Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Cartierul Latin

- - - - -
  • Please log in to reply
2094 replies to this topic

Poll: Chestionar exclusiv pt. locatari (326 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de Cartierul Latin

  1. DA, este placut (67 votes [20.55%])

    Percentage of vote: 20.55%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (29 votes [8.90%])

    Percentage of vote: 8.90%

  3. NU, am facut o greseala si regret (63 votes [19.33%])

    Percentage of vote: 19.33%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (167 votes [51.23%])

    Percentage of vote: 51.23%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (64 votes [19.63%])

    Percentage of vote: 19.63%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (49 votes [15.03%])

    Percentage of vote: 15.03%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (47 votes [14.42%])

    Percentage of vote: 14.42%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (166 votes [50.92%])

    Percentage of vote: 50.92%

Din legendele urbane, neajunsuri

  1. Zona este aglomerata, acces greoi (48 votes [14.72%])

    Percentage of vote: 14.72%

  2. Zona cam periferica, destul de izolata (58 votes [17.79%])

    Percentage of vote: 17.79%

  3. Lipsa parcurilor si a utilitatilor urbane se simte in traiul zilnic (49 votes [15.03%])

    Percentage of vote: 15.03%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (171 votes [52.45%])

    Percentage of vote: 52.45%

Vote Guests cannot vote

#19
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmihai1975_19, on Feb 12 2008, 16:15, said:

Imi cer scuze pt off-topic dar nu inteleg cum poate cineva achizitiona un apartament in acest complex vazand modul in care discuta asa-zisul constructor/vanzator/patron (daca, intr-adevar, persoana care posteaza e una si aceeasi cu cea mentionata de mine). Este incredibil!
Poate reusiti sa tineti acest topic intr-o stare de functionare.
Persoana autorizata ca sa raspunda are nick-ul de (Carterul-Latin)
Multumim.

#20
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Postmihai1975_19, on Feb 12 2008, 16:15, said:

Imi cer scuze pt off-topic dar nu inteleg cum poate cineva achizitiona un apartament in acest complex vazand modul in care discuta asa-zisul constructor/vanzator/patron (daca, intr-adevar, persoana care posteaza e una si aceeasi cu cea mentionata de mine). Este incredibil!
:D :D   si credeam ca doar mie mi se pare ....

dar pana la urma nu le interzice nimeni sa isi faca clone si sa sustina cat de cat un topic aici pe forum unde este locul de intalnire al multor posibili cumparatori...

Edited by emilianm, 13 February 2008 - 11:20.


#21
davidus

davidus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.04.2004
Salut....am si eu cateva intrebari pentru "Cartierul-Latin":

1. chestia cu cota indiviza (ce cuprinde, si daca sunt incluse in pretul stabilit ) ?
2. cine sunt furnizorii de gaze, apa, curent electric. Ma ref la furnizorii directi. Adica daca Apanova, Distrigaz si Electrica au contract direct cu noi, ca si proprietari, sau cu constructorul, iar noi platim constructorului. Acelasi lucru si pentru paza, iluminatul public si gunoi ?
3. Centrala termica - ce marca e, ce model, daca ne da garantia, si cat are garantie, si cel mai imprtant - daca are avizare ISCIR
4. Care este garantia lucrarii (a cladirii) si neaparat garantia seismica (adica pana la ce grad de cutremur garanteaza el pentru constructia pe care o vinde)
5. Cine plateste evaluatorul?


Multumesc frumos, in avans !

#22
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdavidus, on Feb 13 2008, 12:45, said:

Salut....am si eu cateva intrebari pentru "Cartierul-Latin":

1. chestia cu cota indiviza (ce cuprinde, si daca sunt incluse in pretul stabilit ) ?
2. cine sunt furnizorii de gaze, apa, curent electric. Ma ref la furnizorii directi. Adica daca Apanova, Distrigaz si Electrica au contract direct cu noi, ca si proprietari, sau cu constructorul, iar noi platim constructorului. Acelasi lucru si pentru paza, iluminatul public si gunoi ?
3. Centrala termica - ce marca e, ce model, daca ne da garantia, si cat are garantie, si cel mai imprtant - daca are avizare ISCIR
4. Care este garantia lucrarii (a cladirii) si neaparat garantia seismica (adica pana la ce grad de cutremur garanteaza el pentru constructia pe care o vinde)
5. Cine plateste evaluatorul?


Multumesc frumos, in avans !
1. Cota indiviza (adica spatiile comune pe care le folositi ex:casa scari,liftul,etc.)sunt cuprinse in pret.
2. Aveti contract direct cu  Distrigaz si Electrica iar apa se plateste la administratia complexului cu acelasi pret pe metrul cub ca la Apanova.
3.Cititi lista cu finisaje de la www.cartierul-latin.ro SI VETI BENEFICIA DE GARANTIE CONFORM LEGILOR IN VIGUARE si ARE AVIZARE  ISCIR.
4. 50 de ani la cladire si 12 luni la finisajele interioare si instalatii. Gradul seismic este de 8.5 grade pe scara Richter
5. In cazul in care faceti credit ipotecar normal ca dumneavoastra.
Multumim frumos pentru interesul acordat.

#23
davidus

davidus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.04.2004

View PostCartierul-Latin, on Feb 13 2008, 19:02, said:

1. Cota indiviza (adica spatiile comune pe care le folositi ex:casa scari,liftul,etc.)sunt cuprinse in pret.
2. Aveti contract direct cu  Distrigaz si Electrica iar apa se plateste la administratia complexului cu acelasi pret pe metrul cub ca la Apanova.
3.Cititi lista cu finisaje de la www.cartierul-latin.ro SI VETI BENEFICIA DE GARANTIE CONFORM LEGILOR IN VIGUARE si ARE AVIZARE  ISCIR.
4. 50 de ani la cladire si 12 luni la finisajele interioare si instalatii. Gradul seismic este de 8.5 grade pe scara Richter
5. In cazul in care faceti credit ipotecar normal ca dumneavoastra.
Multumim frumos pentru interesul acordat.

Va multumesc frumos pentru promptitudine !

#24
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008
si eu am contractat un apartament cu 2 camere.mi s-a parut cea mai ok oferta.acum ramane de vazut ce o sa fie :D

#25
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008
nu scrie nimeni?eu am fost sambata pe acolo si chiar munceau oamenii.
Am vazut ca  in primele 2 blocuri sunt apartamente locuite.Ceva impresii?

#26
cristeageo

cristeageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 17.01.2008
La celelalte 2 blocuri pe unde se ajunsese cu constructia?Au inceput acoperisul?In decembrie era cu caramida si geamuri la etajul 2 si cu structura la etajul 5....

#27
ralucutza2009

ralucutza2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.02.2008
Buna seara! Este cineva care s-a mutat efectiv in acest cartier? eu tocmai am platit rezervarea si acum incep sa am dubii.. mi se pare cam departe de oras... nici nu vreau sa ma gandesc cate ore o sa stau dimineta pentru a ajunge in centru... in fine.. probabil ca pana in decembrie 2008 o sa arate mai mult k un cartier si mai putin k un santier!  :)

#28
valis24

valis24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 24.09.2007

View Postralucutza2009, on Feb 20 2008, 23:48, said:

Buna seara! Este cineva care s-a mutat efectiv in acest cartier? eu tocmai am platit rezervarea si acum incep sa am dubii.. mi se pare cam departe de oras... nici nu vreau sa ma gandesc cate ore o sa stau dimineta pentru a ajunge in centru... in fine.. probabil ca pana in decembrie 2008 o sa arate mai mult k un cartier si mai putin k un santier!  :)
Durata calatoriei o sa fie influentata de cateva intersectii pe care oricum le prinzi si daca stai mai in centru. In privinta transportului comun v-as propune sa incepem o miscare prin care RATB sa construiasca o linie de tramvai in zona, mai ales ca Prelungirea Ghencea o sa intre candva in renovare.

#29
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008

View Postcristeageo, on Feb 20 2008, 09:58, said:

La celelalte 2 blocuri pe unde se ajunsese cu constructia?Au inceput acoperisul?In decembrie era cu caramida si geamuri la etajul 2 si cu structura la etajul 5....



incepusera acoperisul.nu erau inca geamuri pana la etajul 5 dar erau zidurile

#30
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Uite aici, pe site-ul primariei capitalei, master planul bucurestiului pe 20 ani facut in an electoral, deci marinimos , majoritatea oamenilor cred ca nu se va realiza nici pe sfert dar mite sa mai faca si in plus.Printre liniile de tranvai propuse spre extindere nu exista nici o referire la Prelungire Ghencea.Singura referinta care am gasit-o la zona aceasta este :

Quote

Legătura cu prelungirea Ghencea Ghencea - Domnesti
- secțiunea I : km 0+000 – km 4+320 2 x10.50 m suprafață transport+10 m zonă
verde centrală+2 x3.0 m zonă verde laterală +7.0 m suprafață de transport (
pentru traficul local) + 5.0 m trotuare
- secțiunea II: pe șoseaua existentă București: 2 x7.0 m suprafață de transport +2
x1.5 m trotuare consolidate

Dupa pareara mea, fara a vreau sa supar pe nimeni, zona are destule dezavantaje, drumurile spre oras (drumul taberi si ghencea) sunt blocate in fiecare zi!!! mijloacele de transport public sunt deficitare si in oras dar afara :). Planurile pentru metrou se refera doar la sperante pentru peste  10 ani in conditiile in care sunt multe alte zone din bucuresti unde exista metrou, se poate circula, etc.
Partile bune se refera la apropiera de autostrada A1, dezvoltarea multor centre logistice pe langa autostrada, apropierea de nord pe centura ...dar in opinia mea asta nu ajuta direct pe cineva care isi duce viata de zi cu zi in bucuresti.  :rolleyes:

Edited by emilianm, 21 February 2008 - 12:00.


#31
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

View Postralucutza2009, on Feb 20 2008, 23:48, said:

Buna seara! Este cineva care s-a mutat efectiv in acest cartier? eu tocmai am platit rezervarea si acum incep sa am dubii.. mi se pare cam departe de oras... nici nu vreau sa ma gandesc cate ore o sa stau dimineta pentru a ajunge in centru... in fine.. probabil ca pana in decembrie 2008 o sa arate mai mult k un cartier si mai putin k un santier!  :)

Chiar e departe de oras.
Duminicile o sa fie frumos aici in cartier, mai ales dimineata e circulatia mai redusa, cu putin noroc faci 30 min pana la unirii cu masina.
Eu duminica mai fac cate o plimbare pe acolo si e chiar placut, fara strazi, noroaie, iarba verde, pasarele, muste

#32
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008

View Postemilianm, on Feb 21 2008, 11:59, said:

Uite aici, pe site-ul primariei capitalei, master planul bucurestiului pe 20 ani facut in an electoral, deci marinimos , majoritatea oamenilor cred ca nu se va realiza nici pe sfert dar mite sa mai faca si in plus.Printre liniile de tranvai propuse spre extindere nu exista nici o referire la Prelungire Ghencea.Singura referinta care am gasit-o la zona aceasta este :


Dupa pareara mea, fara a vreau sa supar pe nimeni, zona are destule dezavantaje, drumurile spre oras (drumul taberi si ghencea) sunt blocate in fiecare zi!!! mijloacele de transport public sunt deficitare si in oras dar afara :). Planurile pentru metrou se refera doar la sperante pentru peste  10 ani in conditiile in care sunt multe alte zone din bucuresti unde exista metrou, se poate circula, etc.
Partile bune se refera la apropiera de autostrada A1, dezvoltarea multor centre logistice pe langa autostrada, apropierea de nord pe centura ...dar in opinia mea asta nu ajuta direct pe cineva care isi duce viata de zi cu zi in bucuresti.  :rolleyes:


la fel sunt si drumurile IN oras asa ca ...

#33
Broskigi

Broskigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

Imi cer scuze pt off-topic dar nu inteleg cum poate cineva achizitiona un apartament in acest complex vazand modul in care discuta asa-zisul constructor/vanzator/patron (daca, intr-adevar, persoana care posteaza e una si aceeasi cu cea mentionata de mine). Este incredibil!

Well, eu zic sa lasam copilariile deoparte.

Pe de alta parte,
Am achizitionat un apartament in blocul B7 este deja construit si toate au fost bune intr-un final, si chiar m-am bucurat.Apartamentele sunt really ok, iar toti cei care m-au vizitat, si care inca locuiesc in apartamente vechi de 100.000?, au ramas uimiti de spatii.

In legatura cu transportul...hmmm...se estimeaza deja 8000 de locuitori sau poate chiar mai mult in acea zona - ma refer la cele doua cartiere care se construiesc plus vreo cateva blocuri care am inteles ca sunt in constructie pe "persoana fizica" (care este :) ) si sper ca primaria MiculuiParis va lua in considerare in termen cat mai scurt construire / largirea ariei de raspandire a mijloacelor de transport in comun.

Referitor la distantele parcurse de la pana la in acest oras, eu nu cred ca se poate spune ca la ora actuala putem vorbi de trafic rutier, mai degraba coada rutiera, oriunde te-ai duce in Bucuresti cuvantul cheie este rabdare de aceea nu consider un avantaj sau un dezavantaj distanta. Practic, nici nu m-am cramponat de acest lucru cand a fost vorba sa achizitionez un apartament in Cartierul Latin. Ce sa mai lungim vorba, zona va fi beton in urmatorii ani si sunt sigur ca se va dezvolta odata cu ridicarea mall-ului...

Edited by Broskigi, 21 February 2008 - 14:47.


#34
ralucutza2009

ralucutza2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.02.2008

View Postvalis24, on Feb 21 2008, 09:54, said:

Durata calatoriei o sa fie influentata de cateva intersectii pe care oricum le prinzi si daca stai mai in centru. In privinta transportului comun v-as propune sa incepem o miscare prin care RATB sa construiasca o linie de tramvai in zona, mai ales ca Prelungirea Ghencea o sa intre candva in renovare.


Buna din nou! Se muta cineva in C3?? nu stiu exact cate etaje are blocul respectiv... din cate vad eu in imaginea de pe site par 5, dar poate stie cineva sigur! Multumesc!

#35
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008

View Postralucutza2009, on Feb 21 2008, 23:20, said:

Buna din nou! Se muta cineva in C3?? nu stiu exact cate etaje are blocul respectiv... din cate vad eu in imaginea de pe site par 5, dar poate stie cineva sigur! Multumesc!
Toate blucurile din prima parte a proectului au 5 etaje + mansarda.

#36
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008
stie cineva cand vor fi gata urmatoarele 2 blocuri(C1 si C2)?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate