Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Probleme matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#4699
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
Aici este răspunsul:

 mdionis, on 04 martie 2017 - 15:32, said:

Probabil nu ne referim la acelasi instrument.
Cel mentionat de mine este la adresa: http://www.wolframal...ator&theme=blue

si furnizeaza raspunsul urmator:

wolfram_widget.jpg

E drept ca e versiune beta, dar orisicat... Posted Image

Ai introdus altă funcţie.

Attached Files



#4700
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 vvilmos, on 04 martie 2017 - 12:27, said:

Nu. Justificare:
1.
∑ xn < oo  ==> ∑ (xn)2  < oo

2.
P := ∏ cos(xn) = ∏ ( 1 - 2 sin2(xn/2) ).
Din proprietăţile produsului inifinit avem:

P = 0  <==> ∑ sin2(xn/2) = oo <==> ∑ (xn)2 = oo, contradicţie.

Va multumesc mult pentru raspuns!
Nu am stiut proprietatea aceea a produsului infinit...
Asta e problema la facultatea de matematica, este foarta multa teorie, incat nu prea mai avem timp de probleme, nici macar de cele mai teoretice ( avem seminarii, dar sunt probleme stas acolo, nu se incurajeaza ganditul si rationamentul matematic). E cam fiecare pe cont propriu, dar poate asa e la orice facultate, nu stiu...
Revenind, intrebarea pe care am pus-o este echivalenta cu o problema la care ma gandeam de ceva timp, destul de interesanta, zic eu. O sa o atasez mai jos.
Acum vad ca ei in rezolvare au considerat un pic altfel, dar cam tot pe aici e ideea.

Attached Files


Edited by danutz96, 04 March 2017 - 16:07.


#4701
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 vvilmos, on 04 martie 2017 - 15:56, said:

Ai introdus altă funcţie.

Ummm.

Functia introdusa de mine este: (Ctrl-C/Ctrl-V) "(9^x+6^x-4^x)^(1/x)" dupa cum se poate vedea si din captura de ecran atasata mesajului precedent.
Functia (1-x^2)/(1-x^3) este predefinita in widget la link-ul oferit de mine si, desigur, am schimbat-o cu f(x) din problema data.
Repet, nu ne referim la acelasi instrument.

#4702
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Cred ca se refera la faptul ca dvs ati pus ...+6^x-4^x iar dumnealui ...+4^x-6^x. :)

#4703
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 The_Cult, on 04 martie 2017 - 16:19, said:

Cred ca se refera la faptul ca dvs ati pus ...+6^x-4^x iar dumnealui ...+4^x-6^x. Posted Image

OK. My bad.

#4704
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Am inteles perfect, va multumesc.Si da, raspunsul corect este D) 9.

#4705
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Am revenit cu o alta problema pe care profesoara nu stie sa o explice deloc.

[ https://s10.postimg.org/kexkuk13t/17148962_1740283329565962_960783122_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

link: https://s10.postimg....960783122_o.jpg

Raspunsul este: pi/4 + 2kpi, insa nu stiu de unde acel 2 ? Profa nu a explicat deloc, doar le tranteste acolo...Ma puteti ajuta cu o explicatie ?

Edited by RazvanQR, 07 March 2017 - 02:24.


#4706
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Iar tu nu stii sa atasezi o fotografie sa se inteleaga textul.
nu pot citi si nu vreau sa fac un efort

#4707
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Ai facut o ridicare la patrat, ceea ce inseana ca solutiile finale trebuie verificate cu ecuatia initiala. Ce se intampla in acele kpi in care si sin si cos sunt negative? Mai verifica ecuatia initiala? Iaca de acolo acel 2.

#4708
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 RazvanQR, on 07 martie 2017 - 02:24, said:

Am revenit cu o alta problema pe care profesoara nu stie sa o explice deloc.
[...]
Raspunsul este: pi/4 + 2kpi, insa nu stiu de unde acel 2 ? Profa nu a explicat deloc, doar le tranteste acolo...Ma puteti ajuta cu o explicatie ?
Bineinteles, rezolvarile  care introduc solutii suplimentare nedorite sunt de evitat pe cat posibil.
In cazul de fata, este destul de evident ca solutia corecta se poate obtine elegant si fara productia de solutii parazite. Ecuatia se rescrie: sin(x)/sqrt(2) + cos(x)/sqrt(2) = 1 si cum cos(pi/4) = sin(pi/4) = 1/sqrt(2), avem 1 = cos(pi/4)*sin(x) + sin(pi/4)*cos(x) = sin(x+pi/4) de unde x + pi/4 = pi/2 + 2k*pi -> x = pi/4 + 2k*pi.
Tehnica se poate folosi in general pentru orice ecuatie trigonometrica de forma a*sin(x) + b*cos(x) = c, cu ajutorul unghiului auxiliar phi = arctg(b/a).

#4709
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Sigur, sunt de evitat, insa metoda rezolvarii prin observatie oarecum directa a solutiei necesita si demonstratia unicitatii formei solutiei. Un profesor carcotas la corectare l-ar putea intreba de unde stie ca nu mai exista si alte solutii a*pi + 2kpi unde a poate fi un nr rational sau chiar irational. Cred ca e mai bine pana se obisnuiste sa lucreze cu rezolvarea rudimentara, cu conditia de a intelege si a sti foarte bine cercul trigonometric si graficele fct trigonometrice.

#4710
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 The_Cult, on 07 martie 2017 - 12:18, said:

Sigur, sunt de evitat, insa metoda rezolvarii prin observatie oarecum directa a solutiei necesita si demonstratia unicitatii formei solutiei.

Dat fiind ca toate operatiile facute sunt de echivalenta, solutia generica obtinuta este corecta si unica.
Apoi, nu am "observat" solutia ci am simplificat calculul de ajungere la ea observand ca nu trebuie trecut prin toti pasii de la metoda generica de rezolvare a ecuatiilor de tipul a*sin(x) + b*cos(x) = c:
1. impartit ecuatia cu sqrt(a2+b2)
2. notat phi = arctg(b/a) (un unghi unic determinabil in (-pi/2, pi/2) )
3. rescris ecuatia sub forma sin(x+phi) = c/sqrt(a2+b2)
4. in caz ca | c/sqrt(a2+b2) | <= 1 ecuatia are solutia (solutiile generice) x = arcsin(c/sqrt(a2+b2)) - phi + 2k*pi si x = pi - arcsin(c/sqrt(a2+b2)) - phi + 2k*pi (care devin confundate in caz ca modulul este 1)
Toata rezolvarea este rutina, nu observatie. Observatie este ca aici nu avem nevoie de a utiliza arctangenta pentru a il determina pe phi = pi/4 intrucat rezulta banal din manipularea datelor initiale.

Quote

Un profesor carcotas la corectare l-ar putea intreba de unde stie ca nu mai exista si alte solutii a*pi + 2kpi unde a poate fi un nr rational sau chiar irational.

Un profesor care ar intreba asa ceva nu ar merita epitetul de "carcotas" ci pe acela de "incompetent". Tangenta realizeaza o bijectie intre (-pi/2, pi/2) si R, arctangenta face la fel in sens invers: nu a fost introdus nimic in plus, nu a fost eliminat nimic.

De fapt treaba sta exact pe dos: "metoda" greoaie si cu solutii suplimentare a ridicarii la patrat este aplicabila doar in cazul particular in care |a| = |b|, altminteri nu putem reconstrui suma remarcabila sin2(x) + cos2(x) = 1. Deci solutia propusa pe foaie este nerecomandabila din toate punctele de vedere: nu este nici simpla, nici generala, nici lipsita de surse de erori potentiale.

Edited by mdionis, 07 March 2017 - 13:04.


#4711
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 mdionis, on 07 martie 2017 - 12:41, said:

[...] pasii de la metoda generica de rezolvare a ecuatiilor de tipul a*sin(x) + b*cos(x) = c:
1. impartit ecuatia cu sqrt(a2+b2)
2. notat phi = arctg(b/a) (un unghi unic determinabil in (-pi/2, pi/2) )

Nota: pentru mai multa rigoare, daca -pi/2 < phi < pi/2 -> cos(phi) > 0 ceea ce impune sa impartim ecuatia cu sgn(b )*sqrt(a2+b2). Evident, tehnica ramane aceeasi si daca b < 0, cu atentie la semne.

Edited by mdionis, 07 March 2017 - 14:13.


#4712
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Au, am gafat impardonabil. Asa se intampla cand nu citesti tot. Am citit doar pana la "cum sin(pi/4)=cos(pi/4)=1/sqrt(2)" si am crezut ca ati rezumat direct la deducerea rezultatului. Acum abia, dupa dezvoltarea generalizarii am vazut ca si in prima rezolvare ati folosit de fapt observatia respectiva ca sa transformati in sin (a+B) si ca rezolvarea era completa.
Mii de scuze inca o data, eram doar cu jumatate de ochi la tel si cu amandoi dupa copil ca iesea de la scoala.
Cred ca v-ati dat seama ca ma refeream la faptul ca in cazul lui observarea rezultatului era f simpla, dar fara unicitatea formei si fara o rezolvare era incomplet.

Edited by The_Cult, 07 March 2017 - 14:04.


#4713
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Nu vad care-i logica formarii sirului:
2, 4, 10, X, 42

#4714
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
4=2*2
10=2*4+2
Nu e simplu.

Edited by The_Cult, 07 March 2017 - 15:37.


#4715
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Eu am gasit o logica, dar te cam doare capul. Daca are altcineva alta mai usoara si mai buna e binevenit.

Scrii numerele din sirul lui Fibonacci.
Vei avea 2 impare, apoi unul par, apoi iar 2 impare apo iar unul par etc.
Sirul tau este format din 2*(al doilea nr impar, apoi nr par, apoi iar al doilea impar, apoi cel par etc)
Raspunsul in cazul asta e 16.

Attached Files


Edited by The_Cult, 07 March 2017 - 16:15.


#4716
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
nu poate fi asa complicata ca e de-a V-a

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate