Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 

perchezitie in fata blocului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#37
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgtk, on Mar 6 2007, 18:05, said:

nu, doar ca exista o diferenta intre "a dispune" si "a efectua"... de dispus dispun cei de la cercetari, iar de efectuat o pot face si cei de la ordine publica daca asa au dispus cei de la cercetari...


si nu-s obligati sa se legitimeze si sa-ti arate hartia aia in care zice: pe cine, cand si unde au dreptul sa efectueze perchezitia?
asa se apuca toti politaii sa controleze corporal, ca au ei indicii.

#38
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,711
  • Înscris: 13.12.2006
trage-ti cu coada ochiului si aici, postul #27

intre perchezitie si control este o mare diferenta chiar daca ambele au dupa ele cuvantul "corporal/a"
perchezitia corporala, intr-adevar trebuie sa o dispuna un organ penal, dar controlul corporal, adica sa te puna la zid si sa te caute de obiecte care pot provoca leziuni, etc. e alta mancare de peste. controlul corporal depinde de ora la care esti pe strada ce faci, cum esti imbracat si ce fata ai.
luati un dictionar si studiati.

si era un alt topic care dezbate acelasi subiect....

Edited by VipeR85, 06 March 2007 - 18:14.


#39
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostVipeR85, on Mar 6 2007, 15:12, said:

trage-ti cu coada ochiului si aici

intre perchezitie si control este o mare diferenta chiar daca ambele au dupa ele cuvantul "corporal/a"
perchezitia corporala, intr-adevar trebuie sa o dispuna un organ penal, dar controlul corporal, adica sa te puna la zid si sa te caute de obiecte care pot provoca leziuni, etc. e alta mancare de peste. controlul corporal depinde de ora la care esti pe strada ce faci, cum esti imbracat si ce fata ai.
luati un dictionar si studiati.

si era un alt topic care dezbate acelasi subiect....
E acelasi lucru controlul cu perchezitia. Sincer sa fiu eu nu stiu sa existe in limbajul de specialitate, penal, expresia control corporal.

#40
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Posttrestie-de-balta, on Mar 6 2007, 18:12, said:

si nu-s obligati sa se legitimeze si sa-ti arate hartia aia in care zice: pe cine, cand si unde au dreptul sa efectueze perchezitia?
nu stiu daca exista vreo hartie in cazul perchezitiei corporale dispuse de cei de la cercetari... ne poate spune viper85 :D

View Posttrestie-de-balta, on Mar 6 2007, 18:12, said:

asa se apuca toti politaii sa controleze corporal, ca au ei indicii.
pai cam asa e... daca umbli noaptea si li se pare lor ca esti dubios sau daca a avut loc vreo infractiune ceva, ai sanse bunisoare sa fii buzunarit fara hartii si alte minuni...  ca doar nu se apuca nimeni de contestat ca stai sa vezi ca de fapt nu aveau indicii & shit... ar fi doar pierdere de vreme... si au acoperire si in alta lege (al doilea citat de la postul 27)

#41
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

Percheziția corporală poate fi dispusă, după caz, de organul de cercetare penală, de procuror sau de judecător.

buuuuunnnnnn................ si daca ti se intampla ceea ce i s-a intamplat lui hellriser ce faci? ii intrebi pe baieti: domnilor as dori sa vad si eu ordinul prin care organul de cercetare penala, procurorul sau judecatorul a dispus perchezitia/controlul meu corporal?
inca un aspect: in momentul in care se efectueaza razii sa spunem intr-o discoteca (local) oarecare au acei domni acest ordin in buzunar? il arata cuiva? au dreptul sa faca asa ceva?
mie dupa cum am mai spus mi s-a mai intamplat asa ceva dar am avut prezenta de spirit sa-i intreb daca au mandat de perchezitie si m-au lasat sa plec..... da' ma rog, asta e un alt subiect s-a mai discutat.
in concluzie au sau nu dreptul sa faca aceasta perchezitie/control corporal fara ordin de perchezitie???
eu unul vad ca legea poate fi interpretata.

#42
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postun_el, on Mar 6 2007, 15:43, said:

in concluzie au sau nu dreptul sa faca aceasta perchezitie/control corporal fara ordin de perchezitie???
Da au dreptul.
Dar daca se intampla ceea ce povesteste Hellriser inseamna ca e abuz.

#43
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006
ok..... desi nu sunt total lamurit dar sa lasam lucrurile asa cum sunt.... hellriser ar trebui sa depui o plangere desi nu vad ce sorti de izbanda ai avea...

#44
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgtk, on Mar 6 2007, 18:42, said:

nu stiu daca exista vreo hartie in cazul perchezitiei corporale dispuse de cei de la cercetari... ne poate spune viper85 :D

pai cam asa e... daca umbli noaptea si li se pare lor ca esti dubios sau daca a avut loc vreo infractiune ceva, ai sanse bunisoare sa fii buzunarit fara hartii si alte minuni...  ca doar nu se apuca nimeni de contestat ca stai sa vezi ca de fapt nu aveau indicii & shit... ar fi doar pierdere de vreme... si au acoperire si in alta lege (al doilea citat de la postul 27)


daca nu exista, n-au voie.
e interzis sa umbli noaptea? deci nu au cum sa interzica libera circulatie.
au dreptul sa te legitimeze, te legitimeaza, iar daca vor perchezitie, le trebuie tidula semnata de unul care are dreptul.
chiar mi-ar place sa gasesc baieti care au chef de o perchezitie. sigur vor regreta, dar asta e alta poveste. :notangel:

#45
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

View Postgtk, on Mar 6 2007, 18:05, said:

nu, doar ca exista o diferenta intre "a dispune" si "a efectua"... de dispus dispun cei de la cercetari, iar de efectuat o pot face si cei de la ordine publica daca asa au dispus cei de la cercetari...
Nu e adevarat.
Intr-un caz, eu am dispus perchezitia interiorului unei masini si tot eu am efectuat-o.
Deoarece masina era inchisa iar ordonanta dispusa de mine trebuia executata, in conditiiile in care proprietarul nu raspundea la telefon pt ca nu dorea sa deschida(stiindu-se cu musca pe caciula), am fortat sistemul de inchidere de la o portiera.
A reclamat la Parchet, dar degeaba. :)
Si pentru cultura voastra generala, prin organ de cercetare penala nu se inteleg politistii de la formatiunea cercetari penale(care s-a si desfiintat :D , fiind absorbita de formatiunile operative si nemaiexistind independent), ci politistii care fac parte din politia judicira-toti de la cercetari penale, judiciar, economic,arme expozibili subst toxice, crima organizata si unii de la rutiera si ordine publica.

Edited by luc4s, 06 March 2007 - 19:03.


#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postluc4s, on Mar 6 2007, 19:01, said:

Si ne zici si noua cum sta treaba in acest caz?
Au procedat ok sau nu?

#47
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postluc4s, on Mar 6 2007, 19:01, said:

Nu e adevarat.
Intr-un caz, eu am dispus perchezitia interiorului unei masini si tot eu am efectuat-o.
Deoarece masina era inchisa iar ordonanta dispusa de mine trebuia executata, in conditiiile in care proprietarul nu raspundea la telefon pt ca nu dorea sa deschida(stiindu-se cu musca pe caciula), am fortat sistemul de inchidere de la o portiera.
A reclamat la Parchet, dar degeaba. :)
Si pentru cultura voastra generala, prin organ de cercetare penala nu se inteleg politistii de la formatiunea cercetari penale(care s-a si desfiintat :D , fiind absorbita de formatiunile operative si nemaiexistind independent), ci politistii care fac parte din politia judicira-toti de la cercetari penale, judiciar, economic,arme expozibili subst toxice, crima organizata si unii de la rutiera si ordine publica.
iar asta ce e domnu' politist(?) :) :

    ART. 106
    Efectuarea percheziției corporale
    Percheziția corporală se efectuează de organul judiciar care a dispus-o, cu respectarea dispozițiilor art. 104 alin. 1, sau de persoana desemnată de acest organ.    Percheziția corporală se face numai de o persoană de același sex cu cea percheziționată.
http://www.fincont.i...AL_ROMANIEI.doc

pana la urma intrebarea era destul de simpla: are voie politia sa controleze/perchezitioneze fara mandat? io spun ca are, daca are "indicii" ca nu stiu ce... poate ne confirma/infirma si luc4s.. :)

Edited by gtk, 06 March 2007 - 19:41.


#48
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,711
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdon_dannielo, on Mar 6 2007, 19:11, said:

Si ne zici si noua cum sta treaba in acest caz?
Au procedat ok sau nu?
daca ce spune hellraiser e adevarat, atunci nu au procedat corect...dar mai exista si posibilitatea ca un vecin "binevoitor "sa fi alarmat politia de 2 ori la rand ca hellraiser e traficant de droguri.
si ca sa va mai lamuresc....perchezitia corporala se face la sediu, sau la domiciliu( asta cand se dispune si perchezitia domiciliara) si perchezitia corporala inseamna sa te caute si in gaura fundului sa vada daca nu ai ascuns bilute cu droguri acolo.
iar controlul corporal, eu un control sumar al hainelor pentru a se vedea daca persoana respectiva nu are ceva obiecte care pot rani pe cineva(pe el sau altii) si se face cand o persoana e recalcitranta, inainte de a fi pusa in catuse, oriunde este posibil acest lucru.
a se vedea postul 27, se mentioneaza de un control corporal, nu de perchezitie, si daca controlul corporal nu e legiferat in nici un cod penal, e legiferat in "manualul de bune practici al politistului" si se invata in scoala la "tactica politieneasca", cum se face, cand si de ce....dar asta n-aveti voi cum sa stiti pentru ca nu aveti cum sa vedeti un astfel de manual(decat in anumite cazuri)

#49
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Ma distreaza acesti militieni care , fiind vorba de un scandal serios se dau cu 10 pasi mai in spate (vazut cu ochii mei), insa sunt zmei cand vine vorba de legitimat . Sincer....nu le-o fi rusine ? mai ales ca nici capul nu ii ajuta prea mult.
Eram curios....o fi aparut si la noi un program ca cel din Police Academy, pt ca o data am crezut (jur) ca pe locul din spate este o panarama (asta pana  am vazut uniforma) ?

#50
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005

View Postgtk, on Mar 6 2007, 19:39, said:

iar asta ce e domnu' politist(?) :) :

    ART. 106
    Efectuarea percheziției corporale
    Percheziția corporală se efectuează de organul judiciar care a dispus-o, cu respectarea dispozițiilor art. 104 alin. 1, sau de persoana desemnată de acest organ.    Percheziția corporală se face numai de o persoană de același sex cu cea percheziționată.
http://www.fincont.i...AL_ROMANIEI.doc

pana la urma intrebarea era destul de simpla: are voie politia sa controleze/perchezitioneze fara mandat? io spun ca are, daca are "indicii" ca nu stiu ce... poate ne confirma/infirma si luc4s.. :)
Pai si ce intelegi tu prin organ judiciar??? Doar procurorii/???

#51
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Da mah e normal, daca nu ai nimic de ascuns de ce te deranjaza? Poate ai mutra de criminal....

#52
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttihomir, on Mar 6 2007, 21:18, said:

Da mah e normal, daca nu ai nimic de ascuns de ce te deranjaza? Poate ai mutra de criminal....


pe mine chiar ma enerveaza sa vina un politai sa ma perchezitioneze, doar ca nu-i place de moaca mea.
legea e facuta sa fie respectata, nu interpretata, ca asa considera el.
si daca am mutra lui ibn laden, dar seamana cu aia din bolentin, inseamna ca sunt ala de scrie in el. dar poate nu stie sa citeasca :D

#53
Gunar

Gunar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.01.2007
Asa este, si cei de sus sunt manjiti, dar pe premiza asta situatia se amplifica si chiar ca se ajunge la paradoxuri in care-ti vezi nevasta pipaita de militieni libidinosi care-ti mai si rad in fata. "Ca n-ai ce face" si-ar spune ei.
Daca azi, maine si inca o data omu' face reclamatie, nu s epoate sa nu le atraga atentia ta'majorilor. Atunci cand eu fac o reclamatie ma interesez de soarta ei dupa o perioada. Care au fost masurile si/sau de ce nu s-a rezolvat. Vreau doar sa stiu, sa ma informeze institutia, daca se poate in scris. Atunci cand se ajunge la escaladarea conflictului nu mai pot militienii sa spuna chiar orice. Este singura noastra sansa ca sa regementam putin situatia. Altfel ... se ajunge la altele, si nu e bine.
La mine in cartier pe timpu' lu' Ceashka s-a pus lumea cu un sectorist care abuza f.f.mult. A disparut fara urma. Nu sunt de acord cu asa ceva. Daca ar fi existat un dialog pe acea vreme s-ar fi evitat oribilitatea asta. Conflictul se poate rezolva muuuult mai usor cand este inca mic.
Trebuie sa fim atenti mereu sa nu se sara calu' cu aceste legi pe care militienii le aplica cum le vine lor pe plac.

#54
Gunar

Gunar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.01.2007

View Postgtk, on Mar 6 2007, 16:28, said:

tu esti unul dintre aceia care nu stiu si nu inteleg mai nimic, iar cand dau peste o situatie nefamiliara dau automat vina pe comunism si alte aberatii, neintelegand ca ceea ce se petrece este normal! :lol:


De unde stii tu ma Ghitza, de care sunt eu?

Stii ca omul cand oboseste sa gandeasca trage concluzia? Tu vad ca ai tras-o repede.

Daca ti se pare normala situatia respectiva, iti meriti soarta, si tara, si conducatorul. Tu nu ai dreptul sa te plangi de situatia din tara, ca tu o accepti tacit. Iar daca nu ai pic de demnitate umana, justificand asta prin "intelegerea situatiei" .... mi-e mila... pe bune.... :uhuhno:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate