Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3853
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 camsonat, on 17 septembrie 2021 - 10:05, said:

Eu am calculat la 80-100w/mp in functie de destinatia camerei si de viteza necesara atingerii setpointului. In living aveam 80 si in bai 100. Se poate merge si cu 60w/mp dar creste timpul de raspuns. E logic. Consumul de energie pe sapatamana va fi identic la oricare varianta de selectie. Dupa masuratori atente facute de mai multe ori, pot sustine ca deseori podeaua era mai calda decat tavanul. Fiecare trage ce concluzie poate de aici. De ce e covorul ala mai eficient (energetic vorbind)?
Pt ca incalzeste direct podeaua si implicit de la podea in sus , tot pe toata suprafata. La panouri nu e asa , poate incalzi podeaua dupa un timp indelungat insa aerul tot rece e , mai mult daca nu esti in raza lui simti rece asta insemna ca la acelasi consum de energie confortul cu ipel e net superior.

#3854
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tot solutia mixta e cea mai buna.
Confort mai ridicat si pret mai scazut de achizitie.

Edited by underb, 17 September 2021 - 12:18.


#3855
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
UN VANZATOR MIA ZIS CA PANOURILE consuma cu 50% MAI putin decat orice alt sistem de incalzire iar pe forum apare ca consuma mai mult?

#3856
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004

 vdesigns, on 12 decembrie 2022 - 10:55, said:

UN VANZATOR MIA ZIS CA PANOURILE consuma cu 50% MAI putin decat orice alt sistem de incalzire iar pe forum apare ca consuma mai mult?

Attached Files



#3857
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

 vdesigns, on 12 decembrie 2022 - 10:55, said:

UN VANZATOR MIA ZIS CA PANOURILE consuma cu 50% MAI putin decat orice alt sistem de incalzire iar pe forum apare ca consuma mai mult?
Poti sa-i spui ca e un nesimtit ordinar. Energia e consumata de catre imobilul incalzit si de obiceiurile locatarilor. Ca puterea instalata poate fi mai mica decat la convectoare electrice, e adevarat dar asta e cu totul altceva.

#3858
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
am o intrebare mai "atfel": ma gandesc sa folosesc un panou de asta ptr a degivra o terasa/scari de acces in casa, situate pe Nord.

Nu am reusit sa cumpar la timp cablu de degivrare ca sa il inglobeze meseriasul in adezivul de la gresie sau sapa, asa ca acu ma vad nevoit sa improvizez ceva .
Ce credeti, ar fi posibil? Vedeti mai jos in poza care e situatia.
Ma gandesc sa pun sus pe tavanul acelei copertine un panou radiant (conturul rosu) care sa radieze pe trepte o urma de caldura care sa ajute sa se dezghete/uste mai repede zona respectiva (liniile portocalii). Normal ca trebuie sa fie vopsit negru, sa arate bine, sa se integreze cat de cat in designul casei. Aveti niste recomandari?

Attached File  WhatsApp Image 2022-12-02 at 17.01.34.jpeg   324.49K   22 downloads

#3859
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Avand in vedere gradul mare de incertitudine, iti recomand sa te pregatesti de iarna cu doua becuri de 150W fiecare si vezi ce iese. Investitia va fi de 7-8 ori mai mica si posibil rezultatul similar. Sunt becuri speciale pt cuptoare de uscat vopsele si pt incubatoare.

#3860
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
m-am gandit la becurile alea, dar nu prea le pot integra cu arhitectura casei :-)

Ultima "gaselnita" ar fi sa montez pe tavan ceva de genul "radiator obscur"  :-) care l-as putea pune fain pe tavanul acelei copertine, e tot negru, cumva s-ar integra destul de ok. Singura chestie care ma nelinisteste e ca eu pe acea copertina am placat cu polistiren, deci ce se vede acolo sub decorativa neagra este polistiren lipit pe placa respectiva de beton, si am emotii ca radiatorul asta obscur sa nu se incalzeasca si sa fie risc sa se topeasca/aprinda polistirenul.

#3861
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Hai sa vezi ceva.

Attached Files



#3862
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
banuiesc ca ce vrea sa arate omuletul ala e ca in spatele panoului peretele e rece...  nu prea m-am prins in ce fel de grade masoara...ca Celsius n-as crede...s-au? adica au 80grdC peretii?
Oricum, daca e rece spatele panoului e perfect. Multumesc de info

#3863
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Omuletul ala sunt eu si ala e unul dintre cele 19 panouri cu care am incalzit casa 8 ierni. Gradele sunt Celsius si panoul avea 90 C pe fata radianta si 18 pe spate. Eram inca in conditii de santier si era destul de frig in casa ca era toamna tarzie. Nu cred ca ar trebui sa ai emotii in conditiile in care decorativa ar avea 4-5C la suprafata si ar putea ajunge la 40C in conditii exceptionale. Nu toate panourile au o astfel de izolatie pe spate. Asta era un Ecosun U de 600w. Il poti vopsi cu lavabila linistit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate