Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Am niste intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Aerow

Aerow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2008
salut, as vrea sa ma ajutati si  pe mine : la ce varsta este permis sa iau proteine ,vreau niste proteine care nu afecteza organele interne,cat trebuie sa iau pe zi daca am 14,15 ani? si vreau niste proteine naturale si sa-mi spuneti ce proteine sa iau! va rog raspundeti-mi voi fi extrem de recunoscator va rog,ce mancare trebuie sa mananc daca iau proteine?

Edited by adi185, 25 March 2008 - 19:53.
esti praf la gramatica. pune mana si invata sa scrii


#2
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Cred ca o mancare normala(nu BigMac sau alte rahaturi) si legume.
Sunt recomandate proteine ptr. varsta asta?

PS: se scrie iau si vezi ca exista un buton intre 0(zero) si +.

Edited by kosty91, 25 March 2008 - 19:51.


#3
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostAerow, on Mar 25 2008, 18:17, said:

salut as vrea sa ma ajutati si  pe mine :la ce varsta este permis sa eau proteine ,vreau niste proteine care nu afecteza organele interne,cat trebuie sa iau pe zi daca am 14,15 ani?,si vreau niste proteine naturale,si sami spuneti ce proteine sa eau! va rog raspundetimi voi fi extrem de recunoscator va rog,ce mancare trebuie sa mananc daca eau proteine?
la ce varsta ti-e permis sa mananci?

#4
Aerow

Aerow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2008
da dar vreau sa pun cata muschi pe mine si vreau ceva proteine naturale si cred ca cele mai slabe ? care sunt cele mai slabe ? ca am 55 de kg si am destula grasime pe mine si merg la sala de 1 luna dar nu am pus masa musculara pe mine de loc ? ce trebe sa fac sau ce tre sa mananc?

#5
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004

View PostAerow, on Mar 26 2008, 17:26, said:

da dar vreau sa pun cata muschi pe mine si vreau ceva proteine naturale si cred ca cele mai slabe ? care sunt cele mai slabe ? ca am 55 de kg si am destula grasime pe mine si merg la sala de 1 luna dar nu am pus masa musculara pe mine de loc ? ce trebe sa fac sau ce tre sa mananc?

pai dupa o luna nici nu ai fi avut cum sa pui masa musculara...sincer sa fiu nici nu cred ca vei pune masa pana cand organismul tau nu va incheia procesul de crestere...dar asta e alta discutie...
ce inaltime ai la acele 55 de kg de spui ca ai destula grasime pe tine?

#6
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Intr-adevar, e recomandat sa ai ceva grasime pe tine ca sa pui masa musculara, insa de pus poti sa pui si la 14 ani, iar de crescut sa cresti pana la 40.

#7
Aerow

Aerow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2008
am 1m,55

#8
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Un motiv in plus ca sa iei proteine. Aminoacizii stimuleaza secretia de hormon de crestere.

#9
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postciutacu, on Mar 27 2008, 15:22, said:

Un motiv in plus ca sa iei proteine. Aminoacizii stimuleaza secretia de hormon de crestere.
si sa nu uite de vitamine si minerale, sunt f f importante la varsta lui , pentru o dezvoltare cat mai buna

#10
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
2-3 pastile Eurovita/zi eventual si Ca + Mg (+ Zn).

#11
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
mai proteinele nu iti fac rau. cam toate de pe piata sunt sanatoase si naturale. proteinele nu au un efect mai slab sau mai puternic ele doar au o valoare biologica mai mare sau ma mica si e indicta sa iei din alea cu valoarea biologica cat mai mare. la tine poti lua din zer dupa antrenament sau milk & egg seara!

#12
Aerow

Aerow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2008
si cei aia zer si ceii aia milk&egg ? ca milk inseamna lapte si egg oua ce sa iau lapte cu oua ?

#13
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Este numele unui produs. Contine (surpriza!) proteine din lapte si ou, cu eliberare pe durata medie spre lunga, de aceea ti le-a recomandat seara, ca sa-ti ajunga pana dimineata.

#14
Aerow

Aerow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2008
da si de exemplu daca ma duc la sala si nu iau proteine sa mananc inainte sau dupa sala?
ca daca mancam asa cum ati zis voi in alte topichuri
as avea 70 de kg
ca mananc mai mult decat tata
^_^
si deci cum sa fac mananc bine si merg la sala ,a si ce mancare sa mananc?


da si la ce sunt bune aceste proteine ca nu toate sunt pentru aceiasi?


da si la ce sunt bune aceste proteine ca nu toate sunt pentru aceiasi?

#15
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
e bine sa manaci cam cu o 1-2 ore inainte de sala, dupa sala e bine totusi sa bei o proteina din zer cu absorbtie rapida, daca nu poti nici atat bea 1l de lapte sau 1 l de iaurt degresat.
e bine sa manaci lactate, carne slaba, sa eviti prajelile, sosurile si cam tot ce presupune carbohidrati multi(io nu mai manac deloc paine care dupa parerea mea este cel mai prost aliment). e bine sa eviti grsimea vegetala dar totusi sa bei lapte si alte produse cu grasime de origine animala ca are si ea rostul ei(nu ma apuc acum sa iti spun ce si cum, daca vrei iti scanez dintr-o carte de anatomie).
io zic sa iti iei macar proteine din zer pentru ca nu au ce rau sa iti faca si bagi si niste dextroza(e ieftina pana in 10 lei o ditamai cutie) dupa antrenament si sa dai ceva rezultate.
mie greu sa iti raspund la obiect pentru ca si tu pui niste intrebari atat de generale... zi si tu ceva mai la obiect.

#16
silica_ct

silica_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.05.2007
Deci sa inteleg din topicul asta ca suplimentele astea nutritive ajuta cresterea in inaltime???  :huh:

#17
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postsilica_ct, on Mar 29 2008, 04:59, said:

Deci sa inteleg din topicul asta ca suplimentele astea nutritive ajuta cresterea in inaltime???  :huh:
Desigur, toti nutrientii pe care ii bagi in tine ca sa fi mai musculos au si alte efecte.

#18
Aerow

Aerow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2008
da dar nu inteleg un lucru de unde iau proteinele din zer si milk&egg ?
cum se numesc ele  normal ca nu ma duc la farmacie sa le cer zer si milk&egg
va rog raspundeti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate