Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

The Best Bittorrent Client

- - - - -
  • Please log in to reply
626 replies to this topic

Poll: Dupa parerea voastra care este cel mai bun BitTorrent client ?!? (1867 member(s) have cast votes)

Dupa parerea voastra care este cel mai bun BitTorrent client ?!?

  1. BitSpirit (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. BitComet (3 votes [1.90%])

    Percentage of vote: 1.90%

  3. Azureus (3 votes [1.90%])

    Percentage of vote: 1.90%

  4. burst! (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. ABC [ Yet Another Bittorrent Client ] (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. BitTornado (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. TorrentStorm (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. TorrenTopia (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. BitTorrent (7 votes [4.43%])

    Percentage of vote: 4.43%

  10. Shareaza (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. uTorrent (82 votes [51.90%])

    Percentage of vote: 51.90%

  12. Deluge (11 votes [6.96%])

    Percentage of vote: 6.96%

  13. qBittorent (43 votes [27.22%])

    Percentage of vote: 27.22%

  14. Tixati (9 votes [5.70%])

    Percentage of vote: 5.70%

Vote Guests cannot vote

#577
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
dupa lungi batalii am reusit sa fac uTorrent sa nu mai dea disk overloaded 100%
era de la setarea diskio.sparce_files care era pe false si acum pe true merge bine, urca in foarte repede la 20MB/s si apoi putin mai lent spre 30-35MB/s, se misca mult mai repede decat bitcomet
boi cum aveti diskio.sparce_files? de ce la mine trebuie sa-l mut manual pe true si nu merge bine cu false?

#578
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
uTorrent 2.2.1 build 25302, il recomand la toti.

View Postmorfil, on 17 ianuarie 2014 - 18:37, said:

Da, am votat Tixati

http://www.tixati.com/screenshots.html

#579
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013
Am ales Deluge pentru viteza superioara oricarui client. La mine vad ca descarca, cam cu 2-3 mb/sec in plus fata de Tixati si utorent. Toate testele au fost facute pe acelasi torent.
Are aceesi viteza ca si qBittorent , dar qBittorent ajunge mai greu la viteza mare( 10-11 mb/ sec) .
Pe acelasi torent de 4.7 gb - qBittorent urca la 10 mb / sec pe la jumatatea lui , iar cu Deluge imi urca din start, din primele 5 secunde. Nu stiu de ce face asa.

Edited by prietto, 18 January 2014 - 09:35.


#580
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsandu bogdan, on 17 ianuarie 2014 - 19:45, said:

dupa lungi batalii am reusit sa fac uTorrent sa nu mai dea disk overloaded 100%
era de la setarea diskio.sparce_files care era pe false si acum pe true merge bine, urca in foarte repede la 20MB/s si apoi putin mai lent spre 30-35MB/s, se misca mult mai repede decat bitcomet
boi cum aveti diskio.sparce_files? de ce la mine trebuie sa-l mut manual pe true si nu merge bine cu false?

La mine diskio.sparce_files este pe False atat pe Desktop cat si pe Laptop.

La amandoua am HDD-uri pe SATA 3.

Treaba cu urcatul si scaderea vitezei am intalnit-o la toti clientii. Ceea ce conteaza este rezultatul... Mici diferente de viteza nu sunt prea importante.
Clientii pot sa forteze sau nu conexiunile, pot sa le mentina cat mai mult (indiferent de viteza, chiar si daca au viteza prea mica), fac update la trackere mai des sau mai rar s.a.m.d. Fiecare dintre aceste caracteristici au impact asupra vitezei de descarcare, dar si asupra functionarii sistemului de operare...

In alta ordine de idei, am intalnit clienti la care nu poti copia pur si simplu hash-ul unui torrent direct din interfata clientului in clippboard si sa-i dai paste in Google... Sunt si clienti care cauta automat pe baza de hash seederi sau peers pe anumite trackere din lista proprie (pe care o poti modfica) si te trezesti uneori in final cu un fisier "defect", asa ca nu mai conteaza cat sunt de rapizi. Sunt clienti care nu pot incarca automat fisierele .torrent direct dintr-un director ales de tine (sau direct din browser), ci trebuie sa pierzi vremea ca sa le deschizi pe fiecare manual in client (eventual in grup daca permite). Mai exista clienti care nu accepta 'paste' la link-uri de tip magnet, ci trebuie sa rulezi addon-uri in browser ca sa poti descarca. Astfel de caracteristici care disting intre clienti mi se par mai importante decat micile diferente in viteza de descarcare.

In comparatiile dintre clienti de la http://en.wikipedia....Torrent_clients am fost surprins sa vad ca la ora actuala multi clienti nu suporta DHT, peer exchange si nici macar adrese de tip magnet.
Acum am aflat ca uTorrent fata de qBittorrent nu suporta Tracker Exchange, in schimb vine cu alte caracteristici complet inutile.

Alte observatii:
qBittorrent si Deluge vin cu licenta GPL, fata de Tixati, uTorrent, BitComet, BitTorrent etc. care au licenta proprietar. Neffind sub GPL nu m-ar mira ca Tixati la un moment dat sa ceara bani asa cum au facut ceilalti.
Clientii cei mai importanti sunt portati in toate sistemele mari de operare: Windows, Linux, OS X, ceea ce este bine.

#581
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008

View Post_-_, on 18 ianuarie 2014 - 11:31, said:

Alte observatii:
qBittorrent si Deluge vin cu licenta GPL, fata de Tixati, uTorrent, BitComet, BitTorrent etc. care au licenta proprietar. Neffind sub GPL nu m-ar mira ca Tixati la un moment dat sa ceara bani asa cum au facut ceilalti.
Clientii cei mai importanti sunt portati in toate sistemele mari de operare: Windows, Linux, OS X, ceea ce este bine.

View Postprietto, on 18 ianuarie 2014 - 09:16, said:

Am ales Deluge pentru viteza superioara oricarui client. La mine vad ca descarca, cam cu 2-3 mb/sec in plus fata de Tixati si utorent. Toate testele au fost facute pe acelasi torent.
Are aceesi viteza ca si qBittorent , dar qBittorent ajunge mai greu la viteza mare( 10-11 mb/ sec) .
Pe acelasi torent de 4.7 gb - qBittorent urca la 10 mb / sec pe la jumatatea lui , iar cu Deluge imi urca din start, din primele 5 secunde. Nu stiu de ce face asa.

Deci, de viitor, ca sa zic asa, ar fi qBittorrent si Deluge. qBittorrent il testez de cateva zile si este ok. Ca interfata, mi se pare mai placut fata de Tixati. Conteaza si interfata pentru mine. De Tixati chiar ma plictisisem putin. Deluge este standard, per total.

Momentan, rulez qBittorrent si Tixati in paralel, unul pentru download si celalalt pentru upload, destul de rar, insa.

#582
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deocamdata Tixati este OK. Desi, avand in vedere ceea ce s-a intamplat cu cei mai valorosi clienti, cum ar fi uTorrent, probabil ca cel mai bine ar fi sa alegem de acum inainte intre clientii dezvoltati sub o licenta publica generala. Personal am inceput sa am 'alergie' fata de licentele proprietar. De aceea, consider la modul serios sa las in urma uTorrent si sa raman pe qBittorrent si Deluge. Doi clienti sunt suficienti: unul pentru trackere la care conteaza "ratia"/ uploadul si altul pentru descarcare de pe trackere la care mai putin conteaza "ratia" si pe care sa avem setat DHT s.a.m.d.

#583
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm, am testat qBittorentul sa vad cum se comporta comparativ cu Deluge.
La 3 MB/s download mi-a blocat routerul, la fel ca utorrentul, doar ca viteza e tripla...

Partea proasta e ca acum dupa ce l-am dezinstalat, si cu Deluge a inceput sa-mi faca figura, si pana acum mergea 5MB/s fara probleme.

L.E. Cred ca problema e in alta parte. Routerul vad ca e functional dar tot ma deconecteaza "ceva" desi am clientii de torent inchisi si nu mai descarc nimic.
O sa retestez maine.

#584
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca face modificari in sistem. Ai restartat routerul si computerul?
Eu sunt necajit ca nu imi merge nici qBittorrent si nici Deluge in OS X Mavericks. A trebuit sa instalez uTorrent.

#585
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
uTorrent in OS X 10.9 Mavericks (are o interfata rudimentara, setari putine):

Attached Files



#586
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca mi-a stricat sistemul. Nu mai pot nici macar naviga mai mult de 5 minute si imi blocheaza partial routerul.
Am restartat si ieri si azi de cateva ori si routerul ( incusiv scos din priza cateva minute ) si calculatorul, deageaba.

Acum am restartat si am intrat in 8.1 care il am pe alta partitie, si pe care nu am decat Deluge. De 10 minute stau pe 5,6 MB/s download si 510 kB/s upload si merge perfect. Adica merg pe maxim cat duce netul meu.
Am facut descarcare si de pe digitalriver si akamai si merg si ele perfect. In 7 nu mai vor nici astea.

Se pare ca nu poate fi decat de la el. Pana sa-l instalez a mers totul perfect.

#587
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@eiffel, qbitorrent sau utorrent?

#588
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
qbitorrentul.
utorrentul avea ceva apucaturi similare la 1MB/s dar daca nu-l foloseam nu era nicio problema.

Asta dupa instalare mi-a facut figura la 3 MB/s, l-am dezinstalat si n-a mai mers nimic.
Nici macar IE - nu mai pot naviga decat cateva minute si gata. Mi-a dat de lucru...

Noroc ca am dual sistem. Mi-e ca pana la urma daca nu reusesc sa-l repar imi clonez partitia de 8 pe SSD-ul pe care aveam 7 si gata.
Mut licenta pe alt calculator.

#589
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ai activat System Restore/ Protection pe partitia de system (si dezactivat pe celelalte partitii)?
Oricum, eu sunt convins ca alta este cauza, nu qBittorrent. Eu as copia manual tot ce s-a schimbat pe partitia de system: in folderul Users - favorite, setari, e-mailuri, documente, fotografii, fisiere audio etc., in Program Files - setari ale unor aplicatii, arhiva de mesaje de la Yahoo! Messenger etc., apoi as utiliza System Restore...

#590
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Problema remediata Posted Image

Dezinstalat complet qbittorent si Deluge, curatat registrii si intrarile firewall-ului, reinstalat Deluge si reconfigurat pe porturile active din router si merge.
Am descarcat ultima versiune de linuxmint si cu 5,8MB/s - cateva varfuri :D

Am sistem restore activ, dar nu prea ma bazez pe el. Oricum s-a rezolvat. Sa nu mai vad urma de qBittorent.

#591
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Bine si asa. Daca nu ti-a scapat nimic din modificarile in registry (care sa afecteze), atunci este si mai bine. :)

#592
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Este ciudat totusi. Si eu folosesc numai qBittorent de mult timp. Nu mi-a facut niciodata probleme. Ba din contra merge excelent. Sunt multi cei ce recomanda qBittorent in detrimentul lui Deluge totusi. Nu zic, ca Deluge este mai slab decat qBittorent sau invers. Din propria experienta sunt egale. Dar nu ceeaza erori. Niciodata.
Cine stie ce alte probleme si setari suplimentare ai avut tu pe acolo de ti-a facut proobleme.

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 11:54, said:

Oricum, eu sunt convins ca alta este cauza, nu qBittorrent.
Are dreptate.

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 13:39, said:

Bine si asa. Daca nu ti-a scapat nimic din modificarile in registry (care sa afecteze), atunci este si mai bine. Posted Image
Modificarile in registry le sterge cu CCleaner, dar 100% nu are ce sa afecteze pentru ca nu qBittorent a fost de vina.

Edited by Nea_Voicu, 08 February 2014 - 15:01.


#593
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Posteiffel, on 08 februarie 2014 - 12:42, said:

Oricum s-a rezolvat. Sa nu mai vad urma de qBittorent.
@eiffel, n-are nicio treaba qbittorrentul cu problema aparuta la tine. cine stie din ce motive a aparut.
ia instaleaza-l pe 8.1 sa vezi cum se comporta.

#594
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
utorrent, de ce va mai complicati cu altceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate