Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

USPS Track & Confirm

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce nu mai am detaliii despre tracking de aproximativ 8 zile.
Sa detaliez.
Am facut comanda pe BHphoto inca de pe data de 2 mai.
Dupa aceasta data am primit urmatoarele detalii despre tracking

Label/Receipt Number: EA04.................
Detailed Results:
  
International Dispatch, May 06, 2008, 3:38 pm, JOHN F. KENNEDY APT/NEW YORK
Processed, May 06, 2008, 3:38 pm, JAMAICA, NY 11499
Processed, May 05, 2008, 8:14 pm, BROOKLYN, NY 11256
Shipment Accepted; May 05, 2008, 8:11 pm, BROOKLYN, NY 11256
Electronic Shipping Info Received, May 05, 2008
  Dupa aceasta data sa inteleg ca mi-a plecat coletul din State. Dar de ce nu mai am detalii despre locul unde ar putea fi coletul.
Este posibil sa fi intrat in tara si eu sa nu stiu?

Sunt cateva intrebari care imi vin in minte , fiind prima comanda de acest fel  e normal sa ma gandesc

#2
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Informatiile despre coletele USPS se opresc in momentul in care pleaca din state.
Eu am mai comandat de pe BH, si ultimele informatii de tracking erau cele de plecare din USA.

Posibil sa nu-ti fi venit acasa biletelul pt colet, ai putea sa mergi la Posta (nu la posta ta, ci la cea de pe langa berzei unde vin coletele externe) si sa verifici acest lucru.
Prins USPS de obicei ajung in maxim 10 zile.
Deci daca pana sapt viitoare nu ai nici o alta informatie, mergi direct la posta.

P.S. Chiar ieri am facut o comanda la BH, ma astept sa ajunga saptamana viitoare.

#3
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
multumesc de informatii. Ma ingrijoram putin. Chiar azi am sa merg dar nu pe berzei unde spui tu ca nu sunt din Bucuresti. Sunt din Tulcea. Am sa incerc pe la biroul vamal prin zona

#4
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Da, n-am luat in calcul ca nu esti din Bucuresti.
Bucurestenii astia :)

#5
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
Daca nu lansam topicul acesta nici ca aflam ca pachetul este deja la posta. Am mers astazi la posta si mi-au zis ca a ajuns coletul (Coletele ca sunt doua) si mi-a dat un invoice sa-l duc la comisionarul vamal dupa care sa-mi calculeze exact cat sa platesc la vama(Adica taxe vamale si TVA) ajung acolo...Niste baieti super de treaba mi-au calculat teoretic cu aproximatie cam cat am de platit. Si asta voi vedea exact maine ca doar maine este deschis la vama . Probabil din lipsa de "cvorum" au facut "Saptamana redusa de lucru" de 2 ori pe saptamana cate 3-4 ore

Acolo mai aflu ca "teoretic" ar trebui sa platesc si Vama si TVA pe shipping. Asta in cazul in care BH-ul mi-ar fi trecut ca si taxe de transport suma pe factura. Daca nu e...asta e. Nu cred ca voi plati TVA si vama pe shipping. Dar ce nu inteleg este acest aspect:

Cum sa platesc TVA pe shipping+plus vama la transport. Culmea atunci sa-mi dea  avionul cu care au sosit coletele ca l-am platit. NU?
:)

scuze pentru cei ce nu inteleg parabolele mele dar asa vorbesc eu in ghilimele. Poate se sesizeaza cineva si-mi poate da si mie un raspuns pertinent.

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
coletele externe venite prin poștă le poți urmări și pe situl poștei române, din momentul în care acestea au intrat în țară.
da, se plătește tva și taxe vamale si pentru valoarea transportului.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, de obicei pe posta-romana.ro va merge trackingul de la USPS, dupa ce coletul a intrat in tara.

#8
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
Multumesc de comentarii. Astazi merg la Posta, vama si vad exact ce am de platit. Oricum BH-ul nu mi-a trecut valoarea transportului pe factura si banuiesc ca nu are cum sa ma puna sa platesc tva si vama la o valoare inexistenta in factura.

Va tin la curent

#9
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
BH nu pune transportul pe factura tocmai ca sa nu platesti TVA si alte taxe la transport.

Ma bucur ca te-am ajutat trimitandu-te la posta :)

#10
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
Sa stii ca m-ai ajutat trimitandu-ma la posta. Dar din cauza birocratiei prea mari inca nu am intrat in posesia celor doua colete. Practic am grabit eu mersul lor "Lejer" pentru a-mi ridica coletele. Oricum am platit si pe masa si tacsu ca la mine in oras sunt primul care fac comenzi de genul acesta"comisionarii vamali  mi-au spus"
Deci pentru curiosi(ca si eu am fost curios la randu-mi) dau detalii:
De exemplu:
Comanda de 961 $ + transport de 242 $...    Total=1204$
La aceasta suma am platit urmatoarele taxe(aproximative ca nu le scriu cu facturile in mana):
1 -170 Ron comision vamal +inscrierea in baza de date
2 -cam 650 Ron TVA si taxe vamale (adica 19% +ceva maruntis  din 1204 $)
  nu am calculat cat am platit exact dar cred ca am ajuns la 160-170% din pretul de pe BH(luand in calcul faptul ca am platit shippingul mai mult, coletele fiind foarte grele)


ATENTIE: Daca faceti importul pe firma va recuperati cei 19% TVA.

#11
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

 marian33, on May 16 2008, 22:06, said:

Sa stii ca m-ai ajutat trimitandu-ma la posta. Dar din cauza birocratiei prea mari inca nu am intrat in posesia celor doua colete. Practic am grabit eu mersul lor "Lejer" pentru a-mi ridica coletele. Oricum am platit si pe masa si tacsu ca la mine in oras sunt primul care fac comenzi de genul acesta"comisionarii vamali  mi-au spus"
Deci pentru curiosi(ca si eu am fost curios la randu-mi) dau detalii:
De exemplu:
Comanda de 961 $ + transport de 242 $...    Total=1204$
La aceasta suma am platit urmatoarele taxe(aproximative ca nu le scriu cu facturile in mana):
1 -170 Ron comision vamal +inscrierea in baza de date
2 -cam 650 Ron TVA si taxe vamale (adica 19% +ceva maruntis  din 1204 $)
  nu am calculat cat am platit exact dar cred ca am ajuns la 160-170% din pretul de pe BH(luand in calcul faptul ca am platit shippingul mai mult, coletele fiind foarte grele)


ATENTIE: Daca faceti importul pe firma va recuperati cei 19% TVA.

170 lei inscriere in baza de date? Ce mai e si asta?
Am facut si eu cateva comenzi din state; bine, nu de 1200$, ci mai putin, cateva sute, dar niciodata nu am platit nimic. Ultima oara nici nu mi-au deschis coletul. Mentionez ca de fiecare data am avut factura in colet. Oficiul postal cu pricina e acela din spatele Casei Radio, nu mai stiu cum ii zice la strada (in bucuresti asta).

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asta voiam sa zic si eu, comanda de acum pe Bucuresti, aici poti scapa in cel mai rau caz cu o mica atentie la vames. Dar uneori sunt asa de sictiriti ca nici nu-l desfac. Doar te intreaba ce ai. Poate ai vreun prieten pe numele caruia sa trimiti.

Si n-am inteles altceva, DanTe79 zice ca BH nu pune transportul, tu zici ca ai avut trecut $242 ?

Edited by don_dannielo, 17 May 2008 - 07:27.


#13
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
170 lei inscriere in baza de date? Ce mai e si asta?

Se taxeaza doar la societati comerciale si doar prima data cand faci import. La celelalte comenzi pretul este fix 100Ron +TVAadica 119 Ron
Da nu se pune shippingul pe factura ...La mine a fost altceva...Eu mi-l scad pe firma oricum. Am facut eu print la Invoice si m-am dus cu el la posta. Altfel ce sa scad pe firma?

#14
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Eu am comandat de 2 ori pana acum de la BH.
Prima data am dat o mica "atentie", a doua oara am platit cei 19% TVA.

Acum am un alt colet "pe vine". Sa vedem la asta ce mai platesc.

Toate au venit la posta din spatele casa radio. Imi scapa si mie numele strazii.

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Str. Virgiliu.

#16
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Aia e :)

#17
marcos23

marcos23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2008
Eu am un prieten in state care vrea sa-mi trimita un aparat foto cadou. Cum sa-i spun sa procedeze? Prin USPS? Trebuie sa mai platesc vama si TVA in cazul asta? Care ar fi riscurile?

Multumesc

#18
esterauk

esterauk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2006
Am si eu o intrebare... tehnica
Am fost ieri la biroul ups de la baneasa si mi-au spus ca vama se face la baneasa (exista un birou vamal acolo) si pentru aparatura foto si accesorii se plateste doar tva-ul, fara alte taxe..

Ce stiti despre asta?

De la baneasa se duc la posta de la casa radio sau cum?

Multumesc si astept raspuns...

Plus: cunoasteti pe cineva care lucreaza la vama baneasa  :thumbup:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate