Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3583
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
:)  sunt de acord cu tine , dar parca as lasa pe altii sa faca experimente

#3584
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu am încercat unele bulgărești de sticlă, dar nu sunt la nivelul lui frico.
Dacă te iei după cei ce le vând ale lor îs cele mai bune.

#3585
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
"Dacă te iei după cei ce le vând ale lor îs cele mai bune." - am lucrat si eu in vanzari 4 ani si stiu cum se pune problema :)

Am incercat si eu asta dar era varianta mica de semana cu un resou electric  . Nu am fost multumit .

Din cauza pretului SunJoy le-am eliminat . Au ramas Frico si Ecosun .

#3586
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Pe aici pe forum e unu' de foloseste acasa Ecosun de 5 ani si se declara multumit. Mai ramane sa gasesti pe cineva care a testat 2-3 ani Frico si atunci poti sa iei o hotarare. Atentie si la datele tehnice. Un panou cu dimensiuni mici (1000x600) cu o putere mare (1500-2000W) nu e benefic. Conul de radiatie va fi mai mic dar mai fierbinte.

#3587
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu le-am folosit doar pentru încălzire în locații unde nu doream sa fac investiții din varii motive. Față de sistemul actual în propria locație, pdc 14kw (consum maxim app 5) + încălzire în pardoseala, panourile sunt mult mai ineficiente. Dar, repet, pentru o locație în care faci investiții minime, panourile sunt ok. Frico e un brand fiabil, nu am avut probleme cu ele, de altfel nici nu prea are ce sa se strice la ele.

#3588
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Va rog sa imi dati un sfat la achizitie.

Spatiu comercial 25 m2, 3m inaltime, 3 pereti cu vecini si unul 100% sticla. Jos e gresie, rece bineinteles, sus vecin. Iarna langa geam e foarte frig, insa mai in spate se simte diferenta de caldura datorita vecinilor. Precizez ca e un magazin, spatiu in care nu este obligatorie o temp constanta > 20 C.

Ce parere aveti de panourile radiante "SMART" ?

M am gandit la urmatoarea varianta:
http://www.magnetcen...su-1200-w-smart

Bineinteles, 2 bucati. Ar fi suficient? Multumesc

#3589
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
http://www.magnetcen...diante-pion-lux

De acestea stiti ceva? Multumesc anticipat inca o data!

#3590
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,584
  • Înscris: 30.01.2008

 b0bby, on 05 noiembrie 2015 - 14:33, said:

http://www.magnetcen...diante-pion-lux

De acestea stiti ceva? Multumesc anticipat inca o data!
Probabil ai nevoie de panouri cu puterea insumata de cca 5-6 kw .
Nu e greu sa citesti putin si sa te informezi.Uite putin mai sus a scris @camsonat la ce sa te uiti:

 camsonat, on 30 octombrie 2015 - 12:50, said:

Atentie si la datele tehnice. Un panou cu dimensiuni mici (1000x600) cu o putere mare (1500-2000W) nu e benefic. Conul de radiatie va fi mai mic dar mai fierbinte.

Edited by gelunechifor, 06 November 2015 - 10:26.


#3591
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Bani aruncați pe fereastra.
Dar cum am mai zis poți sa le cumperi. Cineva trebuie să le încerce.
Eu unul m-am lămurit cu panourile de joasă temperatura. Am vreo 4 bucăți de 750w și nu se compara cu unul de temperatura înaltă de 800w.
Sunt însă situații în care nu poți folosi panouri de 280 grade din motive evidente...

#3592
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Eu am în casă de 5 ani folii cu infrarosu de temperatură joasă (se incalzesc maxim 45-50 de grade) si nu am nici o prolemă. Ideea e ca au suprafaţa mare. Cu cat se micşorează panoul trebuie să fie mai fierbinte. Recent am cumpărat pentru un alt apartament panouri de producţie rusească, care functionează la 180-200 de grade şi sunt foarte bune. Recomand cu incredere, panourile ThermoGlass.

Edited by gelunechifor, 17 November 2015 - 08:42.


#3593
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ceva de genul asta am luat și eu ultima data. Îs cam slăbuțe.

#3594
iulmaf

iulmaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2006
Are cineva IPEL cu film incalzire(folie film carbon) ca sistem unic de incalzire? Trebuie sa imi montez sistemul de incalzire,am ales varianta asta,dar as vrea sa stiu mai multe din experienta voastra,nu de la vanzatori.M-ar interesa confortul,costuri lunare pentru curent,cam cat lucreaza zilnic sistemul...si daca face fata ca sistem unic de incalzire.Nu pot folosi altceva deoarece am sapele turnate,iar folia se monteaza sub parchet(laminat).Nu vreau gaz,sobe,centrale ....Eventual prieteni,cunostinte care folosesc asa ceva...Am fost la un singur utilizator ,omul este foarte multumit de sistem,dar nu prea m-a convins din diferite motive...as mai dori pareri.  ...Multumesc.

Edited by gelunechifor, 17 November 2015 - 08:41.
Raspunsurile se dau pe forum.


#3595
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am studiat puțin și varianta asta. Se pare că nu-i chiar asa economica după cum se laudă. A fost parca o discuție adiacenta pe topicul de pdc.

#3596
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Eu cred ca am sa  "testez " un ECOSUN S+ de 1200W . Sper sa ajunga puterea si sa isi faca treaba .

#3597
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Pentru cei interesaţi de consum, pe site-ul de care vorbeam mai sus există o pagină cu un studiu real de consum. Nu e neapărat să cumpăraţi de acolo, cu toate că eu sunt f mulţumit de achiziţie, dar vă puteţi informa de acolo. În general radiaţia infraroşie e cam aceeaşi la consum, depinde şi randamentul panourilor. Thermoglass au randament de 98%.
http://panouri-radia...z/studiu-de-caz

#3598
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Si restul de 2% o fi lucru mecanic sau lumina?

#3599
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
2% consumă marmota la impachetare.
Nu e mai simplu sa zici ca le "propui"?!

#3600
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Fraţilor, nu înţeleg de trebuie să fiţi ironici. Am zis că le am în casă şi ştiu cum funcţionează, şi am mai zis că pentru cei interesaţi pot vedea un studiu cu un consum real, ceea ce nu ai să găseşti foarte uşor pe alte site-uri. Şi am mai zis că NU trebuie să le cumpere de pe site-ul respectiv, nici nu trebuie să le cumpere deloc dacă nu vor ci doar să se informeze de pe site-ul respectiv, doar m-am exprimat că eu sunt mulţumit de ele. PUNCT. Dacă cineva doreşte mai multe informaţii discutăm pe privat. Ca să nu se spună că le „propun”.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate