Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Ciupercutza mea

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
zapacita20

zapacita20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2008
Uite asa incepe si povestea mea:
ne-am hotarat sa vindem apartamentul unde locuiam in Buzau si sa ne apucam de o casuta.
Terenul il aveam deja;undeva la vreo 5km de oras.
Casutza noastra sau ciupercutza cum ne place sa ii zicem, va lua nastere incepand de luni,19 mai.
Proiectul e facut.....meseriasii gasiti..semnat contract...si dupa cum ne-au zis..constructia la rosu + izolatia ext+ tencuiala pe interior va fi gata pe 30 august.
Ciupercutza are 210mp supr desfasurata din care cam 150 la parter si vreo 60 la etaj.
Este impartita cumva in 3 corpuri...un corp care cuprinde un dormitor,CT, hol si scara este cel care va avea etaj deasupra.In prelungirea acestuia urmeaza alt corp care are 1 baie, dormitor cu dressing si baie.Si ciupercutza: un hexagon care va cuprinde dinning, bucatarie si living care are cam 55mp.La etaj va fi o baie si 2 dormitoare pt copiii ce or sa vina.Parte de etaj nu intentionam sa o finisam in viitorul foarte apropiat.....dar e mai bine sa fie ridicat...
O sa vin si cu poze in curand.....eu doar vreiam sa va salut si sa va urez bafta in proiectele voastre.
O sa va tin la curent cu proiectul ciupercutza.

#2
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
salut si bafta. Si noi ar trebui tot pe 19 sa incepem :)

#3
zapacita20

zapacita20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2008
si cum am promis si niste schite ale casei.....fundatia este deja sapata....am facut-o de 60 latime si 90 adancime....s-au miscat repejor baietii.....vineri trebuia sa turnam fundatia dar avand in vedere ploaia "care e si care va sa fie"....cred ca se amana putin.
sper sa reusesc sa atasez pozele...

si niste poze cu sapaturile....
pana acum ca bani e cam asa....
cu echipa de constructori ne-am inteles la 300mil care includ ridicare casei la rosu, acoperisul cu tot ce ii trebuie, izolarea si tencuirea exterioara, tencuire pe interior si turnat trotuare si ce mai e prin curte.
am cumparat pana acum fier de vreo 80mil
beton numai la fundatie imi intra vreo 50m3.
constructia o sa fie din caramida.ah...si am mai cumparat scandura pt cofrag..4,5m3 cu 19 mil.
eu vorbesc tot in lei nostri vechi....sper ca nu va deranjeaza.

Attached Files



#4
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Bine ai venit!

Foarte interesante si haioase atat povestea,cat si ideea cu ciupercuta!

Spor la treaba!

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004
bestiale preturile. casa este impartita frumos. sa-ti traiasca

#6
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
misto ideea. Multa bafta!

Preturile sunt excelente.

#7
zapacita20

zapacita20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2008
si cateva imagini 3D. sun facute de noi asa ca nu va asteptati la ceva extraordinar....astept idei si pareri . accept si critici..ca doar asa invata omul:)
si daca e cineva mai inspirat ca mine sa imi dea si mie niste idei de asezare a sanitarelor in bai(chiuveta...wc.....cada...etc)

ah...si sa nu uit...ideea casei nu este a noastra ci a celebrului designer PininFarina.
e luata dupa un site care l-am descoperit cu ajutorul vostru....multumiri pe aceasta cale....!!!!!
noi doar am adaptat casa posibilitatilor noastre...fara ajutorul unui arhitect....tot planul e facut de noi....arhitectul e doar cu structura si semnatura

Attached Files



#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,558
  • Înscris: 10.05.2007
Sper ca ai prevazut in buget un acoperis de vreo 10.000 de euro.

#9
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postzapacita20, on May 22 2008, 09:31, said:

....vineri trebuia sa turnam fundatia dar avand in vedere ploaia "care e si care va sa fie"....cred ca se amana putin

ciupercile cresc dupa ploaie  :rolleyes: , putina ploaie n-o sa prinda deloc rau

ca forma este clar ca proiectul iese din tiparele clasice ,si pt asta  nu pot decat sa va felicit, pt ca in afara de betoane, armaturi,
gipscarton, termopane, ...o casa reprezinta mult mai mult, pt majoritatea o reprezinta cea mai mare investitie de timp, energie si capital din efemera  noastra existenta , motiv pt care ar trebui sa fie ceva deosebit

#10
zapacita20

zapacita20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2008
de ce asa scump acoperisul??nu...chiar nu am prevazut asemenea buget....

#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004

View Postzapacita20, on May 25 2008, 08:36, said:

de ce asa scump acoperisul??nu...chiar nu am prevazut asemenea buget....
ot ca este in cel putin 7 ape(nu am stat sa numar exact). iar accesoriile costa cel mai mult. eu am dat 4250 de euro la 133 mp de sarpanta in 3 ape. astra cam are dreptate

#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
solutia pentru un acoperis in care sa nu se simta accesoriile este sindrila bituminoasa (de ex tegola), dar pana acolo cine stie cum o sa fie bugetul. Nu te speria de pe acum. :)

#13
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
eu nu inteleg cum vine treaba asta cu accesoriile mai ieftine la sindrila. Ok, coame, dolii - presupun ca sunt mai ieftine. Dar jgheaburile si burlanele nu sunt tot din tabla? Nu costa la fel?

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,558
  • Înscris: 10.05.2007
In general la un acoperis se foloseste un intreg sistem: tabla, dolii, coame, laterale, jgheaburi, burlane, etc....

#15
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postreli, on May 26 2008, 10:22, said:

eu nu inteleg cum vine treaba asta cu accesoriile mai ieftine la sindrila. Ok, coame, dolii - presupun ca sunt mai ieftine. Dar jgheaburile si burlanele nu sunt tot din tabla? Nu costa la fel?
jgheaburi sunt la o casa indiferent de  "model"si burlanele se calculeaza la suprafata acoperisului in functie de diametru.
diferetele mari fata de un acoperis normal, in 2 ape de ex, de sa spunem 200mp nu vor fii la burlane sau jgeaburi ci la dolii, coame, elemente laterale, toate aceste elemente fiind relativ scumpe la acoperisuri din  tabla sau tigla ceramica, beton, etc, si destul de ieftine la  sindrila dat fiind faptul ca se folosete acelasi element. eu n-am spus ca este un acoperis ieftin ci ca la un acoperis foarte jucat reducerea data de costul mai mic al acestor elemnte se simte.

Edited by septimiu80, 26 May 2008 - 18:51.


#16
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
aha, am inteles, thx. Eu ma gandeam ca jgheaburile si burlanele sunt cele mai scumpe.

#17
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
super ciupercuta!
bafta sa iasa asa dupa dragul cu care ati proiectat-o!

#18
gulag23

gulag23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.01.2007

View Postzapacita20, on May 22 2008, 09:31, said:

cu echipa de constructori ne-am inteles la 300mil care includ ridicare casei la rosu, acoperisul cu tot ce ii trebuie, izolarea si tencuirea exterioara, tencuire pe interior si turnat trotuare si ce mai e prin curte.
Iata si ceva inedit. Trebuie sa va felicit pentru curaj. Am o nelamurire: manopera pentru toate operatiunile enumerate de tine va costa DOAR 300 milioane lei vechi? Pentru ca daca am inteles bine si daca baietii lucreaza calitativ, este super oferta.
Bafta si spor la treaba!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate