Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

STEADICAM

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Intrucat pretul unui astfel de accesoriu este foarte ridicat(7-800 euro) si,practic,nu-si justifica pretul,m-am gandit ca,contribuind fiecare cu cate o idee,putem confectiona singuri un astfel de aparat.
Mai exact,ma refer la modelul din foto de mai jos.

Pentru mai multe detalii puteti descarca folderul atasat si va asigur ca,daca avem ceva detalii cat mai exacte,eu voi face un prototip si voi pune aici pe forum cote si detalii .
In folderul atasat aveti si cateva  link-uri cu filmulete despre astfel de steadi.

Attached Files


Edited by nirosbog, 31 March 2008 - 21:40.


#2
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
nu e ca ala dar contine idei
>>> :rolleyes: <<<

#3
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
esti culmea! tipul ala care a inventat merlinul e un geniu! a primit si un premiu! un glidecam il mai poti imita, dar merlinul....chiar la ceva mai greu nu te-ai gandit? eu am avut unul si nu e asa usor nici de imitat, nici de folosit!

Edited by Zenus, 31 March 2008 - 23:18.


#4
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostZenus, on Mar 31 2008, 23:17, said:

esti culmea! tipul ala care a inventat merlinul e un geniu!
E mai usor sa copii un geniu decat sa faci ceva genial! ;)
Asa,si???
Mai bine ai da si tu cateva detalii despre modelul tau,din ce material e facut,ce greutate are,etc.

P.S. Daca pana la urma reusesc sa fac unul te bagi sa-mi achiti contravaloarea unuia facut de GENIU ???

Edited by nirosbog, 31 March 2008 - 23:42.


#5
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
daca imiti perfect un merlin, DA, iti dau contravaloarea unuia original!

#6
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Atata timp cat un obiect nu are componente electronice sofisticate, integrate dedicate, etc, ci doar metal, surub si plastic se poate "imita" fara probleme, doar sa pui mana pe unul sa-l studiez atent..... e insa altceva cu copyright-ul
Are careva increderea sa-mi dea una bucata steady, de copiat pentru maxim 2 saptamani ??? Platesc eu cheltuieilile de transport !

Edited by glido, 01 April 2008 - 08:32.


#7
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
nu e asa usor...nu stiu de ce va hazardati!

#8
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostZenus, on Apr 1 2008, 11:16, said:

nu e asa usor...nu stiu de ce va hazardati!
Ai fi surpins ce poate face un meserias bun

#9
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Ma batea si pe mine gandul sa mesteresc asa ceva, insa cred ca las pe altii sa se chinuie - poate apelez la ei dupa ce obtin rezultate....
In orice caz, fiind "filmator NBC" as opta pentru o versiune mai putin sofisticata (de ex. utilizare fara vesta), care sa poata fi demontat cat mai rapid de pe camera. Eu il vad ca pe o combinatie intre un monopod cu sistem "quick release" si un accesoriu din acelea care se pun la ghidonul de bicicleta in partea superioara, pentru manevrare cu ambele maini. Pe ghidonul ala se poate monta o telecomanda "LANC" care nu e foarte scumpa la f64. Aceeasi telecomanda se poate muta pe trepied la nevoie. Daca este nevoie de bule orizontale, si alea se gasesc destul de ieftin.
In partea de jos apare problema de precizie intrucat trebuie creat un sistem de atasare a greutailor de compensare.
Nu stiu, mai incercati, ideea e buna, poate face cineva o chestie OK si mai scapam toti de cheltuieli.

Offtopic: pe vremea aparitiei jocurilor TV si a calculatoarelor tip HC (stiti voi, alea cu procesor Z80 -anii 88-90) un amic a creat un joy-stick de o finete si o fiabilitate cu mult peste ce se gasea pe piata. A facut asta din doua placute, un capac de cauciuc de la penicilina, un surub si o moneda de 3 ei. De acolo si-a tras si porecla "Joystick". Deci se poate...

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

Quote

Are careva increderea sa-mi dea una bucata steady, de copiat pentru maxim 2 saptamani ??? Platesc eu cheltuieilile de transport !
Faza e ca daca mi-ar da si mie cineva unul doar pt.a-l *examina* ;)  ,as face o schema cu lux de amanunte(poate chiar mai buna),mai ales ca am si unde sa confectionez piesele necesare.Bineinteles ca schema as pune-o aici ,pe forum,dar vad ca sunt unii care,desi au avut sau au steadi,nu vor sa coopereze(cred ca de oftica ca au dat o caciula de bani,nemeritati,pe el).Pe acestia ii rog ca,de acum incolo,sa se abtina de la orice comentariu.

Quote

Ma batea si pe mine gandul sa mesteresc asa ceva, insa cred ca las pe altii sa se chinuie - poate apelez la ei dupa ce obtin rezultate....
Daca tot vrei sa apelezi la ei,sapa si tu pe forumuri,vino cu link-uri utile,orice,macar asa sa-ti justifici si tu contributia. ;)

In principiu stiu despre ce e vorba,am gasit si de unde sa iau capul rotativ,mult mai ieftin decat asta...ramane de vazut la ce optez.
Pana una alta,haideti,veniti cu sugestii,v-am dat fotografii,ganditi-va unde putem gasi accesorii similare.
Ma gandesc la un cap mobil cu bila ,la pivotul de Dacia.
Cat despre talpa pe care va sta camera,acum imi vine in minte doar asta,pare foarte bun pt.reglajele laterale ale camerei.
Eu cred ca toata cheltuiala se va ridica la maxim 100 euro.MAXIM.
Asadar...veniti cu sugestii.
:OK:

Edited by nirosbog, 01 April 2008 - 21:16.


#11
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Nu pot decat sa apreciez ideea,in conditiile in care unii nu ne putem permite investitii extrem de mari.Orice accesoriu Video-Foto in magazinele de profil F64 ,etc,costa extrem de mult!
Mult succes nirosbog!

#12
GabrielCol

GabrielCol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.07.2006

Quote

"Ma gandesc la un cap mobil cu bila ,la pivotul de Dacia."
ce zici de un arc mai puternic?

http://www.dv.com/re...cleId=168601423 - Descrie principiu

si cautand pe net am dat peste alta chestie interesanta:
http://www.stickypod.com/

Edited by GabrielCol, 02 April 2008 - 00:01.


#13
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
GabrielCol,e bine ca vii cu idei,insa ce ai vazut tu acolo cam nu prea se regasesc intr-un steadi,mai putin Sticky Pod Bogen 577,care e si foarte scump.
:peacefingers:

#14
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Uite de ce ma gandeam la un monopod cu niste greutati la baza: http://www.westbuy.r...vanzari=3&id=27

#15
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
srjKhan,am luat in calcul si construirea unui steadi pe principiul celui din link-ul tau(e mai usor de realizat dispozitivul cu maner,are la baza un rulment),insa,sincer sa fiu,nu-mi place aspectul si costa si foarte mult.Mai elegant ar fi asta ,si e la juma de pret. :P  .Si se mai poate umbla si la design  :naughty:
In momentul in care o sa adun destule informatii,o sa demarez proiectul...mai bine zis prototipul.
:peacefingers:

#16
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006
Eu as vrea sa-mi confectionez un U-Flycam Stabilizer. Un cap Giottos MH1003 cu bila metalica e pana intr-u milion la F64, restul structurii as putea sa-l fac...mai ramane principiul de prindere...
[ http://www.westbuy.ro/poze/42_continut%20u-flycam.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.westbuy.ro/poze/42_foto%20u-flycam%20ca%20stand.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#17
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postnirosbog, on Apr 2 2008, 09:54, said:

srjKhan,am luat in calcul si construirea unui steadi pe principiul celui din link-ul tau(e mai usor de realizat dispozitivul cu maner,are la baza un rulment),insa,sincer sa fiu,nu-mi place aspectul si costa si foarte mult.Mai elegant ar fi asta ,si e la juma de pret. :P  .Si se mai poate umbla si la design  :naughty:
In momentul in care o sa adun destule informatii,o sa demarez proiectul...mai bine zis prototipul.
:peacefingers:
Pai, daca e bun (este eficient, adica e usor de filmat cu el si se scoate camera destul de rapid) intr-o ora ma duc si-l cumpar. Dupa aceea vii la mine, il studiem cat timp bem niste bere si dupa asta ne apucam si-l "reproducem". Insa ma indoiesc de faptul ca il putem scoate mult mai ieftin...

LE: Totusi nu vad mare diferenta intre acest profil "U" (pe care il propune si addidastudio) si utilizarea unui monopod (pe care deja il am). Poate lipsa rulmentului.
Ar mai fi o chestie: furnizorul vorbeste de camere usoare, insa PD-ul meu, cu lentila de conversie, spliterul pt accesorii, lavaliera, lampa si microfon suplimentar numai usor nu este...

Edited by srjKhan, 02 April 2008 - 10:27.


#18
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006

View PostsrjKhan, on Apr 2 2008, 10:14, said:

LE: Totusi nu vad mare diferenta intre acest profil "U" (pe care il propune si addidastudio) si utilizarea unui monopod (pe care deja il am). Poate lipsa rulmentului.

Diferenta e in amortizarea mult mai buna a miscarii, chiar si in fuga poti scoate niste imagini incredibile..line si cursive fara trepidatii.
Am pus niste linkuri: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9umRd_F60iU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZYuCBAr1dgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate