Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#8371
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbogumilandia, on 23 martie 2019 - 19:25, said:

Daca il face cine trebuie,cum trebuie etansaza la fel de bine.Cu acelasi numar de inchideri
Corect

#8372
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
pai si nu ii spuneti omului cine trebuie sa i faca ferestrele?

#8373
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Conu si digix pe bucuresti
Dorel pe zona Aradului
Mmclaus pe Maramures
Niku pe Mures
Adf pe zona Piatra neamt
Si qfort facea odata chestia asta
I-am spus si eu pe aia cu care ma mai cunosc 😁

#8374
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015
Salutare, am nevoie de un sfat din partea voastra, doresc sa fac 2 ferestre ( 2080 x 1080 - impartita in 3 ) alba si am primit urmatoarele oferte:

- Salamader steamline 76mm ( 5camere )- sticla tripan 44mm - lowe 4 - 14 - float 4 - 14 - 4season  - 650euro
- Gealan S9000 standard 84mm ( 6camere ) - sticla tripan 52mm - lowe 4 - 16 - float 4 - 22 - 4season - 535euro
- Gealan S9000 Futura 84mm ( 6camere ) - sticla tripan 52mm - lowe 4 - 16 - float 6 - 20 - 4season - 590 euro

In toate configuratiile am cerut feronerie Roti NT , garantia oferita este de 5ani . Nici unii din ei nu lucreaza cu tehnologia STV

Cel putin la caracteristici tehnice, din ce am citit cel mai bine sta Gealan Futura , avand si izolatia cu extrudat in toc dar si geamul float de 6mm . Am totusi dubii in ceea ce priveste grosimea baghetelor , valabil si pentru cea de 22mm si cea de 20mm .
Oferta de 650euro pe Salamander am primit-o de la o firma mare din Craiova ( Win ) recunoscuta pentru preturi mari, dar si calitate Cea de 535euro am primit-o de la o alta firma mai mare ( reprezentant zonal Gealan ) insa nu lucreaza cu geam de 6mm ci doar cu geam de 4mm , de acolo si bagheta de 22mm , iar oferta de 590euro, de la o firma micuta, gen intermediar al unui distribuitor/fabrica Gealan din Bucuresti.
   Sunt total in ceata in momentul de fata, de asta apelez la un sfat din partea voastra. Multumesc

Edited by allexs96, 25 March 2019 - 12:02.


#8375
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din punctul meu de vedere la dimensiunea aia nu mi-as bate capul cu sticla de 6mm si nici cu tehnologia STV
Daca totusi vrei sticla de 6 nu o pune in float.Mai degraba in 4s

Din punctul meu de vedere la dimensiunea aia nu mi-as bate capul cu sticla de 6mm si nici cu tehnologia STV
Daca totusi vrei sticla de 6 nu o pune in float.Mai degraba in 4s

#8376
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015

View Postbogumilandia, on 25 martie 2019 - 13:02, said:

Din punctul meu de vedere la dimensiunea aia nu mi-as bate capul cu sticla de 6mm si nici cu tehnologia STV
Daca totusi vrei sticla de 6 nu o pune in float.Mai degraba in 4s

Din punctul meu de vedere la dimensiunea aia nu mi-as bate capul cu sticla de 6mm si nici cu tehnologia STV
Daca totusi vrei sticla de 6 nu o pune in float.Mai degraba in 4s

Multumesc pentru raspuns, nu tin neaparat sa fie sticla de 6mm, vruiam doar o configuratie buna. Din partea mea optez pentru tamplaria Gealan S9000 , acum nu stiu care din ele, cea standard sau futura . Cum lafel sunt tare bagat in ceata de confuguratia cu 1 bagheta de 16mm si o bagheta de 22mm ( la sticlele de 4mm ) respectiv bagheta de 16mm si bagheta de 20mm ( la sticla de 4-6-4mm ) . Posted Image Posted Image

#8377
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din 52 cat are pachetul total scade grosimea sticlelor si ai sa vezi grosimea celor doua baghete.in cazul cu 3 sticle de 4 suma celor 2 distantieri ar fi 40 mm.d acolo se configureaza oricum 20- 20,22-18...e posibil sa nu iti dea 40 dar acolo sigur nu e luat in calcul butilul care lipeste bagheta de sticla.in general este 0.5 mm
Oricum distanta minima intre sticle ar trebui sa fie 16 mm

#8378
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015

View Postbogumilandia, on 25 martie 2019 - 15:26, said:

Din 52 cat are pachetul total scade grosimea sticlelor si ai sa vezi grosimea celor doua baghete.in cazul cu 3 sticle de 4 suma celor 2 distantieri ar fi 40 mm.d acolo se configureaza oricum 20- 20,22-18...e posibil sa nu iti dea 40 dar acolo sigur nu e luat in calcul butilul care lipeste bagheta de sticla.in general este 0.5 mm
Oricum distanta minima intre sticle ar trebui sa fie 16 mm


mi-au spus configuratia finala pentru tripanul de 52mm : lowe 4 - 18 - F 6 - 18 - 4S 4  = 52mm . Este buna varianta ? Profil Pvc Gealan S9000


in concluzie trebuie sa aleg dintre 2 variante de sticla :  52mm : lowe 4 - 16 - F 4 - 22 - 4S 4  sau varianta : low 4 - 18 - F 6 - 18 - 4S 4

Edited by allexs96, 26 March 2019 - 15:59.


#8379
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Este buna.Dar ar fi mai buna o varianta cu 4s-ul sau low-ul de 6mm.Ma mira in schimb ca desi lucreaza cu S9000 nu pot sa puna STV la ferestrele astea

#8380
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015

View Postbogumilandia, on 26 martie 2019 - 15:59, said:

Este buna.Dar ar fi mai buna o varianta cu 4s-ul sau low-ul de 6mm.Ma mira in schimb ca desi lucreaza cu S9000 nu pot sa puna STV la ferestrele astea


i-am intrebat si eu si mi-au spus ca este complicat sa lucreze cu STV ptr ca trebuie sa vina cu ele deja montate si sunt grele, asa ca nu au lucrat niciodata cu STV. Tu care varianta ai alege dintre cele 2 scrise de mine ? 52mm : lowe 4 - 16 - F 4 - 22 - 4S 4  sau varianta : low 4 - 18 - F 6 - 18 - 4S 4 ?


diferenta de pret intre cele 2 este de 30euro .

Edited by allexs96, 26 March 2019 - 16:48.


#8381
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca este diferenta doar de 30 de euro mergi pe cea cu foaie de 6 mm.Dar totusi intreaba daca pot sa puna 4s de 6 mm
Nu e adevarat ca trebuie sa vina cu sticla montata deja pe tamplarie.Montajul se poate face foarte usor si la fata locului.Nu din cauza asta nu au lucrat cu STV.Pe de alta parte avantajele STV sunt evidente:posibilitate mai mica de deformare in timp,etansare mai buna.

#8382
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015

View Postbogumilandia, on 26 martie 2019 - 18:30, said:

Daca este diferenta doar de 30 de euro mergi pe cea cu foaie de 6 mm.Dar totusi intreaba daca pot sa puna 4s de 6 mm
Nu e adevarat ca trebuie sa vina cu sticla montata deja pe tamplarie.Montajul se poate face foarte usor si la fata locului.Nu din cauza asta nu au lucrat cu STV.Pe de alta parte avantajele STV sunt evidente:posibilitate mai mica de deformare in timp,etansare mai buna.


adica cea de la exterior , cea 4S sa fie de 6mm , deci confuguratia : lowe 4 - 18 - F 4 - 18 - 4S 6  .


legat de tehnologia STV, in oltenia nu este nimeni care sa o foloseasca, asa ca m-am lasat pagubas sa-i intreb dc nu o folosesc. Explicatia pe scurt oferita, ' aduce un plus prea mic pentru a justifica efortul " ...

Edited by allexs96, 26 March 2019 - 19:36.


#8383
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Da cam aia ar fi configuratia pe care ti-o recomand.
Iar explicatia e buna.Din ciclul de ce sa punem un cremon secustik ca si celalat face aceeasi treaba,la ce trebuie anti actionare gresita ca doar nu esti prost sa nu stii sa deschizi fereastra....Ma supara colegii care au acces la tehnologii superioare si nu le folosesc.Din ciclul ''merge si asa''

#8384
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009
Salut! Nu am mai urmarit situatia termopanelor de cativa ani. A aparut ceva nou sau cele mai bune au ramas Salamander Bluevolution 92 vs Rehau Geneo 86 ?

#8385
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postnecro111, on 26 martie 2019 - 23:18, said:

Salut! Nu am mai urmarit situatia termopanelor de cativa ani. A aparut ceva nou sau cele mai bune au ramas Salamander Bluevolution 92 vs Rehau Geneo 86 ?

Da, a apărut ceva nou, tâmplăria completa. Tot mai multă lume cumpara mai mult decât denumiri de profile.

Tot mai multă lume cumpara o buna consiliere, sticla de calitate bine configurată, feronerie completa și de calitate, tâmplărie bine executata și montata.

#8386
cattie-her

cattie-her

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2018
Dupa lungi cautari privind cele mai bune termopane pentru un bloc din Bucuresti, am ajuns la aceasta discutie de 400 de pagini. Rasfoind cateva pagini, mi-am dat seama ca nu am nici o sansa ca femeie sa inteleg atatea detalii destul de tehnice (pentru mine), asa ca mi-am facut curaj sa ii dau un mesaj lui conu. M-a sunat in (nu exagerez) 5 minute si mi-a oferit explicatiile potrivite unui habarnist (vorba lui, haha :)) ) si ii multumesc mult mult de tot pentru timpul acordat si pentru sfaturi. Zi frumoasa! :)

#8387
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
O intrebare : o ușă termopan pt intrare la o casa, e diferita de una de interior, ce specificații trebuie sa aiba?
Și e mai ieftina cu geam sau simpla, fără geam? Mulțumesc!

#8388
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Usa exterior-profil mare usa,inchidere multipunct,balamale reglabile usa tip 3d
Usa interior profil intermediar si in unele cazuri de fereastra,balamale de fereastra,broasca simpla
Desigur ca se poate folosi specificatia de usa de exterior si pentru exterior,dar atunci cand nu se face rabat la pret.
Cat despre diferenta dd pret difera.poate fi mica daca se foloseste sticla termopan si mai mare daca se foloseste sticla tripan.acum trebuie vazilut daca vrei lumina mai multa sau nu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate