Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Fax modem + masina fax

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
foxbymariuss

foxbymariuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.11.2007
Salutare,

Am o mica problema pe care o sa o descriu mai jos. Daca ma puteti ajuta, va sunt recunoscator:

Asadar:
Aveam sistemul vechi - o linie telefonica, un fax legat la ea, suna telefonul - secretara raspundea, daca suna si i se cerea ton de fax - apasa butonul START de pe fax si primea fax-ul.

linie telefonica-----------vechiul fax

S-a dorit imbunatatirea acestei situatii (in special din cauza cantitatii destul de mari de hartie irosita).
Avem sistemul nou - in calculatorul secretarei am montat un fax modem in care intra linia telefonica, si pe conectorul de Phone am conectat vechiul fax (masina), in ideea de a putea fi folosit ca telefon.

linie telefonica------------|fax modem|-----------telefon(vechiul fax)

Fax modemul e configurat sa raspunda singur dupa ce a sunat de 3 ori. Problema apare in momentul in care suna telefonul, ea raspunde, i se cere ton de fax si... aici e problematic.  Daca apasa butonul start de pe masina de fax - atunci fax-ul iese pe hartie - ceea ce nu este de dorit(avem fax-uri unele electronic, altele pe hartie - nu e in regula). Daca in momentul in care mi se cere ton de fax  pun convorbirea pe hold si din soft-ul fax modem-ului (consola de fax a Windows-ului XP) ii dau "Receive fax now" - imi da eroare software-ul si incearca sa printeze faxul tot pe hartie.
Eu as dori sa aflu cum as putea ca in momentul in care se raspunde la telefon si se cere ton de fax  - sa fac cumva sa redirectionez faxul catre fax modem (catre software-ul de send/receive fax).
Aveti vreo idee cum se poate face asta ? Imi puteti recomanda un software anume care stie sa faca asta (adica sa preia convorbirea si sa primeasca fax la un anumit moment)?
Aveti cumva alte solutii la problema asta ?

Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate