Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#1
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
Cu speranta ca cineva a trecut prin asa ceva , incep acest thread prin o prezentare generala a acestui fenomen:
Tot in mai multe clinici din romania , au aparut asa numitele operatii cu "laser Excimer", pentru corectarea astigmatismului , miopiei si hipermetropiei.
Un exemplu de firma este optilens(www.optilens.ro) ,firma din cluj, care pretind pentru o astfel de operatie 500 euro pentru un ochi , deci 1000 toata operatia.
Daca cineva a facut o astfel de operatie, sau cunoaste detalii , eventual alte firme din alte orase unde preturile ar fi mai ieftine v-as fi extrem de recunoscator :peacefingers:
Deasemenea , daca stiti un site si in romana..sau unde as putea gasi ceva descriere a acestei proceduri ( am gasit pe site-uri straine , insa , daca cumva stiti si ceva din romania, unde sa faca o descriere a operatiei in romana..) , precum si riscurile acesteia, iar daca cineva a trecut prin o astfel de operatie , as dori sa stiu impresiile , parerile sale de dupa aceasta.
Multumesc anticipat :)

#2
marylena

marylena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2004

chris_thief, on Nov 6 2004, 01:14, said:

Cu speranta ca cineva a trecut prin asa ceva , incep acest thread prin o prezentare generala a acestui fenomen:
Tot in mai multe clinici din romania , au aparut asa numitele operatii cu "laser Excimer", pentru corectarea astigmatismului , miopiei si hipermetropiei.
Un exemplu de firma este optilens(www.optilens.ro) ,firma din cluj, care pretind pentru o astfel de operatie 500 euro pentru un ochi , deci 1000 toata operatia.
Daca cineva a facut o astfel de operatie, sau cunoaste detalii , eventual alte firme din alte orase unde preturile ar fi mai ieftine v-as fi extrem de recunoscator :peacefingers:
Deasemenea , daca stiti un site si in romana..sau unde as putea gasi ceva descriere a acestei proceduri ( am gasit pe site-uri straine , insa , daca cumva stiti si ceva din romania, unde sa faca o descriere a operatiei in romana..) , precum si riscurile acesteia, iar daca cineva a trecut prin o astfel de operatie , as dori sa stiu impresiile , parerile sale de dupa aceasta.
Multumesc anticipat :)

<{POST_SNAPBACK}>



www.optilaser.ro

Este in bucuresti si ia 400 de euro pentru un ochi...Poti sa le ceri detalii despre pret direct lor, ca raspund...Si mai este descrisa si operatia...Si eu as vrea sa imi fac operatie, dar astept sa vad daca am dioptriile  stabile...

#3
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Eu am făcut această operație în urmă cu 4 ani, în București. Procedura se numește de fapt LASIK ("laser-assisted in situ keratomileusis").

În mod normal nu ar fi fost necesar să o fac, având o miopie mică la data respectivă (-1 la un ochi și -1,25 la celălalt), dar pur și simplu mă enerva purtarea ochelarilor, necesari mai ales la condus sau la televizor, așa că mi-am luat inima în dinți și am pregătit cei 1100 USD cât costa la vremea respectivă. Desigur că am studiat zeci de pagini de internet pentru a mă documenta mai întâi.

Într-o primă ședință mi s-a luat doar un interviu general, s-a efectuat o consultație oftalmologică obișnuită, apoi am fost dus la un aparat care practic realizează o hartă în relief a corneei, cu o precizie de ordinul micronilor. Intervenția propriu-zisă a avut loc o lună mai târziu și a fost efectuată de un medic din Israel, având multă experiență cu astfel de operații (din câte am auzit). Pare amuzant, dar singurul  moment neplăcut pentru mine a fost cel inițial, când mi-au pus niște picături cu rol antiseptic și anesteziant în ochi, care pișcau ca naiba. Senzația neplăcută dispare însă rapid. Intervenția propriu-zisă e floare la ureche. Globul ocular este fixat de un dispozitiv special. Chirurgul face o mică incizie pentru a desprinde un flap corneean (nu simți absolut nimic dureros), ulterior prin deschizătura astfel făcută acționează raza laser, care "decupează" din cornee atât cât este necesar și unde este necesar, conform hărții făcute anterior.

În tot timpul operației un al doilea medic stă de vorbă cu tine și îți descrie exact ce se petrece. Personal, am fost foarte bine dispus, poate chiar prea bine, că i-am făcut și pe medici și asistente să râdă de bancurile mele. Ulterior mai petreci cam 30 de minute într-o cameră alăturată, cu un bandaj pe ochi, după care poți să pleci acasă. Încă de la drumul spre casă, din taxi, am remarcat diferența. Vedeam cu claritate și puteam citi de la distanță mare numerele mașinilor. Vederea continuă să se amelioreze în zilele următoare. Se recomandă folosirea unor picături vreme de cîteva săptămâni sau chiar luni.

Nu am decât aprecieri pozitive. Nu au existat nici un fel de complicații sau efecte adverse. Nu am mai purtat nici un fel de ochelari de atunci și la optotip văd și cele mai mici litere sau cifre fără probleme. Din relatările de pe internet am auzit și de cazuri mai puțin fericite, însă acelea se pare că apar doar la cei cu deficiențe mari, de exemplu miopii forte. Dacă mai ai alte întrebări îți stau la dispoziție.

Edited by mufă, 19 February 2008 - 14:43.


#4
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Poate ca o sa spuneti ca sunt batut in cap, dar mie descrierea operatiei mi-a dat fiori...
Sa imi decupeze corneea?? Nu as putea face asaceva decat daca as avea o miopie chiar nasoala... asa cu doar cu un -1 prefer sa stau cuminte in banca mea...

#5
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
Fiica unei prietene vroia sa isi faca si ea operatie. Insa unii doctori i-au recomandat sa mai astepte, deoarece operatia nu este atat de sigura pentru cei cu dioptrii mari. Exista pericolul sa reapara dioptriile daca esti mai sensibil. Inainta de a da atatia bani,trebuie sa va interesati si sa mergeti la sigur. Cu 800-1000$ puteti face altceva.

#6
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
In locul acestei operatii si a riscurilor pe care le presupune prefer lentilele de contact...
http://www.eye-net.g...lish/index.html

Edited by Allex, 06 November 2004 - 15:18.


#7
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
bertino nu esti singur
faza e ca am si eu un -1 si de mai multe ori m-am gandit la o mica operatie
acum cred ca  :nonobad:

#8
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
exsista un singura risc ,la batrinete se v-a instala hipermetropia la cei care au suferit de miopie si s-au operat ,si eu sint mioapa ,-3 cu -1 ,si port lentile de contact moi, care nu ma deranjeaza chiar deloc.

#9
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Evident că este cu totul și cu totul o chestiune de opțiune individuală.

Există oameni care se îngălbenesc și tremură de frică înaintea unei puncții în deget, pentru determinarea grupei sangvine... să nu mai vorbim de o injecție intravenoasă. Ca medic am văzut inclusiv pacienți care au leșinat de spaimă înaintea celor mai banale procedee. Evident că, pentru o asemenea categorie, operația e exclusă din start.

Există alții pentru care suma de 800-1000 de euro este fabuloasă. Ar fi nevoiți să facă mari sacrificii pentru a o procura. și aceștia trebuie înțeleși.

În fine, există poate și unii care realmente se simt bine cu lentile de contact sau ochelari. Le face plăcere, sau se consideră mai interesanți în acest fel. și această categorie nu are motive de a se opera.

Dacă însă nu faceți parte din cele 3 categorii de mai sus, a nu vă supune intervenției este, după părerea mea, o mare greșeală. Intervenția este una dintre cele mai sigure din întreaga chirurgie oculară sau nu. Asta în primul rând din cauza reducerii aproape de zero a factorului eroare umană. Aici nu poate fi vorba de vreun Ciomu obosit sau distrat. Practic ești operat de un computer, un program care dirijează raza laser să "sculpteze" la nivel de miimi de milimetru, conform hărții întocmite tot de un computer. Nu are cum să o ia razna, nu e vorba de dat cu dalta și nici măcar cu bisturiul. În plus, nu e nimic dureros nici în timpul și nici după operație.

Ce e de preferat? O viață întreagă de curățat ochelari sau toate ritualurile cu lentilele de contact, sau o intervenție de 10 minute? Pentru mine alegerea a fost evidentă și ar fi și acum. Mai adaug că în aceeași zi cu mine s-a operat o domnișoară foarte drăguță, care era însă puțin complexată de defectul vizual (avea -6 dioptrii, trebuia să poarte niște ochelari gen prietenii orbilor). M-am întâlnit cu ea recent, vede aproape perfect și spune că ziua respectivă a fost cea mai fericită din viața ei.

Legat de hipermetropia (de fapt prezbitismul) care apare odată cu vârsta, nu poate fi evitat, cu sau fără operație. Tocmai de aceea, pentru a întârzia instalarea problemelor la citit (vederea de aproape), se lasă în mod intenționat un grad foarte mic de miopie, aproximativ -0,25. În acest fel se întârzie cu până la 10 ani momentul în care vor fi necesari ochelarii pentru citit, la bătrânețe.

Edited by mufă, 19 February 2008 - 14:44.


#10
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Marturisesc sincer ca si pe mine m-au trecut fiorii cand am citit cum are loc operatia. Dar ... Muncesc intr-un mediu mai putin obisnuit si mai ales vara sunt temperaturi de 50-60 de grade ceea ce face ca purtarea ochelarilor sa fie un chin (transpir si imi aluneca de pe nas, am nevoie de ochelari speciali pentru protectie si multe altele).
Asa ca, tot conform celor citite aici o sa ma programez usurel la un control sa vad care e treaba cu operatia.
Urati-mi bafta.

#11
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
m-ati facut super curios. am si eu un mic complex cu purtarea ochelarilor. banii de operatie nu ar fi problema. dar acu stau sa ma gandesc...de la ce varsta minima se face operatia?am inteles k pentrulentile de contact trebe sa ai cel putin 18 ani

Cristist50, bafta man, sa iasa totul bine

#12
marylena

marylena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2004

Tzepi, on Nov 6 2004, 21:37, said:

m-ati facut super curios. am si eu un mic complex cu purtarea ochelarilor. banii de operatie nu ar fi problema. dar acu stau sa ma gandesc...de la ce varsta minima se face operatia?am inteles k pentrulentile de contact trebe sa ai cel putin 18 ani

Cristist50, bafta man, sa iasa totul bine

<{POST_SNAPBACK}>


Si pentru operatie cred ca e la fel...

#13
marylena

marylena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2004
LazyPawn, unde ti-ai facut operatia in Bucuresti? La cine? Si eu sunt interesata de asa ceva. Am dioptrii -5 si -4,5, nu imi e rusine cu ochelarii ca sunt ffff finuti si mici, dar uneori sunt ffff incomozi si apoi am talentul de a adormi cu ei la ochi si cine stie ce se intampla...

#14
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
He, he, he
Sa ma vezi pe mine de cate ori am facut dus cu ei pe nas dar cel mai misto e cand vreau sa ma spal pe fata dimineata si uit ca ii am la ochi  :coolspeak:

#15
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
:D Marylena și Cristist50, exact la astfel de aspecte mă refeream și eu. Mie îmi stătea chiar bine cu ochelari, vorba nevesti-mii "Îți dă un aer de intelectual". Dar tot mai bine e să nu ai grija lor. La urma urmei, dacă chiar îți place n-ai decât să porți ochelari cu sticlă obișnuită, ca să nu mai vorbim de fetele care poartă lentile de contact colorate să aibă ochi mai frumoși... e chiar la modă.

Din păcate, din câte știu eu, locul unde m-am operat nu mai există în prezent. Se numea American Medical Center, și era situat pe strada Dragoș Vodă, undeva aproape de intersecția dintre Calea Moșilor și Bd. ștefan cel Mare. Era ceva finanțat de niște americani și evrei care până la urmă nu s-au mai înțeles, sau ceva de genul ăsta, și toată treaba a picat. Păcat, era o clinică supermodernă și utilată după ultimul răcnet. Oricum, am reținut numele medicului român tânăr care m-a consultat și mi-a făcut o impresie foarte bună: Radu Burcin. Bănuiesc că lucrează tot în același domeniu, într-o altă clinică. Dacă vă hotărâți, cercetați bine terenul și apoi BAFTÃ!

Edited by LazyPawn, 07 November 2004 - 03:24.


#16
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
eu sunt la a 9-a pereche de ochlari...pe ceilalti i-am rupt din greseala, am adormit cu ei la ochi, mai un pumn...deh  :P
port de mult timp, de vreo 6-7 ani dar decat sa am grija lor...bleah

#17
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Eu cunosc pe cineva care si-a facut operatie la -5 pe ambii ochi in 1998 (in Germania, este cetatean german). Omul citea preturile de la bar (in 2004, deci la 6 ani de la operatie) mai bine decat mine (care port ochelari -0.75). Oricum, mi-a zis ca se justifica riscul (exista riscuri la operatia aceasta) la dioptrii mai mari, la ce-am eu, nu.

#18
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
A dori sa multumesc tuturor pentru opiniile lor,  in special lui LazyPawn care a facut o prezentare foarte detaliata.
Eu am -5 la ambii ochi, dar nu miopie ci astigmatism , si sunt din cluj.Ma intrebam daca merita drumul pana la Bucuresti, sau ar fi mai indicata o operatie aici(parinti mei de ex spun ca mai bine aici, ca de 6 ani tot la doctorul respectiv ma duc , ca stie el mai bine ce este cu mine, imi stie evolutia , etc..)
Ideea e ca , totusi cred ca , si in cazul meu , riscurile care apar la aceasta operatie se merita avand in vedere -5...
Eu anul acesta am si examen de bac, si nustiu, sa astept pana termin cu el, sau sa o fac acuma in vacanta de iarna.. :confused:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate