Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#8353
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Salutare!

Sunt interesat de achizitionarea unor rulouri exterioare suprapuse, din PVC, eventual si cu plase de tantari. Actionare manuala, cu panglica.
Dimensiuni aproximative ale geamurilor ce trebuie acoperite ar fi urmatoarele:
- Geam1: 860x1400 mm + plasa
- Geam2: 830x2180 mm + plasa
- Geam3: 830x2180 mm
- Geam4: 870x2170 mm
- Geam5: 1440x2170mm + plasa

Geamurile 2 si 3 sunt usi ce se deschid stanga-dreapta spre un balcon.
Ma puteti ajuta, va rog, cu cotatii?
Locatie: Bucuresti

De asemenea, daca aveti ceva sfaturi/recomandari in privinta alegerii/montajului, ar fi binevenite.

Multumesc!

#8354
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
rulourile le vrei aplicate si nu suprapuse. suprapuse se monteaza impreuna cu tamplaria si iti micsoreaza golul pe inaltime cu 19-21 cm.
sub nici o forma din pvc. doresti aluminiu.
plasele de tantari la usi nu le vei face tip rulou. te vei apleca de fiecare data când il deschizi sau închizi.

.

am putut sa te ajut doar cu sfaturi. cauta l pe digix pentru o cotatie.

#8355
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Multumesc!
Ma gandeam la aplicate dar au iesit suprapuse.
Zici ca nu sunt OK de PVC?

#8356
romeo_ovidiu

romeo_ovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2007
Salut.
A venit timpul sa montez termopane la bucataria si sufrageria unui apartament situat la etajul 7 cu orientarea spre Sud.
Dimensiunile sunt:
1500x1200 - bucatarie format din 2 geamuri
2100x1200 - sufragerie format din 3 geanuri
Ma intereseaza in principal ca izolarea termica sa fie buna, cea fonica nefiind foarte importanta insa nu de neglijat complet.
Din ce m-am documentat, m-as orienta catre profile Veka softline 82 si Salamander BluEvolution 92mm
Nu stiu insa ce tipuri de geam sa pun, daca sa fie bipan sau tripan.
La sufragerie vreau sa pun si rulou exterior (actionat electric de preferat). Nici la astea nu stiu ce tip de rulou sa pun.

Imi puteti spune daca ar trebui sa iau in considerare si alte profile care sa aibe clasa energetica A?
Ce tipuri de geam imi recomandati sa pun?
Ce tip de rulou sa pun la sufragerie?  
Recomandari de firme serioase in bucuresti imi puteti da? am inteles ca f important este si montajul.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#8357
murgan_iulian

murgan_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2010
Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu o formula de calcul sau efectiv cu raspunsul pentru a afla diferenta de coeficient termic intre un termopan cu si fara Argon?

Profil REHAU Synego cu sticla tripan Guardian. De comparat ar fi "44mmAr, CE clima solar + T4 + Low-e" vs "44mm, clima solar + T4 + Low-e".

Producatorul nu a mai pus Argon intre sticle si as vrea sa aflu daca merita efortul sa schimb sticlele cu altele cu Argon in ele. Nu este de luat in calcul partea financiara.

Multumesc anticipat.

#8358
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
nu merita efortul sa le schimbi. undeva la 0.2w/mpk este diferenta. te poti juca cu programul calumen

daca ti mai spun ca Synego este clasa b...

#8359
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmurgan_iulian, on 12 martie 2019 - 07:50, said:

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu o formula de calcul sau efectiv cu raspunsul pentru a afla diferenta de coeficient termic intre un termopan cu si fara Argon?

Profil REHAU Synego cu sticla tripan Guardian. De comparat ar fi "44mmAr, CE clima solar + T4 + Low-e" vs "44mm, clima solar + T4 + Low-e".

Producatorul nu a mai pus Argon intre sticle si as vrea sa aflu daca merita efortul sa schimb sticlele cu altele cu Argon in ele. Nu este de luat in calcul partea financiara.

Multumesc anticipat.

Teoretic nu merita sa schimbi sticlele, diferenta de coeficient la tripan de 44 cred ca este chiar mai mica de 0,2 eu stiu ca este 0,1. La termopan diferenta poate fi si de 0,3 ceea ce deja conteaza.

Eu nu recomand tripanul cu argon numai pentru coeficientul lui termic. Eu il recomand si pentru calitatea executiei atunci cand argonul este intrudus in mediu de argon.


View Postconu71, on 12 martie 2019 - 08:16, said:


daca ti mai spun ca Synego este clasa b...

Ce relevanta are? Este mai putin eficient, se deformeaza in primii 5 ani, cade tamplaria pe beneficiari?

#8360
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
nu te ai plictisit sa tot aperi un profil facut din "capace de wc". este citat din ce ai spus tu acum 3 ani aici pe forum. dar ai uitat... mi a placut expresia folosita de tine si am adoptat o si eu de atunci.

#8361
murgan_iulian

murgan_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2010

View PostDorel-Mesterel, on 12 martie 2019 - 12:40, said:

Teoretic nu merita sa schimbi sticlele, diferenta de coeficient la tripan de 44 cred ca este chiar mai mica de 0,2 eu stiu ca este 0,1. La termopan diferenta poate fi si de 0,3 ceea ce deja conteaza.

Eu nu recomand tripanul cu argon numai pentru coeficientul lui termic. Eu il recomand si pentru calitatea executiei atunci cand argonul este intrudus in mediu de argon.

Cand executia este facuta in mediu de argon nu mai sunt prezente supapele la colturi?

#8362
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postconu71, on 12 martie 2019 - 18:49, said:

nu te ai plictisit sa tot aperi un profil facut din "capace de wc". este citat din ce ai spus tu acum 3 ani aici pe forum. dar ai uitat... mi a placut expresia folosita de tine si am adoptat o si eu de atunci.

Vezi ca Synego nu stiu daca exista acum trei ani.Cred ca te referi la ce spuneam eu despre Rehau euro 86, am si avut dreptate, seria euro 86 nu prea mai exista. Nu cred sa fi spus vreodata despre synego ca este capac de wc, dar nu este exclus.

Intre timp au aparut si capace de WC pe care scrie Salamander, asta ca sa fiu rautacios, stii ca nu ma pot abtine.

In alta ordine de idei, spun de multa vreme ca imi place synego, nu lucrez eu cu el dar recunosc produsele bune ale concurentilor mei. Si nu ma refer aici la synego in sine, ci la ce produs se poate obtine pe acest profil.

Altfel, ne spui si noua care sunt dezavantajele unui produs de clasa B, gen synego?

S-o luam altfel, mie imi pare bine extrudat, structurat, bine gandit, l-as compara cu trocal/kommerling 76, produsele profine cred ca sunt peste (este si normal, de asta sunt nr. 2 mondial la cifra de afaceri dupa veka desigur).

Ce nu-ti place tie la synego?







#8363
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmurgan_iulian, on 12 martie 2019 - 22:41, said:



Cand executia este facuta in mediu de argon nu mai sunt prezente supapele la colturi?

Cam da.

#8364
Ovidius123

Ovidius123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2019
Salut. Mi-ati putea spune pentru geamul blue evolution 92 care ar trebui sa fie dimensiunea tocului ? Exista o dimensiune standard? Am primit o oferta cu "toc BE drept 83 mm" si vreau sa stiu daca e in regula.

#8365
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostOvidius123, on 14 martie 2019 - 16:09, said:

Salut. Mi-ati putea spune pentru geamul blue evolution 92 care ar trebui sa fie dimensiunea tocului ? Exista o dimensiune standard? Am primit o oferta cu "toc BE drept 83 mm" si vreau sa stiu daca e in regula.

Inaltimea tocului poate fi de 83 sau de 103mm.Nu este nimic gresit.adancimea/latimea tocului este 92 si de-aici vine denumirea "bluevolution 92"

#8366
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
exact cum a spus gpal. tocul de 83 este perfect.

#8367
murgan_iulian

murgan_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2010

View PostDorel-Mesterel, on 12 martie 2019 - 12:40, said:

Teoretic nu merita sa schimbi sticlele, diferenta de coeficient la tripan de 44 cred ca este chiar mai mica de 0,2 eu stiu ca este 0,1. La termopan diferenta poate fi si de 0,3 ceea ce deja conteaza.

0.2 diferenta, mi-au confirmat cei de la Guardian

90% Ar  U-Value (UgW/m²·K) 0.5
100% air U-Value (UgW/m²·K) 0.7

Edited by murgan_iulian, 17 March 2019 - 12:47.


#8368
romeo_ovidiu

romeo_ovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2007
salut,

Exista vreo diferenta  din punct de vedere termic sau de rezistenta a ferestrei daca se opteaza pentru varianta de montant mobil la o fereastra cu 2ochiuri? imi place ideea de a nu avea stalp pe mijlocul ferestrei cand deschid ambele ochiuri.  
Montant mobil - o fereastra cu 2 ochiuri care are un singur maner, pentru un ochi, iar celalalt se deschide cu o tija situata pe cantul acesteia.

#8369
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
exista riscul sa etanseze mai prost decat daca ai face fix cu mobil. la rezistenta nu ar fi probleme.

#8370
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca il face cine trebuie,cum trebuie etansaza la fel de bine.Cu acelasi numar de inchideri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate