Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Magellan roadmate 1200

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#37
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 superzeama, on Mar 24 2008, 19:38, said:

Pe mii de balene...mai bine asa decit un navigator restrictionat(nu imi vedea cardu de 2 giga).Miine fac rost de o surubelnita am auzit ca ar avea ca memorie un mini sd,poate asa reusesc sa rescriu folderul tfat am copiat toate fisierele inainte de al sterge.Navigatorul l-am cumparat de la penny market din italia.Bafta!Am sa va tin la curent....

daca te apuci sa umbli cu surubelnita in el, cred ca tu ai nevoie de bafta! ;)
iar chestia cu "am auzit ca ar avea ca memorie un mini sd", e tare! :P

Edited by cristian11, 24 March 2008 - 20:05.


#38
superzeama

superzeama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.03.2008

 cristian11, on Mar 24 2008, 18:49, said:

daca te apuci sa umbli cu surubelnita in el, cred ca tu ai nevoie de bafta! ;)

Adica zici ca chiar nu se mai poate face nimic?Nu are nici un micro sd inauntru?La asta ma gindeam din moment ce nu il pot conecta prin usb sa scriu direct pe memorie  :coolspeak:

#39
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 superzeama, on Mar 24 2008, 20:06, said:

Adica zici ca chiar nu se mai poate face nimic?Nu are nici un micro sd inauntru?La asta ma gindeam din moment ce nu il pot conecta prin usb sa scriu direct pe memorie  :coolspeak:

oricum l-ai facut praf, asa ca poti sa-l desfaci si sa te convingi singur (sa fii atent la mufa de la difuzor, ca e foarte mica si din plastic transparent si se pune destul de greu la loc)!
capacele din cauciuc care sunt peste suruburile carcasei, le scoti usor cu un ac!

#40
superzeama

superzeama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.03.2008
Cam asa arata dupa ce scoti capacul.Cristian tu lai desfacut mai mult?Sa merg mai departe?Cred ca nu este nici un micro sd aici.

Attached Files



#41
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 superzeama, on Mar 24 2008, 22:35, said:

Cam asa arata dupa ce scoti capacul.Cristian tu lai desfacut mai mult?Sa merg mai departe?Cred ca nu este nici un micro sd aici.

dar chiar ca esti "Toma Necredinciosu"!
cine ti-a spus ca are micro SD, ori habar n-are, ori a ris de tine!
eu l-am facut bucati si l-am "adunat" la loc! ;)
nici la "Magellan" nu le repara; le schimba (vezi cum a facut "bigbear")!

Edited by cristian11, 25 March 2008 - 07:33.


#42
ion_ion

ion_ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.01.2006
Am instalat IGO si toata Europa pe Magellan Roadmate 1200.
Merge ok pe Romania, mai are unele deviatii de traseu, undeva pe la Baia Mare imi arata ca sunt pe camp si soseaua in apropiere dar fiind singurul drum din apropiere... merge.
Ioana mai spune prostii, gen: la urmatoarea intersectie virati la dreapta si tu trebuie s-o iei la stanga sau inainte, asa cum arata si traseul verde, in Bucuresti iti mai spune in 2 sensuri giratorii sa iesi pe alte iesiri, dar in general sunt f multumit.
In Ungaria am iesit doar putin in zona frontierei, e exact.
Distantele le calculeaza repede si corect, ce nu am aflat e cum sa-i schimb fusul orar :(
Poate stie cineva ca n-am avut timp sa-l butonez.
Am adus 5 aparate, toate functioneaza beton. Mai am unul de vanzare, pt ca persoana pt care il adusesem s-a sucit...:D
Acum stiu ca pot oferi si recomandare la el. Daca e cineva interesat ma gasiti pe mess sau mail: [email protected]

#43
Sergheiq

Sergheiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 23.01.2006
Dupa cuma zis Cristian11 "la asa adresa de mail tu nu ai nevoie de ajutor " :)

#44
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
@'ion_ion'

intrebi cum se seteaza ora sau faci reclama ca ai RM 1200 de vinzare? :P
o sa o iau ca pe intrebare, iar anuntul de vinzare posteaza-l la sectiunea "Bursa"!
daca ai instalat iGO si ai pastrat meniul original de setari al aparatului, ora o "potrivesti" de acolo; daca nu, in ecranul de GPS (cel cu globul pamintesc), in stinga sus este un buton ("Sincronizare ora") de unde "potrivesti ceasul"! ;)

#45
superzeama

superzeama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.03.2008
Daca spuneati acum 2 zile cum se face sa incarci o harta pas cu pas poate nu il mai kilaream pe al meu...Va urasc :nonobad:

#46
1ionut

1ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2008
Cristian11,
crezi  ca mai exista  vreo  sansa  sa apara  o  imagine ROM functionala?
incep  sa ma gandesc serios  sa-l  duc  inapoi,dar  nu  cred  ca mai  gasesc  bonul de casa.
pana la  urma  cred ca va ajunge piese de schimb...

#47
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 superzeama, on Mar 25 2008, 18:54, said:

Daca spuneati acum 2 zile cum se face sa incarci o harta pas cu pas poate nu il mai kilaream pe al meu...Va urasc :nonobad:

se pare ca a facut altcineva in pantalonii tai! :P  
e mult mai usor sa dai vina pe altii, nu?

@1ionut

incep sa am dubii mari in ceea ce priveste posibilitatea restaurarii prin imagine de ROM!
nici baietii de pe XDA nu stiu ce JTAG trebuie pentru beleaua asta de procesor;
de altfel, poate ai vazut citeva posturi mai sus, ca cei de la Magellan le schimaba, nu le repara! :mellow:

#48
1ionut

1ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2008
Numarul  aparatelor schimbate  nu  e atat  de mare  incat  sa faca efortul  sa puna pe  site-ul  lor rezolvarea acestei probleme.Nu  sunt  sigur,dar  ei cred  ca  sunt  si  obligati  sa faca asta mai ales ca fisierele erau la vedere,nu  intr-un flash ascuns  ca la  Sony,de exemplu.

#49
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 1ionut, on Mar 26 2008, 09:55, said:

Numarul  aparatelor schimbate  nu  e atat  de mare  incat  sa faca efortul  sa puna pe  site-ul  lor rezolvarea acestei probleme.Nu  sunt  sigur,dar  ei cred  ca  sunt  si  obligati  sa faca asta mai ales ca fisierele erau la vedere,nu  intr-un flash ascuns  ca la  Sony,de exemplu.

daca ai sa urmaresti forumurile despre Magellan (chiar si cele de la ei de acasa, din State), ai sa observi ca foarte multi utilizatori se pling de proasta calitate a serviciului "Suport Clienti";
iar pe site-ul Magellan, ai sa gasesti doar citeva update-uri (si au o groaza de modele de aparate)!
si in plus, daca inlocuiesc aparatele si nu le depaneaza, e si mai ciudat!

#50
lus27vd

lus27vd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2008
Am road mate 1200 cu Germania, Austria si Elvetia nou nout si ma uit la el!
Ma bucur ca am gasit posibilitatea de comunicare cu persoane care au sau au avut probleme  cu aceasta navigatie. Daca cineva poate sa ma ajute (contra cost, binenteles) sa o abdatez cu hartile Romaniei si Ungariei, adresa mea de mail este [email protected]

#51
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 lus27vd, on Mar 27 2008, 21:18, said:

Am road mate 1200 cu Germania, Austria si Elvetia nou nout si ma uit la el!
Ma bucur ca am gasit posibilitatea de comunicare cu persoane care au sau au avut probleme  cu aceasta navigatie. Daca cineva poate sa ma ajute (contra cost, binenteles) sa o abdatez cu hartile Romaniei si Ungariei, adresa mea de mail este [email protected]

NU TE APUCA SA-I FACI NIMIC DE CAPUL TAU sau dupa sfaturi "dupa ureche"!
citeste intii ce s-a scris pe aici; altfel risti sa ramii cu un aparat "mort"!

#52
bigbear

bigbear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.03.2007
Pentru toti cei care au pus aparatele pe butuci, aveti mai jos ce mi-a raspuns mie magellan:

Thank you for contacting Magellan Customer Support.

From the description supplied in your email enquiry it appears one has deleted the main executing files, therefore the gps unit needs to be examined by our technical services. Therefore we require you to follow these instructions carefully:  Do note that this service is free of charge for GPS units still under gaurantee. ( Manufacturer gaurantee - 2 years staring from date of purchase issued on the reciept of purchase, which will be required when collecting the GPS unit)

But !! WARNING!! As you did something in the TFAT of the GPS, the fault can be considered as a non warranty case. In that case you will have to pay for the repair. The unit needs to be examinated first.
Please complete the following attached RMA form and return it back to us by email so that we can register your faulty Magellan GPS in our repair service center.

Once we receive your form filled in, we will inform you of the rest of the procedure.

Kind regards,

Magellan Customer Support

Tel : 00800 MAGELLAN or 00800 624 355 26
E-Mail : [email protected]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Deci ce trebuie sa faceti voi:

- scrieti la adresa de mai sus si spuneti ce problema aveti, dureaza un pic pana va raspund
- veti primi un raspuns similar cu cel de mai sus cu un document de completat atasat
- dupa trimiteti raspunsul
- primiti numar de RMA
- o sa vina UPS sa ridice aparatul
- vi se va comunica solutia
- primiti aparatul reparat sau schimbat

Tips: daca nu aveti actul cu care l-ati cumparat spuneti ca a fost cadou, acest tip de aparat nu are 2 ani de cand a fost lansat si deci toate aparatele sunt in garantie la producator inca, eu am vb cu ei la telefon si am concluzionat ca ok aparatul nu are cum sa aiba 2 ani (logic) si deci e in garantie, nic eu nu mai aveam bonul.  
Eu i-am dat din bootloader update cu format inainte sa il trimit sa nu gaseasca aia ceva pe acolo si cardu l-am adus la imaginea initiala.

Mie mi-au trimis prin curier rapid un aparat nou in cutie sigilat, toata treaba a durat mai putin de 1 luna si nu ma costat nimic, doar timp cu mailuri si telefon ;)
dar a meritat.

Succes

#53
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
@'bigbear'

adica ei platesc transportul dus intors?

Edited by cristian11, 28 March 2008 - 21:38.


#54
1ionut

1ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2008
Se  poate  pune  TomTom pe  acest  aparat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate