Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Metode de predicție a viitorului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Am văzut zilele astea pe B1 o emisiune a lui Oreste, unde s-a vorbit și despre mai multe motode de predicție. Un american (McKeena) a luat nush ce model chinezesc, la pus pe calculator și... mare minune. Interesant că din tot ce s-a amintit despre acea carte, au fost prevăzute evenimente petrecute cu 4-5 ani în urmă, erau defapt niște profeții despre trecut  :lol: nu ni s-a spus nimic nici măcar ce ni se poate întîmpla în primavara asta.

Bine, vreau să întreb dacă s-au pus la punct ceva metode științifice de predicție a viitorului (adică ceva cum scria Asimov în romanele sale) și cît de precise sînt aceste metode?
Că dacă îmi vine astăzi cineva și mi se laudă ca a găsit o motodă de calcul prin care poate prevedea că în 2005 america va fi lovită de Katrina.... păi îl trimit la plimbare sau la mă-sa undeva și îi zic s-o lase baltă. Nu la așa ceva mă refeream, ci dacă chiar se poate cunoaște viitorul, fără a apela la babe și vrăjitori.

Edited by Nigel, 10 March 2008 - 12:01.


#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNigel, on Mar 10 2008, 11:58, said:

Am văzut zilele astea pe B1 o emisiune a lui Oreste, unde s-a vorbit și despre mai multe motode de predicție. Un american (McKeena) a luat nush ce model chinezesc, la pus pe calculator și... mare minune. Interesant că din tot ce s-a amintit despre acea carte, au fost prevăzute evenimente petrecute cu 4-5 ani în urmă, erau defapt niște profeții despre trecut  :lol: nu ni s-a spus nimic nici măcar ce ni se poate întîmpla în primavara asta.

Bine, vreau să întreb dacă s-au pus la punct ceva metode științifice de predicție a viitorului (adică ceva cum scria Asimov în romanele sale) și cît de precise sînt aceste metode?
Că dacă îmi vine astăzi cineva și mi se laudă ca a găsit o motodă de calcul prin care poate prevedea că în 2005 america va fi lovită de Katrina.... păi îl trimit la plimbare sau la mă-sa undeva și îi zic s-o lase baltă. Nu la așa ceva mă refeream, ci dacă chiar se poate cunoaște viitorul, fără a apela la babe și vrăjitori.
Cum sa nu se poata cunoaste? Orice vrajitoare, clarvazator, ghicitoare, astrolog, parapsiholog sau profet ti-l poate spune. Ce glob de cristal? Toti futurologii astia au calculator, e ca-n Matrix!!!

#3
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ce sa prevada? Mersul furnicii?
Nu suntem in stare sa prevedem nici vremea pentru urmatoarele 3 zile darmite evenimente deosebite...

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu cred ca poti prevedea altceva decit tendinte de evolutie economico-sociala. Cataclismele nu se pot antecalcula decit poate cu un timp oarecare inainte (daca descoperi ca vine meteoritu al mare ii calculezi viteza si traiectoria si vezi ce pagube face si cind  - asta e previziune sau nu?). Nu stim cum va evolua stiinta, poate va reusi sa prevada si cutremurele sau eruptiile vulcanice cu ceva vreme inainte.

Si la Asimov era nevoie de o intreaga organizatie ca sa mentina cursul istoriei, prin mici ajustari, sau, in cazul unor evenimente neprevazute (Catirul), prin ditamai efortul. Si pina la urma tot degeaba - Gaia i-a invins pe toti!

#5
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Cred ca pe unii ii intereseaza numerele de duminica la loto, nu dezastre naturale. Ghinion, n`avem.

#6
``Y``

``Y``

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 08.06.2007

View PostNigel, on Mar 10 2008, 11:58, said:

Am văzut zilele astea pe B1 o emisiune a lui Oreste, unde s-a vorbit și despre mai multe motode de predicție.
nu era pe Antena 2?  :eheyebrow:

#7
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNigel, on Mar 10 2008, 11:58, said:

Am văzut zilele astea pe B1 o emisiune a lui Oreste, unde s-a vorbit și despre mai multe motode de predicție. Un american (McKeena) a luat nush ce model chinezesc, la pus pe calculator și... mare minune. Interesant că din tot ce s-a amintit despre acea carte, au fost prevăzute evenimente petrecute cu 4-5 ani în urmă, erau defapt niște profeții despre trecut  :lol: nu ni s-a spus nimic nici măcar ce ni se poate întîmpla în primavara asta.

Bine, vreau să întreb dacă s-au pus la punct ceva metode științifice de predicție a viitorului (adică ceva cum scria Asimov în romanele sale) și cît de precise sînt aceste metode?
Că dacă îmi vine astăzi cineva și mi se laudă ca a găsit o motodă de calcul prin care poate prevedea că în 2005 america va fi lovită de Katrina.... păi îl trimit la plimbare sau la mă-sa undeva și îi zic s-o lase baltă. Nu la așa ceva mă refeream, ci dacă chiar se poate cunoaște viitorul, fără a apela la babe și vrăjitori.


Se poate si chiar se face acest lucru in occident (companii de calcul a riscului, / brokeri, asigurari, etc), se numeste Futurologie (v. Alfred Tofler).

totul se poate calcula si prevedea, prin anumite reguli !

Ex: Orice transformare majora urmeaza dupa un cumul cantitativ in timp.

Se poate calcula cat de mult se va scumpi energia peste 20-30 de ani si se pot anticipa cat de raspandite vor fi tehnologiile menite izolarii termice / surse de energie domestica, arhitectura, modificarea macroeconomice, de infrastructura, s.a.m.d

#8
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Nuu era vorba de previziuni de genu ăsta. Ci prevederea cutremurelor, uraganelor, războaie, atacuri teoriste, bla bla bla.
Mă întreb cum de atunci fiecare eveniment de ăsta s-a soldat cu sute și mii de victime. Sau poate că au fost prevăzute după ce s-au întîmplat. Așa și eu și oricine putem  :D   :huh:

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ce urata ar fi viata daca s-ar elimina imprevizibilul!

#10
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNigel, on Mar 11 2008, 09:42, said:

Nuu era vorba de previziuni de genu ăsta. Ci prevederea cutremurelor, uraganelor, războaie, atacuri teoriste, bla bla bla.
Mă întreb cum de atunci fiecare eveniment de ăsta s-a soldat cu sute și mii de victime. Sau poate că au fost prevăzute după ce s-au întîmplat. Așa și eu și oricine putem  :D   :huh:

1.) Razboaiele se fac din interese economice !

2.) Uraganele au o frecventa (am urmarit inainte de Katrina, pe Explorer viasat, un documentar care se tot repeta de cativa ani inainte de incident si unde se arata ca digurile din New Orleans vor ceda la un uragan mai puternic si uragane puternice au devastat Florida in anii 1920-1930 !

Se mai arata cum negrii se plangeau ca digurile nu sunt consolidate deoarece ei sunt negrii si amarati !

3.) cutremurele pot fi previzionate, deoarece au o frecventa a aparitiei, insa este vorba despre 5-10-40 de ani, si nu pe perioade sigure de scurta durata !

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Vrei sa mai faci niste cursuri in plus de psihoistorie ? :)

#12
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Doar profetii pot prezice viitorul (dar nu ai de unde sti daca sunt profeti adevarati/falsi).Sunt cateva exemple in Biblie de predictie.De exemplu s-a prezis ca o sa existe un rege sau imparat medo-persan numit Cirus care va cuceri Babilonul.S-a prezis venirea lui Mesia si tot in Biblie (in caz ca nu stiati) se zice prima oara ca Pamantul e rotund.

#13
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
si pamantul din biblie avea stalpi, iar pe mesia nu l-a vazut nimeni...

Edited by N-ter, 22 March 2008 - 16:20.


#14
brux

brux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2009
Ce urata ar fi viata daca s-ar elimina imprevizibilul!

Mai ales pentru prosti si lenesi. Daca ar stii ce urmeaza ar trebui sa actioneze. Asa pot sa stea linistiti si sa se mire ca prostii ! Nici macar nu trebuie sa faca efortul sa se mire ca desteptii !

#15
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
shhh... tocmai meditez
PREVAD! PREVAD... prevad ca topicul asta nu va ajune nicaieri...
Metoda de calcul e simpla: din 14 posturi, 11 sunt off topic
Adica la 20 de posturi 5 vor fi on topic... restul??
DOAMNE, LIVE AM O PREMONITIE: CNA-ul o sa amendeze OTV-ul curand!!!

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postreovel, on Mar 27 2009, 19:49, said:

shhh... tocmai meditez
PREVAD! PREVAD... prevad ca topicul asta nu va ajune nicaieri...
Metoda de calcul e simpla: din 14 posturi, 11 sunt off topic
Adica la 20 de posturi 5 vor fi on topic... restul??
DOAMNE, LIVE AM O PREMONITIE: CNA-ul o sa amendeze OTV-ul curand!!!
Wise words have you spoken.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate