Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Cum fac cu demisia?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
aaa... eu vorbesc din experienta. :D
de la 1 sept. plec spre al 3-lea loc de munca si nu am avut probleme cu conducerile anterioare. mi-au semnat cererea si mi-au dat si banii pentru zilele de concediu neefectuate.

#20
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004

Quote

Originally posted by cebinee
aaa... eu vorbesc din experienta. :D
de la 1 sept. plec spre al 3-lea loc de munca si nu am avut probleme cu conducerile anterioare. mi-au semnat cererea si mi-au dat si banii pentru zilele de concediu neefectuate.


Mult succes la noul loc de munca! :)

#21
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Arty si cebinee au punctat foarte bine. Asculta de ei.

#22
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
OK. Multumesc. De inregistrat am inregistrat ceva pe 10 august. Eu aveam de dat si 15 zile preaviz, deci e ok. M-am inteles cu cei de aici sa stau pana la sfarsitul lunii insa nu am facut inca nici o hartie si asta vroiam sa aflu, daca sa zic ca imi dau demisia sau doresc incheierea contractului cu acordul partilor.
BTW. eu mai am zile de concediu neefectuate, la noi aici nu s-au dat bani pentru concedii neefectuate la nimeni. Legea ce spune? Sunt obligati sa imi dea bani? Sau ramane la latitudinea angajatorului?

#23
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004
Sunt obligati, pentru ca zilele alea nu o sa ti le dea noul angajator si de la ei nu le mai primesti cu siguranta! :)

#24
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Uite:

CODUL MUNCII din 24 ianuarie 2003 (LEGEA nr. 53 din 24 ianuarie 2003)

"
Art. 141
(1)Concediul de odihna se efectueaza în fiecare an.
(2)Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul urmator este permisa numai în cazurile expres prevazute de lege sau în cazurile prevazute în contractul colectiv de munca aplicabil.
(3)Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pâna la sfârsitul anului urmator, tuturor salariatilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4)Compensarea în bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai în cazul încetarii contractului individual de munca.
"

Dupa cite stiam eu orice firma este obligata sa prezinte angajatilor Contractul Colectiv de Munca personalizat pentru firma respectiva si inregistrat la Oficiul Muncii sau cum se mai cheama.

Dupa cum reiese din articol, nu sunt obligati sa-ti dea banii.

Sorry :)

#25
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Interesant codul muncii ala... daca il vrea cineva pe tot sa-mi spuna ca fac un PASTE... :D

#26
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Posteaza-l pe tot, dar nu aici. Sunt arii mai potrivite.

#27
dani_sb

dani_sb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.06.2005
In cazul in care mai am 15 zile de concediu din anul curent, si preavizul este tot de 15 zile pot sa dau o demisie si o cerere de concediu si sa nu ma mai duc?

#28
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
warning: daca ai functie de conducere preavizul e de 30 zile

#29
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postdani_sb, on Jun 2 2006, 23:15, said:

In cazul in care mai am 15 zile de concediu din anul curent, si preavizul este tot de 15 zile pot sa dau o demisie si o cerere de concediu si sa nu ma mai duc?

nu este permis prin lege asta insa banii pe zilele neluate trebuiesc platiti de firma respectiva... suplimentar ai dreptul sa vii doar 4 ore la munca in ideea ca trebuie sa-ti cauti un alt loc de munca...

#30
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Asta cu 4 ore nu era daca te dau ei afara?
In preaviz cica nu ai voie sa iti iei din zilele de concediu, dar 99% te lasa sa iti iei ca sa nu mai fie nevoie sa iti plateasca si zilele alea de concediu.
Prima demisie e mai grea,urmatoarele sunt floare la ureche, dar sa nu devina o obisnuinta :D.

#31
catalinjora

catalinjora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2005
Ai un exemplu simplu de demisie la: http://jora.home.ro/
Clcik dreapta + save  pe Resignation letter[RO]

#32
JustDeals

JustDeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.09.2006
Si eu as vrea sa imi dau demisia in timpul concediului de odihna si sunt curios daca se poate.

Deci o sa imi iau concediu de odihna de 14 zile lucratoare si as vrea ca pe la sfarsitul concediului, dar in timpul lui, sa ma duc sa dau preavizul de 15 zile pt demisie.

Oare e posibil?? cum se rezvola treaba cu vechimea in cazul unei demisii??

#33
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
Nu ar fi mai simplu daca pur si simplu nu te-ai mai duce la locul de munca?! :lol:
Cand o sa vada seful ca nu mai vii, va considera ca ti-ai dat demisia ;).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate