Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Intre timp Alpha Bank a fuzionat cu Eurobank, iar in Romania Bancpost (detinuta de Eurobank) va fi cel mai probabil banca absorbanta in fuziunea cu Alpha Bank Romania, in noua banca numita Alpha Eurobank.


Partea buna e ca cei care au credite la Alpha Bank vor avea mai multe sucursale si agentii unde sa isi plateasca ratele.

#110
wanna89bianca

wanna89bianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2011

 ovidiu.cladoveanu, on 29th June 2008, 08:53, said:

Salut,
  vazusem din greseala pe forum topicul despre Alpha Bank si fiind un client am zis ca e musai sa raspund. De o luna am renuntat la serviciile BCR in favoarea Alpha Bank. Au si plusuri dar si minusuri. Sa incep cu plusurile :

+ taxa de administrare (ce se plateste doar in luna decembrie a fiecarui an) de 50 RON si include internet banking.
+ comision 0 la retragere de la bancomat
+ daca platesti factura la Romtelecom sau Cosmote comision 0 (asta pentru ca actionarii sunt tot greci) iar daca platesti utilitatile ai comision doar 1 RON.

Minusuri :

- iti vine cardul in aproximativ 10 zile
- trebuie sa completezi o gramada de hartii la inceput
- contul tau e impartit in 3  : cont curent, cont de card si cont de economisire

Per total sunt foarte multumit de ei...le acord o nota bene.

S-a remediat a treia problemea.. La contul curent se ataseaza si un card de debit daca doresti (si va fi acelasi cont)


 donatello1717, on 9th September 2011, 00:19, said:

salut , as vrea sa fac un transfer bancar  dintr'un depozit la termen (la data termenului) catre un alt cont tot la Alpha bank.

Cum ies mai ieftin, sau care o fi comisionu pt transfer in interiorul bancii?? o fi mai bine sa iau banii de la ghiseu si sa'i depun in contul prietenului meu ?
Mentionez ca este vorba despre  un depozit in euro


multumesc anticipat

Daca scoti banii din depozit in ziua scadentei sau urmatoarele 3 zile lucratoare ai comision 0 de retragere. Dupa care ii depui tot cu comision 0 in contul prietenului tau (daca are cont deschis in EUR) la Alpha Bank. In caz contrar, daca faci transfer exista comision (nu stiu sa iti spun exact cat este pentru EUR).

#111
Don_Ion

Don_Ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.09.2011

 zerookool, on 9th September 2011, 11:47, said:

Aici scrie comision 2 euro pentru transfer.
Legat de cealalta posibilitate ar fi mai avantajos daca ai comision 0 la ridicare si ai permisiunea de a depune bani in contul altei persoane. Nu stiu care sunt reglementarile la Alpha, dar sunt unele banci care iti permit sa depui bani, in contul altei persoane, doar daca esti imputernicit.

Stiti cumva ce se intampla cu un cont inactiv ? Am la ei un cont pe care nu l am mai folosit din 2009. Nu stiam ca s au introdus taxe ( administrare cont si IB), inca n am luat legatura cu ei sa aflu ce si cum, urmeaza zilele astea

#112
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Eu aveam un card Visa Electron la ei, nu mai mergea in bancomat, la sucursala am aflat ca a fost blocat pentru inactivitate (?!?!?!?) si eram dator bancii cu ~ 3 lei comision. Cardul e promovat ca gratis dar contul curent atasat obligatoriu are taxe. Marketing de rahat. Le-am platit cei 3 lei si am inchis cardul.

#113
wanna89bianca

wanna89bianca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2011

 Don_Ion, on 2nd October 2011, 12:40, said:

Stiti cumva ce se intampla cu un cont inactiv ? Am la ei un cont pe care nu l am mai folosit din 2009. Nu stiam ca s au introdus taxe ( administrare cont si IB), inca n am luat legatura cu ei sa aflu ce si cum, urmeaza zilele astea

Daca nu l-ai inchis ai comision lunar de administrare a contului in valoare de 2 lei incepand cu iunie 2010 , asta inseamna undeva la 10 lei + 4 lei/luna taxa pentru IB ceea ce inseamna 20 lei aprox... adica undeva la 30 lei! Daca nu folosesti contul sau IB , fugi repede la banca si inchide-l . Nu are rost sa platesti aiurea..

#114
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce parere aveti de banca asta?
Cum putem afla daca o banca e in prag de faliment?

#115
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
salutare,

daca a accesat cineva un credit de constructie casa in regie proprie sa ma contacteze si pe mine, vreau sa stiu cateva detalii deoarece am fost la mai multe sucursale si fiecare mi-au spus lucruri diferite.

multumesc.

#116
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
a mai patit cineva sa mearga sa se conecteze la cont fara token? La mine merge si fara.

#117
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Merge, insa iti cere parola cand vrei sa faci o operatiune.

#118
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
mi se pare de cacao, trebuia sa aiba ceva mai "secure" ca sa zic asa.

#119
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ca sa numai deschid alt thread legat de aceasta banca si nicic nu am gasit vreun thread pt ce ma intereseaza , as dori sa stiu si eu :

- Cum se procedeaza practic daca vrei sa iti cumperi ceva cu punctele acumulate in alpha shop ?

Am un card de salarii si in urma unor cumparaturi on-line cu un fost car de cumparaturi am acumulat 10xxx puncte
Cand primesc extrasul de cont , primesc si diferite reclame la diferite produse care le pot cumpara cu aceste puncte alpha shop , insa practic nu am faut niciodata o astfel de tranzactie
M-ar interesa un produs de la Flanco care se incadreaza in punctele obtinute si il au ( sper sa fie in stoc ) in ultima reclama primita
Deci daca cineva a facut o astfel de tranzactie il rog frumos sa imi dea si mie mai multe detalii aici sau prin PM cum sa procedez si eu , cu multumirile anticipate de rigoare

Edited by wather, 17 March 2019 - 04:04.


#120
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Poate sa ma lamureasca cineva care este  BIC/SWIFT la  Alpha Bank filiala Focsani ?
Am gasit doar  BUCUROBUXXX  si nu stiu daca este valabil pentru toate filialele din tara.
Sunt in strainatate si asociatia de locatari a facut cont la aceasta banca (in Focsani) si vroiam sa platesc prin transfer bancar din Revolut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate