Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

STEADICAM

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Am fost si am vazut "pe viu" U-fly si flycam 5000. Va spun si impresiile, nu inainte insa de a face precizarea ca au scos si o "chinezarie" indiana care imita 5000-ul si are un pret de nu mai merita sa te chinui sa-l faci singur. Totusi 5000-ul (ca si imitatia indiana) sunt FOARTE grele. Mi se pare obligatoriu sa folosesti si vesta cu bratul ala articulat, ceea ce te duce la un pret astronomic.
Am optat pentru U-flycam, versiunea indiana fiindca este foarte ieftin (deci nu are rost sa te chinui sa-l confectionezi).
In schimb este o scula destinata camerelor usoare. Cu VX-ul sau ceva mai mic merge OK. Cu PD-ul la care pui si lentila wide apar probleme, in sensul ca greutatile livrate nu sunt suficient de mari incat sa tina camera in echilibru. Apare o tendinta de rasturnare sau, in orice caz, de asezare a camerei intr-o pozitie nefireasca. Paradoxal, VX-ul cu lentila de conversie este acceptat mai bine.
Voi incerca sa umplu barele din partea de jos (cele care sustin greutatile) cu nisip. Estimez ca voi avea un "spor in greutate" de vreo 500g. Daca va tine PD-ul in echilibru inseamna ca am reusit...
Apoi, conform unor filmulete pe care le-ati atasat voi mai sus voi inlocui nisipul cu un ciment ceva, ca sa nu ma trezesc in timpul filmarilor ca las dare in urma (eventual pe ringul de dans sau pe mese).
Ca realizare, categoiria "low budget" a U-flycam-ului este evidenta: piesele de plastic au finisajul indoielnic, vopseaua e "subtire" iar inscrisul cu numele... nu va mai zic. L-am dat jos in secunda in care am scos steady-ul din cutie acasa.
In schimb, aceste pseudofinisaje nu altereaza functionalitatea sistemului. Deci, nirsbog, daca esti amator, facem plinul de bere si poti veni sa-l studiezi (timit nr. de telefon pe PM-daca esti interesat).

#38
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
sa inteleg ca pana la urma l-ai cumparat pe asta ?Cel recomandat de mine(ca sa zic asa :) ) ???
Spune si pretul de achizitie...
E de calitate sist.cu bila de la maner?
Ce fel este talpa de prindere a camerei?Prezinta garantie?E robusta?Are reglaje fata-spate si st.-dr. ???

p.s.multzam pt.invitatie ;) ,poate ne vom vedea vreodata,insa pt.un lucru atat de minor nu merita deplasarea(ai ramane surprins daca ai vedea *reproduceri* facute de mine dupa materiale muuuuult mai delicate,cu finisajul aferent,bineinteles).
:peacefingers:

#39
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Da, asta e modelul.
125eur, adica exact pretul din oferta.
Calitatea sistemului cu bila este.. sa zicem medie (nu mediocra). Functioneaza binisor, insa trebuie ceva antrenament pentru a obtine rezultate satisfacatoare in utilizare. oricum, Am "pe teava" un sistem cu bila sovietic, de la o menghina predecembrista care, in caz de nevoie, il va inlocui cu mult succes pe cel actual.
Talpa este OK: poti regla inainte/inapoi pozitia camerei si foarte putin (dar suficient) stanga/dreapta fata de axul profilului "U". Cum spuneam insa, finisajele sun aproape de calificativul "jalnic": Talpa nu arata deloc bine (culoare, asperitati etc). Insa nu pare firava, ceea ce mi se pare cel mai important. Am in vedere inlocuirea ei pentru a corespunde sistemul quick release cu cel pe ca il am la trepied (manfrotto). Este evident ca nu poti folosi steady-ul timp indelungat, iar trecerea camerei de la steady pe trepied, in momentul actual, implica schimbarea talpicii prinse de camera. Chestie total incomoda. Urmeaza deci, o talpa manfrotto (asta in cazul meu).
Ca idee, sistemul este totusi perfect functional.

Edited by srjKhan, 05 April 2008 - 22:07.


#40
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pai...schimbi talpa...schimbi sist.cu bila...e ca si cum ai face altul nou. :P
Maine dimineata trag o fuga prin obor(targ cu de toate) si daca gasesc ce-mi trebuie ,dau drumul proiectului.

#41
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006

View Postnirosbog, on Apr 5 2008, 01:17, said:

adydastudio,daca link-urile alea 2 le-am pus eu in attachment-ul din primul post ,de ce le-ai mai postat si tu?Puteai sa vii cu altceva ...

Scuze...n-am deschis attachment-ul.

#42
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postnirosbog, on Apr 5 2008, 22:38, said:

Pai...schimbi talpa...schimbi sist.cu bila...e ca si cum ai face altul nou. :P
Exact, mai putin faptul ca este bine balansat. Adica nu te mai chinui sa gasesti pozitia si forma greutatilor. In afara de asta, prin simpla modificare a pozitiei greutatilor poti sa-i dai un unghi fata de orizontala (pentru cazurile in care vrei sa faci usoare racursiuri sau plonjeuri). La sistemele gen Glydecam 5000 chestia asta este cam "peste mana". Trebuie scoase sau adaugate niste saibe care sunt pe post de lest, dar se afla inchise in niste cutiute, care trebuie desurubate...etc. Sincer, le-am vazut, erau bani (chiar si pentru "replica" de la 5000), dar am preferat U-Flycam-ul. Asta e... Succes!

#43
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006

View PostsrjKhan, on Apr 6 2008, 08:15, said:

...dar am preferat U-Flycam-ul. Asta e... Succes!

Vreau si eu sa-mi achizitionez un U-Flycam....merita investitia? Si vreau sa mai stiu daca se comporta exact ca-n filmuletzele alea de prezentare de pe youtube?

#44
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
ma dau batut! m-ati convins cat de mari constructori de steadicamuri sunteti si nu va mai contest dibacia!
voi achizitiona si eu unul de la primul care face un merlin!

#45
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostZenus, on Apr 7 2008, 13:08, said:

ma dau batut! m-ati convins cat de mari constructori de steadicamuri sunteti si nu va mai contest dibacia!
voi achizitiona si eu unul de la primul care face un merlin!
Fac eu unul numai sa mi-l dai pe al tau sa-l copiez ;)

#46
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
La naiba! :D
Duminica a plouat masiv si nu am fost in targ pentru piese.Asa ca mai astept inca o duminica  :confuzzled: ,sper sa nu ploua iar.

Edited by nirosbog, 07 April 2008 - 17:55.


#47
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
l-am vandut, glido...

#48
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postadydastudio, on Apr 7 2008, 08:27, said:

Vreau si eu sa-mi achizitionez un U-Flycam....merita investitia? Si vreau sa mai stiu daca se comporta exact ca-n filmuletzele alea de prezentare de pe youtube?
Da, se comporta bine. Insa trebuie putin antrenament.
Se "simte" cu atat mai bine cu cat e camera mai usoara (VX cu lentila wide e maximul suportat, adica nu mai merge sa pui si lampa ca intra prea tare in balans). Merge in schimb sa-i pui lampa dar nu si lentila.
Am schimbat talpa cu una mai "serioasa" http://www.f64.ro/de...id=205&pid=5290, si arata cu totul altfel. Nu mai spun ca prezinta si mai multa siguranta (este metalica, nu de plastic) si are posibilitatea de a glisa mai mult in spate, vis-a-vis de cea originala, ceea ce face mai usor reglajul echilibrului atunci cand folosesti wide-ul.
Bafta!

#49
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006

View PostsrjKhan, on Apr 8 2008, 13:49, said:

Da, se comporta bine. Insa trebuie putin antrenament.
Se "simte" cu atat mai bine cu cat e camera mai usoara (VX cu lentila wide e maximul suportat, adica nu mai merge sa pui si lampa ca intra prea tare in balans). Merge in schimb sa-i pui lampa dar nu si lentila.
Am schimbat talpa cu una mai "serioasa" http://www.f64.ro/de...id=205&pid=5290, si arata cu totul altfel. Nu mai spun ca prezinta si mai multa siguranta (este metalica, nu de plastic) si are posibilitatea de a glisa mai mult in spate, vis-a-vis de cea originala, ceea ce face mai usor reglajul echilibrului atunci cand folosesti wide-ul.
Bafta!

Mercy pt raspuns. Bafta si tie!

#50
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostsrjKhan, on Apr 8 2008, 13:49, said:

Am schimbat talpa cu una mai "serioasa"
Daca zici ca se merita si arata *bine* atunci o s-o cumpar cu ochii inchisi ;) Reglajele se fac bine?
Deci...o iau? :rolleyes:

#51
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postnirosbog, on Apr 8 2008, 18:49, said:

Daca zici ca se merita si arata *bine* atunci o s-o cumpar cu ochii inchisi ;) Reglajele se fac bine?
Deci...o iau? :rolleyes:
Da, fara rezerve!

#52
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Fratilooooor,dupa indelungate sapaturi,am reusit,IN SFARSIT,sa gasesc ce cautam,exact pentru camera mea HC96.
MINUNATI-VA
:coolspeak:  :thumbup:  :peacefingers:  :OK:

P.S.pentru mai multe detalii,apasati pe weiter ,se afla jos pe pagina.
      daca stie cineva lb.germana ,il rog sa vina si cu ceva traduceri,pe ici,pe colo,si anume in punctele esentiale. ;)

Edited by nirosbog, 10 April 2008 - 13:19.


#53
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Da interesant, mai ales pentru SONY HC 96 este foarte util... mai lipseste o carcasa mare (cutie din lemn) facuta de un tamplar in care se va pune camera si succesul este garantat 100%..., vorba aceia multi vad putini pricep...aceasta este mentalitatea romanului care crede ca se poate orice....

#54
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postrobert89, on Apr 10 2008, 17:28, said:

Da interesant, mai ales pentru SONY HC 96 este foarte util... mai lipseste o carcasa mare (cutie din lemn) facuta de un tamplar in care se va pune camera si succesul este garantat 100%..., vorba aceia multi vad putini pricep...aceasta este mentalitatea romanului care crede ca se poate orice....
Mai frate,am scris undeva mai sus pentru cei ca tine,abtine-te de la comentarii de prost gust si pe care nu ti le gusta numeni.Nu dovedesti altceva decat ca ai TU in locul capului o carcasa mare(cutie din lemn),de care te folosesti mai ales cand raspunzi pe forum.Nu e prima data cand dai raspunsuri de genul asta,insa pt.mine e prima si ultima data cand ma cobor la nivelul tau.Hai pa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate