Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#3781
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Stiti ce nu inteleg eu, daca omul are acum VTA intre puffer si radiatoare si instalatia merge ok, de ce sa schimbe cu V3C + servomotor + euroster?

"Automatizarea" poate fi foarte simpla, adica.
Termostat de gaze arse pentru laddomat si un termostat de imersie de 90*C ca si protectie.

Termostat de imersie pe puffer conectat in serie cu unul de ambient la pompa catre radiatoare.

Asta este tot.

#3782
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009

View Postcheluakame, on 16 ianuarie 2015 - 20:34, said:

Stiti ce nu inteleg eu, daca omul are acum VTA intre puffer si radiatoare si instalatia merge ok, de ce sa schimbe cu V3C + servomotor + euroster?

"Automatizarea" poate fi foarte simpla, adica.
Termostat de gaze arse pentru laddomat si un termostat de imersie de 90*C ca si protectie.

Termostat de imersie pe puffer conectat in serie cu unul de ambient la pompa catre radiatoare.

Asta este tot.


Corect  D.cheluakame. Numai ca toate acestea vreau sa le "impachetez" intr-un singur control!!  Ptr. asta caut un controler.
Dupa cum vedeti sunt simple, dar la unii le place sa se complice.Posted Image Posted Image

Edited by cocohro, 16 January 2015 - 22:40.


#3783
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
Coco...incearca controlerul 707 zpid...comanda ventilatorul , 4 pompe , v3c, comunicare cu ta, modul gsm si ethernet....dar si la asta iti trebuie ta separat...

#3784
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
Akame in schema ta cu pufer , dupa ce incarci puferul si cazanul incepe sa se raceasca , ce automatizare folosesti sa nu se intoarca aldura din puf in cazan...???

#3785
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmaryo_instal, on 17 ianuarie 2015 - 23:06, said:

Coco...incearca controlerul 707 zpid...
Un pret orientativ ?

#3786
romiku

romiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.12.2013

View Postcheluakame, on 13 ianuarie 2015 - 20:28, said:

Posted Image  

Cam de cate kg de lemne vorbim? Uscate sau umede/verzi?
nu am cantarit niciodata lemnele pe care le pun la foc,sunt lemne uscate.

View Postrichi_e, on 13 ianuarie 2015 - 20:36, said:

Din poze, cosul pare sa aiba cca 10m inaltime, e posibil ca tirajul sa fie exagerat de mare, de aici si ,,topirea lemnelor" asa de repede!
atata este lungimea,altfel nu am putut face.

View Postmihalexmihalex, on 14 ianuarie 2015 - 07:06, said:

La mine, la un plin, 4-4,5 ore. depinde cit de frig / cald este afara, reglata pe 60*C, lasata pe 60*C. Temperatura in casa: 24-25*C (ultima camera 23*C cu 3 pereti afara) casa neizolata doar tavan cu vata de 10 si termopane de calitate.
la mine este un vis sa ajung la 4 ore autonomie,cred ca nu stiu sa reglez cum trebuie temperatura la acela cu lant.

#3787
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postromiku, on 18 ianuarie 2015 - 15:12, said:

la mine este un vis sa ajung la 4 ore autonomie,cred ca nu stiu sa reglez cum trebuie temperatura la acela cu lant.
Pai nici eu n-am stiut dar am invatat de aici... Am facut focul in cazan cu usita saltata ( pe o caramida) pina ceasul cazanului a indicat temperatura de 60*C. Acum am scos caramida si usita s-a inchis de tot. Am setat din "rozeta" aia (nu stiu cum ii zice) temperatura la 60*C (scris cu rosu) si am reglat lantul sa fie intins perfect.
Poti lasa asa sau poti da "mai cald" prin marirea temperaturii din 'rozeta".

#3788
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Salut

Pentru ce sunt aceste gratii? Si cum se aseaza? Le am.. dar nu le-am folosit.
http://kotly.com/Add...rates,1770.html

Edited by cocohro, 19 January 2015 - 09:37.


#3789
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcocohro, on 19 ianuarie 2015 - 09:35, said:

Salut

Pentru ce sunt aceste gratii? Si cum se aseaza? Le am.. dar nu le-am folosit.
http://kotly.com/Add...rates,1770.html

Lemnele spre deosebire de carbuni au nevoie de ceva mai putin aer pentru combustie. Gratarele respective asta fac, reduc sectiunea admisiilor de aer.

#3790
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Deci astea se pun JOS? la baza?

#3791
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Dap, peste gratarul original.

#3792
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Laie, frectie, picior de lemn.
Carbunii au nevoie de aer dar cad prin gratar, deci trevuie gratar des si presiune,.adica tiraj...lemnele.papa mai putin aer dar poti.regla.aerul.primar.din.usa, nu trebuie tarabe.peste.tarabe...
Reglajul se face din usa de jos si mai ales clapeta de cos, gratarul e acolo ca sa nu cada combustibilului si 400 ron pe 2 fiare e o tampenie grava.


#3793
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Nu este o tampenie grava, este un produs care are utilitatea lui, depinde in ce conditii il folosesti. Altii il vor unii nu, este altceva.
Dar interesant este sa adaugam un recuperator de caldura pe apa.

#3794
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, deci dai 4 milioane, 15% sin valoarea centralei, pe un fier care oricum nu face mare lucru, pt o chestie care se rezolva simplu tragand de o tija...

#3795
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009
Eu am aceste "fiare" deoarece erau incluse in pachet. Am hercules U26/7. Evident ca nu se merita sa arunci banii pe orice.
Insa pe un recuperator de caldura pe apa DA! dar facut profesional cu serpentine din rame.

Edited by cocohro, 19 January 2015 - 16:21.


#3796
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Gratarul este pentru carbuni,tocmai pentru a reduce din caderea acestuia ,in timpul arderii, in cenusar.
La Viadrus ar fi bun recuperator,dar poate ne spune cineva care are daca merita sau nu.Cel mai bun recuperator ar fi incchiderea cazanului cu zidarie in clopot,sau un registru montat in contraflow in spatele cazanului,intr-o zidarie de caramida.
Florin stie despre ce vorbesc,si poate explica mai bine.Dar parca era un topic special pentru imbunatatiri cazane de otel sau fonta.Cu stima.

#3797
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postgi0, on 19 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Gratarul este pentru carbuni,tocmai pentru a reduce din caderea acestuia ,in timpul arderii, in cenusar.
Additonal grate for wood burning for VIADRUS U26 boiler - 7 - 43,5 kW - set comprising of 2 grates Posted Image

View Postgi0, on 19 ianuarie 2015 - 16:34, said:

La Viadrus ar fi bun recuperator,dar poate ne spune cineva care are daca merita sau nu.Cel mai bun recuperator ar fi incchiderea cazanului cu zidarie in clopot,sau un registru montat in contraflow in spatele cazanului,intr-o zidarie de caramida.
Florin stie despre ce vorbesc,si poate explica mai bine.Dar parca era un topic special pentru imbunatatiri cazane de otel sau fonta.Cu stima.
Daca exista un puffer in instalatie, este ok un recuperator. Daca nu exista puffer, temperatura va fi foarte scazuta in zona recuperatorului si vor aparea depuneri multe.

Pentru recuperator este nevoie de ardere curata.

View Postparintele, on 19 ianuarie 2015 - 16:06, said:

Bun, deci dai 4 milioane, 15% sin valoarea centralei, pe un fier care oricum nu face mare lucru, pt o chestie care se rezolva simplu tragand de o tija...
Parinte, incearca sa arzi lemne asa cum spui si incearca sa arzi lemne si acoperind jumatate de cenusar cu o tabla.

Vezi daca sunt diferente.

#3798
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Florin,.am incercat, lemnele ard si cu usa de jos aproape inchisa si clapeta inchisa la maxim...
Evident ca 2 sttaifuri dw tabla , platbant am avut, ajuta, dar sa dai 400 ron pe tarabele alea e ..zii tu cum.vrei.
Spun ca nu panaramele alea iti rezolva problema cu tigaia asta de cazan iar daca stii ce se intampla acolo imbunatatirile pot fi majore fara nimic sau la costuri ridicol de mici comparativ..si tu stii mai bine ca esti un exemplu de tunat tigaia ca sa scoti cat mai mult.din ea...
Deci un accesoriu poate fi util dar de aici pana la a reprezenta.solutia.problemei si a fave cat costa e drum FOARTE lung.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate