Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#523
mihailov

mihailov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2006

View Postmarusica, on Oct 12 2007, 14:45, said:

mihaela....sa ai bafta...si te rog spune la ce lcinica faci operatia si cine te-a indrumat acolo?
Eu am facut opratie la  eyestar "ei fiind intermediari" de fapt operatia am fcut-o la alta clinica,pe 20 nov,la mine a fost cva mai complicat!!

#524
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

View Postmihailov, on Nov 24 2007, 11:12, said:

Eu am facut opratie la  eyestar "ei fiind intermediari" de fapt operatia am fcut-o la alta clinica,pe 20 nov,la mine a fost cva mai complicat!!


salut ... ce operatie ai facut? cum adica intermediari? ce intermediaza? eyestar fac operatii la ochi sau doar strang clienti? sau se ocupa de partea de marketing?  da si tu niste detalii ca din ce ai spus tu se intelege numa aiurea...

#525
mihailov

mihailov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2006

View Postgabyygsm, on Nov 24 2007, 12:20, said:

salut ... ce operatie ai facut? cum adica intermediari? ce intermediaza? eyestar fac operatii la ochi sau doar strang clienti? sau se ocupa de partea de marketing?  da si tu niste detalii ca din ce ai spus tu se intelege numa aiurea...
in urma consultatiilor facute aici in tara am mai descoperit ca am o cataracta inferioara,am facut la eyestar cateva controale, iar a doua zi la o clinica de stat din istanbul ultima investigatie,iar operatia am facut-o la clinica Memorial din  istanbul unde am fost  operat de doctorul Ercument BOZKURT care lucreaza shi pentru eyestar(el este doctor la o clinica de stat  dar lucreaza shi pentru eyestar si memorial)la mine a fost opratie de cataracta inplant negativ+corectie laser.La eye nu se face decat corectie  laser.
In urma analizelor facute la eye mi-au cerut 3200 eur pt cataracta shi inplant de lentile multifocale sau 2800 eur pt cataracta shi inplant de lentile monofocale unde aveam nevoie de ochelari pt citit,am ales sa le dau 3200 eur,dar in urma controlului facur la clinica de stat  a reieshit ca ochii mei nu suporta lentile multifocale shi mi-au facut o corectie laser,dar acum am nevoie de ochelari pt citit.
le-am cerut sa recalculeze pretul shi a-2-a zi am primit 1000 eur inapoi.
Ma gasesti shi pe mess yahoo.sa nai vb cum a decurs totul.

#526
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

View Postmihailov, on Nov 26 2007, 22:58, said:

in urma consultatiilor facute aici in tara am mai descoperit ca am o cataracta inferioara,am facut la eyestar cateva controale, iar a doua zi la o clinica de stat din istanbul ultima investigatie,iar operatia am facut-o la clinica Memorial din  istanbul unde am fost  operat de doctorul Ercument BOZKURT care lucreaza shi pentru eyestar(el este doctor la o clinica de stat  dar lucreaza shi pentru eyestar si memorial)la mine a fost opratie de cataracta inplant negativ+corectie laser.La eye nu se face decat corectie  laser.
In urma analizelor facute la eye mi-au cerut 3200 eur pt cataracta shi inplant de lentile multifocale sau 2800 eur pt cataracta shi inplant de lentile monofocale unde aveam nevoie de ochelari pt citit,am ales sa le dau 3200 eur,dar in urma controlului facur la clinica de stat  a reieshit ca ochii mei nu suporta lentile multifocale shi mi-au facut o corectie laser,dar acum am nevoie de ochelari pt citit.
le-am cerut sa recalculeze pretul shi a-2-a zi am primit 1000 eur inapoi.
Ma gasesti shi pe mess yahoo.sa nai vb cum a decurs totul.


sal. ce id ai?

#527
mihailov

mihailov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2006

View Postgabyygsm, on Nov 26 2007, 22:32, said:

sal. ce id ai?
oficemircea

#528
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007

View Postionutclaudiu, on Nov 1 2007, 21:31, said:

stiti cumva daca acei doctori pot opera si cand exista un nistagmus orizontal?Adica ochiul trebuie sa stea nemiscat atunci cand laseru` isi face treaba practic,nu?

Nu stiu ce inseamna nistagmus orizontal, dar ochiul trebuie sa stea nemiscat in timpul corectiei cu laser, asta e sigur.

#529
rares88

rares88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.08.2007
Buna, vazand numeroasele pagini despre operatii m-am gandit sa scriu si eu despre cum a fost in cazul meu :) am purtat de la 5 ani ochelari si acum am 19 :| la ultimul consult inainte de operatie am avut la ochiul drept -3.25 sferic combinat cu -3.50 cilindric si la ochiul stang -2.75 sferic combinat cu -3.00 cilindric, deci destul de mult, iar toti ochelarii mei aveau lentile super subtiate. operatia am facut-o in budapesta, la optik med si a costat 1200 eur pt ambii ochi. metoda aleasa de doctor a fost prk, in defavoarea lasikului care ar fi avut prea multe riscuri la care eu nu eram dispus sa ma expun. eu cred ca am fost un mare norocos pentru ca in ciuda avertismentelor ca o sa ma doara ochii, ca o sa simt un discomfort major, nu am avut mai nimic si prin urmare nu a trebuit sa iau nici medicamentele de durere pe care mi le dadusera ei. singurul inconvenient a fost sensibilitatea la soarele puternic iar doctorul mi-a spus sa imi cumpar niste ochelari de soare de calitate si sa ii port tot timpul cand este si o singura raza de soare, pentru ca ultravioletele ar determina vindecarea ochiului in starea preoperativa. operatia a fost nici 5 minute si imediat dupa aceea am vazut mult mai bine si precum am zis, nu m-a durut deloc. totusi, se poate sa fi fost o exceptie, pentru ca o doamna din satu-mare care a fost operata cu putin inaintea mea si pe care am mai vazut-o la consultatii mi-a spus ca avea dureri groaznice, mai rele decat la nasterea copilului ei...cred ca depinde si de dioptrii, ea avea un defect foarte mic dupa parerea mea, ceva gen 0.75. acum vad foarte bine, nu chiar perfect, dar a trecut doar o luna si mai astept inca 5 ca sa se stabilizeze situatia. cat despre ochelarii de soare ii recomand pe cei polarizati de la polaroid..sunt cei mai buni pe care i-am avut vreodata :) daca doreste cineva mai multe detalii despre clinica sau operatie, raspund cu placere :)

#530
ralu_7

ralu_7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2007

View Postgabitzica, on Nov 12 2004, 20:42, said:

Si eu m-am gandit la operatie . Port lentile de contact de 6 ani, OS-10, OD-8, de fapt la ochiul stang am -12.Am vrut si eu sa ma operez acum un an si ceva, dar am ramas insarcinata. Si cum , mai vreu un bb, nu pot sa ma operez, pentru ca dupa, nu am  voie sa raman insarcinata cel putin un an. Ati auzit careva de problema aceasta??? eu sunt din arad, si am vrut sa merg in ungaria , la Szeged ( e si mai aproappe si mai ieftin ,  am inteles ca in jur de 600 euro pentru ambii ochi)


Buna!si eu am o problema mai ciudata..ca sa zic asa..am +3 la stangul si nimic la dreptull..medicii spuneau ca imi pun 0,50 si la dreptul ca sa fie echilibrat. ar trebui sa port ochlarii tot timpul..dar nu prea ii port.Mi s-a zis ca ar fii mai simplu sa fac opertaia mai ales ca am numai la un ochi probleme..sunt cam in ceata in ceea ce priveste aceasta operatie, si acum ma documentez si eu mai mult.M-ar tenta..dar imi este cam frica..ca am cicit pe aici cum se face operatia si..Si am o intrebare:ce e cu operatia de la Szeged?ca am auzit si eu ceva, dar as vrea mai multe amanute daca stii cumva..mersi!

#531
andrytyry

andrytyry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMarius_25, on May 4 2006, 15:03, said:

Viziteaza acest site pentru mai multe informatii , de se poate corecta total hipermetropia pana la +6d cu conditia sa nu ai astigmatism mai mare de +5d .

http://www.fda.gov/c...cs/p030008.html


Buna.
Eu am astigmatism hipermetropic an +1,25 la OD si -4,5 la OS dar lentilele ochelarilor sunt  1 la OD si 2 la OS.
Ma dor cand citesc mult sau stau mult in fata calculatorului.
Dr meu mi-a spus ca nu ma pot opera pt ca probl asta nu se poate rezolva ci raman cu ea toata viata.
Al doilea medic de la Policlinica Iancului din Bucuresti, mi-a spus ca nu are ce sa-mi faca si sa ma odihnesc,  sa fac pauze des etc.
Spune-mi, te rog, daca din cunostintele tale exista o cale sa imi rezolv probl asta. Dac esti de acord si ai timp, as vrea mai multe info.
De asemenea, mi-ar fi de ajutor sa flu ce au facut cei care au sau au avut astigmatism hipermetropic. Cum v-ati rezolvat problema? Exista un doctor f bun la care pot apela? Pentru ca imi e foarte frica.

Va multumesc inca de pe acum.

#532
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005
Buna

  Am discutat problema cu doctorul Celikkol si mi-a spus ca aceasta diferenta de dioptrii dintre ochi nu poate fi decat partial compensata cu ochelari .
  Dar in cazul unei operatii se poate obtine un rezultat mai bun decat solutia pe care o ofera ochelarii .

Edited by Marius_25, 21 December 2007 - 21:40.


#533
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

View Postchris_thief, on Nov 6 2004, 01:14, said:

Cu speranta ca cineva a trecut prin asa ceva , incep acest thread prin o prezentare generala a acestui fenomen:
Tot in mai multe clinici din romania , au aparut asa numitele operatii cu "laser Excimer", pentru corectarea astigmatismului , miopiei si hipermetropiei.
Un exemplu de firma este optilens(www.optilens.ro) ,firma din cluj, care pretind pentru o astfel de operatie 500 euro pentru un ochi , deci 1000 toata operatia.
Daca cineva a facut o astfel de operatie, sau cunoaste detalii , eventual alte firme din alte orase unde preturile ar fi mai ieftine v-as fi extrem de recunoscator :peacefingers:
Deasemenea , daca stiti un site si in romana..sau unde as putea gasi ceva descriere a acestei proceduri ( am gasit pe site-uri straine , insa , daca cumva stiti si ceva din romania, unde sa faca o descriere a operatiei in romana..) , precum si riscurile acesteia, iar daca cineva a trecut prin o astfel de operatie , as dori sa stiu impresiile , parerile sale de dupa aceasta.
Multumesc anticipat :)

Daca operatia asigura corectarea (permanenta) a unor defecte de vedere...este ok si pretul de 500 euro/ochi.
Daca, in urma unui contract semnat intre bolnav si medic - nu se asigura "garantie" pentru actul medical efectuat...este discutabil.
Mama a facut tratament cu laser si dupa cateva luni nu m-ai vedea...

#534
geofinance

geofinance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.12.2007
Hai sa va spun si eu povestea mea  

Purtam ochelari de la 12 ani. Atunci am inceput de la - 0,50 la stangul si - 0,75 la dreptul, dar purtam ochelarii doar cand eram la scoala si trebuia sa scriu de pe tabla. La 15 ani aveam deja - 2,00 la dreptul si - 1,50 la stangul + cilindru de 0,50. De atunci am inceput sa port ochelarii permanent. La 17 ani miopia mi s-a stabilizat la - 2,50 la dreptul si - 1,50 la stangul ( plus cilindru de - 1,00 ). Deci cumulat, - 2,50 la ambii ochi.

Am continuat sa port ochelari timp de 7 ani, dar vederea nu mi s-a mai corectat  :console: , desi la altii am inteles ca se mai corecteaza cat de cat. In fine...acum 6 luni am cautat si eu pe net si am gasit clinica EYESTAR din Istanbul ( despre care s-a mai vorbit o groaza pe forumul acesta ! ). Un prieten al meu, cu miopie de - 5 la ambii ochi si cilindru de 2,5 - 3 (deci, cumulat, un - 7,5 si - 8,0 - ceea ce e foarte mult) s-a dus sa se opereze la Istanbul in octombrie. Sincer, si mie mi se parea ca EYESTAR se cam lauda pe site-ul lor... Dar cand prietenul meu s-a intors si vedea aproape perfect ( de la miopie de - 8 ), am zis ca trebuie sa incerc si eu. Asa ca le-am trimis un mail si mi-am facut programare la EYESTAR.
Mi-am facut LASIK pe 7 dec. Dupa trei ore de la operatie, au incetat orice dureri se senzatii de arsura, sclera ochiului s-a albit, s-a curatit, iar eu vedeam perfect. Normal, nici miopia nu a fost prea mare. Acolo mi-au gasit la dreptul - 2,25 cu cilindru de - 0,5, iar la stangul - 2,00 cu cilindru de - 0,75. Deci - 2,75 la ambii ochi. A doua zi, la controlul post-operator, dr. Cezmi Kahvecioglu, care m-a operat, a constatat ca ochii mei sunt pe 0. Nici
- 0,25 nici + 0,25, ci pe ZERO !!!! :)  Am vazut sa citesc si cel mai mic rand de litere !

Bineinteles ca am primit picaturi pentru ochi, iar dupa prima saptamana le-am intrerupt pe primele doua (EXOCIN si FLAREX) urmand sa imi pun timp de o luna lacrimi (TEARS NATURALE FREE) atunci cand imi simt ochiul uscat. Cineva spunea pe forum ca se taie cordoanele nervoase in timpul procedurii si ca astea nu se mai refac. Pai eu vreau sa va spun ca mie imi lacrimeaza dimineata ochii in mod natural, si asta de la o saptamana dupa operatie ! Ori acel cineva nu cunoaste exact problema, ori am fost eu mai norocos ca altii m-am vindecat in mod miraculos

Ca sa nu mai spun ca, daca ma uit pe CNN, vad si textul acela mic care apare pe crawl in partea de jos a ecranului. Si chestia e ca il vad si daca stau 4 metri distanta de televizor ! :) Iar contrastele dintre culori sunt mai k lumea decat atunci cand aveam ochelari  :coolspeak:

Totusi, ochelarii nu i-am aruncat, ci ii pastrez intr-un sertar, ca sa imi amintesc ce eram inainte si ce sunt acum... Cel putin mie operatia asta mi-a schimbat viata... Acum vad lumea cu alti ochi, sunt mai vesel, mai sociabil si am mai multa incredere in mine....  Pacat ca am stat pana la 24 de ani....puteam sa scap de ochelari acum 2-3 ani...dar nu e tarziu nici acum !

Deci, NEW VISION NEW LIFE FOR ME AFTER LASIK SURGERY (si va asigur ca nu am primit niciun ban ca sa fac reclama cuiva, nici clinicii EYESTAR, nici altcuiva).

Cei care va permiteti sa dati 1090 de euro, eu zic sa nu mai stati pe ganduri si sa va schimbati viata...

Daca doriti mai multe informatii, o sa va dau adresa mea de mail si IDul de mess :)

Pana una alta... SARBATORI FERICITE TUTUROR SI LA MULTI ANI 2008 !!!!

#535
lys3rg0

lys3rg0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.01.2006
Ultima data cand am dat pe topicul asta era pe la pagina 5... Vad ca lucrurile au evoluat. Ma bucura faptul ca din ce in ce mai multe persoane isi descriu experientele. Cred ca singurul caz cu adevarat trist e cel al persoanei operate la Timisoara. Sunt curios care mai e situatia dupa ceva mai mult timp de la operatie, avand in vedere ca uneori efectele vizuale care apar pe timp de noapte dispar abia dupa 6 luni de la operatie.

Acum mai bine de un an, cand preturile in Bucuresti se invarteau pe la 800 euro pentru ambii ochi si cam toata lumea avea MEL 70, singurul motiv pentru care m-as fi operat in tara era pretul. Acum ca OCULUS si-au luat MEL 80, pot spune clar ca nu m-as opera in Romania decat la ei, dar numai in caz de forta majora, adica daca voi fi in imposibilitatea sa parasesc tara din cine stie ce motive. Pretul mi se pare mult prea mare, desi aparatura e de ultima gereatie, pentru ca reusita operatiei depinde de mult prea multi factori si nu am incredere ca toti factorii astia sunt indepliniti la o clinica romaneasca. Pur si simplu nu exista interes, medicii nu se informeaza cu privire la noutatile din domeniul lor de activitate, nu isi dau silinta ca interactiunea cu pacientul sa lase o impresie de seriozitate, pana si o simpla consultatie pentru o pereche de lentile de contact se poate transforma in Romania intr-o aventura. Pot spune ca in ultimii 6 ani in care am purtat lentile, in afara de EBA optics de langa magazinul muzica am dat numai peste medici care stiau mai putin despre lentilele de contact decat mine. Iar preturile de 2-3 ori mai mari decat la magazinele online din US/UK m-au facut sa nu cumpar lentile din Romania.

Anul asta prin toamna sper sa apelez si eu la LASEK pentru a scapa de miopie. le multumesc celor care au avut curajul sa faca pasul pentru ca ne-au impartasit din experientele lor. Pentru cei care inca nu s-au decis, le recomand cu caldura site-ul http://www.usaeyes.org/ - desi se refera la medicii din SUA, are informatii cu caracter general foarte bune, utile in crearea unei impresii despre doctor si cabinet cu mult inainte de a lua o decizie. Lista lor cu 50 de intrebari pe care trebuie sa le puneti medicilor e foarte utila. Cat despre riscurile operatiei, e bine ca pacientul sa fie cat mai informat si sa inteleaga la ce se expune, sa stie sa aprecieze daca doctorul isi da silinta sa il incadreze cat mai corect intr-o grupa de risc, si sa nu apeleze la un doctor care spune ca totul va fi perfect, dimpotriva, doctorul trebuie sa fie interesat ca pacientul sa constientizeze ce poate sa mearga aiurea si sa stie dinainte de operatie ca exista un risc mai crescut sa apara anumite probleme, de exemplu ghost/starburst pentru cei care au pupila neobisnuit de mare pe intuneric.

Edited by lys3rg0, 29 December 2007 - 19:34.


#536
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007
Am si eu o intrebare pentru toti care au facut operatia,sau care sunt mai bine informati.Daca fac operatia,ochiul meu o sa fie mai sensibil toata viata?Adica daca mai primesc o minge,un cot ,etc. in ochi,devien periculos?ASTEPT RASPUNS

#537
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Am facut operatie cu laser (LASIK) in urma cu exact 7 ani, pentru diminuarea miopiei. Pe vremea aceea, era celebrul cabinet al dr. Moraru (acum individul a ajuns o celebritate in domeniul operatiilor cu laser).
Procedura consta in decuparea corneei cu o lama foarte fina, unghiul de refractie se ajusteaza cu laser, apoi acel "capacel" decupat din cornee se lipeste la loc.
Ceea ce nu vi se spune inainte de operatie sunt urmatoarele:

1. Anestezia este pe baza de picaturi, pacientul este perfect constient si trebuie sa coopereze cu medicul pe parcursul operatiei (pozitia capului, a corpului, nu trebuie sa miste deloc oricat de deranjant ar fi, etc). Deci, trebuie sa va stapaniti foarte bine emotiile.

2. Halourile pe care le veti vedea ulterior (eu nici acum nu am scapat de ele, de atunci) se datoreaza faptului ca daca idiotul de doctor e neatent, pot ramane fragmente de cornee (fragmente din corneea indepartata cu laser) pe interior, dupa ce capacelul decupat este lipit.

3. Dupa operatie cretinul de doctor (in cazul meu moraru) nu si-a mai dat niciun interes si abia am scapat de infectie.

4. Idiotul de asistent nu a facut anestezia calumea (o picatura a curs pe langa) asa ca la ochiul drept am suportat operatia pe viu.

In general, operatia e o metoda excelenta si da rezultate foarte bune, per ansamblu sunt multumit, dar va rog sa aveti mare grija la aspectele subliniate mai sus. In general doctorii considera aceasta operatie una de rutina si o fac cu o mare durere in cur. Atentie la asta.

PS: Indiferent de ce vi se spune, corneea este subtiata iar orice efort poate provoca dezlipirea acesteia. Eu am continuat sa practic arte martiale si dupa operatie insa am avut un noroc chior ca nu am patit nimic.

Edited by landscape10, 31 December 2007 - 13:23.


#538
geofinance

geofinance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.12.2007

View Postmarusica, on Dec 31 2007, 13:03, said:

Am si eu o intrebare pentru toti care au facut operatia,sau care sunt mai bine informati.Daca fac operatia,ochiul meu o sa fie mai sensibil toata viata?Adica daca mai primesc o minge,un cot ,etc. in ochi,devien periculos?ASTEPT RASPUNS


Unele studii facute in Statele Unite sugereaza ca, dupa procedura LASIK, corneea ramane usor slabita pe tot parcursul vietii, dar nu e ceva ce sa te afecteze in mod negativ. Sensibilitatea corneei se datoreaza faptului ca la procedura LASIK se taie un flap corneal de 100 - 150 de microni grosime, adica un sfert din grosimea corneei, care are cam 500 - 550 de microni in total. Practic, invelisul epitelial e dat la o parte, pana la nivelul stromei (stratul profund al corneei), iar apoi se aplica tratamentul laser, dupa care flapul e asezat la loc si in cateva zile se vindeca pe linia pe care s-a facut taietura. Studiile arata insa ca in interior nu se produce o relipire totala a flapului. Totusi, dupa primele 1-2 luni, in care riscul dezlipirii flapului este destul de mare - daca ai un accident, dai cu capul de ciment, primesti o minge in ochi, etc..., dupa aceea riscul este foarte scazut (au existat cazuri in care s-au primit mingi in ochi sau lovituri cu obiecte ascutite, si totusi flapul NU s-a deplasat, pentru ca, asa cum am spus, taietura s-a vindecat pe margini si s-a lipit de cornee, prin producerea unui strat nou de celule epiteliale). In cazul procedurii LASEK, flapul este mult mai subtire (doar 50-80 de microni), dar si vindecarea este mai buna, adica se lipeste total la loc, asa ca riscul dislocarii flapului in caz de accident este mult mai mic decat la LASIK.
in cazul procedurii PRK, stratul epitelial de la suprafata (50-60 de microni) este indepartat cu totul de catre chirurg, iar dupa operatia laser, este lasat sa se refaca singur, adica creste un nou strat epitelial in doar cateva zile. In aceste cazuri, pentru ca propriu zis NU avem flap corneal, NU exista nici un risc de dislocare.

#539
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007
aoleo.....deci sa inteleg ca nu prea e indicat sa ma lovesc la ochi?,sau sa depun efort?Pai inca sunt tanar,mai am multi ani de viata,cred ca odata si odata tot o sa mai primesc vreo lovitura in ochi sau eu stiu......Ma cam hotarasem sa imi fac operatia,dar acu nu stiu ce sa mai zic,mai ales dupa ce am citit si postul lui landscape10,care zice ca si acu mai vede in halouri.Nu stiu ce sa zic...daca as face operatia asta ar cam insemna sa renunt la fotbal.....

#540
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postgeofinance, on Dec 23 2007, 10:48, said:

Cineva spunea pe forum ca se taie cordoanele nervoase in timpul procedurii si ca astea nu se mai refac. Pai eu vreau sa va spun ca mie imi lacrimeaza dimineata ochii in mod natural, si asta de la o saptamana dupa operatie ! Ori acel cineva nu cunoaste exact problema, ori am fost eu mai norocos ca altii m-am vindecat in mod miraculos
Unii e copilu' minune si se vindeca. Altii stie medicine si stie cum se face operatia maica ...

View Postgeofinance, on Dec 23 2007, 10:48, said:

Deci, NEW VISION NEW LIFE FOR ME AFTER LASIK SURGERY (si va asigur ca nu am primit niciun ban ca sa fac reclama cuiva, nici clinicii EYESTAR, nici altcuiva).

Cei care va permiteti sa dati 1090 de euro, eu zic sa nu mai stati pe ganduri si sa va schimbati viata...
Daca doriti mai multe informatii, o sa va dau adresa mea de mail si IDul de mess :)
Clar! Ma grabesc la banca sa imi transfer banii :)

@marusica evident ochii tai vor fi mai sensibili dupa operatie decat inainte mai ales in cazul LASIK existand riscul sa faci desprindere de flap in urma unei lovituri la ochi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate