Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cateva intrebari referitoare la perchezitie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
fabius_d

fabius_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.10.2007
Salut,
as avea si eu cateva intrebari, am vazut ca pe aici este lume care se pricepe. Sper sa fi postat unde trebuie.
Daca esti oprit pe strada, de politia sau politie comunitara, ca pieton, fara sa fi comis vreo infractiune, au dreptul sa te perchezitioneze, sa iti bage mainile in buzunare sau sa te pune sa-ti golesti buzunarele ?
Daca nu  te legitimezi pe motiv ca nu ai cu ce, au dreptul sa te duca la sectie pentru a-ti stabili identitatea?
Daca esti oprit de politia rutiera, cu masina, au dreptul sa iti perchezitioneze masina ?
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat.

#2
marcaj

marcaj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2008
asta mi-a tirmis-o un prieten..si crede-ma ca intr-adevar mi-a fost folositoare cand ma oprit un echipaj.....nu avea insigna dom`politist...si i-am spus ca de unde stiu eu ca ii politist adevarat si nu fals daca nu are sa imi prezinte insigna? ..i-am spus ca ma urc in masina si plec.....e o ramas numa uimit si nu o zis nimica...nu putea sa imi faca nimica.....






"…aviz amendatilor....

“Nea Politaiul…”…

1: trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate…pe care este inscis numarul sau…e foarte folositor acesta…).

2: sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul: filtru organizat si cauta ei sa zicem alcool, benzina sau dude).
2': daca este filtru ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care
trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru,
strazile pe care actioneaza si numele pers. care participa din echipaj).

3: actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda)
3': deci la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi
sanctionat decat pe acel motiv (asta daca nu cumva ai portbagajul plin cu arme si doua cadavre legate la spate). Hm...Logic!

4: la amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. So..., puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda... dar sa nu recunoasteti fapta, si sa il convocati la Tribunal sub asistenta juridica competenta pe D-nealui.

5: CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu Politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 (Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti « abuzat » de catre echipajul cutare... In maxim 10 minute (in Capitala) apare un echipaj de la "Capitala" si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport...care poate fi util la orice Tribunal...(experimentata de un coleg de-al meu de la munca!).

6: fiti intelegatori cu militianul...sorry cu politaiul...totusi sta in strada de atata timp (asta daca nu incepe sa abereze cum am patit-o io/ m-au intrebat de unde am husele de pe scaune...ma rog...).

Si mai nou politisti de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi
...deci, daca va opresc si stiti ca nu a-ti « comis-o » prea rau le
cereti foarte ferm sa va arate :
      1. legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar ...sa aiba vizele la zi .
      2. copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu
modelul si seria aparatului .....
      3. legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce
masina Ministerului de interne ....sa fie vizata .
      4. daca mai fac scandal le cereti sa va arate "ordinul de serviciu" ...este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile « unde au voie » sa-si desfasoare activitatea respectiva.
    

Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar
....dar faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar
la un ...simplu... « AVERTISMENT »... pt tine, pt ca ghiciti???...

De multe ori aceste acte nu prea se regasesc la “Nea ECHPAJ-ul”...

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu iti sugerez sa lasi prostiile la o parte !
gogoasa asta circula pe net si e fix un pix cu apa rece !
a explicat un politist pe aria auto

sa-ti dau un exemplu, daca esti prea lenes sa cauti :

documentele de certificare nu ai niciun drept sa le ceri tu. ca nu esti autoritate competenta
iti da amenda, o contesti, ii dai in judecata si apoi ei prezinta documentele ca proba si tu ti-o iei in bot


cand el se prezinta ai dreptul sa-i ceri legitimatia, nu insigna sau autorizatia de conducere a masinii
ba chiar poti sa ti-o iei in freza rau de tot.

desigur, asta pentru ca sunt convins ca toti astia ca tine care merg cu "ideile" astea dupa ei nu le-au aplicat niciodata ca sunt constineti ca sunt o imbecilitate

#4
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Tu chiar nu ai ce face?

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ryky, on Apr 28 2008, 19:27, said:

Tu chiar nu ai ce face?
tu vorbesti cu mine ma ?
astept si niste referiri concrete la ce-am zis

daca nu ma scuzi ca ti-am peturbat existenta !

#6
fabius_d

fabius_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.10.2007

 fabius_d, on Apr 28 2008, 03:02, said:

Salut,
as avea si eu cateva intrebari, am vazut ca pe aici este lume care se pricepe. Sper sa fi postat unde trebuie.
Daca esti oprit pe strada, de politia sau politie comunitara, ca pieton, fara sa fi comis vreo infractiune, au dreptul sa te perchezitioneze, sa iti bage mainile in buzunare sau sa te pune sa-ti golesti buzunarele ?
Daca nu  te legitimezi pe motiv ca nu ai cu ce, au dreptul sa te duca la sectie pentru a-ti stabili identitatea?
Daca esti oprit de politia rutiera, cu masina, au dreptul sa iti perchezitioneze masina ?
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat.
Pana la urma nu mi-a raspuns nimeni concret la intrebari.
Rog pe cineva sa citeasca ATENT si sa imi raspunda.
Si la primele intrebari, in cazul in care esti pieton, as vrea sa stiu cum stea treaba.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
s-a mai discutat maestre !
arunca un ochi aici :

http://forum.softped...howtopic=220640

#8
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 spare-me, on Apr 28 2008, 20:27, said:

tu vorbesti cu mine ma ?
astept si niste referiri concrete la ce-am zis

daca nu ma scuzi ca ti-am peturbat existenta !

Ma, nu vorbeam cu tine.
Vorbeam cu initiatorul topicului.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai atunci precizeaza ma ! ca sa stie tot omul !

#10
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 fabius_d, on Apr 28 2008, 04:02, said:

Salut,
as avea si eu cateva intrebari, am vazut ca pe aici este lume care se pricepe. Sper sa fi postat unde trebuie.
Daca esti oprit pe strada, de politia sau politie comunitara, ca pieton, fara sa fi comis vreo infractiune, au dreptul sa te perchezitioneze, sa iti bage mainile in buzunare sau sa te pune sa-ti golesti buzunarele ?
Daca nu  te legitimezi pe motiv ca nu ai cu ce, au dreptul sa te duca la sectie pentru a-ti stabili identitatea?
Daca esti oprit de politia rutiera, cu masina, au dreptul sa iti perchezitioneze masina ?
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat.
In legea de organizare a politiei se precizeaza ca au dreptul sa efectueze controlul corporal si al bagajelor.
In cod scrie ca au dreptul doar cu autorizatie sau ordonanta de perchezitie(emisa de judecator, procuror, sau organul de cercetare penala-adica si unii politisti)
Legile se cam bat cap in cap.
E valabil si ce a spus spare me, cu precizarea ca legitimatia unui politist cuprinde si insigna.
Oricum, se castiga acum la greu in instanta pe fond, datorita cauzei "Anghel contra Romania" de la CEDO.

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asa este, imi cer scuze

legitimatia e "ca-n filme"
pe o parte are insigna politiei si dedesubt se afla poza, numele complet cu prenumele tatalui, gradul si numarul !

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 marcaj, on Apr 28 2008, 17:20, said:

Si mai nou politisti de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi
...deci, daca va opresc si stiti ca nu a-ti « comis-o » prea rau le
cereti foarte ferm sa va arate :

      1. legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar ...sa aiba vizele la zi .
      2. copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu
modelul si seria aparatului .....
      3. legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce
masina Ministerului de interne ....sa fie vizata .
      4. daca mai fac scandal le cereti sa va arate "ordinul de serviciu" ...este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile « unde au voie » sa-si desfasoare activitatea respectiva.
    
Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar
....dar faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar
la un ...simplu... « AVERTISMENT »... pt tine, pt ca ghiciti???...

De multe ori aceste acte nu prea se regasesc la “Nea ECHPAJ-ul”...
asta am aflat si eu pe 26 aprilie...plecam la tara de sarabtori... si m-a oprit radarul in localitate...87km/h. am cerut proba video si mi-au zis ca nu au voie sa dea filmul inapoi...dar ca in termen de 30 de zile ma pot duce la tribunalul din localitatea unde m-a oprit si sa solicit proba video unde mi-o vor arata fara probleme. A scris pe PV la obsevatii ca solicit proba video... si asta a fost tot...nu i-am cerut legitimatii...ceritificate metrologice...etc .... ca nu stiam.
oricum am semant amenda...am recunoscut fapta fara tiganie...asta e .. data viitoare o sa merg mai incet....sau ocolesc zona

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
desigur, imbecilii care posteaza asemenea ineptii pe net (SA FIE CLAR : nu ma refer la cel care a postat asta aici, ca nu el a facut-o) - cei care-au puso la origine in circulatie, ar trebui sa specifice ca FACI GURA CAND ESTI NEVINOVAT SI ESTI VICTIMA UNEI NEDREPTATI !

asa DA ! nu sa faci gura si tiganie cand esti vinovat...

ci atunci cand ti se imputa fapte necomise sau cand esti abuzat, cand se cere spaga, etc...

altfel trebuie sa fi prea oligofren sa te iei in gura cu politistii

#14
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Fratilor, daca politistii cauta un infractor este datoria lor sa faca un control amanuntit, inclusiv corporal si al bagajelor, tuturor soferilor care trec printr-o anumita zona.
Politistii nu au nici o vina daca fac un o perchezitie (daca respecta strict cpp). Puteti da in judecata Parchetul daca va acuza fara sa fiti vinovati. Sau daca vi se cere spaga. Dar nu poti sa faci gura in situatia unei perchezitii. Poate fi o infractiune flagranta, o urgenta, un traficant care trece pe o ruta dat sub urmarire. Sau este nevoie sa preintampine un omor sau mai stiu eu ce!!! Normal ca e nevoie sa perchezitioneze absolut toti soferii care trec pe acolo.

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 clara_spiele, on Apr 30 2008, 15:06, said:

Fratilor, daca politistii cauta un infractor este datoria lor sa faca un control amanuntit, inclusiv corporal si al bagajelor, tuturor soferilor care trec printr-o anumita zona.
Politistii nu au nici o vina daca fac un o perchezitie (daca respecta strict cpp). Puteti da in judecata Parchetul daca va acuza fara sa fiti vinovati. Sau daca vi se cere spaga. Dar nu poti sa faci gura in situatia unei perchezitii. Poate fi o infractiune flagranta, o urgenta, un traficant care trece pe o ruta dat sub urmarire. Sau este nevoie sa preintampine un omor sau mai stiu eu ce!!! Normal ca e nevoie sa perchezitioneze absolut toti soferii care trec pe acolo.
Lasa, frate, ca asa se simte tot romanul, abuzat. Cum dreq sa nu aiba dreptul sa te perchezitioneze, sau sa te duca la sectie?. Daca esti baiat destept, prezinti frumos toate actele, vorbesti cu ei politicos si nu se ajunge la sectie. La perchezitie se poate ajunge, dupa cum a spus si clara_spiele, daca acesta e motivul pt care te-au oprit.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 fabius_d, on Apr 28 2008, 04:02, said:

Daca esti oprit pe strada, de politia sau politie comunitara, ca pieton, fara sa fi comis vreo infractiune, au dreptul sa te perchezitioneze, sa iti bage mainile in buzunare sau sa te pune sa-ti golesti buzunarele ?
Nu.

 fabius_d, on Apr 28 2008, 04:02, said:

Daca nu  te legitimezi pe motiv ca nu ai cu ce, au dreptul sa te duca la sectie pentru a-ti stabili identitatea?
Da.

 fabius_d, on Apr 28 2008, 04:02, said:

Daca esti oprit de politia rutiera, cu masina, au dreptul sa iti perchezitioneze masina ?
Da.

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 _Smiley_, on May 5 2008, 09:51, said:

Nu.
De ce n-au dreptul?
Nici in cazul in care esti suspect? Poti sa nu faci tu nimic, dar daca arati ca Spoitoru' si ala e dat in urmarire... eu zic ca altfel stau lucrurile.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
daca nu esti arestat, nu au voie.
daca te suspecteaza ca ai facut ceva (sau ca esti dat in urmarire), te pot retine timp de 24 de ore pentru cercetari. perioada poate fi extinsa de catre un procuror (din ce stiu eu, la 30 de zile).

in cazul politiei rutiere, e un pic mai complicat. stiam ca ei sunt singurii care pot efectua o perchezitie(adica sa se uite in masina, nu in buzunarele tale) fara arestare sau mandat.

Edited by _Smiley_, 05 May 2008 - 12:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate