Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#559
metalghost

metalghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006

 nu_sunt_ozzy, on Jan 4 2008, 10:50, said:

La dioptrii de maxim +/- 3 ce ar sugera cei care totusi se pricep la chestiile astea? Operatie? Ochlari? Lentile :)?

Parearea mea este ca ar trebui sa mergeti la medic. Indiferent ce opinii gasesti pe threadul asta, toate sunt neavizate. Poti sa iei ca punct de reper si experientele celorlalti, dar fiecare dintre noi a avut mai multe aspecte de urmarit in momentul in care am ales operatia. Nu e vorba numai de dioptrii, conteaza si ce stil de viata duci, conteaza si daca poti purta lentile de contact sau nu, sunt foarte multe lucruri pe care trebuie sa le pui in balanta inainte de a alege sa faci o operatie care iti poate schimba viata in bine sau rau. In ziua in care m-am operat eu, mai era o tipa acolo care avea dioptrii foarte mici: -1,25 si - 2,5, dar din cate am inteles facea dans de performanta sau ceva de genul si nu putea purta ochelari, nici lentile de contact, so...
Dupa cum am spus si mai devreme, mie mai multi medici mi-au spus sa nu fac operatia, mi-au spus ce riscuri imi asum, etc. Ca eu am ales sa o fac si ca ma simt ok, asta e alta poveste.
Oricum, orice ati alege, succes!

#560
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

 metalghost, on Jan 4 2008, 13:42, said:

Parearea mea este ca ar trebui sa mergeti la medic. Indiferent ce opinii gasesti pe threadul asta, toate sunt neavizate. Poti sa iei ca punct de reper si experientele celorlalti, dar fiecare dintre noi a avut mai multe aspecte de urmarit in momentul in care am ales operatia. Nu e vorba numai de dioptrii, conteaza si ce stil de viata duci, conteaza si daca poti purta lentile de contact sau nu, sunt foarte multe lucruri pe care trebuie sa le pui in balanta inainte de a alege sa faci o operatie care iti poate schimba viata in bine sau rau. In ziua in care m-am operat eu, mai era o tipa acolo care avea dioptrii foarte mici: -1,25 si - 2,5, dar din cate am inteles facea dans de performanta sau ceva de genul si nu putea purta ochelari, nici lentile de contact, so...
Dupa cum am spus si mai devreme, mie mai multi medici mi-au spus sa nu fac operatia, mi-au spus ce riscuri imi asum, etc. Ca eu am ales sa o fac si ca ma simt ok, asta e alta poveste.
Oricum, orice ati alege, succes!


Merci metalghost! Bun sfat, asa vom face, next week.



PS: offtopic - raspusul unui "amabil" AKA corcodus or something de pt threadul asta la posturile mele anti-reclama eyestar etc:

"Esti looser tu si cu prietena ta mioapa,fraiere.
Cu ce drept faci pe toata lumea proasta pentru ca a avut o interventie cu laser excimer in cutare sau cutare loc?!Sau daca are cateva posturi pe acest forum...esti si tu un oarecare care te trezesti sa arunci cu jigniri in stanga si dreapta, fara sa cunosti persoanele implicate. Fii decent, nesimtitule! "

Cu asa oameni, mai bine ne mutam in jungla ;)

Edited by nu_sunt_ozzy, 04 January 2008 - 14:07.


#561
geofinance

geofinance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.12.2007

 Valentine, on Jan 4 2008, 01:21, said:

Luand in considerare costurile operatiei, riscurile, cantitatea de cornee pierduta, scaderea vederii la 45 de ani care este ajutata de miopie culmea! si faptul ca ochelarii sunt ceva cu care te obisnuiesti pana la urma, ca si lentilele de contact de altfel am facut calculu si nu mi se pare deloc "super" asa cum crezi tu.

Pai pentru fiecare dioptrie iti "topeste" cam 13 microni. Facand un calcul simplu, mie la - 2,75 mi-au disparut cam 35 de microni. Corneea mea avea la masuratorile pre-operatorii 550 de microni, deci acuma mai am 515 microni. Corneea obisnuita are 500-550 de microni. Deci si dupa ce m-au "taiat" tot mai am corneea suficient de groasa !  :rolleyes:

Valentine, cand am spus eu ca nu exista riscuri ? Chiar si cel mai bun doctor are uneori rateuri. E vorba de fiecare daca ISI ASUMA SAU NU ACEL RISC.  -_-

Edited by geofinance, 05 January 2008 - 18:03.


#562
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Geofinance e nasol rau daca   crezi ca se "topeste" (lol?!) o cantitate fixa din cornee la fiecare dioptrie. Nu rau, chiar grav as zice.

Ia dute mataluta si intreaba-i ce e aia zona optica, si care e formula de calcul pentru cat se "topeste" (lol!) in raport cu dioptria. O sa ai o surpriza (asta daca stiu macar sa raspunda la intrebare).

PS Pentru altii (cei care stiu engleza) un exemplu de topic de pe un forum

Quote

Saved From Making the Biggest Mistake of my Life!

This will probably be my first, last and only post on this forum....
My background first: -1.75 in my Left eye, -2.00 in my Right. I wear very dark sunglasses (-1.50) outdoors and to drive during the day, and full prescription clear lenses to drive at night. I must wear glasses at grocery stores and malls etc, but not at work or at home. Everything beyond 5 feet is a little blurry, but not enough to make me put on my glasses, even though I can't really recognize people when they first walk in to my office until they get close enough.
After watching an ad on t.v. a couple of weeks ago for LASIK, I decided that I was sick and tired or wearing glasses (which really was not that often), and that maybe I would be a candidate for laser eye surgery.
I did some research on-line, and decided to contact one of the major chains and made a consultation appointment at their newest office, which also happens to be the closest one to my hometown.
The appointment was scheduled for November 8, and a tentative surgery was booked for November 15/07. I was absolutely terrified heading to my consultation, as I am very paranoid about any tests or procedures on my eyes. It is probably for this reason that I don't wear contacts.
I was very professionally assembly-lined from one room to another. Three different rooms; 3 different tests/procedures; 3 different technicians.
The final outcome was that, due to insufficient corneal thickness, I was not a candidate for LASIK. (500 microns and 470 microns, in case your were wondering.) I was advised that I would be a good candidate for PRK, and would have only a 5% chance of regression. The fee was discussed, and the following is the sum total of what I was told about the differences in the procedures: no flap is created, the epithileum is scraped away, a temporary contact is worn for 3-5 days to act as a bandage, there are a couple of extra follow-up appointments in the first week, mainly to keep check on the contact, and the post-operative pain is slightly more than with LASIK and that a prescription would be given for Tylenol 3, which I may or may not need to take, depending on the degree of pain, and my pain tolerance. That was it.
Again, although very nervous, I have a fairly high tolerance to pain, and figured that I would be fine, so I confirmed my tentative surgery date for the following week.
Then, on Saturday, I found this forum, and started reading. I read posts on this site for almost 3 hours. If I thought I felt sick on Thursday at my consultation, that was nothing compared to how I felt reading everyone's experiences. Yes, I know that most people who take the time to write their experiences are using it as a way of venting their disappointment and frustration, but what I was reading were posts by people who actually think that they may have ruined their very lives, by having a simple, supposedly painless, virtually risk-free procedure. I cannot imagine being unable to read six weeks post-surgery. Nor can I envision myself putting drops in my eyes many times a day, for months on end.
I have a relatively weak prescription, and have decided to be happy with the way my vision is. In my case, it may have been sheer vanity and laziness which were making me lean toward a permanent solution. After a totally sleepless night on Saturday, wherein I vaccilated between sucking it up and going for it, and moments of sanity, I woke up Sunday morning, re-read a large number of posts here, and called to cancel my surgery.
To those of you who have had great experiences - God bless you, I'm glad it all turned out fine.
To those of you who have had disastrous results - God bless you even more. If it's any consolation, you prevented me (and who knows how many others) from making the same mistake.

Link: http://www.lasermyey...read.php?t=2045
Cine este cu adevarat interesat de subiect si ii pasa de vederea sa ii sugerez sa studieze forumul respectiv cu mare atentie.

Edited by mianna, 05 January 2008 - 22:11.


#563
geofinance

geofinance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.12.2007

 Valentine, on Jan 5 2008, 20:15, said:

Geofinance e nasol rau daca   crezi ca se "topeste" (lol?!) o cantitate fixa din cornee la fiecare dioptrie. Nu rau, chiar grav as zice.

Ia dute mataluta si intreaba-i ce e aia zona optica, si care e formula de calcul pentru cat se "topeste" (lol!) in raport cu dioptria. O sa ai o surpriza (asta daca stiu macar sa raspunda la intrebare).

Apropo, stiu ce e aia "zona optică". Si stiu ca au lucrat pe un diametru de 6,5 mm, ceea ce pentru mine e suficient, pentru ca nu am pupile mari, care sa se dilate peste 6,5 mm, nici chiar in cazul vederii pe timp de noapte. Si ai dreptate, nu se "topeste" pentru ca Allegretto Wavelight este un "laser rece"...Oricum, ideea e ca niste microni din cornee dispar, si mie nu imi pare rau ca dispar...

A fost alegerea mea si sunt foarte multumit ca am facut operatia !

Stiu si eu aceste forumuri din SUA, gen lasermyeye etc...etc, dar acolo posteaza oamenii care au avut experiente neplacute cu LASIK. Asemenea oameni exista si, ca numar, sunt destul de multi, dar ca procent din totalul interventiilor LASIK efectuate pana acum, stii si tu prea bine ca sunt putini. Pentru ca 98 % din pacienti sunt multumiti de rezultat. 1-2% au intr-adevar probleme si sincer imi pare rau pentru ei !

Dar cum ramane cu ceilalti care sunt multumiti ?
HAI SA FIM SERIOSI !!! <_<
Dupa cum spuneam intr-un post anterior, unele operatii LASIK mai ies si PERFECT, nu toate sunt niste DEZASTRE CARE ITI RUINEAZA VEDEREA SI VIATA !!   -_-

#564
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Mi-am facut operatia acum 2 luni si nu imi vine sa cred ce proasta am fost ca nu mi-am facut-o mai devreme. Pentru cei care ezita am un singur sfat: nu va mai c... pe voi si faceti dracului operatia ca nu doare decat o zi si scapi de nenorocitii aia de ochelari (nu stiu pt. cat timp, dar si pt 4 - 5 ani, merita). In 4-5 ani oricum iti faci 2 perechi de ochelari care tot cam atata costa. Nu va mai ganditi la complicatii. Sunt foarte rare. Si stiti ce m-a convins sa o fac? Am o prietena care si-a facut-o acum 7 ani si nici ea nu are nici o problema. Iar daca vedeti doctori cu ochelari sunt 2 posibilitati: 1. nu isi pot face operatia pt ca nu indeplinesc toate conditiile sau 2. le place sa poarte ochelari. Pe bune! Daca ati face operatia v-ati da seama ce simpla e.

Edited by mianna, 06 January 2008 - 19:06.


#565
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
intrucat s-a cam spus tot e era de spus (de zeci de ori, nu o singura data), iar spiritele se incing mult prea repede, dupa parerea mea, acest topic se inchide.

daca cineva considera ca are intr-adevar o informatie vitala si inca nepostata, este rugat sa-mi dea un pm mie sau adei, pentru a redeschide temporar topicul. restul cautati alt topic (de preferat in alta arie, sa mai moara si caprele vecinilor ;) ) pentru vehementele "ba stiu io mai bine!!!"

#566
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Topic redeschis la cererea unui user :) Aproape ca nici nu stiam de el, dar consider ca e ok sa fie deschis (comparabil cu topicul HD de exemplu).

#567
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003
'srna!
Au trecut ceva ani si as fi curios sa aflu cum mai o duc cei care si-au facut operatii cu laser la ochi.
Orice informatie e bine venita: preturi, conditii, doctori priceputi, avantaje, dezavantaje etc.
Merita, au ba?

#568
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Din auzitele voastre,care ar fi dioptriile maxime pentru care se poate face operatie?Problema mea este ca imi expira permisul de conducerein februarie,iar acum 9 ani aveam +4.5,acum fiind peste 5,maximul acceptat la politie.
Va multumesc anticipat!

#569
PaulDiaconu

PaulDiaconu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2018

 chris_thief, on 06 noiembrie 2004 - 01:14, said:

Cu speranta ca cineva a trecut prin asa ceva , incep acest thread prin o prezentare generala a acestui fenomen:
Tot in mai multe clinici din Romania , au aparut asa numitele operatii cu "laser Excimer", pentru corectarea astigmatismului , miopiei si hipermetropiei.
Un exemplu de firma este optilens(www.optilens.ro) ,firma din cluj, care pretind pentru o astfel de operatie 500 euro pentru un ochi , deci 1000 toata operatia.
Daca cineva a facut o astfel de operatie, sau cunoaste detalii , eventual alte firme din alte orase unde preturile ar fi mai ieftine v-as fi extrem de recunoscator Posted Image
Deasemenea , daca stiti un site si in romana..sau unde as putea gasi ceva descriere a acestei proceduri ( am gasit pe site-uri straine , insa , daca cumva stiti si ceva din Romania, unde sa faca o descriere a operatiei in romana..) , precum si riscurile acesteia, iar daca cineva a trecut prin o astfel de operatie , as dori sa stiu impresiile , parerile sale de dupa aceasta.
Multumesc anticipat Posted Image
Desigur există o clinica specializată in Satu Mare pe toate categoriile de probleme oftalmologice inclusiv posibilitatea de a apela la operatie cu laser Excimer pentru reducerea dioptriilor sau pentru a scapa de ochelari.
se cheama clinica Vitreum
aici este linkul pentru un articol cu referire la chirurgie refractiva in romana care contine multe informatii si videouri.
https://vitreum.ro/c...fractiva-laser/

Edited by PaulDiaconu, 22 January 2018 - 14:38.


#570
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Eu am facut SMILE acum 2 ani varsta 50 de ani , am avut -11 OD si -9,5 OS nu regret nici o clipa aceasta operatie , nu am avut complicatii, vad bine si de aproape si la distanta daorita unui diferente de cc 1, 5 D intre ochiul stang si cel drept (asta ma ajuta la vederea de aproape)
Primul an este mai dificil ca trebuie sa "inveti creierul" sa vada cu noii "ochi"  - sunt lucruri ciudate mai ales noapte, insa in timp se rezolva natural de la sine. Acum nu am nici o problema

#571
Denissad

Denissad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2019
Buna ziua! As vrea sa imparrasesc si eu experienta traiata de mine dupa operatia Lasik pentru reducerea miopiei (-1,25 la ambii ochi). In data de 30 octombrie 2018 am mers foarte fericita ca de a doua zi voi scapa de ochelari si viata mea va fi minunata....dar habar n aveam ce va urma...cosmarul vietii mele.
Operatia a decurs bine, fara nicio durere, nimic spectaculos. Am ajuns acasa, dureri mari n am avut, nimic  de îngrijorat, asta pana a doua zi cand am mers sa mi dea dna doctor bandajul jos de la ochi, cand am observat ca, cu Od vad bine insa cu OS ceata toatala. Mi s a spus ca e normal si ca o sa mi revin. Au trecut saptamani de cosmar, saptamani pe care le am petrecut ascunsa in casa, cu jaluzele, draperii si tot ce se putea tras, cu ochelarii de soare in casa pt ca nu suportam lumina de niciun fel, momente in care am trecut prin toate starile posibile, va spun sincer ca de multe ori m am gandit sa ma sinucid pentru ca nu mai suportam chinul prin care treceam si faptul ca mi am facut o cu mana mea.Timpul trecea si eu , in loc sa ma fac bine, incepusem sa nu mai vad nici cu ochiul drept..O luna de zile NU AM VAZUT. Sa nu mai pun faptul ca mi am diatrus si familia, sotul meu s a imbolnavit din cauza stresului, venea acasa din timpul serviciului, fara sa mi spuna, de frica sa nu mi fac vreun rau, copilului nu mai eram in sare nici sa i dau sa manace, devenisem inutila, o leguma.
"Vazand" ca tot astept si starea mea nu se ameliora, ba din contra eram mai rau, am mers la o alta clinica, la Oculus, unde am intalnit oameni minunati, dl dr Mugur Frone, dl dr Moraru, oamnei minunati, oamnei profesionisti care te asculta si care mi au explicat ce s a intamplat. Dupa tratamentul primit aici, mi am revenit la ochiul Drept, iar cu stangul de cateva zile (14 ianuarie) sunt mult mai bine.
Ganditi va foarte bine inainte sa faceti aceasta operatie, duceti va la un doctor bun care sa va explice absolut tot, inclusiv riscurile pentru ca sunt foarte multe si niciodata nu vei sti ce ti se poate intampla.

#572
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Vă salut!
Pe 2 Iunie împlinesc și eu 19 ani, și am -1 pe stângul și -0.75 dreptul.
Ochelarii ii am din 2018 (atunci am avut -0,50 ambii) acum in 2019 Aprilie am fost la Consult și mai mi-a crescut dioptriile.

Ce doresc sa va întreb sunt persoane care au făcut Smile Relex la ama Optimex?
merita acest tip de operatie?
Mie nu știu când o sa îmi stagneze miopia dar in familie nu am miopi și la mine 90% este de la telefon și calculator (gamer).

Ce părere aveți de Smile as dorii imediat cand stagnează sa decurg la Smile.
Câte zile aveți fotofobie, in cat timp revine vederea, doare când scoate lentiluta aceea ca am văzut ca chirurgul tine ochiul cu o penseta gen, după operatie ce tratament se da, după cat timp(zile) puteți conduce și sa va duceți la munca, mai este risc sa crească iar dioptriile, cu operația am înțeles ca se aduc dioptriile la 0.

Mulțumesc, aștept răspunsuri din propriile voastre experiențe cei care au făcut Smile.

#573
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare,

Pentru o operatie cu laser de miopie la ambii ochi care sunt preturile la voi in zona si cum se numeste aceasta operatie in termeni medicali?

Edited by ciprianned, 21 July 2021 - 22:31.


#574
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca am gasit.

Corectarea viciilor de refractie miopie cu tehnica PRK LASIK sau ICL . SAU Operatie pentru micsorarea dioptriilor.

Recomandati operatia la stat? :)

Edited by ciprianned, 21 July 2021 - 22:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate