Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

perchezitie in fata blocului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#73
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Posttihomir, on Mar 7 2007, 16:13, said:

Poate stai numai in casa de aia :P
Majoritatea tiganilor sunt in ilegalitate, sunt cartiere intregi in anumite orase, de acolo vin hotii de buzunare, cersetorii si prostituatele, adevarate focare de infractionalitate.
Curînd, prostituția s-ar putea să devină legală.

Așteptăm cu interes legalizarea furtului din buzunare.

#74
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Tihomire explica-ne ce ar trebui sa faca politia pentru a ne scapa de tiganii infractori?

Solutia e ca politia sa-si faca treaba. Nu e nevoie de legi noi, poate doar de o inasprire a pedepselor, dar macar de s-ar aplica si astea blande care le avem si tot ar fi mai bine.
Am vazut politisti carora le era frica sa intervina si au raspuns unei victime cu "cine te-a pus sa te incurci cu tiganii", de parca astia s-ar supune altor legi decat romanii. E inadmisibil asa ceva.

Quote

Curînd, prostituția s-ar putea să devină legală.

Așteptăm cu interes legalizarea furtului din buzunare.

Pai cam astea sunt solutiile gasite de ei pentru a reduce infractionalitatea, o legalizeaza.

#75
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Posttihomir, on Mar 7 2007, 18:05, said:

Solutia e ca politia sa-si faca treaba. Nu e nevoie de legi noi, poate doar de o inasprire a pedepselor, dar macar de s-ar aplica si astea blande care le avem si tot ar fi mai bine.
Am vazut politisti carora le era frica sa intervina si au raspuns unei victime cu "cine te-a pus sa te incurci cu tiganii", de parca astia s-ar supune altor legi decat romanii. E inadmisibil asa ceva.
Pai cam astea sunt solutiile gasite de ei pentru a reduce infractionalitatea, o legalizeaza.
Stai linistit ca in 90% din cazuri isi fac treaba. Le da amenda sau ii baga la inchisoare, apoi ies si fac iar acelasi lucru.
Pana nu o sa se gandeasca cineva sa ii ia cu japca si sa ii aduca in secolul 21 o sa avem aceleasi probleme cu ei. Marea problema a romanilor e ca vad problema numai in curtea tiganilor nu si in a lor.

#76
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

View Postkill_them_all1000, on Mar 7 2007, 18:45, said:

Stai linistit ca in 90% din cazuri isi fac treaba. Le da amenda sau ii baga la inchisoare, apoi ies si fac iar acelasi lucru.
Pana nu o sa se gandeasca cineva sa ii ia cu japca si sa ii aduca in secolul 21 o sa avem aceleasi probleme cu ei. Marea problema a romanilor e ca vad problema numai in curtea tiganilor nu si in a lor.
aici ai dreptate...sunt destui la care le dai amenda si ti-o rup in fata, sunt unii cu sute de amenzi neplatite...ii doare pur si simplu in cot ca politia le da amenzi, stiu ca numai atat le poate face si le rad politistilor in nas.

de s-ar baga iar inchisoarea contraventionala.... :death:

Edited by VipeR85, 07 March 2007 - 21:33.


#77
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

View PostVipeR85, on Mar 7 2007, 16:52, said:

in postul 27 art 31 litera f....ai citit controlul persoanelor?ei bine....controlul ala al persoanelor, atunci cand situatia impune nu e nicidecum perchezitia corporala.
Da, am citit, dar controlul persoanelor nu inseamna reglementarea controlului corporal, nici macar nu e folosita sintagma aceasta. Dar nu poate fi altceva controlul persoanelor, odata ce se spune ca se desfasoara in conditiile legii, iar in lege nu e reglementata decat perchezitia pentru controlul persoanelor?Cum am mai spus, nu am reusit sa gasesc in nici o lege(cu exceptia unor legi pentru cazuri speciale) sintagma "control corporal". Nu inteleg de unde concluzia ta ca acolo "control al persoanelor" = "control corporal" si nu "control al persoanelor" = "perchezitie corporala". Mi se pare logic asa, odata ce scrie ca se petrece in conditiile legii.Unde sunt stabilite conditiile legii pentru control corporal? Exista reglementat in vreo lege? Sau e doar o poveste? Caci legile care mi le-ai indicat, ori nu am gasit, ori nu contineau nimic relevant.Imi pot indica pana la urma un articol, doar unul te rog, dintr-o lege in care se foloseste aceasta sintagma?(Si legea sa nu fie data pentru cazuri speciale, caci asa am gasit si eu)

Edited by da.ta, 08 March 2007 - 09:54.


#78
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

View Postda.ta, on Mar 8 2007, 09:52, said:

Da, am citit, dar controlul persoanelor nu inseamna reglementarea controlului corporal, nici macar nu e folosita sintagma aceasta. Dar nu poate fi altceva controlul persoanelor, odata ce se spune ca se desfasoara in conditiile legii, iar in lege nu e reglementata decat perchezitia pentru controlul persoanelor?Cum am mai spus, nu am reusit sa gasesc in nici o lege(cu exceptia unor legi pentru cazuri speciale) sintagma "control corporal". Nu inteleg de unde concluzia ta ca acolo "control al persoanelor" = "control corporal" si nu "control al persoanelor" = "perchezitie corporala". Mi se pare logic asa, odata ce scrie ca se petrece in conditiile legii.Unde sunt stabilite conditiile legii pentru control corporal? Exista reglementat in vreo lege? Sau e doar o poveste? Caci legile care mi le-ai indicat, ori nu am gasit, ori nu contineau nimic relevant.Imi pot indica pana la urma un articol, doar unul te rog, dintr-o lege in care se foloseste aceasta sintagma?(Si legea sa nu fie data pentru cazuri speciale, caci asa am gasit si eu)

las-o balta....ia si tu un dictionar si cauta cuvintele "control" si "perchezitie" si apoi gandeste-te bine daca poti sa pui = intre ele, apoi cauta sa intelegi expresiile "control al persoanei" si "perchezitie corporala" si mai intreaba si pe altii daca inseamna acelasi lucru. daca tot esti nelamurit du-te in audienta la seful IPJ si iti explica el mai bine, sau du-te la un avocat, jurist, etc

#79
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

View PostVipeR85, on Mar 8 2007, 11:38, said:

las-o balta....ia si tu un dictionar si cauta cuvintele "control" si "perchezitie" si apoi gandeste-te bine daca poti sa pui = intre ele, apoi cauta sa intelegi expresiile "control al persoanei" si "perchezitie corporala" si mai intreaba si pe altii daca inseamna acelasi lucru. daca tot esti nelamurit du-te in audienta la seful IPJ si iti explica el mai bine, sau du-te la un avocat, jurist, etc
Sa inteleg ca nu poti da un singur articol dintr-o lege unde sa scrie "control corporal"? Incep sa cred ca nici nu exista, la cat de mult eviti sa spui direct unde e reglementat.

#80
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Stai in Ferentari, in ceva zona rau famata, droguri...?

Iti recomnad sa respecti Politia, Politie care este in slujba cetateanului. Sunt trimisi acolo cu un scop, de aceea iau banii.

Trebuie sa invatam sa respectam, sa intelegm rostul politiei.

#81
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
cine te-a pus sa te incurci cu tiganii!!!

Corect. Ce sa fac Politia, si asa are atata treaba, numai cu traficul infernal din marile orase!

#82
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

View Postda.ta, on Mar 8 2007, 13:24, said:

Sa inteleg ca nu poti da un singur articol dintr-o lege unde sa scrie "control corporal"? Incep sa cred ca nici nu exista, la cat de mult eviti sa spui direct unde e reglementat.

control corporal = controlul persoanei.....ce dreaq ai?

#83
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostBasarab, on Mar 8 2007, 11:10, said:

Ce sa fac Politia, si asa are atata treaba
Da, corect...are foarte multa treaba...mai ales sefii care momentan se ocupa de cumpararea aprtamentelor de serviciu la preturi de guma de mestecat. De o luna de zile tot scrie Cotidianul despre manariile astora.

#84
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfracture, on Mar 8 2007, 16:10, said:

Da, corect...are foarte multa treaba...mai ales sefii care momentan se ocupa de cumpararea aprtamentelor de serviciu la preturi de guma de mestecat. De o luna de zile tot scrie Cotidianul despre manariile astora.
si cei care sunt mutati in alte judete trebuie sa caute chirie pe unde apuca ca locuinte de serviciu nu se dau ca n-au de unde.

#85
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostVipeR85, on Mar 8 2007, 16:14, said:

si cei care sunt mutati in alte judete trebuie sa caute chirie pe unde apuca ca locuinte de serviciu nu se dau ca n-au de unde.


fiule, locuintele de serviciu sunt construite din banii contribuabilului, adica ala pe care il luati voi la misto.
la medici, profesori sau alti bugetari le da locuinta de serviciu?
acum o ora am vazut cum luau taxa de la cei ce vindeau flori. unul statea in masina, iar alalalt  ii trimitea pe rand. asta in fata la metrou la grigorescu.

#86
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
...

Edited by ortega, 08 March 2007 - 19:15.


#87
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postda.ta, on Mar 8 2007, 09:52, said:

Nu inteleg de unde concluzia ta ca acolo "control al persoanelor" = "control corporal" si nu "control al persoanelor" = "perchezitie corporala".
Ai si tu dreptatea ta :)
Da.ta, el are dreptul sa interpreteze legea in ce sens vrea el, atat timp cat se incadreaza in limitele legii :notangel:
Aici se bat cap in cap prevederile statutului politistului cu cele ale Ordonantei de Urgenta prin care s-a modificat codul penal.
Din cate stiu, nu scrie in noul Cod Penal ca se abroga orice dispozitii care nu sunt conforme cu prevederile Codului Penal, ci doar se modifica unele articole.
Pt ca el sa pateasca ceva pt asta, trebuie sa arati ca ti-a fost creeat un prejudiciu sau o vatamare(care trebuie dovedita).
Si nu o saa te creada nimeni ca ai sechele pt ca te-a perchezitionat 1 minut un politist.  :console:
Ia si fa un proiect de lege ferenda, ca sa rezolvi problema  :deviltongue:

#88
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttrestie-de-balta, on Mar 8 2007, 16:25, said:

fiule, locuintele de serviciu sunt construite din banii contribuabilului, adica ala pe care il luati voi la misto.
la medici, profesori sau alti bugetari le da locuinta de serviciu?
acum o ora am vazut cum luau taxa de la cei ce vindeau flori. unul statea in masina, iar alalalt  ii trimitea pe rand. asta in fata la metrou la grigorescu.

poate te si crede lumea la ce tampenii debitezi aici. in primul rand locuinte de serviciu nu se mai dau cam de pe vremea lui ceasca in MAI si ministerul justitiei....restul nu ma intereseaza, ca n-are de ce.
in al doilea rand dai un exemplu extrem de negativ, daca stiai foarte bine ce faceau aia acolo - adica luau taxa de la florari - de ce nu ai sunat la 112 sa le explici situatia, si te asigur eu ca trimiteau urgent un ofiter(de regula comisar) de la IPJ sa investigheze.Asa vii si te lauzi....ba i-am vazut pe aia facand aia, da io am stat si m-am uitat si mi-am vazut de drum.

oameni buni ...cand vedeti o nedreptate strigati-o in gura mare nu postati pe forum ca aici nu va asculta nimeni (adica nu va baga nimeni in seama). Vezi ca unu se drogheaza la coltul blocului...ce faci? treci pe partea cealalta si apoi seara intri pe forum "azi am trecut pe langa unu drogat cu seringa in vena....politia unde era? de ce nu face nimic? ala sigur o dat spaga ca sa poata vinde in locul ala droguri" da un telefon la 112 ai dat sa vina careva sa il intrebe de sanatate?
si ar mai fi multe exemple in care cetateanul vede si tace din gura, apoi se vaita ca traieste in romania asta de rahat.

si mai ales tiganii...de aceea si-o iau in cap...vad ca nimeni nu le are treaba si ii dau inainte cu infractiunile iar cand se satura romanul de tigan nu mai poate spune nimic ca a ajuns tiganu prea puternic.

Edited by VipeR85, 08 March 2007 - 23:05.


#89
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostVipeR85, on Mar 8 2007, 23:02, said:

poate te si crede lumea la ce tampenii debitezi aici. in primul rand locuinte de serviciu nu se mai dau cam de pe vremea lui ceasca in MAI si ministerul justitiei....restul nu ma intereseaza, ca n-are de ce.
in al doilea rand dai un exemplu extrem de negativ, daca stiai foarte bine ce faceau aia acolo - adica luau taxa de la florari - de ce nu ai sunat la 112 sa le explici situatia, si te asigur eu ca trimiteau urgent un ofiter(de regula comisar) de la IPJ sa investigheze.Asa vii si te lauzi....ba i-am vazut pe aia facand aia, da io am stat si m-am uitat si mi-am vazut de drum.

oameni buni ...cand vedeti o nedreptate strigati-o in gura mare nu postati pe forum ca aici nu va asculta nimeni (adica nu va baga nimeni in seama). Vezi ca unu se drogheaza la coltul blocului...ce faci? treci pe partea cealalta si apoi seara intri pe forum "azi am trecut pe langa unu drogat cu seringa in vena....politia unde era? de ce nu face nimic? ala sigur o dat spaga ca sa poata vinde in locul ala droguri" da un telefon la 112 ai dat sa vina careva sa il intrebe de sanatate?
si ar mai fi multe exemple in care cetateanul vede si tace din gura, apoi se vaita ca traieste in romania asta de rahat.

si mai ales tiganii...de aceea si-o iau in cap...vad ca nimeni nu le are treaba si ii dau inainte cu infractiunile iar cand se satura romanul de tigan nu mai poate spune nimic ca a ajuns tiganu prea puternic.


Lasa ma, ca am sunat eu mai demult la politie pentru o problema destul de grava, si i-a durut in cwr. Au spus ca nu au nici un echipaj in zona, si sa ma adresez politiei de la sectie.   :death: Dupa cativa km am intalnit 3 (trei) echipaje de retarzi. Lasa povestile. 99% din politie e corupta si spagara.

Edited by X-plane, 23 March 2007 - 17:58.


#90
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

View PostX-plane, on Mar 23 2007, 17:57, said:

Lasa ma, ca am sunat eu mai demult la politie pentru o problema destul de grava, si i-a durut in cwr. Au spus ca nu au nici un echipaj in zona, si sa ma adresez politiei de la sectie.   :death: Dupa cativa km am intalnit 3 (trei) echipaje de retarzi. Lasa povestile. 99% din politie e corupta si spagara.
:coolspeak:  ai dreptate...si eu am luat spaga ca sa ma bag in seama pe topicul asta :console:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate