (pentru credite în Euro). Pe de altă parte se impune ca banca să nu mărească costurile creditului și, ca principiu general, să nu existe vreo modificare contractuală în orice sens, care să nu fie convenită prin acordul ambelor părți. Apreciez că singura modalitate de transpunere a contractului în sensul ordonanței, presupune calcularea la momentul încheierii contractului a unei marje fixe la care să se adauge rata EURIBOR de la acea dată. În consecință marja fixă ar trebui să fie de 9,25% minus rata EURIBOR 6M la 04.06.2007 (în jur de 4,25%) deci undeva în jur de 5%. La această marjă fixă (nu cea de 8,489% cum propuneți dumneavoastră) actul adițional ar trebui să prevadă că se adaugă rata EURIBOR 6M, rata dobânzii urmând să varieze în sensul propus de dumneavoastră – ținându-se cont de ultima zi lucrătoare din decembrie și iunie, sau mai devreme, dacă în decurs de 6 luni se înregistrează diferențe ale indicelui EURIBOR mai mari de 0,75% (deci dacă de la 1,139 cât este la 15.09.2010 s-ar ajunge la 1,899 sau invers). Deși rata dobânzii rezultată actualmente ar fi undeva în jur de 6,14%, mai mică decât cea stabilită inițial de 9,25, consider că aceasta reprezintă transpunerea adecvată a contractului și asigură respectarea voinței reale a părților la momentul încheierii contractului. Aș mai preciza că acest contract a fost unul de adeziune și nu am putut negocia asupra felului în care a fost redactat inițial. Am întrebat la încheierea sa ce înseamnă „condițiile dominante ale pieței sau a modificării circumstanțelor în care aceasta a fost inițial stabilită, precum și în raport de politicile de creditare ale Băncii”, iar reprezentanta dumneavoastră, Nicoleta Armangic mi-a precizat că ratele se vor modifica în funcție de evoluția EURIBOR. Acest „gentleman’s agreement” nu a fost respectat de dumneavoastră, pentru că, dacă EURIBOR a scăzut semnificativ, rata dobânzii nu s-a diminuat corespunzător, dimpotrivă, acum dumneavoastră aplicând o rată de 9,5% p.a.
Solicit în acest sens și în conformitate cu art.42 din OUG nr.50/2010 explicații cu privire la modificările ratei dobânzii aplicate de dumneavoastră de la momentul încheierii contractului și până în prezent, respectiv, care a fost fiecare moment de modificare a ratei și care au fost considerentele exacte economico-financiare de modificare în fiecare caz în parte.

B) – prevederea unui comision suplimentar celui convenit la încheierea contractului – comisionul unic de la punctul 4, este contrară art.35 lit.b din OUG nr.50/2010.
Nu înțeleg să solicit nici un serviciu special de la bancă, astfel încât apare inutilă menționarea în actul adițional a prevederilor ordonanței în acest sens. Dacă va fi cazul se poate încheia un alt act adițional pentru vreun serviciu particular ce mi l-ați putea oferi.

În plus față de exprimarea refuzului condițiilor din proiectul adițional și solicitarea de explicații cu privire la modificările aplicate ratei dobânzii până în prezent solicit în acord cu precizările dumneavoastră de la punctul 6 alineat ultim din proiect, punerea la dispoziție a unui cont curent în euro cu facilități restrânse, destinat exclusiv rambursării creditului, care să nu presupună perceperea unui comision de administrare (respectându-se astfel prevederile art.35 lit.c din OUG nr.50/2010.)
De asemenea aș mai avea de făcut unele sugestii cu privire la redactarea concretă a actului adițional personalizat, în sensul precizării exprese că nu se percepe comision de rambursare anticipată (având în vedere că este vorba de un credit de nevoi personale cu dobândă variabilă și nici o perioadă dobânda nu va fi fixă). Apoi aș dori să se facă o corelație logică între punctul 3 din actul adițional și punctul 4 lit.b din contract cu privire la marja majorată de 4% p.a. – marja de 2% conform actului adițional fiind excepția prevăzută prin ordonanța nr.50 și pe care probabil o veți reglementa ca atare și nu ca regulă generală.


16.09.2010 "


#102
flounder

flounder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2010

 anetea, on 10th June 2010, 18:15, said:

Noutati

Toate agentiile se inchid raman doar sucursalele din resedintele de judet
Am verificat la Pintea, Meda si Sighetul Marmatiei astept confirmari din alte judete

Aurel

Se confirma si in Gorj
iata ce urmeaza:
http://www.money.ro/...ank_864001.html

#103
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Stiati de exemplu ca Banca Romaneasca este de fapt greceasca ? Da, apartine de fapt falimentarilor alora de la NBG care tocmai au fuzionat cu falimentarii ailalti de la Alpha. In ideea evidenta de a deveni.. to big to fail… :)

Sunt de fapt toate in acelasi rahat, la un loc cu bancile europene, americane sau asiatice. Iar “boala” se propaga cu repeziciune.. egipt.. coasta de fildes… coreea… irlanda… romania.. oops.. n-am vrut sa va stric surpriza… :)

#104
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Na ca se sucira. Nu mai fuzioneaza. Deocamdata... :)

Update: Alpha Bank a respins oferta de fuziune lansata de National Bank of Greece

#105
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Cred ca e cazul sa zic si eu de relatia mea cu Alphabank.
Am deschis un cont prin 2008 .. nu l-am folosit deloc (il deschisesem ca sa fac credit auto dar am renuntat ca erau prea multe acte) si anul asta l-am inchis.
Nu am avut nici o problema cu ei .. nu mi s-au cerut bani sau ceva de genul (desi contul a stat 3 ani deschis si nefolosit).
Eu sunt multumit :).
Ce nu mi-a placut a fost ca nu au proceduri asa clare ca alte banci mari dar in rest sunt ok.

#106
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Un prieten de al meu, care are cont deschis la o agentie Alpha din Alba Iulia, a fot anuntat ca de luna viitoare sa mearga la sucursala. Agentie se pare ca se va inchide.

#107
donatello1717

donatello1717

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2011
salut , as vrea sa fac un transfer bancar  dintr'un depozit la termen (la data termenului) catre un alt cont tot la Alpha bank.

Cum ies mai ieftin, sau care o fi comisionu pt transfer in interiorul bancii?? o fi mai bine sa iau banii de la ghiseu si sa'i depun in contul prietenului meu ?
Mentionez ca este vorba despre  un depozit in euro


multumesc anticipat

#108
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Aici scrie comision 2 euro pentru transfer.
Legat de cealalta posibilitate ar fi mai avantajos daca ai comision 0 la ridicare si ai permisiunea de a depune bani in contul altei persoane. Nu stiu care sunt reglementarile la Alpha, dar sunt unele banci care iti permit sa depui bani, in contul altei persoane, doar daca esti imputernicit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate