Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cartierul Latin

- - - - -
  • Please log in to reply
2094 replies to this topic

Poll: Chestionar exclusiv pt. locatari (326 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de Cartierul Latin

  1. DA, este placut (67 votes [20.55%])

    Percentage of vote: 20.55%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (29 votes [8.90%])

    Percentage of vote: 8.90%

  3. NU, am facut o greseala si regret (63 votes [19.33%])

    Percentage of vote: 19.33%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (167 votes [51.23%])

    Percentage of vote: 51.23%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (64 votes [19.63%])

    Percentage of vote: 19.63%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (49 votes [15.03%])

    Percentage of vote: 15.03%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (47 votes [14.42%])

    Percentage of vote: 14.42%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (166 votes [50.92%])

    Percentage of vote: 50.92%

Din legendele urbane, neajunsuri

  1. Zona este aglomerata, acces greoi (48 votes [14.72%])

    Percentage of vote: 14.72%

  2. Zona cam periferica, destul de izolata (58 votes [17.79%])

    Percentage of vote: 17.79%

  3. Lipsa parcurilor si a utilitatilor urbane se simte in traiul zilnic (49 votes [15.03%])

    Percentage of vote: 15.03%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (171 votes [52.45%])

    Percentage of vote: 52.45%

Vote Guests cannot vote

#37
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Posteu07, on Feb 21 2008, 14:12, said:

la fel sunt si drumurile IN oras asa ca ...
intradevar in tot bucurestiul este foarte aglomerat...dar ce an vrut sa spun eu este ca cartierul este destul de indepartat, poate chiar cel mai indepartat dintre complexurile rezidentiale de blocuri daca excludem nordul, si accesul spre centru se face pe cele mai aglomerate strazi de access(ghencea, drumul taberei,rahova )..unde colac peste pupaza nici mijloace de transport serioase nu sunt (metrou, ratb cu banda dedicata, intersectii cu verde special pentru tramvai,etc)...

View Posteu07, on Feb 22 2008, 11:19, said:

stie cineva cand vor fi gata urmatoarele 2 blocuri(C1 si C2)?
dar ce se intampla, de ce toata lumea intreaba pe aici cand se termina?.... dezvoltatorul nu a publicat datele pe site ?
Vad ca tu, eu07,zici ca ai contractat deja un apartament de 2 camere...nu ai trecut de termenul de finalizare/predare explicit in antecontract ?

#38
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008

View Postemilianm, on Feb 22 2008, 12:26, said:

intradevar in tot bucurestiul este foarte aglomerat...dar ce an vrut sa spun eu este ca cartierul este destul de indepartat, poate chiar cel mai indepartat dintre complexurile rezidentiale de blocuri daca excludem nordul, si accesul spre centru se face pe cele mai aglomerate strazi de access(ghencea, drumul taberei,rahova )..unde colac peste pupaza nici mijloace de transport serioase nu sunt (metrou, ratb cu banda dedicata, intersectii cu verde special pentru tramvai,etc)...


dar ce se intampla, de ce toata lumea intreaba pe aici cand se termina?.... dezvoltatorul nu a publicat datele pe site ?
Vad ca tu, eu07,zici ca ai contractat deja un apartament de 2 camere...nu ai trecut de termenul de finalizare/predare explicit in antecontract ?


Ba este foarte explicit si cu toate ca nu treb sa-ti dau tie explicatii de ce ma intereseaza acest lucru iti spun pentru ca sunt o persoana draguta :eu am contractat in alt bloc si ma mai interesa un apartament in unul dintre acestea.

#39
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008
[quote name='eu07' date='Feb 22 2008, 11:19' post='4127453']
stie cineva cand vor fi gata urmatoarele 2 blocuri(C1 si C2)?
[/quot
Blocurile c1 si c2 sunt vindute integral.

#40
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Posteu07, on Feb 22 2008, 15:47, said:

Ba este foarte explicit si cu toate ca nu treb sa-ti dau tie explicatii de ce ma intereseaza acest lucru iti spun pentru ca sunt o persoana draguta :eu am contractat in alt bloc si ma mai interesa un apartament in unul dintre acestea.
sati nu te supara asa   ^_^  ....nu trebuie sa dai la nimeni explicatii...raspunzi daca vrei nu raspunzi daca nu vrei...am intrebat si eu ca tot vad ca pe aici se tot intreaba cand se termina blocul x si y...si din ce stiu si eu aceste infromatii , cel putin cu caracter informativ, sunt de obicei disponibile pe site-ure dezvoltatorilor ...sau neaparat apar in contractul de rezervare sau in antecontract (documente care le obtii destul de usor doar daca trimiti un mail si spui ca esti interesat  ;) )

Daca zici ca deja cumperi pe al doilea ...bravo tie...ma gandesc ca deja stii lumea pe acolo cu un simplu telefon afli multe  B)

Edited by emilianm, 22 February 2008 - 16:45.


#41
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008

View Posteu07, on Feb 22 2008, 11:19, said:

stie cineva cand vor fi gata urmatoarele 2 blocuri(C1 si C2)?
Blocurile c-1 c-2 sunt gata la in luna mai.

#42
eu07

eu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2008

View PostCartierul-Latin, on Feb 25 2008, 10:18, said:

Blocurile c-1 c-2 sunt gata la in luna mai.


multumesc

#43
dmxvir

dmxvir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.02.2008

View Postcristeageo, on Jan 17 2008, 03:31, said:

Anul trecut in decembrie am dat si eu avansul pentru un apartament in Cartierul Latin in blocul C.Deja 2 blocuri erau terminate si exact in perioada aceea se faceau si contractele de v-c pentru ele.S-a mutat cineva pana acum si daca da poate sa scrie niste impresii. Cum sunt finisajele ce probleme au intampinat;
sau daca mai sunt altii care au dat avansul si au mai trecut pe acolo sa zica la ce stadiu au mai ajuns cu constructia..cam ce se discuta si pe la alte ansamble rezidentiale. Am vazut ca a mai fost un topic si chiar daca acolo au fost probleme rog moderatorii sa nu mai inchida topicul si userii sa pastreze un ton civilizat al discutiei.

Buna,

cunosc pe cineva care s-a mutat deja si mi-a spus ca apartamentul  e ok. As vrea sa aduc in discutie problema TVA-ului la tranzactiile intre persoane fizice. Cunosc o alta persoana care a semnat precontractul in cursul lunii februarie, iar in acesta este prevazut ca " daca la data perfectarii contractului  de v-c se va percepe TVA la tranzactiile facute intre persoane fizice...." , cu alte cuvinte, este foarte posibil ca in nov-dec sa fie nevoie sa plateasca cu 19 % mai mult(TVA).
Este la fel de adevarat ca in precontract este stipulat ca, in cazul in care cump. nu are posibiltatea rezolvarii situatiei financiare( plata TVA-ului), acesta poate solicita rezilierea contractului si restituirea integrala a avansului. In aceeasi ordine de idei, ati observat ca pe site a aparut: "preturile nu contin TVA din 25 februarie 2008."?
Poate cineva sa explice ce inseamna aste pentru cei care au semnat precontractul inainte de 25 febr 2008?

multumesc

#44
ralucutza2009

ralucutza2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdmxvir, on Feb 28 2008, 14:10, said:

Buna,

cunosc pe cineva care s-a mutat deja si mi-a spus ca apartamentul  e ok. As vrea sa aduc in discutie problema TVA-ului la tranzactiile intre persoane fizice. Cunosc o alta persoana care a semnat precontractul in cursul lunii februarie, iar in acesta este prevazut ca " daca la data perfectarii contractului  de v-c se va percepe TVA la tranzactiile facute intre persoane fizice...." , cu alte cuvinte, este foarte posibil ca in nov-dec sa fie nevoie sa plateasca cu 19 % mai mult(TVA).
Este la fel de adevarat ca in precontract este stipulat ca, in cazul in care cump. nu are posibiltatea rezolvarii situatiei financiare( plata TVA-ului), acesta poate solicita rezilierea contractului si restituirea integrala a avansului. In aceeasi ordine de idei, ati observat ca pe site a aparut: "preturile nu contin TVA din 25 februarie 2008."?
Poate cineva sa explice ce inseamna aste pentru cei care au semnat precontractul inainte de 25 febr 2008?

multumesc

Buna,
Eu am avut "norocul" de a semna chiar pe 25 feb, si in precontractul meu scrie acelasi lucru... E o lege  noua, din cate am inteles, si nu este inca foarte clara. Nu se stie daca pana in decembrie aceasta lege va intra in vigoare iar ei  incearca sa se acopere intr-un fel....  daca nu ai ceva de genul asta scris in contract nu prea au ce sa-ti faca... nu cred ca e posibil sa aplice tva doar la valoarea ramasa.... sau sa aplice retroactiv....

Parerea mea... ;)

#45
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008

View Postralucutza2009, on Feb 28 2008, 22:42, said:

Buna,
Eu am avut "norocul" de a semna chiar pe 25 feb, si in precontractul meu scrie acelasi lucru... E o lege  noua, din cate am inteles, si nu este inca foarte clara. Nu se stie daca pana in decembrie aceasta lege va intra in vigoare iar ei  incearca sa se acopere intr-un fel....  daca nu ai ceva de genul asta scris in contract nu prea au ce sa-ti faca... nu cred ca e posibil sa aplice tva doar la valoarea ramasa.... sau sa aplice retroactiv....

Parerea mea... ;)
IN cazul in care legea te obliga sa platesti TVA chiar daca precontractul este incheiat anul trecut c-v se supune legilor STATULUI ROMAN din anul in curs.
Situatia fiind INCERTA si legea ne clara am solocitat ministerului de finante un punct de vedere.
In momentul in care vom primi un raspuns il vom afisa pe forum.
Multumim.

#46
dmxvir

dmxvir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.02.2008

View PostCartierul-Latin, on Feb 29 2008, 09:17, said:

IN cazul in care legea te obliga sa platesti TVA chiar daca precontractul este incheiat anul trecut c-v se supune legilor STATULUI ROMAN din anul in curs.
Situatia fiind INCERTA si legea ne clara am solocitat ministerului de finante un punct de vedere.
In momentul in care vom primi un raspuns il vom afisa pe forum.
Multumim.


Buna,

Este posibil ca acest TVA sa fie doar 16% pt tranzactiile cu apartamente?


multumesc

#47
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdmxvir, on Feb 29 2008, 09:28, said:

Buna,

Este posibil ca acest TVA sa fie doar 16% pt tranzactiile cu apartamente?


multumesc
Nu stim situatia exacta cit si cum se va plati.
Am sa atasez un fisier cu art.127 si 141 din CODUL FISCAL.
Momentan nici norme de deducere  TVA nu sunt publicate nici normele de inregistrare ca persoana inpozabila nu sunt publicate.
In momentul in care o sa primim raspunsul oficial de la MINISTERUL DE FINANTE O SA IL PUBLICAM PE FORUM.

Attached Files



#48
Cartierul-Latin

Cartierul-Latin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.01.2008
..

Edited by Cartierul-Latin, 29 February 2008 - 14:17.


#49
yoyuta

yoyuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2008
buna ziua

as fi interesata de o garsoniera, am inteles ca in pret se ofera si mobila de bucatarie de la neoset, in afara de hota si frigider...stie cineva daca se poate vedea o monstra.

multumesc

bafta

#50
sOnYcU

sOnYcU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.10.2006
salutare..

observ ca majoritatea vorbiti de apartamente.. personal eu cu viitoare sotie nu ne permitem decat o garsoniera..

ca si spatiu e super ok.. ca si finisaje.. iar e ok.. ca si locatie.. hm.. aici e de discutat.. nu are metrou.. nu are ratb dedicat.. care sa ajunga la complex.. si nu imi vine sa imi las sotia sa mearga 1.5 km pe jos seara cand ajunge de la servici.. deci necesitatea de masina personala e destul de ridicata..

am inteles ca ar fi inclus in pret (desi ei foarte "delicat") afirma ca e un "bonus" mobila de bucatarie.. fara frigider si hota..

ei bine gusturile nu se discuta si nu vreau sa platesc ceva ce se prea poate sa nu imi placa.. ori in momentul de fata nu am posibilitatea de a vedea mobila ce o voi primi cu atata "generozitate".. sa vad calitatea ei.. dimensiunile.. utilitatea.. desemenea ma intereseaza (chiar daca pentru unii e ceva minor) ce aragaz imi vor furniza.. am totusi niste retineri.. nu vreau cine stie ce aragaz artic sau mai stiu eu ce firma de 2 lei si sa platesc ca pentru un model de firma..

tot la minusuri vreau sa afirm ca locatia este foarte deschisa.. in camp.. cand vine "vijelia" se va simti.. si din pacate nu ni se permite inchiderea balconului in termopan.. ceea ce mi se pare o prostie.. in fond e o nevoie de utilitate nu de design.. iarna toata zapada va fi in balcon.. ceea ce il va face total impracticabil.. sigur.. am optiunea sa cumpar garsoniera la parter unde balconul e inchis dar am o retinere cu parterul.. vreau in mod expres la etaj..

observ ca au existat niste discutii referitoare la modul de exprimare al patronului/constructorului.. eu nu l-am cunoscut cand am fost acolo.. dar persoana care ne-a ghidat era.. cum sa ma exprim fara sa jignesc pe nimeni.. indiferenta.. ceva gen: "daca cumperi bine, daca nu cumperi iar bine" ca oricum fraieri sunt pe toate drumurile..

acest lucru ne-a deranjat.. si pe mine si pe sotie.. am cerut in mod expres sa vizionez o garsoniera.. lucru care dupa multe discutii s-a concretizat.. dar nu intr-un mod care sa ma satisfaca.. adica am vizionat o garsoniera care in mod evident (vezi schita garsoniera) nu e ceea ce as cumpara.. mi s-a spus ca desi ce voi urma sa vad eu acum e o suprafata un pic mai mare sunt totusi anumite camere in care nu se reflecta suprafata marita (bucatarie, hol intrare, baie) ori acest lucru nu este adevarat.. baia se vede foarte bine in schita este semnificativ mai mica si mai incomoda.. dau cu usa de la baie in cada..

avand in vedere complexitatea acestui cartier rezidential mi se pare o nota iar de indiferenta fata de cumparatori, de ce nu exista un showroom? asa era toata lumea multumita.. vedeam exact ce si cum.. dar.. .. ..

mda.. inca ne mai gandim.. eu cu sotia.. sa vedem..

cu stima, cristi

ps1. in cererea de rezervare este specificata OBLIGATIVITATEA mea de a merge la un anumit notar (agreat de patron probabil).. lucru care mi se pare inadmisibil.. nu stiu sa existe vreo lege care sa ma oblige.. (chiar astept raspuns aici)

ps2. acum ca sa zic si de bine, ce va fi acolo chiar va putea sa poarte cu mandrie numele de CARTIER rezidential.. pentru ca:

1. suprafata este imensa si accesul este limitat (intrari cu bariera)
2. are mall propriu (desi cred ca va putea fi "accesat" si din exteriorul cartierului)
3. parc propriu
4. scoala proprie
5. gradinita proprie
6. sistem de securitate (camere video, paznici)

- exista asa zise cartiere rezidentiale unde se construiesc 2 blocuri intre 15 case vechi si de multe ori pline de tigani.. iar denumirea de cartier e improprie..

Edited by sOnYcU, 03 March 2008 - 15:22.


#51
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
@sonycu
":tot la minusuri vreau sa afirm ca locatia este foarte deschisa.. in camp.. cand vine "vijelia" se va simti.. si din pacate nu ni se permite inchiderea balconului in termopan.. ceea ce mi se pare o prostie.. in fond e o nevoie de utilitate nu de design.. iarna toata zapada va fi in balcon.. ceea ce il va face total impracticabil.. "

Sa vedem cine o sa te impiedice peste 3 ani sa-ti inchizi balconul.
Si al ANL-ul de pe valea oltului e interzis acest lucru si 50 % si-au inchis balcoanele, desi sunt chiriasi!!!
Cata zapada ai fi avut de dat iarna asta?
Eu sincer sa fiu sunt impotriva inchiderii balcoanelor, ca de aia sunt balcoane, sa fie deschise, altfel iti facea bucataria mai mare, sau o logie inchisa.
Partea proasta e ca in Bucuresti cam bate vantul, dar asta e, prinzi rufele la uscat cu cleme mai puternice :) sau iti iei suport pt uscat rufe in casa

#52
sOnYcU

sOnYcU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.10.2006

View Postbogdanpaul, on Mar 3 2008, 14:35, said:

@sonycu
":tot la minusuri vreau sa afirm ca locatia este foarte deschisa.. in camp.. cand vine "vijelia" se va simti.. si din pacate nu ni se permite inchiderea balconului in termopan.. ceea ce mi se pare o prostie.. in fond e o nevoie de utilitate nu de design.. iarna toata zapada va fi in balcon.. ceea ce il va face total impracticabil.. "

Sa vedem cine o sa te impiedice peste 3 ani sa-ti inchizi balconul.
Si al ANL-ul de pe valea oltului e interzis acest lucru si 50 % si-au inchis balcoanele, desi sunt chiriasi!!!
Cata zapada ai fi avut de dat iarna asta?
Eu sincer sa fiu sunt impotriva inchiderii balcoanelor, ca de aia sunt balcoane, sa fie deschise, altfel iti facea bucataria mai mare, sau o logie inchisa.
Partea proasta e ca in Bucuresti cam bate vantul, dar asta e, prinzi rufele la uscat cu cleme mai puternice :) sau iti iei suport pt uscat rufe in casa

cine ma impiedica sa inchid balconul? pai clauza din contract..

bine.. inca nu am citit si care ar fi repercursiunile in cazul in care nu as respecta respectiva clauza.. dar e totusi in contract..

#53
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Postbogdanpaul, on Mar 3 2008, 15:35, said:

@sonycu
":tot la minusuri vreau sa afirm ca locatia este foarte deschisa.. in camp.. cand vine "vijelia" se va simti.. si din pacate nu ni se permite inchiderea balconului in termopan.. ceea ce mi se pare o prostie.. in fond e o nevoie de utilitate nu de design.. iarna toata zapada va fi in balcon.. ceea ce il va face total impracticabil.. "

Sa vedem cine o sa te impiedice peste 3 ani sa-ti inchizi balconul.
Si al ANL-ul de pe valea oltului e interzis acest lucru si 50 % si-au inchis balcoanele, desi sunt chiriasi!!!
Cata zapada ai fi avut de dat iarna asta?
Eu sincer sa fiu sunt impotriva inchiderii balcoanelor, ca de aia sunt balcoane, sa fie deschise, altfel iti facea bucataria mai mare, sau o logie inchisa.
Partea proasta e ca in Bucuresti cam bate vantul, dar asta e, prinzi rufele la uscat cu cleme mai puternice :) sau iti iei suport pt uscat rufe in casa
legat de inchiderea balcoanelor...mi se pare normal sa nu iti permita sa il inchizi, eu unul detest aspectul pestrit al blocurilor comuniste cu balcoanele inchise de catre fiecare dupa cum l-a taiat capul :puke: ,macar  sa se faca ceva organizat astfel incat sa se pastreze si fatada cladirii  B)

View PostsOnYcU, on Mar 3 2008, 15:18, said:

salutare..
.......
observ ca au existat niste discutii referitoare la modul de exprimare al patronului/constructorului.. eu nu l-am cunoscut cand am fost acolo.. dar persoana care ne-a ghidat era.. cum sa ma exprim fara sa jignesc pe nimeni.. indiferenta.. ceva gen: "daca cumperi bine, daca nu cumperi iar bine" ca oricum fraieri sunt pe toate drumurile..
......
aici ai foarte mare dreptate :)  ....aceiasi atitudine pe care o avea office1 pe topicul initial  :lol:

Edited by emilianm, 03 March 2008 - 15:49.


#54
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
Atitudinea lor mi se pare ok daca au bani sa-si faca treaba.
Probabil ca nu sunt din cei care tremura ca nu vor avea cu ce sa plateasca muncitorii. Daca au finantare solida, pot scoate pret mai bun cand e totul gata, sau pot sa inchirieze, mai ales ca sunt abia la inceput

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate