Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Despre Alpha Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Ce părere aveți despre Alpha Bank ? Ați folosit serviciile acesteia ? Este o bancă bună ? Aștept comentariile voastre...

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
O banca are o gramada de produse, daca e vorba sa discutam de persoane juridice si te gandesti la solutia pentru societatea ta, e ok... nu e aglomerata, costurile sunt in linia normala...  pe scurt e OK
Daca vrei sa discutam despre pachete de creditare, e de stabilit pachetele de care ai nevoie ...

E greu sa gasesti o banca perfecta, care sa ofere cel mai bun produs pe orice nisa de piata.

Cat priveste personalul... nu cred ca are rost sa discutam. Lucreaza romani ca peste tot, nici mai buni si nici mai rai ca in alte parti.

#3
~warlock~

~warlock~

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.06.2007

 Mihai-Cosmin, on Jun 3 2008, 20:55, said:

Ce părere aveți despre Alpha Bank ? Ați folosit serviciile acesteia ? Este o bancă bună ? Aștept comentariile voastre...

Am fost la ei pentru a deschide un cont in dolari pentru a efectua plati pe internet si vreau sa zic ca mie unul mi-au facut o impresie foarte buna!
Personalul foarte bine pregatit (stiau exact despre ce este vb), amabili, seriosi, oferta foarte buna fara prea multe comisioane, etc.
Pana acum eu unul am numai cuvinte de lauda la adresa lor  :lol: Dupa parerea mea sunt cu mult peste serviciile de kkt si personalul total nepregatit de la ING

Edited by ~warlock~, 27 June 2008 - 13:53.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 ~warlock~, on Jun 27 2008, 14:51, said:

Am fost la ei pentru a deschide un cont in dolari pentru a efectua plati pe internet si vreau sa zic ca mie unul mi-au facut o impresie foarte buna!
Personalul foarte bine pregatit (stiau exact despre ce este vb), amabili, seriosi, oferta foarte buna fara prea multe comisioane, etc.
Pana acum eu unul am numai cuvinte de lauda la adresa lor  :lol: Dupa parerea mea sunt cu mult peste serviciile de kkt si personalul total nepregatit de la ING

O sa-ti treaca dupa ce dai de unul care stie mai bine decat tine ce vrei tu sa platesti si ce ai nevoie sa fie trecut la Detalii plata (pt. curiosi, e vorba de un casier la varsta pensionarii, din sediul central Alpha Bank Cluj-Napoca ). :deadtongue:

#5
~warlock~

~warlock~

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.06.2007

 shiva, on Jun 27 2008, 15:12, said:

O sa-ti treaca dupa ce dai de unul care stie mai bine decat tine ce vrei tu sa platesti si ce ai nevoie sa fie trecut la Detalii plata (pt. curiosi, e vorba de un casier la varsta pensionarii, din sediul central Alpha Bank Cluj-Napoca ). :deadtongue:
eu bag mana-n foc ca tu lucrezi pentru nemernicii de la ING! Pe toate forumurile unde s-a discutat despre "magariile" facute de ING tu ai sarit (complet aiurea fara nici o logica si fara argumente clare) sa le speli pacatele si sa le iei apararea. Pe langa reclamele complet idioate si mincinoase de la tv mai au si un personal de kkt si servicii complet depasite! La ora actuala (cand cumparaturile pe internet sunt la mare cautare)  internationala banca ING nu poate efectua plati internationale! cred ca e singura banca care nu dispune de un astfel de serviciu
anyway ING suks!

Edited by ~warlock~, 29 June 2008 - 06:26.


#6
ovidiu.cladoveanu

ovidiu.cladoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2007
Salut,
  vazusem din greseala pe forum topicul despre Alpha Bank si fiind un client am zis ca e musai sa raspund. De o luna am renuntat la serviciile BCR in favoarea Alpha Bank. Au si plusuri dar si minusuri. Sa incep cu plusurile :

+ taxa de administrare (ce se plateste doar in luna decembrie a fiecarui an) de 50 RON si include internet banking.
+ comision 0 la retragere de la bancomat
+ daca platesti factura la Romtelecom sau Cosmote comision 0 (asta pentru ca actionarii sunt tot greci) iar daca platesti utilitatile ai comision doar 1 RON.

Minusuri :

- iti vine cardul in aproximativ 10 zile
- trebuie sa completezi o gramada de hartii la inceput
- contul tau e impartit in 3  : cont curent, cont de card si cont de economisire

Per total sunt foarte multumit de ei...le acord o nota bene.

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Si eu sunt client Alpha. Pe langa durata foarte mare de asteptare a cardului... ceea ce ma deranjeaza este Internet Banking-ul care nu este real-time. De fapt este mai mult un ghiseu virtual unde tu postezi tranzactiile si apoi vine cineva (evident a doua zi daca e trecut de ora 15.30) si le introduce in sistem.

Edited by TLGsoft, 29 June 2008 - 11:08.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu am un credit la ei si am o mare problema cu programul lor de functionare. sucursala de la iancului e deschisa ceva de genul de la 10 la 15. evident cu program redus vinerea.
avand in vedere ca eu folosesc servicii ing (de care sunt foarte multumit  :P ), am intrebat o data daca imi pot plati rata pe net. n-a reusit nimeni sa ma lamureasca.
am mai avut o problema la contractarea creditului, angajati prea indoctrinati (dar pana la urma presupun ca peste tot este asa). pe de alta parte, tot procesul a mers foarte repede si per total ma declar multumit  :)

#9
ovidiu.cladoveanu

ovidiu.cladoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2007
Legat de platile online, la toate bancile dupa ora 13-14 aproximativ plata se face a doua zi.

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 ovidiu.cladoveanu, on Jun 30 2008, 03:29, said:

Legat de platile online, la toate bancile dupa ora 13-14 aproximativ plata se face a doua zi.

Serios? Ai tu internet banking la toate bancile ca sa spui asa ceva?


De exemplu, am si la Raiff. Iar acolo operatiunea se realizeaza instant in sistemul bancii. La orice ora din zi si noapte.

Edited by TLGsoft, 30 June 2008 - 08:51.


#11
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Eu am luat un credit (pt pitiși) de la Alpha, pt că ei îmi luau dobînda cea ma mică, plus că aveam posibilitatea de returnare a creditului mai repede, fără costuri prea mari. Pe mine asta m-a interesat și de aceea m-am dus la ei. Mie mi-or trebuit doar 30 mil și cu costuri cît mai mici.
Nu ca țăranii care merg cu salaru la banci și aleg pe aia care le dă cel mai mult, la salaru avut. Nu se uită la alte lucruri, cît e dobînda, comisioane, etc, dacă banca X le dă cu cîteva zeci de mii mai mult credit maxim, iau de la ăia și apoi își dau cu capuu de pereți că nu pot plăti ratele.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 ~warlock~, on Jun 29 2008, 07:25, said:

eu bag mana-n foc ca tu lucrezi pentru nemernicii de la ING! Pe toate forumurile unde s-a discutat despre "magariile" facute de ING tu ai sarit (complet aiurea fara nici o logica si fara argumente clare) sa le speli pacatele si sa le iei apararea. Pe langa reclamele complet idioate si mincinoase de la tv mai au si un personal de kkt si servicii complet depasite! La ora actuala (cand cumparaturile pe internet sunt la mare cautare)  internationala banca ING nu poate efectua plati internationale! cred ca e singura banca care nu dispune de un astfel de serviciu
anyway ING suks!

Astept poza cu mana arsa  :P

Primul meu contact cu Alpha Bank a fost unul negativ, nenea casierul facand pe intelijentul cu mine. Front-endul unei banci e cel care da renumele bancii, inainte de dobanzi si comisioane. Iar oameni slabi pregatiti si ursuzi sunt la toate bancile. So, sa revenim la topicul "Alpha Bank" :)

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Din punct de vedere al clientului societate comerciala, suntem foarte multumiti de Alpha. Am avut si avem finantari de la ei, birocratia a mers repede, sunt deschisi la orice idee, per total foarte OK.

#14
~warlock~

~warlock~

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.06.2007

 shiva, on Jun 30 2008, 11:36, said:

Astept poza cu mana arsa  :P

Primul meu contact cu Alpha Bank a fost unul negativ, nenea casierul facand pe intelijentul cu mine. Front-endul unei banci e cel care da renumele bancii, inainte de dobanzi si comisioane. Iar oameni slabi pregatiti si ursuzi sunt la toate bancile. So, sa revenim la topicul "Alpha Bank" :)
Asta nu-i nimic. Eu am ajuns sa ma injur ca la usa cortului cu cei de la ing atunci cand le-am cerut sa-si faca treaba asa cum trebuie  :D

Edited by ~warlock~, 30 June 2008 - 21:29.


#15
ovidiu.cladoveanu

ovidiu.cladoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2007

 TLGsoft, on Jun 30 2008, 09:35, said:

Serios? Ai tu internet banking la toate bancile ca sa spui asa ceva?


De exemplu, am si la Raiff. Iar acolo operatiunea se realizeaza instant in sistemul bancii. La orice ora din zi si noapte.

   La transfer internt e logic ca banii intra imediat indiferent de ora. M-am referit la transferurile interbancare.

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 ovidiu.cladoveanu, on Jul 1 2008, 10:18, said:

La transfer internt e logic ca banii intra imediat indiferent de ora. M-am referit la transferurile interbancare.

E, uite ca la Alpha nu este logic.

#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Mda... Alpha Bank mi-a facut o surpriza azi. La bancomaele sale NU accepta Mastercard :(

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hihi, asta e dintotdeauna

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate