Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

perchezitie in fata blocului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#1
Hellriser

Hellriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.12.2003
Este a doua oara intr-o saptamana cand mi se intampla sa fiu oprit de un echipaj de politie in fata blocului si sa fiu perchezitionat. Ma intreb daca este normal sa fiu obligat sa pierd 30 min in fiecare zi in felul asta. Sunt curios daca le pot da peste bot intr-un fel sau altul pentru ca daca se mai intampla o data cred ca imi ies din pepeni.  :gunsmilie:

Tin sa spun ca nu sunt tipul de persoana care sa petreaca timpul liber in fata blocului cu baietii :) Veneam doar de la serviciu.

Edited by Hellriser, 05 March 2007 - 19:32.


#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Hellriser, on Mar 5 2007, 19:30, said:

Este a doua oara intr-o saptamana cand mi se intampla sa fiu oprit de un echipaj de politie in fata blocului si sa fiu perchezitionat. Ma intreb daca este normal sa fiu obligat sa pierd 30 min in fiecare zi in felul asta. Sunt curios daca le pot da peste bot intr-un fel sau altul pentru ca daca se mai intampla o data cred ca imi ies din pepeni.  :gunsmilie:

Tin sa spun ca nu sunt tipul de persoana care sa petreaca timpul liber in fata blocului cu baietii :) Veneam doar de la serviciu.


suna la nr asta, reclamatii politisti, si spune ca esti abuzat de un echipaj care te perchezitioneza fara a avea mandat de la judecator.  vor veni, in bucuresti foarte repede, doi ofiteri de la igp. s-ar putea sa-i zboare din politie.
9544 nr tel reclamatii politisti

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce inseamna perchezitie la tine?

Perchezitie corporala sau legitimare(aka sa le arati buletinul)?

Oricum, ai dreptul sa suni la nr ala daca nu-ti prezinta motivul pentru care te-au oprit.

Edited by don_dannielo, 05 March 2007 - 19:45.


#4
Hellriser

Hellriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.12.2003
Este bine de stiut, dar sper sa nu se transforme cele 30 min in o noapte pe sectie ...
@don_dannielo: perchezitie corporala. adica toate buzunarele intoase pe dos + bagaje.

Iar ca motiv banuiesc ca pot zice orice.

Edited by Hellriser, 05 March 2007 - 19:47.


#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Hellriser, on Mar 5 2007, 19:45, said:

Este bine de stiut, dar sper sa nu se transforme cele 30 min in o noapte pe sectie ...
@don_dannielo: perchezitie corporala. adica toate buzunarele intoase pe dos + bagaje.

Iar ca motiv banuiesc ca pot zice orice.

n-au voie decat cu mandat sau daca e razie.
daca le arati buletinul si nu te lasa, suna la nr ala si vezi cum reactioneaza.
ia-le nr de legitimatie sau nr de masina.

#6
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Daca refuzi sa te legitimezi, e contraventie si au dreptul sa exercite masura administrativa a conducerii tale la sediul politiei(inca mai este asa ceva , spre surprinderea unora)
Asa ca da-le actele, lasa-i sa-ti faca controlul corporal si du-te acasa(nu cred ca te iau tocmai pe tine in fiecare seara, si, culmea, te mai tin si jumatate de ora :D )
Un control corporal dureaza 1 minut.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da-i in judecata pentru abuz, daca ai martori :D

edit: nu uita de pro tv si antena 1

Edited by Mosotti, 05 March 2007 - 20:45.


#8
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 luc4s, on Mar 5 2007, 20:36, said:

Daca refuzi sa te legitimezi, e contraventie si au dreptul sa exercite masura administrativa a conducerii tale la sediul politiei(inca mai este asa ceva , spre surprinderea unora)
Asa ca da-le actele, lasa-i sa-ti faca controlul corporal si du-te acasa(nu cred ca te iau tocmai pe tine in fiecare seara, si, culmea, te mai tin si jumatate de ora :D )
Un control corporal dureaza 1 minut.


cum sa-ti faca control corporal, daca le-ai dat buletinul si au vazut cine esti? eventual, verifica la sectie.
daca ai comportament civilizat si le arati actele, iar ei tin neaparat sa te controleze corporal, ca de, sunt militieni, suna.

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
cind te-au controlat stateai cumva intins pe bordura cu seringa in mina?

#10
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 luc4s, on Mar 5 2007, 20:36, said:

...
Asa ca da-le actele...

Pe bune luc4s, niciodata nu am inteles ce poate afla un politist intr-un buletin.... Ca doar urmaritii generali ar trebui sa ii aibe in memorie...

Umbla unii cu toporul la centura si politia le cere buletinul, nu permisul de porttopor...

Cel mai rau ma enervez cind sint cu masina si imi cer aia si buletinul pe linga permis... Sint tari in care nu exista buletin, te legitimezi cu permisul...

Edited by H725, 06 March 2007 - 03:05.


#11
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 vata_pa_batz, on Mar 5 2007, 20:57, said:

cind te-au controlat stateai cumva intins pe bordura cu seringa in mina?
:roflmao:

#12
Gunar

Gunar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.01.2007

 luc4s, on Mar 5 2007, 20:36, said:

Daca refuzi sa te legitimezi, e contraventie si au dreptul sa exercite masura administrativa a conducerii tale la sediul politiei(inca mai este asa ceva , spre surprinderea unora)
Asa ca da-le actele, lasa-i sa-ti faca controlul corporal si du-te acasa(nu cred ca te iau tocmai pe tine in fiecare seara, si, culmea, te mai tin si jumatate de ora :D )
Un control corporal dureaza 1 minut.


Uite asa s-a construit comunismul; si dupa revolutie conditiile pentru ca toti analfabetii sa-si bata joc de oameni cinstiti care vin de la servici. Avand acest mod de a gandi. De ce sa te injoseasca? De ce sa accepti sa te perchezitioneze aiurea? Mai ales langa blocul tau. Nu o lua personal luc4s ma intriga modul de a gandi. Militienii astia nu au curaj sa ceara buletinul unui tigan in fata blocului, dar la romani merge ca-s prosti.  Nu trebuie sa ne mai lasam calcati in picioare. Daca la fiecare abuz ca asta s-ar face sesizare, vor face si militienii un efort de gandire inainte sa mai abuzeze pe urmatorul. Cred ca suntem prea moi cand vine vorba de autoritati. Aceste autoritati sunt platite din banii nostrii sa asigure ordinea si sa prinda infractori nu sa ne sicaneze. Cum ar fi sa-mi angajez un paznic la casa care sa nu ma lase sa intru in casa daca nu-i arat cine sunt?

Am un prieten care a intrat in parcare semi subterana in Constanta asta vara si jandarmul s-a luat de noi ca senzorul de lumina a aprins farurlie. Nici macar la faza mica nu ajunsese ca intensitate. Dar a vrut el sa o faca pe desteptul, ca sa nu orbim pe ceilalti participanti la trafic. NU era nimeni in parcare. DAR era un Z4 si de aceea a facut asa taranul. La o Lada nu cred ca se sinchisea.  

Ne-a deranjat pe noi romanii si pe sotiile noastre care nu intelegeau limba si erau aproape speriate. Ce explicatii sa le dam? Ca-s romanii idioti? Fiind in trecere prin oras ne-a fost greu sa reclamam, greseala noastra.

Asa s-au construit societatile civilizate din occident, prin respactarea legilor si lupta continua cu abaterile mici.

Eu m-as informa (cu nr de lege) despre situatia respectiva si as reclama foarte dur, dar civilizat despre acesti sectoristi.

#13
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
sunteti durere... daca se fura ceva iar politistii care cauta autorii chiar credeti ca au nevoie de mandat pt. a controla eventualii suspecti? :lol:
pt. perchezitie corporala nu e nevoie de nici un mandat... inchipuiti-va ca niste hoti tocmai v-au sterpelit celularul iar politia ar avea nevoie de mandat de la judecator pt. a-i perchezitiona... adica mai intai il legitimeaza pe hot dupa care se duce la judecator sa obtina mandatul si mai apoi il perchezitioneaza... :lol:

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Hellriser, on Mar 5 2007, 19:45, said:

Iar ca motiv banuiesc ca pot zice orice.
Banuiesti ... nu banuiesti ... i-ai intrebat? si ce au zis?

#15
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 gtk, on Mar 6 2007, 10:14, said:

sunteti durere... daca se fura ceva iar politistii care cauta autorii chiar credeti ca au nevoie de mandat pt. a controla eventualii suspecti? :lol:
pt. perchezitie corporala nu e nevoie de nici un mandat... inchipuiti-va ca niste hoti tocmai v-au sterpelit celularul iar politia ar avea nevoie de mandat de la judecator pt. a-i perchezitiona... adica mai intai il legitimeaza pe hot dupa care se duce la judecator sa obtina mandatul si mai apoi il perchezitioneaza... :lol:


pentru perchezitie trebuie sa aiba mandat de la judecator, ca alfel nu e voie.
s-a furat, nu s-a furat, nu conteaza, exista prezumtia de nevinovatie.
una e sa te prinda in flagrant delict, si alta e ca asa i-a venit lu nenea militianu sa faca perchezitie corporala.
scrie clar ca perchezitia se face numai cu mandat de la judecator, ca suntem intr-un stat de drept.
nici in portbagaj n-au voie sa se uite fara sa le dai voie sau sa aiba mandat ori sa fie razie.

#16
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 23.08.2005
si mie mi se pare cam inadecvata atitudinea UNOR politisti (aici includ jandarmi + tot neamul lor). Presupunand ca initiatorul topic-ului e corect in afirmatii si nu era intr-adevar cu seringa in mana intins la soare :), chiar nu vad de ce ar trebui sa fie perchezitionat fara motiv in fata blocului. Probabil o sa spuneti ca erau oamenii legii si scotoceau zona dupa un infractor periculos...dar hai sa fim seriosi, misuna delicventii si interlopii pe la orice colt de strada si nici un politist nu-i vede.

oarecum off-topic : sa va dau un exemplu de comportament inadecvat (spun eu) al unor politisti (de la rutiera). In preajma unei benzinarii de la iesirea din Bucuresti spre Giurgiu, niste cocalari cu masina faceau slalom pe strada cu 2 benzi. Eu intru la benzinarie (am nr de Neamt la masina) si ma trezesc in doua minute cu cocalarii insotiti de o masina de politie. Cocalarul de la volan se agita  ca l-am sicanat in trafic, ca l-am intimidat, dracu stie...probabil a venit ca berbecul din spate si eu i-am franat in fata cand am facut dreapta la benzinarie, nu stiu. Se agita vreun minut, dupa care pleaca si raman cu "echipaju" pe cap. In situatia asta, chiar nu pricep de ce trebuie sa ma trateze dom' politist ca pe cine stie ce infractor, mai ales ca n-am facut nimic rau, iar cocalarul cu gura mare s-a tirat imediat dandusi seama probabil ca se agita degeaba si ca el gresise.
Mai departe, dom' politist m priveste ca pe cel mai periculos criminal timp de 1 minut, faza sa zica nimic. Apoi imi cere buletinul, actele masinii, ma intreaba daca am permis FARA sa se prezinte macar. In timpul asta, colegul lui se chinuia sa mananace o banana, incurcat fiind de mustati si mormaie suparat ca nici sa-si ia pranzul nu-l las. Totul pana la intrebarea celebra : "unde lucrati?". Le-am explicat calm ca nu are nici o relevanta unde lucrez, i-am intrebat daca ii mai pot ajuta cu ceva si am plecat. well, asa trebuie sa se comporte politistii?

#17
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 trestie-de-balta, on Mar 6 2007, 07:28, said:

pentru perchezitie trebuie sa aiba mandat de la judecator, ca alfel nu e voie.
s-a furat, nu s-a furat, nu conteaza, exista prezumtia de nevinovatie.
Perchezitia se poate face si fara mandat de la judecator de catre politisti care au calitatea de organe de cercetare penala dar si de catre politisti ori de cate ori acestia au indicii ca pot gasi asupra celui perchezitionat diverse chestii (arme, droguri, bunuri furate).

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 fracture, on Mar 6 2007, 13:01, said:

Perchezitia se poate face si fara mandat de la judecator de catre politisti care au calitatea de organe de cercetare penala dar si de catre politisti ori de cate ori acestia au indicii ca pot gasi asupra celui perchezitionat diverse chestii (arme, droguri, bunuri furate).


Atentie insa: este interzis, sa pui mina pe "organ"  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate