Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

STEADICAM

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
[quote name='nirosbog' date='Apr 10 2008, 14:08' post='4395223']
[url="http://www.hc96.de/index.php?option=com_content&task=view&id=79&Itemid=1"]MINUNATI-VA[/url]
[url="http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=de_en&trurl=http:/%2fwww.hc96.de%2findex.php%3foption%3dcom_content%26task%3dview%26id%3d79%26Itemid%3d42"]TRADUCERE[/url]
Link-uri similare:
[url="http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=de_en&trurl=http:/%2fwww.mediagab.it%2ffilmmaker%2fSteadicam2%2fSteadicam2.html"]aici[/url] si [url="http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=de_en&trurl=http:/%2fwww.mediagab.it%2findex_personale.html"]aici[/url].
De acum e mura-n gura!!!
Spor la treaba!!!
Astept primele impresii de la primii meseriasi.

#56
fritzi

fritzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2007
Poate intereseaza pe cineva copia fidela pt steadicam merlin aici

#57
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
Am si eu o intrebare si nu vreau sa deschid topic nou deoarece se incadreaza in tema. A tras cineva cu Glidecam 2000 pro? Cum se comporta?... ma intereseaza. Sunt pe cale sa-mi comand 2 buc de pe BH si o vesta deocamdata. Intrebarea de fapt era alta...
Trebuie neaparat si brat pentru ele sau este suficient glidecamul cu vesta?

#58
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Sa revenim la steadi homemade...
Am facut rost de toate materialele necesare,dupa Pasti incep testele, care sper ca nu vor dura foarte mult si dupa aia voi face un ghid complet de confectionare,insotit de imagini video si foto.
:peacefingers:

#59
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postmarian33, on Apr 24 2008, 20:12, said:

Am si eu o intrebare si nu vreau sa deschid topic nou deoarece se incadreaza in tema. A tras cineva cu Glidecam 2000 pro? Cum se comporta?... ma intereseaza. Sunt pe cale sa-mi comand 2 buc de pe BH si o vesta deocamdata. Intrebarea de fapt era alta...
Trebuie neaparat si brat pentru ele sau este suficient glidecamul cu vesta?
  Fara brat nu ai cum sa legi glidecam-ul de vesta, vesta vine cu brat, nu stiu de unde poti comanda doar vesta. Fara brat estimez ca vei filma cu el maxim 15 min. Recomand brat X10, are 4 arcuri si boom mai mare.

#60
vcondeiu

vcondeiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2008

View PostsrjKhan, on Apr 2 2008, 12:15, said:

Da, sugestive filmuletele. Totusi am rezerve in ceea ce priveste marimea (greutatea) camerei. Cred ca ati vazut toti ce a pus tipul pe steady. Pana la urma cred ca e o idee buna sa-mi iau camera echipata cu toate cele si sa probez scula direct la vanzator. Echipata astfel camera cantereste undeva la 5kg...

ce wireless audio ai pe PD-ul ala? da-mi si mie detalii te rog ca arata interesant

#61
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
un alt tip de stedicam:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rBXqvqYNmMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
khaan0001

khaan0001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.05.2005

View Postnirosbog, on Apr 24 2008, 22:19, said:

Sa revenim la steadi homemade...
Am facut rost de toate materialele necesare,dupa Pasti incep testele, care sper ca nu vor dura foarte mult si dupa aia voi face un ghid complet de confectionare,insotit de imagini video si foto.
:peacefingers:


:rolleyes:  Suntem nerabdatori... .  :)

#63
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006

View PostAnkh, on Apr 2 2008, 22:30, said:

Chestia aia din poza e f. greu de reglat, nu are control pt. deplasarea talpii. Cel mai ieftin Steadi gata facut este Glidecam 2000, care costa aprox. 300 $ si sincer ma indoiesc ca puteti scoate productia lui sub banii astia si sa arate cat de cat bine (finisat) Din calculul meu, materialel costa cam 4- 5 mil, iar restul de 2,5 mil il dau buxuros pe manopera lor, decat sa ma chinui eu 2 luni.
    Din alt punct de vedere, Glidecam 2000 si 4000 sunt aproape inutile fara brat si vesta (X-10) si nu se compara cu Merlin care e mult mult mai usor de manevrat si de ce nu, de ehilibrat.
    Din pacate, profilul de la Merlin e mult mai greu de copiat decat pare, la fel si restul pieselor.
AnKh ai incercat glidecamul 2000 pro? Am mai cautat posturi legate de acest produs si nu prea am gasit. Momentan am pe comanda la BH  2 bucati si o vesta. Abia astept sa le testez sa va pot impartasi si voua rezultatele. La fel am gandit si eu cand am facut comanda...De ce sa ma chinui sa inventez eu ceva care deja a fost inventat. Am lansat comanda la inceputul luni si deja ma astept sa o primesc. Daca am sa consider ca trebuie si bratul am sa-l comand si pe acela. Oricum nu am de gand sa filmez toata nunta cu glidecamul...pentru salon e suficient monopodul,  parerea mea

fac un edit ca nu am vazut postul tau din pagina 2.
De fapt m-am exprimat eu gresit. Nu e vesta...e hamul acela la care se ataseaza glidecamul. Incerc sa atasez o fotografie

Attached Files


Edited by marian33, 11 May 2008 - 12:54.


#64
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Ala e bodypod, nu stiu exact cum se comporta, insa sigur ai mult mai putina libertate de miscare decat cu brat+vesta. Glidecam 2000 nu am, am 4000 si din punctul meu de vedere se misca cum era de asteptat.

#65
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Marian33, te rog sa-mi scrii in afara de pretul stabilizatorul ce taxe mai platesti, care este pretul final.
EU vreau sa cumpar jucarii de la ei dar nu stiu excat cum sta treaba cu taxele. Presunpun ca se adauga transportul, UPS/65E,  taxa vamala aprox 8 la suta si TVA. Este corect, daca nu rectificama.
Saptamana asta trebuie sa dau comnada la un suport Easyrig, din Madrid, si costul total cu transport si TVA este de 2406E
singurul avantaj este ca o sa-l am la timp pt o lucrare, in timp ce la BH, o sa intarzie, dar daca am un beneviciu de peste 200E cred ca merita sa ma risc.

Multam fain

#66
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006

View Postnirosbog, on Apr 24 2008, 21:19, said:

Sa revenim la steadi homemade...
Am facut rost de toate materialele necesare,dupa Pasti incep testele, care sper ca nu vor dura foarte mult si dupa aia voi face un ghid complet de confectionare,insotit de imagini video si foto.
:peacefingers:
:eek:

#67
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
in primul rand salutari..am lipsit mult timp de pe forum.  ^_^
de ceva saptamani am cumparat merlinu si sincer am ramas placut surprins.
vine frumos intr-o gentuta care are loc in burete pt piesele merlinului, cd de prezentare cu instructiuni si alte cele.. cartulie in care explica anumite chestii ce le dezvolta pe dvd si in plus niste sfaturi ce mie mi-au prins bine..
in al 2-lea rand mai vine cu inca o geanta care are tot asa un burete la baza dar este gandita sa fie folosita sa care camera cu merlinul atasat de ea. Deci extrem de practic mai ales in situatiile cand te grabesti. Ai filmat, indoi merlinu in 2, si are in geanta forma merlinului in starea asta, numa pui in geanta cu merlinu atasat de camera si fuguta la locatia urmatoare.
*bonus la merlin e ca poti sa il indoi in 2 si sa il sprijini de umar si sa filmezi din pozitia aia...destul de stabil si practic. nu trebuie sa dai camera jos ca sa filmezi din mana. din pozitia asta e cu mult mult mai stabila camera decat cand ai camera in mana fara merlin.

Acum...cine crede ca e simplu sa folosesti merlinu la nunta se inseala. trebuie sa inveti sa il folosesti si sa te perfectionezi in utilizarea lui. Asta ca sa iti iasa miscarile k-lumea
ce mi-a placut la el:
     inainte de a-l cumpara mi-i s-a zis si am citit ca te rupe la mana. sincer eu nu-s asa de puternic in mana si n-am avut probleme sa-l tin si o ora continuu, mici pauze intre..ca filmam cu mai multe camere..
     aveam impresia ca e mai mare in poze..cand l-am vazut c mic e  :lol: ... m-am bucurat c sa fac
     de stabilizat stabilizeaza super
     design super, de calitate, pare rezistent k doar e metal si aliaj.

ce nu mi-a placut:
     n-am acces la comenzile camerei..trebuie setata inainte de a folosi si nu prea poti skimba mediul in timp ce filmezi fara sa opresti sa setezi si sa continui pe urma.
     nu poti da zoom. poti sa meri pana langa subiect sa simulezi zoom-ul :lol: dar risti sa strici momentul  din cauza ca intri in apropierea lui si se simte prost de la camera (sau se sperie :D) sau intri in cadrul celuilalt daca filmezi cu mai multe camere.
     cadru sta drept. in sensul ca nu poti lua cadre mai artistice inclinate stanga sau dreapta. aici ma refer sa filmezi drept si sa inclini camera deplasandu-te. Bine, se poate si asta dar trebuie finete mare si mult mult exercitiu la lucru cu el. Se poate face cu cealalta mana tinand de o chestie de deasupra manerului dar nu e chiar usor. Daca inclini manerul nu are nici un efect asupra incliantiei camerei,doh :P
    trebuie sa-ti schimbi pantofii si sa treci la adidasi (calcaiul e prea drept si imi da o miscare neuniforma la deplasarea inainte). stiu ca suna stupid.
nota: iti trebuie spatiu sa il folosesti asa ca daca e inghesuiala mai bine il indoi in 2 si pui pe umeras :).


concluzie:
Pe langa cadrele deosebite ce le poti lua cu el il poti folosi ca si un trepied mobil (cum spun eu)..Zic ca ar trebui sa fie in dotarea tuturor celor care doresc sa ofere o calitate in plus la filmarea video. Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa dau de inteles ca aceasta este singura optiune..sunt multe stabilizatoare pe piata, si daca are acelasi efect de ce sa nu folosesti altul. Eu asta l-am vrut si mi-am spus parerea despre el :). Imi place foarte mult cum arata in comparatie cu altele stabilizatoare de mana. Nu am testat altele decat unul cu vesta si brat cu arcuri care dupa mine ar fi bun doar pentru camerele grele si nu la nunti ci la evenimente unde sa ai spatiu de manevra. Am vazut in romania la meciu de cupa sau care si imi venea sa mananc cu pene cu tot pe operatoru cu steadicam sau ce-o fi avand ca saracu regizor se baza pe astialalti ca ala era varza

u-flycam sau flycam-3000 sau cum erau alea sincer nu le-as lua..in primu rand arata aiurea rau..uite abc handy am pus mana pe el in Germania si nici nu se compara cu merlinu...facut din metal anemic si nu prea e practic.

---stabilizatoarele home made din ce am vazut pe youtube nu au acelasi efect..se vede clar miscare de sus in jo, nu e aceasi calitate in miscari. atenueaza intr-adevar dar nu se compara .si in plus arata ca pasta
sper sa va ajute in vreun fel povestea asta

#68
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
as pun si o filmare cu merlinu..e chiar prima iesire cu el. se pot observa multe miscari c nu's asa bine facute, iar in parc cam batea vantu si imi misca merlinu. am uitat sa zic mainainte k vantu e inamicu nr 1 :)..in plus de atunci am modificat calibrarea ce o aveam, acum se comporta mai bine k atunci` :D
clip steadicam

Edited by drimi, 12 May 2008 - 23:37.


#69
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
ce nu mi-a placut:
n-am acces la comenzile camerei..trebuie setata inainte de a folosi si nu prea poti skimba mediul in timp ce filmezi fara sa opresti sa setezi si sa continui pe urma.
nu poti da zoom. poti sa meri pana langa subiect sa simulezi zoom-ul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar risti sa strici momentul din cauza ca intri in apropierea lui si se simte prost de la camera (sau se sperie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) sau intri in cadrul celuilalt daca filmezi cu mai multe camere.
cadru sta drept. in sensul ca nu poti lua cadre mai artistice inclinate stanga sau dreapta. aici ma refer sa filmezi drept si sa inclini camera deplasandu-te. Bine, se poate si asta dar trebuie finete mare si mult mult exercitiu la lucru cu el. Se poate face cu cealalta mana tinand de o chestie de deasupra manerului dar nu e chiar usor. Daca inclini manerul nu are nici un efect asupra incliantiei camerei,doh (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
trebuie sa-ti schimbi pantofii si sa treci la adidasi (calcaiul e prea drept si imi da o miscare neuniforma la deplasarea inainte). stiu ca suna stupid.
nota: iti trebuie spatiu sa il folosesti asa ca daca e inghesuiala mai bine il indoi in 2 si pui pe umeras (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .


Tocmai de asta steady trebuie sa se foloseasca numai in anumite scene, bine ales din timp si pe urma continuat cu filmare normal. Daca filemzi mult de pe steady o sa mai multe dejavantaje dacat avantaje. Una ar fi ca esti obligat sa filmezi pe automat, in granangular, fara sa faci compozitii cu zoom, fara miscarii de aparat complexe, fara raffuri. samd.
Uiate la filme, showuri si videoclipuri si o sa intelegi cand si unde intra in actiune un steady.
Iti recomand steady pt introducere intr-o scena, urmarire miri, la restaurant, vals, tort, cateva scene de dans, prezentarea meselor. In general sa nu treaca peste 10 la suta din totalul filmarii. Stiu ca acuma ca il ai vrei sa demonstrezi ce tare ii scula si ce se poate face cu el, mai ales ca e pacat ca o satfel de investitie sa nu fie rentabilizata dar nu faci altceva decat sa abuzezi si in final sa dispara efectul surpriza.
Daca vrei sa controlezi zoomul ai pe piata controlere de zoom-iris-pauza-stop.
Poti linisiti sa misti camera in diagonala cum vrei, usor cu degetele inpingi bara spreo parte si alta si il lasi sa cada inapoi in inertie cand ai terminat treaba.

#70
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
Daca filmezi cu 2 camere poti filma si din mana, oscilezi intre merlin si pe umar, poti sa iti iei cadrele cum vrei tu doar sa anticipezi momentele importante cand trebuie sa ai un cadru mai apropiat sau sa iei un detaliu important (ex: cand se pune inelul).
Iar cand incepe o actiune in care mirii se deplaseaza nu vad de ce as filma din mana si nu cu merlin..eu l-am luat sa scap de tremurici si miscari aiurea..sa nu intelegi ca eu daca filmez cu merlinu ma plimb de colo colo tot timpu k sunt eu mare si tare :))..decat sa filmez din mana mai bine fac cu el ca e mai calitativ si in plus sunt mai relaxat, nu ma oboseste :). il pot pune cu zoom pe fata mirilor si are acelasi efect. mai fac si deplasari bineinteles..
Acuma eu sunt cel care munceste pe nunta si tot timpu caut sa vad ce nu ar fi la locul lui, pana acum nu mi-i se pare k am exagerat cu el dar ma mai uit :))
Cat despre treaba sa cada din inertie o face cam intr`o secunda si e prea rapid, in plus trece de 90 de grade in cealalta parte. As putea opri eu cu mana dar cum am zis trebuie experienta si munca cu el sa iasa cum trebuie :).

Oricum se uita lumea k la felul 3 la el si imi face poze pe ascuns, nici nu trebuie sa ma dau mare :)

#71
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Ca sa sti daca exagerezi cu el, tine de educatie vizuala, pt unii este nevoie de ani de zile, pt alti nu vine niciodata. Acelasi feneomen exista cand se incepe cu montajul, unde se exagereaza cu efectele, tranzitii si alte fluturase.
La fel depinde ce intelegi tu prin calitate.
Oricum succes si sa inveti cat mai repede sal folosesti.

Edited by VHS, 13 May 2008 - 14:29.


#72
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Tocmai cand sunt pe puctul de a cumpara un Easyrig Cinema am gasit un steadycam profesional pt camera ca si a mea de 7-8 kile la numai 2500 USD. Pana acum stiam de alte marca care pt 8 kile ce-a mai ieftina era la 5000E
Acuma chiar nu stiu ce sa fac. Easyrig si steadycam sunt doua conceptii total diferite pt 2 tipuri de lucrari. Dar ma tenteaza mult un steady desi o sa-l folosesc putin in timp ce easyrig pt tot ce inseamna filmare de pe umar, mai bine zis scene unde se cere tipul asta de miscari de camera.
Pt cei interesati un link de la steadycamul asta, foarte ieftin pt ce stie.http://www.fsprostab.com/english/index.htm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate