Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

achizitie sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Sal mi-am facut un sistem nou si normal imi trebuie si unul audio nou. Eu m-am gandit dintre cele doua sisteme Logitech X-230 sau Altec Lansing VS4121, as vrea un sound destul de clar dar si o fiabilitate buna, nu as vrea sa ma trezesc ca moare vreun satelit daca dau volumul la 80%. Voi ce imi recomandati? Daca stiti si alte boxe mai bune de la alte firme astept pareri.

#2
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Daca vrei in special muzica, eu zic sa iti iei un sistem 2.1 , Altec sau Microlab.
Altec Lansing FX4021 sau MICROLAB H200  (e cam scump ,  dar l-am auzit si merita ; e si mai puternic decat FX4021).
Daca esti gamer si urmaresti multe filme, atunci ia-ti 5.1 .

#3
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Nu as vrea sa-mi iau un sistem 5. ptr ca am o camera cam micuta :D. Dar Altec Lansing FX4021 mi se pare putinn cam scump pentru un sistem 2.1. Nu stiu ........ mai astept pareri de la voi. De Logitech ce ziceti?, ca parca ereau foarte laudate. Pareri...

#4
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Detin logitech x-230.. pentru mine e perfect.. are cam tot ce vreau.. claritate ( nu am crezut ca suna aproape perfect la 100% volum ), bass puternic.

Pentru 175 RON, e o nimica toata.

Totusi iti recomand sa asculti si Altecul, poate iti place mai mult ala..

Succes.

#5
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Deci cam toate parerile sunt pro Altec. Cred ca la Altec o sa raman, acum sa vedem la ce model ma opresc.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
4121 sau 4221. al doilea are telecomanda. puterea e aceeasi chiar daca ei zic ca al doilea e mai puternic.
daca din placa de sunet ai totul la maxim, cand dai si sistemul spre maxim distorsioneaza. nu nimic in neregula cu el doar ca e facut sa mearga si cu placi de sunet sau alte surse(mp3 player) care au semnal de iesire mai slab.
pt a-l regla bine, dai inalte si bassul la jumate, volumul la 3 sferturi atat la boxe cat si la winamp.
bagi muzica si cresti volumul placii de sunet pana incep boxele sa distorsioneze.
lasi asa in calc si dupa aia folosesti doar volumul boxelor.

in winamp, egalizatorul are de la mijloc in sus 12 db. la fel si in jos tot 12 db.
mai mult de 3 db in sus nu e bine sa dai. daca simti nevoia sa ridici o anumita frecventa peste 3 db, o lasi pe aia la 3 db si le scazi pe celelalte cu 1-2 sau cat simti tu nevoia. curba care rezulta va arata la fel cu ce vroiai tu. se va pierde putin din volum dar mai cresti putin volumul din winamp sau boxe.

#7
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 pana_daniel, on Apr 3 2008, 20:41, said:

Nu as vrea sa-mi iau un sistem 5. ptr ca am o camera cam micuta :D. Dar Altec Lansing FX4021 mi se pare putinn cam scump pentru un sistem 2.1. Nu stiu ........ mai astept pareri de la voi. De Logitech ce ziceti?, ca parca ereau foarte laudate. Pareri...

E si mai puternic decat restul sistemelor 2.1 Altec (care sunt mai ietine) . Are subwoofer-ul isobaric , cu doua difuzoare de 5.25" , telecomanda , SFX (Sound Field Expander technology) . L-am auzit si pot sa zic ca la claritatea sunetului e peste Logitech.  
Daca esti dispus sa cheltui mai putin , alege unul dintre modelele propuse de undercoverbrother .

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
omul a zis ca are camera mica. zic eu ca sunt de ajuns 4121/4221

#9
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 pana_daniel, on Apr 3 2008, 10:45, said:

Eu m-am gandit dintre cele doua sisteme Logitech X-230 sau Altec Lansing VS4121, as vrea un sound destul de clar dar si o fiabilitate buna, nu as vrea sa ma  Voi ce imi recomandati?

Altec Lansing VS4121  :OK:

#10
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 undercoverbrother, on Apr 4 2008, 09:45, said:

omul a zis ca are camera mica. zic eu ca sunt de ajuns 4121/4221

E suficient, dar mai ales daca nu ai in casa o combina sau un Home Cinema ....poate cateodata vrei si tu sa sarbatoresti ceva sau pur si simplu sa iti stresezi vecinu' ala nesuferit si nu ai cu ce :P . Atunci te gandesti ca pentru cateva sute de mii (ma rog aproape un milion :D ) mai puteai cumpara putina putere pentru anumite ocazii speciale :naughty: . Depinde ce vrea el ...

#11
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Si asa voi trezii vecinii la cat de apropiate sunt aici camerele una fata de alta :D. Dar pe mine ma interesa calitatea, oricum am sa raman la 4221. Multumesc de raspunsuri undercoverbrother.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate