Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#8389
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Mulțumesc de răspuns. Profil mare la ușa de exterior înseamnă  că e mai groasa, are mai multe camere? (adică nu se refera la mărimea fizica a ușii, nu?). Iar ușa de exterior are și ceva izolație termica?
Referitor  la prețul fără geam ma refeream la o ușă simpla fără nici un geam, dacă e mai ieftina ca una cu geam.

#8390
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Cred ca mai corect ar fi mai lat.La folosirea aceluiasi tip de profil grosimea pentru o fereastra este aceeasi cu cea de usa.deschiderea e mai lata la usa.nu stiu daca ma exprim astfel incat sa intelegi.
Iar ca pret ar fi mai scump cu sticla cam cu 50-100 ron.asa la ochi.

#8391
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Configuratia asta este ok pentru ușă?
Cotele sunt 1360*2100 împărțită în 2.
Pui de 460 și ușa de 900

Attached Files


Edited by takashi90, 27 March 2019 - 13:51.


#8392
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Unde este pozitionata usa?interior sau exterior?

Edited by bogumilandia, 27 March 2019 - 14:11.


#8393
romeo_ovidiu

romeo_ovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2007
Multumesc mult Conu71.
Mare om, mare ajutor. I-am lasat un PM si mi-a sunat in cateva minute. Din discutia cu el am reusit sa ma lamuresc la absolut toate nedumeririle pe care le aveam, ba chiar mi-a propus si alte configuratii fata de ce gandeam eu.
Multumesc inca odata. Zi faina tuturor.

#8394
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
@bogumilandia este la exterior

#8395
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@takashi atunci nu inteleg de ce are broasca simpla.daca e exterior musai broasca multipunct

#8396
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

 Dorel-Mesterel, on 26 martie 2019 - 23:55, said:

Da, a apărut ceva nou, tâmplăria completa. Tot mai multă lume cumpara mai mult decât denumiri de profile.

Tot mai multă lume cumpara o buna consiliere, sticla de calitate bine configurată, feronerie completa și de calitate, tâmplărie bine executata și montata.

Deci profile mai bune nu au aparut deloc ? Si la feronerie a aparut vre-un material sau tehnologie noua ?

#8397
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 necro111, on 28 martie 2019 - 08:05, said:



Deci profile mai bune nu au aparut deloc ? Si la feronerie a aparut vre-un material sau tehnologie noua ?

La fel si la feronerie, se cauta seturi complet echipate, cu microventilatie, cu piesa contraactionarii gresite, cu puncte de inchidere antiefractie si contrapiese de otel, etc. .

Altfel, la profile daca prin mai bun intelegi mai mare atunci da, nu au aparut. Dimpotriva, rehau 120mm nu mai exista. Au aparut insa profile mai mici, mai subtiri, mai ecologice, nu neaparat mai ieftine dar la fel de performante si eficiente.

#8398
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015
Multumesc pentru sfaturi si deschidere bogumilandia si conu71  !!!

Pentru noi, cei neavizati un sfat/opinie din partea voastra conteaza extrem de mult ! Multumesc inca odata. Zi reusita tuturor !

#8399
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Sa ai spor, si sa le stapanesti sanatos!

#8400
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere...

#8401
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006
Buna ziua. De curand m-am hotarat sa pun termopane la un apartament de 3 camere. Am luat masuratorile si am cerut cateva oferte. Am primit 4 oferte, dintre acestea 2 "suna mai bine" insa, cum nu am cine stie ce cunostiinte in acest domeniu, nu prea imi pot da seama care dintre cele 2 ar fi mai buna. Le voi descrie pe cat posibil si... v-as ruga efectiv sa alegeti care credeti ca este optiunea mai buna si sa motivati, pe cat posibil, de ce.

Oferta 1 : Producator + model : Gealan S8000, Culoare : "Nussbaum", Feronerie : Roto NT, 24mm, LowE + Float, Cercevea Canat Z76mm, 5 camere + BONUS plase de tantari = 8500 Lei

Oferta 2 : Producator + model :  Deceuninck Zendow T5, Culoare : Nuc, Feronerie : Reze, GT24, LowE 4 - Float 4, Cercevea Z80mm, 5 camere = 8750 Lei

Sumele sunt aproape la fel, diferenta este prea mica pentru a lua acest aspect in considerare, asadar intrebarea este strict : "Care oferta este mai buna ? Si de ce ?"
Astept pareri, sugestii... orice ar putea ajuta ! Multumesc anticipat.

Edited by TzapInferno, 29 March 2019 - 12:28.


#8402
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
sunt doua profile clasa b si as merge pe gealan din cauza feroneriei, este mai ieftin si ca ai plasele incluse.

daca esti pe partea cu soarele si te deranjeaza, cere sticla patru sezoane si niste argon intre sticle ca nu le cade mana.

edit: vei ca ti am inchis topicul si o sa il sterg. raspunsurile le vei primi aici. mersi...

Edited by conu71, 29 March 2019 - 12:32.


#8403
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Beatial.Desi varianta 2 este cu o feronerie tiribomba.adica un turcism de doi bani.plus ca este si mai scumpa oferta.baga si celelalte oferte sa ne mai minunam

#8404
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

 conu71, on 29 martie 2019 - 12:31, said:

sunt doua profile clasa b si as merge pe gealan din cauza feroneriei, este mai ieftin si ca ai plasele incluse.

daca esti pe partea cu soarele si te deranjeaza, cere sticla patru sezoane si niste argon intre sticle ca nu le cade mana.

edit: vei ca ti am inchis topicul si o sa il sterg. raspunsurile le vei primi aici. mersi...

Multumesc pentru raspuns. Cateva exemple de profile clasa A ? Ferestrele de la cele 2 dormitoare sunt pe partea cu soarele, ce-i drept, si da este deranjant...voi specifica aceste 2 lucruri ( sticla 4 Seasons + Argon ) cand ma voi hotari.

Ca idee, pentru o lucrare cu profil clasa B, pretul total ( 8500 Lei ) este unul decent ? Atasez PDF-ul cu oferta, ca sa va puteti face o idee clara despre cate ferestre este vorba, ce dimeniu, ce fel de deschideri, etc.

Sunt extrem de curios despre cateva exemple de profile clasa A si cam care ar fi diferenta de pret, estimativ bineinteles.

Edited by TzapInferno, 29 March 2019 - 17:02.


#8405
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
pentru clasa a iti va creste pretul cu 7-10%

#8406
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La o prima vedere pretul pare decent.Ce nu stiu e cum se face inchiderea la ferestrele secundare.Poti sa ii intrebi.Daca folosesc zavoare spune-le ca vrei cu ''tija zavor cu inchidere suplimentara''.Si cere manere de tip secustik
Cam greu cu profile de clasa A.Gealan are...salamander are...dar nu poti sa stii 100% daca asta primesti.Daca vrei musai clasa A si sa fi sigur ca asta primesti Veka e raspunsul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate