Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Teme / referate / eseuri / pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
purghy

purghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.10.2007
Pai... citeste-le si fa-le rezumatul. Care e problema?

#56
patricia_alexia

patricia_alexia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2008
Tudor Arghezi,"aprins in focul lui Eminescu"??
Cine imi ofera detalii?Va rog...

#57
Ducu16

Ducu16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2007
Salut.Puteti sa-mi ziceti cateva exemple de opere in care dragostea dintre 2 parteneri este intrerupta sau nu este dorita de parinti unuia dintre ei....Eu mam gandit si am gasit Romeo si Julieta si Cealalta Ancuta(Hanul Ancutei)....dar imi mai trebuie vro 3-4...daca puteti sa ma ajutati.....MS anticipat

#58
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Maitreyi de Eliade (Eliade si Maytreyi), Rosu si Negru de Stendhal  (Julien Sorel si d-ra de La Molle)

#59
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008

View PostDucu16, on Oct 7 2008, 19:14, said:

Salut.Puteti sa-mi ziceti cateva exemple de opere in care dragostea dintre 2 parteneri este intrerupta sau nu este dorita de parinti unuia dintre ei....Eu mam gandit si am gasit Romeo si Julieta si Cealalta Ancuta(Hanul Ancutei)....dar imi mai trebuie vro 3-4...daca puteti sa ma ajutati.....MS anticipat

Dragostea in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez
Visul unei nopti de vara de Shakespeare ( aici dragostea nu este dorita si cei doi fug )
Ion de Liviu Rebreanu

daca imi mai aduc aminte o sa iti mai zic, dar aste mi-au venit acum in minte.

#60
dia11m

dia11m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.03.2006
Ati putea sa imi dati niste idei despre un subiect. Am de facut un eseu argumentativ la clasa mea de engleza... si nu prea am idei despre ce as putea scrie?
ceva sugestii? :)

#61
paradise_baby_4love

paradise_baby_4love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2009
profa de romana ne-a dat sa criem un roman (minimum 30 pagini).Idee nu am despre ce sa scriu,va rog ajutati-ma si veniti cu cite o idee,sau spuneti-mi de unde pot lua un roman pe care nu poate sa-l gaseasca o profesoara?

#62
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postparadise_baby_4love, on Jan 17 2009, 18:08, said:

profa de romana ne-a dat sa criem un roman (minimum 30 pagini).

Huh?! In primul rand esti sigur ca ti-a dat sa scrii un roman? Inteleg sa primesti ca tema de citit unul, sau poate de facut un comentariu, o critica sau descriere, dar chiar sa primesti de scris unul?

Oricum, imi place prima idee pe care ai avut-o:

Quote

spuneti-mi de unde pot lua un roman pe care nu poate sa-l gaseasca o profesoara
. Eu iti recomand sa scrii unul, daca chiar asta este ceea ce ai de facut.

Ah, si tine cont de faptul ca la 30 pagini s-ar putea sa obtii o nuvela si nicidecum un roman. Din ceea ce stiu eu pana acum romanul este o opera epica de mare intindere cu o actiune mai complexa decat cea din nuvela.

PS: Daca doresti sa te ajutam spune-ne despre ce vrei sa scri si poate ca o sa aducem niste idei folositoare. De acolo dezvolti si singur(a).

Edited by ThunderSS, 20 January 2009 - 18:34.


#63
aLl3_CS

aLl3_CS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.07.2008
In ciuda faptului ca nu am decat 15 ani,discutia ce va urma va fi destul de complexa.
Cum credeti ca se prezinta imaginea eternului feminin in opera lui George Calinescu,"Enigma Otiliei".Inteleg ca si in sufletul lui Felix se reflecta imaginea eternului feminin,iintrucat el tine foarte mult la Otilia care are calitatile femeii perfecte:frumoasa,desteapta,copilaroasa are un farmec anume care ar cuceri pe oricine.Voi ce credeti?

Edited by maltese, 02 April 2009 - 10:25.


#64
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostaLl3_CS, on Apr 2 2009, 11:13, said:

In ciuda faptului ca nu am decat 15 ani,discutia ce va urma va fi destul de complexa.
Cum credeti ca se prezinta imaginea eternului feminin in opera lui George Calinescu,"Enigma Otiliei".Inteleg ca si in sufletul lui Felix se reflecta imaginea eternului feminin,iintrucat el tine foarte mult la Otilia care are calitatile femeii perfecte:frumoasa,desteapta,copilaroasa are un farmec anume care ar cuceri pe oricine.Voi ce credeti?
noi credem ca ai temă și nu știi să ți-o faci

#65
aLl3_CS

aLl3_CS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.07.2008
Nu este chiar tema..Ultima ora am discutat despre acest lucru  cam 2 minute ca s-a terminat ora si vom continua ora urmatoare.Vreau sa fiu activ  ora ce urmeaza si vreau sa fiu lamurit in ceea ce priveste "eternul feminin"...Ce am postat mai sus e cam tot ce am inteles din acest lucru..

Nu inteleg de ce sunt unii asa morocanosi inainte de a ajuta pe cineva.Daca nu vreti sa ajutati mai bine nu spuneti nimic  pt ca stricati buna dispozitie persoanei in cauza.

#66
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

View Postadadoi, on Apr 2 2009, 11:17, said:

noi credem ca ai temă și nu știi să ți-o faci


Asta vreoiam si eu sa spun  :thumbup: :thumbup: :thumbup:   (si nu ma dau mare) .
In ciuda faptului ca ai 15 ani , discutia ce nu va urma nu va fi deloc complexa pentru ca aici nu-ti va face nimeni temele .. domnule otilia ...

Intrebare din final " Voi ce credeti?  "  , face toti banii =)

Edited by SkeTches, 02 April 2009 - 19:52.


#67
wulfonski

wulfonski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
va streseaza bacul ce vine? uitati de stres si procedati cum procedeaza toata lumea, invatati.daca este prea greu incercati sa copiati, dar pe pielea voastra. impreuna cu niste colegi vrem sa venim in ajutor. am creat rezolvari si copiute la cateva materii: romana, mate m2 si geografie. urmeaza si altele. pt cei interesati [email protected]. daca ai prieteni ce ar avea nevoie cauta-ma si vei avea si tu de castigat.numai bine

#68
SYNDROM3

SYNDROM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.01.2009
Cine imi poate face rost de un referat despre redresoare(ma interseaza in general componentele acestuia)?am caut pe google si nu am gasit ceva sa ma intereseze...poate aveti voi mai mult noroc.multumesc frumos

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate