Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#505
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Shtephan_Jud, on Oct 2 2007, 14:14, said:

Sal! Pot sa va spun ca m-am operat la EyeStar in Istanbul , am doua luni de la operatie, procedura s-a numit LASIK , dureri am avut trei ore dupa care am adormit dupa vreo 6 ore de somn nu mai aveam probleme. Am avut hipermetropie +5 , acum dioptriile sunt zero insa este o problema de sincronizare intre ochi si creier si in pricncipiu este aceiasi problema la toti cei care au o dioptrie ca a mea.... in hipermetropie +5 este foarte mult. Asa ca puteti sa mergeti sa va operati .. dureri sunt , no foarte mari , dar sunt .... si sunt n cazuri de dioptrii mici cand operatia iasa extraordinar si nu mai ai nevoie de ochelari incepnad cu a doua zi, dar in cazurile grave are efecte , dar masi este vorba si de creier ca de cele mai multe ori ii ia ceva timp creierului sa restabileasca legaturile intre ochi si creier. Va recomand clinica.. desi pueti sa va operati si in Romania , dar aveti grija sa fie o clinica cu tehnologie buna pentru ca in cazul operatiilor cu lase este mai importanta aparatura decat mana doctorului.... Bafta Multa!!!
Sfaturi exceptionale de la prietenii nostrii cu publicitatea © Eyestar. Doctoru' nu conteaza, LASER frate!!!!

PS Daca asta ar fi fost un email, ar fi fost bagat la spam din start numai privind la gramatica individului.

#506
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007
pentru mushetzica... daca vindecarea dureaza maxim 2 luni juma de ce faci tratament timp de 5 luni? :notangel:

#507
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

 Valentine, on Oct 2 2007, 23:24, said:

Sfaturi exceptionale de la prietenii nostrii cu publicitatea © Eyestar. Doctoru' nu conteaza, LASER frate!!!!

PS Daca asta ar fi fost un email, ar fi fost bagat la spam din start numai privind la gramatica individului.
Am revenit dupa juma' de an aici. Acelasi individ nesimtit, cu suta lui de clone face reclama unei clinici de 2 lei (e clar ca mai mult nu face, daca realizati ce politica au)

#508
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007

 nu_sunt_ozzy, on Oct 3 2007, 11:27, said:

Am revenit dupa juma' de an aici. Acelasi individ nesimtit, cu suta lui de clone face reclama unei clinici de 2 lei (e clar ca mai mult nu face, daca realizati ce politica au)

"Clinica de 2 lei" ??????? Cred ca habar n-ai ce vorbesti. Ai fost vreodata acolo? Te-ai operat la ei si nu ai fost multumit? Sau ce te indreptateste sa spui ca-i de 2 lei?
Eu am fost, m-am operat si n-am destule cuvinte de lauda si de multumire pt. ei.

#509
mushetzica

mushetzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2007
@gabyygsm: din cate stiu "tratamentu" cu lacrimi artificiale de lunga durata (5-6 luni) se face in cazul oricarui tip de procedura.
Lacrimile artificiale nu sunt un medicament si nu se administreaza pentru vindecare; dar dupa o astfel de interventie este indicat un astfel de tratament pentru
a "ajuta" achii sa-si revina, dat fiind ca o perioada buna tot esti afectat de uscaciune ochilor, adaptarea mai grea la intuneric / lumina puternica.
In principal, o vreme dupa operatie ochii sunt mai sensibili si trebuie protejati.

#510
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

 mushetzica, on Oct 3 2007, 13:35, said:

@gabyygsm: din cate stiu "tratamentu" cu lacrimi artificiale de lunga durata (5-6 luni) se face in cazul oricarui tip de procedura.
Lacrimile artificiale nu sunt un medicament si nu se administreaza pentru vindecare; dar dupa o astfel de interventie este indicat un astfel de tratament pentru
a "ajuta" achii sa-si revina, dat fiind ca o perioada buna tot esti afectat de uscaciune ochilor, adaptarea mai grea la intuneric / lumina puternica.
In principal, o vreme dupa operatie ochii sunt mai sensibili si trebuie protejati.

nu stiam ca acel ...Gel sunt de fapt lacrimi artificiale. mersi de precizare :kisstogether:

#511
mushetzica

mushetzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2007
Da, la fel Tears Naturale Free - sunt doar lacrimi artificiale, fara conservanti, no nothing... doar se umezesc ochii  :OK:

#512
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 puppe, on Oct 3 2007, 01:43, said:

"Clinica de 2 lei" ??????? Cred ca habar n-ai ce vorbesti. Ai fost vreodata acolo?
Nu e nevoie sa te duci pe luna ca sa vezi ca nu are atmosfera. Nu ma intereseaza sincer cum e sau cum nu e clinica Eyestar, ci doar modalitatile penibile prin care incearca sa isi atraga clienti. O clinica buna atrage prin reputatie, cu platind (asa cum s-a confirmat mai demult) persoane sa le faca lobby.

musetica said:

Lacrimile artificiale nu sunt un medicament si nu se administreaza pentru vindecare; dar dupa o astfel de interventie este indicat un astfel de tratament pentru
a "ajuta" achii sa-si revina, dat fiind ca o perioada buna tot esti afectat de uscaciune ochilor, adaptarea mai grea la intuneric / lumina puternica.
In cazul operatiei LASIK se taie din nervii care asigura un flux de informatie catre glanda lacrimara, prin urmare glanda respectiva nu mai stie cand ochiul are nevoie de lubrifiere si nu mai produce lacrimi in mod constant (da lacrimile se produc in mod constant, nu numai atunci cand plangi). Prin urmare trebuie sa stai cu picaturile alea in ochi la fiecare 2 ore ca sa suplinesti functia glandei pana se refac cordoanele nervoase. Asta daca se refac vreodata. Daca nu ai ramas toata viata dependent de picaturi. Halal vindecare :)

#513
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007

 Valentine, on Oct 3 2007, 23:02, said:

O clinica buna atrage prin reputatie, cu platind (asa cum s-a confirmat mai demult) persoane sa le faca lobby.

Pe mine nu m-a platit nimeni sa am o parere buna despre ei. Dar mai bine nu ne scoatem ochii unul altuia...
Toate cele bune!

#514
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005

 puppe, on Oct 4 2007, 08:42, said:

Pe mine nu m-a platit nimeni sa am o parere buna despre ei. Dar mai bine nu ne scoatem ochii unul altuia...
Toate cele bune!


   Nu merita sa iti bati capul cu oameni care nu vor sa faca nimic de fapt , crede-ma ca nu ajungi niciodata la o intelegere cu ei .

   Te felicit pentru alegerea facuta ( tehnologie de calitate plus  oameni de calitate  ) .

                                                        Iti urez sanatate si o vedere perfecta pentru tot restul vietii !

Edited by Marius_25, 05 October 2007 - 20:31.


#515
Ciduletz

Ciduletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.09.2006
Dupa cate am citit ma hotarasem si eu sa fac o interventie LASEK numai ca m-am razgandit. Mai bine astept laserele acelea care urmeaza sa apara in urmatorii 2 3 ani care vor putea sa lucreze fara sa se faca vreao hacuiala pe ochi :D si riscul ca dupa interventie sa nu vezi bine noaptea... sa fie diminuat la 0.1 % :D Nu NU NU ?:) Eu port -3 la ochiul stang si -0,75 la dreptul. Dar la stangul nu am -3, sigur am mai mult pentru ca nu vad clar nici cu ochelarii.. cred ca am - 5 sau -6 ceva de genul.

#516
mihaela795

mihaela795

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.10.2007
Salutare tuturor!

  Acum am terminat de citit toate cele 18 pagini ,de opinii si experiente ale unor colegi de suferinta, in dorinta mea de a afla cat mai multe despre aceste metode de interventie asupra corneei.
     Am sa va impartasesc din experienta mea: sunt purtatoare de ochelari de la varsta frageda 6 ani.Am un astigmatism hipermetropic cu dioptrii diferite si anume pentru ochiul stang - 3,5,ochiul drept +3,5.Nu pot sa spun ca am purtat ochelarii timp de 22 de ani permanent (desi asa era recomandarea)pentru ca nu i-am purtat si stiti si voi de ce; ba se spargea o lentila, ba din motive estetice  dar un lucru este cert nu ii mai suport si asta a inceput acum aprox 1 an cand m-am prezentat la un cabinet oftalmologic pentru a-mi face o noua consulatie si a recurge la lentilele de contact.Atunci mi s-a recomandat operatia prin metoda Lasik.Incantata de idee a trebuit sa merg la capitala,fiind din provincie,sa fac topografia corneeana unde mi sa explicat in ce consta operatia.La masuratori au descoperit ca la unul din ochi grosimea corneeana era la limita si mi s-a propus sa mai astept 6 luni pentru a verifica inca o data topografia corneeana si evolutia dioptriilor inaintea operatiei idee cu care am fost de acord.
          Intre timp un prieten care s-a operat in urma cu 2 ani la o clinica din Bucuresti (alta decat cea pe care o vizitasem eu)prin metoda Lasek mi-a impartasit experienta lui in sensul ca operatia a fost un succes. Evident ca am consultat si eu acel doctor care mi-a recomandat metoda Lasek cu un laser de 200 Hz si nu Lasik care din spusele lui nici nu mergea pe afectiunea pe care o am eu."vis-a-vis de competentele medicilor".Am decis sa o fac ,maine sunt programata si evident am emotii.
           Intrebarea mea este urmatoarea :Stie cineva daca exista in Bucuresti un laser de 200 Hz asa cum mi-a spus dr. ca imi va face sau mizeaza pe faptul ca nu stiu sau nu am posibiltatea sa verific?Din discutiile voastre am vazut ca doar Wavelinght Allegreto ar fi si de 200hz.
         Am sa revin cu detalii sa va spun cum a fost.

#517
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007
mihaela....sa ai bafta...si te rog spune la ce lcinica faci operatia si cine te-a indrumat acolo?

Edited by marusica, 12 October 2007 - 15:07.


#518
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
@Valentine, vad ca a sosit momentul in care sa te rog din nou sa termini cu insinuarile.

#519
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Salut!
Am fost astazi la control la Oculus, in vederea programarii operatiei. Din pacate, corneea mea este prea subtire si nu pot face Lasik. Insa, Dr. Moraru mi-a recomandat implantul refractiv. Am vazut un filmulet despre aceasta interventie pe situl lor, insa nu am foarte multe date. Dl. doctor mi-a spus ca riscurile sunt asemanatoare (in ideea ca totusi exista o sectiune in cornee), dar ca rezultatele sunt la fel de bune. Acum, stiti si voi cum e, doctorul incearca sa isi vinda marfa, ca 6000 ron pentru ambii ochi nu sunt chiar de ici de colo, asadar, va intreb daca imi puteti da voi mai multe detalii. Operatia am programat-o - chiar saptamana viitoare (deci mai am timp sa ma razgandesc in cazul in care ma sperii prea tare :D).
Daca e vreunul dintre voi care a apelat la aceasta metoda, va rog mult sa o impartasiti. Chiar as avea nevoie de ceva mai multe detalii (am incercat sa caut pe google, dar nu am gasit mare lucru).
Ca rezultate e la fel de ok ca  Lasik cu adevarat sau a fost doar o incercare de a-si vinde marfa? Ma mai intereseaza si daca implanturile acelea sunt pentru toata viata sau trebuie schimbate la un moment dat.

Multumesc!

#520
mushetzica

mushetzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2007
Salut, din nou.

Am revenit cu ceva info noi.
Au trecut deja 2 luni de la interventia mea si lucrurile se indreapta cu pasi repezi catre - foarte bine.
Inca sunt ceva probleme, vis-a-vis de fotofobie, dar nici pe departe la fel ca in primele saptamani. Deja am cam renuntat la ochelarii de
soare si nici nu se mai pune problema de usturimi / lacrimari / dureri.

In concluzie (provizorie) sunt multumita... astept, insa, trecerea a 6 luni de la interventie pentru a masura dioptriile si a ma asigura ca "ist alles gut!".

Si o alta informatie (poate utila): doctorul Radu Burcin si-a schimbat cabinetul.
Cine doreste detalii de contact - privat.

#521
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Hmmm... o prima foarte proasta impresie despre Oculus. Sa va spun ce am patit azi: m-am dus fain frumos la operatie si dl. doctor iese si imi spune ca, din pacate nu au pe stoc cristalinul de care am eu nevoie - de parca m-as fi dus sa cumpar un computer si nu aveau pe stoc modelul care imi placea mie. Ca atare, trebuie sa astept pana va veni, cu DHL - culmea, nici nu stie sa imi spuna exact cand va veni. Adica, stai frate si asteapta, ca, vorba-aceea, parca nu-mi duce nimeni lipsa la serviciu (evident, mi-am luat concediu pentru aceasta minunata interventie).
Bai frate, si parca nu puteau sa verifice cand m-au programat daca au sau nu pe stoc, sa nu puna omul pe drumuri asa, aiurea-n tramvai, dar, deh, traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul.
Le mai dau o sansa, astept sa vad daca sunt destul de competenti sa aduca rapid cristalinul, daca nu, cred ca ii salut respectuos si le dau cu flit.
A mai patit cineva asa ceva sau sunt eu foarte "norocoasa"?

#522
ionutclaudiu

ionutclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2007
stiti cumva daca acei doctori pot opera si cand exista un nistagmus orizontal?Adica ochiul trebuie sa stea nemiscat atunci cand laseru` isi face treaba practic,nu?

Edited by adadoi, 01 November 2007 - 21:37.
ai buton de "edit", nu corecta o greseala prin alt post, ok?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate