Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 

USPS Track & Confirm

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
dacă pachetul vine prin UPS nu se mai duce la poștă, ci îl aduce curierul acasă la destinatar, dupa ce acesta a achitat în prealabil taxele aferente calculate de lucrătorii vamali și comunicate UPS-ului, care se ocupă de toate aceste formalități.
De remarcat că UPS (curierat rapid) nu-i tot aia cu USPS (poșta "normală" americană)

#20
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.564
  • Înscris: 16.12.2006
pe data de 2 martie 2009 am dat si eu o comanda pentru niste produse, am platit prin paypal si se pare ca produsele imi vor fi trimise prin USPS (posta americana) ; azi am zis hai sa vad care e statusul comenzii mele, am luat tracking number-ul comenzii din paypal si l-am introdus pe USPS la track & confirm , acolo scrie asa :

Label/Receipt Number: LC25 5431 093U S
Status: Acceptance

Your item was accepted at 10:41 AM on March 23, 2009 in POMPANO BEACH, FL 33060. Information, if available, is updated every evening. Please check again later.

sa inteleg ca abia pe 23 martie 2009 mi-au expediat produsul din statele unite, pompano beach florida ?
si ca din 23 martie 2009 am de asteptat 10 zile lucratoare ? adica va ajunge in jurul datei de 6 aprilie  :huh:

pe USPS in afara ca itemul meu a fost acceptat nu se mai zice altceva !

multumesc :)

#21
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 05.11.2006
de obicei coletele din state ajung in 2 - 3 sapt max

or sa iti ajunga la un punct de vama , de la care o sa primesti instiintare in posta ....
vezi ca o sa ai de platit TVA si posibil taxe

nu pricep dece o plecat abea pe 23 daca ai comandat pe 2 martie
1 saptamana dureaza processarea la majoritatea shopurilor .... din ce am mai intalnit eu

ca recomandare cauta pe viitor in UE .... ajunge in 1 saptamana (din anglia ptr mine) si vine direct la Oficiul postal

enjoy

#22
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.564
  • Înscris: 16.12.2006

View Postgogy, on Apr 1 2009, 10:59, said:

de obicei coletele din state ajung in 2 - 3 sapt max

or sa iti ajunga la un punct de vama , de la care o sa primesti instiintare in posta ....
vezi ca o sa ai de platit TVA si posibil taxe

nu pricep dece o plecat abea pe 23 daca ai comandat pe 2 martie
1 saptamana dureaza processarea la majoritatea shopurilor .... din ce am mai intalnit eu

ca recomandare cauta pe viitor in UE .... ajunge in 1 saptamana (din anglia ptr mine) si vine direct la Oficiul postal

enjoy
ms de raspunsuri :)
tva-ul stiu ca e 19% si probabil ca il vor aplica la pretul produsului, legat de alte taxe la ce sa ma astept ? la o taxa in functie de greutate sau tot asa o taxa suplimentara calculata fata de pretul produsului ?

#23
qu1t

qu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 23.08.2007
Salut am facut si eu o comanda de pe un site din America ( mai precis New York ) si mi l-au trimis pe 30/03/2009,dar fara tracking ... In pachet este doar un parfum de 100 de ml - 35.25 $ ! Transportul il am gratuit de la site prin USPS. Ce taxe trebuie sa mai platesc la vama (sunt din Buzau).

Multumesc frumos,astept raspunsuri.

#24
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.564
  • Înscris: 16.12.2006
gu1t te lamuresc eu :D

ieri mi-a venit in sfarsit instiintare de la posta sa ma duc sa ridic coletul ;

acesta nu a venit la vreun oficiu vamal, ci direct la posta, e drept ca nu la cel mai apropiat de mine, ci la Oficiul Postal nr 3 din Soseaua Pantelimon nr 255 ( ce zic eu e valabil pentru Bucuresti) ;

nu a trebuit sa platesc tva sau alte taxe, am platit doar 2 lei la posta , precizez ca valoarea coletului meu a fost de 30 de dolari ;

gu1t, tu probabil ca o sa platesti 3 lei sau ceva de genul asta :)

bafta !

#25
qu1t

qu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 23.08.2007

View Postcatalinman, on Apr 10 2009, 14:34, said:

gu1t te lamuresc eu :D

ieri mi-a venit in sfarsit instiintare de la posta sa ma duc sa ridic coletul ;

acesta nu a venit la vreun oficiu vamal, ci direct la posta, e drept ca nu la cel mai apropiat de mine, ci la Oficiul Postal nr 3 din Soseaua Pantelimon nr 255 ( ce zic eu e valabil pentru Bucuresti) ;

nu a trebuit sa platesc tva sau alte taxe, am platit doar 2 lei la posta , precizez ca valoarea coletului meu a fost de 30 de dolari ;

gu1t, tu probabil ca o sa platesti 3 lei sau ceva de genul asta :)

bafta !

Eu nu am platit absolut nimic.
Tin sa spun ca americanii sunt destepti, si de ce spun asta :
Firma mi-a trimis printr-o persoana de contact din America( ca sa nu platesc nimic ) +
A pus la Quantity and detailed description of contents : Beauty Supplies ( gen AVON, ORIFLAME ) cam asa suna coletul meu. ( taxe ZERO )
Value : 35.25$ mult sub plafon pe persoana fizica,adica sub 150 EURO.

Si acum am dat o comanda de 57.61$ astazi imi plaeca din America coletul.

Mersi frumos k mi-ai raspuns.

PS : in cat timp ti-a venit ? ( mie 10 zile )

Editat de qu1t, 13 aprilie 2009 - 09:44.


#26
grg_costache

grg_costache

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 02.05.2009
salut,

am facut o comanda de pe un site din state si mi-au expediat coletul cu usps. m-am uitat pe posta romana si coletul a ajuns deja, e la op 41. e prima oara cand fac o astfel de comanda, nu stiu cum merg lucrurile si as vrea sa ma lamuriti si pe mine daca se poate.
eu am inteles ca, dupa ce coletul a intrat in tara, usps l-a predat postei romane, care imi va trimite acasa un aviz de instiintare.... am perceput bine? apoi, cand voi ridica coletul va trebui sa platesc niste taxe...asa-i? aceste taxe ce reprezinta?
m-am tot uitat pe mai multe forumuri, dar mai mult m-au obosit...
as fi recunoscator celui care ma va lamuri si pe mine.

multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate