Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Jurnal de Bord VW BORA

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
Salutare tuturor in primul rand,

Poate ati mai citit topicul meu, VW Bora, iar la ideea unui utilizator am decis sa deschis si un jurnal de bord!

Vw Bora; An 2001; 1.9 TDI PD 115 cp cutie viteze 6 trepte!
Echipare :
- geamuri electrice fata + spate
- oglinzi electrice
- jante aliaj in 5 spite
- volan, scaune, reglabile
- climatronic
- radio - cd
- ABS, ESP, ASR (decuplabil)
- insertii crom
La momentul achizitiei masina avea 130.000 km!
- locuiesc in ploiesti (ca sa aveti punct de reper)
Masina a fost cumparata de tatal meu in 2003 de la o firma care aducea masina din germania! A fost destul de scumpa atunci. Anul acesta, dupa un mic incident de-al meu, am decis ca banii de la asigurare + cei obtinuti prin vanzarea masinii lovite (fiat punto) sa ii dam avans pentru o octavia.
Astfel am capatat Bora.
310.000 km avea cand a ajuns pe mana mea!
O stiam foarte bine pentru ca am mai condus-o! Am decis sa ii fac plinul sa vad cati km voi parcurge cu ea! Aveam cevva motorina asa ca au intrat "doar" 52 de litri. Am facut vro 3 drumuri ploiesti - bucuresti (dus-intors), ploiesti-sinaia, ploiest-comarnic (aici lucrez), plus drumurile pe care le-am facut prin oras! Am ajuns si la punctul in care a trebuit sa pun iarasi motorina! Cu lacrimi in ochi :lol:, am observat ca au intrat 57,57 litri si am parcurs 980 km! :P aproximativ un consum de 5,88% !!! Am fost extrem de incantat de acest lucru! Trebuie precizat ca am mers destul de mult in afara orasului si in anumite momente am calcat-o binisor!
In momentul in care am cumparat-o (am luat-o de la zalau), pe drumul spre ploiesti am mers si incet si tare! Pot spune ca si-a pierdut o idee din putere! Parca atunci avea ceva mai multa forta! Dar pentru ce sa am nevoie de forta daca in ploiesti ajung cu greu in a 3 a...!?
Pentru moment acestea sunt detaliile! O sa revin cu poze mai pe seara cand o sa ajung acasa!

#2
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
dupa cum am promis, am revenit cu poze! insa nu am crezut ca voi ajunge asa de tarziu acasa si nu am reusit sa fac si alte poze in afara de acestea!

Attached Files



#3
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Ahaa, e full rezervorul, ai ce consuma.   :lol:
S-o stapinesti sanatos si fara evenmente.
I-a pune si una ca asta.   :naughty:

Attached Files



#4
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View PostMAK, on Mar 17 2008, 21:23, said:

Ahaa, e full rezervorul, ai ce consuma.   :lol:
S-o stapinesti sanatos si fara evenmente.
I-a pune si una ca asta.   :naughty:

E cumva o poza dintr-un showroom VW? :rolleyes:

#5
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Nu, am gasit-o pe un topic,
http://forum.softped...howtopic=188470
Cica are o poala de km.     :naughty:

#6
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
e neserios dom'le ala. are si pile la moderator, il lasa sa scrie ce vrea :D
Adevarul e ca e tare frumos cand fac plinul si vad autonomie 1000 si ceva de km...  :rolleyes:

#7
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View PostMAK, on Mar 17 2008, 21:46, said:

Nu, am gasit-o pe un topic,
http://forum.softped...howtopic=188470
Cica are o poala de km.     :naughty:

Ce sa mai zic ti-am ridicat mingea la fileu :OK: .

PS:Stiam ca e motorasul de pe Golful alb :P .

#8
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
las' ca maine o sa fac mai multe poze! dar va anunt de acum ca este mizerabila! ultimele 3 dati cand am spalat-o, fie a plouat cand am iesit din spalatorie, fie a 2 a zi! asa ca acum astept sa spuna astia de la meteo vreme frumoasa pentru o saptamana si atunci o voi spala :lol:

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostAlex_82, on Mar 17 2008, 21:41, said:

E cumva o poza dintr-un showroom VW? :rolleyes:
Bre, voi astia cu dizalele astea umblati numai cu lucruri necurate. Auzi al ei, 1000 de km autonomie... sa tot pleci pana in UK cu el! :)

@sasha_r0 multi km fara probleme cu masinuta! Vrem poze noi, cat mai multe!

#10
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008

View PostMarius3k, on Mar 17 2008, 23:23, said:

Bre, voi astia cu dizalele astea umblati numai cu lucruri necurate. Auzi al ei, 1000 de km autonomie... sa tot pleci pana in UK cu el! :)

@sasha_r0 multi km fara probleme cu masinuta! Vrem poze noi, cat mai multe!
mersi la fel :P
maine o sa pun :P

#11
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostMarius3k, on Mar 17 2008, 23:23, said:

Bre, voi astia cu dizalele astea umblati numai cu lucruri necurate. Auzi al ei, 1000 de km autonomie... sa tot pleci pana in UK cu el! :)
:wub:  :wub:  :wub:
Ai mei colegi de servici incercau sa ma tenteze cu un Bucuresti - Budapesta sau Bucuresti - Viena, si cred ca o sa cedez intr-o zi  tentatiei :)

Hai cu poze, hai cu poze, haide :)

Edited by Goofy, 17 March 2008 - 23:49.


#12
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostAlex_82, on Mar 17 2008, 21:56, said:

Ce sa mai zic ti-am ridicat mingea la fileu :OK: .
:lol:  Am 1-0.
Stiam ca stii.   :)

Mariuse, autonomie de 1.000 km ? Doar atit ? Pai 1.000 fac cind ma grabesc.   :lol:
Rezervorul cu rezerva cu tot are 63 litri, cel mai mult am facut 1050 km si nu s-a aprins becul la bord, la alimentare mi-a iesit 5,1 %.
Si asta este rezervor mic, sa fi vazut la 405, ca avea pina in gura peste 80 litri   :lol: , dar ca sa merg economic, trebuia sa merg cu maxim 100 km/h.
Cu 405-u am facut turul tarii, 1840 km si am alimentat vreo 40 litri + rezervorul full si am ajuns acasa cu rezervorul cam un sfert.
In curind fac o Germanie cu Golful, sint curios cum o sa stea cu consumul, sigur va minca in jur de 6%, nu pot sa stau eu cuminte.
Sa vad cum merge cu motorina din Germania, o mai trebui sa bag aditivi in ea ?   :huh:

sasha_r0, sa-i faci o baita la motor, vezi ca eu il spal cu aspiratorul si cu spray siliconic, chiar astazi am dat cu aspiratorul in compartimentul motor.

#13
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostMAK, on Mar 18 2008, 00:37, said:

In curind fac o Germanie cu Golful, sint curios cum o sa stea cu consumul, sigur va minca in jur de 6%, nu pot sa stau eu cuminte.
Sa vad cum merge cu motorina din Germania, o mai trebui sa bag aditivi in ea ?   :huh:
Sunt tare curios de consum! Pe Autobahn se merge nene, aveam 200+ pe vitezometrul Passatului si treceau niste nebuni cu motoarele pe langa noi de parca stateam pe loc.  :rolleyes:
Motorina nu se compara cu a noastra d.p.d.v. calitativ, decat la preturi!  <_<

#14
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Eu as vrea sa nu sar de 3.000 rpm cu a 6-a, adica de 170 km/h, dar nu se stie, oricum daca ma duc, ma duc cu treaba si nu am chef de consum de camion.   :lol:

#15
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostMAK, on Mar 18 2008, 01:08, said:

Eu as vrea sa nu sar de 3.000 rpm cu a 6-a, adica de 170 km/h, dar nu se stie, oricum daca ma duc, ma duc cu treaba si nu am chef de consum de camion.   :lol:
Nu stiu daca o sa ai "rabdare" sa nu sari de 170, drumul ala te indeamna pur si simplu sa o calci!
Consumul de camion nu se masoara in L/ora? :naughty:
P.S: verifica-ti pm-ul!

#16
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008

View PostMAK, on Mar 18 2008, 00:37, said:

:lol:  Am 1-0.
Stiam ca stii.   :)

Mariuse, autonomie de 1.000 km ? Doar atit ? Pai 1.000 fac cind ma grabesc.   :lol:
Rezervorul cu rezerva cu tot are 63 litri, cel mai mult am facut 1050 km si nu s-a aprins becul la bord, la alimentare mi-a iesit 5,1 %.
Si asta este rezervor mic, sa fi vazut la 405, ca avea pina in gura peste 80 litri   :lol: , dar ca sa merg economic, trebuia sa merg cu maxim 100 km/h.
Cu 405-u am facut turul tarii, 1840 km si am alimentat vreo 40 litri + rezervorul full si am ajuns acasa cu rezervorul cam un sfert.
In curind fac o Germanie cu Golful, sint curios cum o sa stea cu consumul, sigur va minca in jur de 6%, nu pot sa stau eu cuminte.
Sa vad cum merge cu motorina din Germania, o mai trebui sa bag aditivi in ea ?   :huh:

sasha_r0, sa-i faci o baita la motor, vezi ca eu il spal cu aspiratorul si cu spray siliconic, chiar astazi am dat cu aspiratorul in compartimentul motor.
apropo de consum, am plecat cu ai mei (parinti + sormea) pana la zalau ca avea taicamiu treaba dupa care ne-am mai plimbat prin oradea, felix, etc... am mers aproximativ 1500 km cu un plin! nu mai stiu cat mai aveam in rezervor, la am avut consum de aproximativ 5,2% ! dar am mers rezonabil, pentru ca are taicamiu o vorba : "las-o mai incet" !!! si eu aveam 110! :lol: si cand am plecat de acasa (ploiesti) am luat-o pe dn1 spre brasov! nici nu am iesit bine si spunea: las-o mai incet ca sunt radare p-aici! =))))) si era 7 dimineata!!! :P

#17
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postsasha_r0, on Mar 18 2008, 08:25, said:

apropo de consum, am plecat cu ai mei (parinti + sormea) pana la zalau ca avea taicamiu treaba dupa care ne-am mai plimbat prin oradea, felix, etc... am mers aproximativ 1500 km cu un plin! nu mai stiu cat mai aveam in rezervor, la am avut consum de aproximativ 5,2% ! dar am mers rezonabil, pentru ca are taicamiu o vorba : "las-o mai incet" !!! si eu aveam 110! :lol: si cand am plecat de acasa (ploiesti) am luat-o pe dn1 spre brasov! nici nu am iesit bine si spunea: las-o mai incet ca sunt radare p-aici! =))))) si era 7 dimineata!!! :P

Si eu patesc la fel cand merg cu taica-miu sau cu sotia la drum lung, scot super consum...ultima oara am "reusit" 6l/100km :) .

#18
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008

View PostMAK, on Mar 17 2008, 21:23, said:

Ahaa, e full rezervorul, ai ce consuma.   :lol:
S-o stapinesti sanatos si fara evenmente.
I-a pune si una ca asta.   :naughty:
Aoleo Mak, rezervorul full :lol: ! am ce consuma :P
Dar nu te gandesti si la buzunarul meu :lol:
Ma uitam cum intra si nu se mai opreste!  :lol:
Apasam pe pistolul ala de la pompa cu lacrimi in ochi :P

View PostMAK, on Mar 18 2008, 01:08, said:

Eu as vrea sa nu sar de 3.000 rpm cu a 6-a, adica de 170 km/h, dar nu se stie, oricum daca ma duc, ma duc cu treaba si nu am chef de consum de camion.   :lol:
e amuzanta rau asta cu consumul de camion! :lol:
Astazi, cand am venit la munca, pe dn1, la 160km/h motorul era undeva la 2700-2800 rpm! aproximativ!
si urcam spre comarnic! probabil la coborare spre ploiesti o sa fie la 2700 rpm la viteza asta! de consum nu am ce sa spun pentru ca nu eram atent! erau foarte multe camioane si nu am mers foarte mult la viteza aceea!
Eu cred ca la masina ta o sa stai mai jos de 3000 rpm! mi se pare ca golful e mai usor decat bora! si motorasul e mai puternic! eee, dar cu siguranta o sa ne anunti cum a mers

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate