Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Pentax K20D si K200D

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View PostTudor_DX, on Nov 29 2007, 10:37, said:

E o moda cu pixelii. Uita-te si la 1Ds Mark III. Aceeasi dimensiune de senzor, dar cu si mai multi megapixeli. Asta e "moda". D-aia imi place D3-ul. Are full-frame si un numar mai mult decat decent de megapixeli.
tudor, inteleg ca e moda:D
ce nu inteleg e de ce pentax marseaza din moment ce ergonomia mult laudata, vf-ul foarte bun, stabilizarea si compatibilitatea cu obiectivele vechi, astea erau atuurile lor...

parerea mea e ca mai mult strica...cine vrea rezolutie vrea fluturi, nu prea are habar cu ce se mananca...si nu cred ca va aprecia atuurile REALE ale pentax.

asta in conditiile in care , acelasi target pe care il tintesc, pacalicii cu mp, e si snob si vrea multe obiective si multe accesorii...nu ca le-ar cupara sau folosi vreodata...

as fi vrut un pentax care sa faca aparate bune, 10MP e arhimega suficient pt aps-c...

acum strica senzorul ,se chinuie sa compenseze acolo unde deja nu stateau minunat in loc sa imbunatateasca ce au , aia 10MP... si sincer, cum ziceam, daca nion si canon se cam chinuie sa stea pe langa ce poate un 5D, ma indoiesc de faptul ca folosind propria tehnologie Pentax va reusi...

puteau umple bine o nisa de fotografi cu alte pretentii decat canikonii, puteau pune accent si mai mare pe ergonomie, puteau imbunatati af-ul si calitatea imaginii pe senzorul actual...se chinuie unde nu era cazul si unde nu foloseste nimanui...


at desrpe 1ds3 acolo e deja altceva...vorbim de un varf de gama si de un varf de piata ...vorbim de profi cu pretentii, cunevoi de multe ori reale pt rezolutie, de flagshipul industriei si companiei respective...e altceva...
iar la restul gamei canon sau nikon acolo e de aseptat din moment ce ei din asta se hranesc de ani buni, rezolutie, oferit cu pipeta features, poate ca au si puterea economica sa sustina astfel de aberatii..pana una alta le iese destu de bine...

cat despre d3 si eu il consider excelent, dealtfel o mare parte din piata doreste un asemenea aparat care sa fie intre 1d3 si 1ds3....rezolutie buna, ff, viteza, af bun pt toate, o constructie buna.
cred ca urmatorul 5D va fi targetat pe aceasta piata care altfel va fi acaparata de nikon...16 mp, 6-8 fps-uri cu ceva crop mode pt vitezele mai mari, ca sa nu intre peste 1d3, cu iso fortat electronic pe senzorul vechiului 1ds2, cu af mai bun decat 9 puncte dar nu 45 si atat de "avansat" ca astea de ultima generatie de la canon, cu features moderne...undeva sub nikon ca pretz dar care cu grip si alte acesorii se va apropia de cei 4000....

oricum revenind la pentax eu cred ca e o greseala intrarea in marketinguiala asta ieftina, nu asta le-a adus succesul ...daca intra peste cei mari cred ca se va parli...om vedea,sper sa poata face bine ce isi propun...e in folosul tuturor.

#38
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postparintele, on Nov 29 2007, 12:12, said:

tudor, inteleg ca e moda:D
ce nu inteleg e de ce pentax marseaza din moment ce ergonomia mult laudata, vf-ul foarte bun, stabilizarea si compatibilitatea cu obiectivele vechi, astea erau atuurile lor...

parerea mea e ca mai mult strica...cine vrea rezolutie vrea fluturi, nu prea are habar cu ce se mananca...si nu cred ca va aprecia atuurile REALE ale pentax.

asta in conditiile in care , acelasi target pe care il tintesc, pacalicii cu mp, e si snob si vrea multe obiective si multe accesorii...nu ca le-ar cupara sau folosi vreodata...

as fi vrut un pentax care sa faca aparate bune, 10MP e arhimega suficient pt aps-c...

acum strica senzorul ,se chinuie sa compenseze acolo unde deja nu stateau minunat in loc sa imbunatateasca ce au , aia 10MP... si sincer, cum ziceam, daca nion si canon se cam chinuie sa stea pe langa ce poate un 5D, ma indoiesc de faptul ca folosind propria tehnologie Pentax va reusi...

puteau umple bine o nisa de fotografi cu alte pretentii decat canikonii, puteau pune accent si mai mare pe ergonomie, puteau imbunatati af-ul si calitatea imaginii pe senzorul actual...se chinuie unde nu era cazul si unde nu foloseste nimanui...


at desrpe 1ds3 acolo e deja altceva...vorbim de un varf de gama si de un varf de piata ...vorbim de profi cu pretentii, cunevoi de multe ori reale pt rezolutie, de flagshipul industriei si companiei respective...e altceva...
iar la restul gamei canon sau nikon acolo e de aseptat din moment ce ei din asta se hranesc de ani buni, rezolutie, oferit cu pipeta features, poate ca au si puterea economica sa sustina astfel de aberatii..pana una alta le iese destu de bine...

cat despre d3 si eu il consider excelent, dealtfel o mare parte din piata doreste un asemenea aparat care sa fie intre 1d3 si 1ds3....rezolutie buna, ff, viteza, af bun pt toate, o constructie buna.
cred ca urmatorul 5D va fi targetat pe aceasta piata care altfel va fi acaparata de nikon...16 mp, 6-8 fps-uri cu ceva crop mode pt vitezele mai mari, ca sa nu intre peste 1d3, cu iso fortat electronic pe senzorul vechiului 1ds2, cu af mai bun decat 9 puncte dar nu 45 si atat de "avansat" ca astea de ultima generatie de la canon, cu features moderne...undeva sub nikon ca pretz dar care cu grip si alte acesorii se va apropia de cei 4000....

oricum revenind la pentax eu cred ca e o greseala intrarea in marketinguiala asta ieftina, nu asta le-a adus succesul ...daca intra peste cei mari cred ca se va parli...om vedea,sper sa poata face bine ce isi propun...e in folosul tuturor.


Stiu ca 1Ds-ul e varf de gama, dar cine are nevoie de rezolutie asa mare cred ca se duce pe format mediu. Nu ca nu ar fi un aparat deosebit.... sa nu ne intelegem gresit.

#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View PostTudor_DX, on Nov 29 2007, 12:31, said:

Stiu ca 1Ds-ul e varf de gama, dar cine are nevoie de rezolutie asa mare cred ca se duce pe format mediu. Nu ca nu ar fi un aparat deosebit.... sa nu ne intelegem gresit.
de acord, pe de alta aprte formatele medii nu prea sunt la fel de protabile, nu prea ai ogama foarte mare de obiective, etcetcetc...1ds isi are locul lui in piata din punctul meu de vedere. fiind si cel mai bun aparat al lor chair daca utilitatea imediata nu exsita intotdeauna ratiuni ar fi...discutabil.

citeam reportajul alora pe de LL prin madagascar cu 1ds3-ul... parca nu pleci cu foramtul mediu dupa tine, poate vrei sa mai si printezi... eu nu vad dlsr-u pt studio exclusiv asa cum nu vad formatul mediu pt outdoor decat in situatii cu adevarat speciale (fashion, landscape uneori)

oricum, e un punct de vedere, sa revenim la pentax, ii las pe interesati sa-si spuna parerile...eu nu sunt interesat decat prin prisma evolutiei pieteidatorate acestui upgrade.

#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Parintele, daca scot 14MP "fortat", fara - cumva - a imbunatati nivelul de zgomot, sunt perfect de acord - e o greseala (mai degraba, o greseala ca n-au ales senzorul Sony de 12MP). Insa un asemenea senzor are potentialul de a se tine de Sony, judecand doar dupa rezolutie. De la 12 la 14MP diferenta e infima. Desigur, si eu as fi preferat sa lucreze la alte aspecte... dar daca ofera o calitate cel putin egala, le iert asta si inteleg ca le-ar oferi un oarecare avantaj pe piata.
Cred ca mare lucru nu puteau face cu senzorul de 10MP; doar sa scape de VPN. Sa vedem ce se intampla... unii zice ;) ca-i de bine. Eu sunt sceptic... asa insa pot fi placut surprins ;)
De ce marseaza? Multi pentaxisti vor ceva mai bun, un model peste K10D. Si obiective pe masura (care vor veni si ele, insa problemele de productie trebuie rezolvate). In plus, parca au prins gustul premiilor; cum ar fi sa le castige si anul asta? :)
In acelasi timp, inca nu-i momentul pentru un aparat pro (nici macar APS-C). Deci, nici nu-mi imaginez ca vom vedea un D300 Pentax.

In rest, SR cica va fi imbunatatit, foarte posibil si AF-ul. Vizorul pun pariu ca va ramane acelasi, OK dar nu cel mai bun (rol preluat as zice de D300 - chit ca n-am pus mana pe vreunul). Prea multe nu-s de schimbat la conceptul K10D, doar "slefuit" nitel punctele slabe si imbunatatita performanta.

L.E. Sistemul Pentax 645 (si 67, de altfel) exact asta e: format mediu pentru outdoor. Eu inca sper ca vor scoate 645D-ul, chit ca nu mi-l voi permite (la ultimul update de roadmap au pastrat DFA645-ul).
Dar, intr-adevar, e o cu totul alta specie de monstru decat seria 1.

Edited by Kunzite, 29 November 2007 - 13:10.


#41
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
HOYTax??? WTF? :huh:

Daca or sa ia numele asta nu mai fac upgrade.

#42
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postnetcupeter, on Dec 3 2007, 16:27, said:

HOYTax??? WTF? :huh:

Daca or sa ia numele asta nu mai fac upgrade.


Aia era o gluma.   :lol:

#43
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

View PostTudor_DX, on Dec 3 2007, 16:40, said:

Aia era o gluma.   :lol:
Sper! :worthy:
Chiar imi place Pentax-ul meu. :photo:  Cand va veni vremea schimbarii nu vreau sa iau HOYTax.

#44
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postnetcupeter, on Dec 3 2007, 17:09, said:

Sper! :worthy:
Chiar imi place Pentax-ul meu. :photo:  Cand va veni vremea schimbarii nu vreau sa iau HOYTax.

Desi, ar fi tare sa schimbe numele in Hoytax.  :lol:  :punk:

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
un nume cu aroma de mortaciune...mai bine sa-l lase asa cum e

#46
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View PostTudor_DX, on Dec 3 2007, 17:12, said:

Desi, ar fi tare sa schimbe numele in Hoytax.  :lol:  :punk:

aici e doar topicul ptr Hoytax 2X+D ? de Hoytax 645D nu se mai aude nimic ? :D

#47
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
vb lu kunzite ... hoya + pentax = hope

#48
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View Postparintele, on Nov 29 2007, 12:12, said:

tudor, inteleg ca e moda:D
ce nu inteleg e de ce pentax marseaza din moment ce ergonomia mult laudata, vf-ul foarte bun, stabilizarea si compatibilitatea cu obiectivele vechi, astea erau atuurile lor...

parerea mea e ca mai mult strica...cine vrea rezolutie vrea fluturi, nu prea are habar cu ce se mananca...si nu cred ca va aprecia atuurile REALE ale pentax.

asta in conditiile in care , acelasi target pe care il tintesc, pacalicii cu mp, e si snob si vrea multe obiective si multe accesorii...nu ca le-ar cupara sau folosi vreodata...

as fi vrut un pentax care sa faca aparate bune, 10MP e arhimega suficient pt aps-c...

acum strica senzorul ,se chinuie sa compenseze acolo unde deja nu stateau minunat in loc sa imbunatateasca ce au , aia 10MP... si sincer, cum ziceam, daca nion si canon se cam chinuie sa stea pe langa ce poate un 5D, ma indoiesc de faptul ca folosind propria tehnologie Pentax va reusi...

puteau umple bine o nisa de fotografi cu alte pretentii decat canikonii, puteau pune accent si mai mare pe ergonomie, puteau imbunatati af-ul si calitatea imaginii pe senzorul actual...se chinuie unde nu era cazul si unde nu foloseste nimanui...


at desrpe 1ds3 acolo e deja altceva...vorbim de un varf de gama si de un varf de piata ...vorbim de profi cu pretentii, cunevoi de multe ori reale pt rezolutie, de flagshipul industriei si companiei respective...e altceva...
iar la restul gamei canon sau nikon acolo e de aseptat din moment ce ei din asta se hranesc de ani buni, rezolutie, oferit cu pipeta features, poate ca au si puterea economica sa sustina astfel de aberatii..pana una alta le iese destu de bine...

cat despre d3 si eu il consider excelent, dealtfel o mare parte din piata doreste un asemenea aparat care sa fie intre 1d3 si 1ds3....rezolutie buna, ff, viteza, af bun pt toate, o constructie buna.
cred ca urmatorul 5D va fi targetat pe aceasta piata care altfel va fi acaparata de nikon...16 mp, 6-8 fps-uri cu ceva crop mode pt vitezele mai mari, ca sa nu intre peste 1d3, cu iso fortat electronic pe senzorul vechiului 1ds2, cu af mai bun decat 9 puncte dar nu 45 si atat de "avansat" ca astea de ultima generatie de la canon, cu features moderne...undeva sub nikon ca pretz dar care cu grip si alte acesorii se va apropia de cei 4000....

oricum revenind la pentax eu cred ca e o greseala intrarea in marketinguiala asta ieftina, nu asta le-a adus succesul ...daca intra peste cei mari cred ca se va parli...om vedea,sper sa poata face bine ce isi propun...e in folosul tuturor.

mai, eu am de gand sa-mi schimb K10D-ul la juma de an de la aparitia unui pentax superior

si legat de tata senzorilor, Kodak tocmai a scos pelicula Vision 3 care are vreo 2 diafragme in plus cel putin fata de Vision 2. Asa ca la o latitudine de vreo 14 diafragme cred ca totusi orice digital e tot la inceput :)

#49
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006
si ca sa nu mai stresam lumea pe topicul de K10D... :)

http://stock-photo.b...t-pma-2008.html

#50
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Un link catre o pagina pe care se lafaie facatura aia de poza. Hmm... oare ce altceva o mai fi fake? :)

#51
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View PostKunzite, on Jan 11 2008, 22:34, said:

Un link catre o pagina pe care se lafaie facatura aia de poza. Hmm... oare ce altceva o mai fi fake? :)

lasa poza aia... :D, auzi, de cand circula zvonurile astea cu K20D-ul ca eu abia acum dupa sarbatori le-am auzit asa de tare :P

#52
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
salutare
am o mare intrebare , cam in cat timp dupa lansarea celor doua aparate, acestea vor aparea si in romania ? , in cazul lui K10d cat a durat sa ajunga in magazine?, de 4 luni de cand am facut o poza (una singura in viata mea cu un dslr) cu un pentax k100d, tot citesc forumul asta si incerc sa ma decid ce aparat sa-mi iau, pana la urma vazand oferta de obiective antice dar bune de pe fotohobbyshop.ro si citind ca se pot folosi cu succes pe un dslr (aici intervine si lipsa bugetului, nu voi scoate nici bani din fotografie) m-am decis cu ajutorul lui kunzite  sa cumpar un k10d dar am facut greseala sa intru iar pe forum si sa citesc zvonul despre k20d, in idea ca  aparatul am sa-l folosesc mai multi ani sant dispus sa mai astept 1-2 luni si sa iau un aparat superior calitativ, dar nu mai mult, de acea care are cea mai mica banuiala despre data aparitiei in ro sa-mi spuna si mie, sau sa-mi dati un sfat merita sa astept, sa nu astept, sa-mi iau altceva ?

mersi
Numai BIne

Edited by bocxoa, 14 January 2008 - 10:57.


#53
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
K10D-ul a aparut la noi foarte repede dupa lansare, primul lot (afaik rezervat in avans) pe la sfarsitul lui noiembrie. O mare bila alba pentru domnii de la Focus.
Problema e, nu stim data lansarii K20D-ului. Insa o vom afla in 10 zile.
Btw: eu primul lot l-as lasa la altii sa-l incerce ;)

Edited by Kunzite, 14 January 2008 - 10:54.


#54
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
sper sa iasa cit mai bun. desi pt multi ca mine calitativ pentax nu lupta cu sony si nici nu prea cu olympus puterea lor de piata acolo e. competitia lor sunt sony/olympus pe acel share de 6%. atit timp cit nu lupta cu gadgeturile pe care un gigant ca sony le poate include fara efort, si se tin de fotografie, asculta de  problemele celor cu k10, ceva R&D ca n-au mai facut de mult si scad preturile la k20/200 proportional cu 40d mult sub d300 o sa fie benefic pt toti. daca intra pe piata la 1500$ fara ceva fantastic s-au prajit.

nov
http://www.asahi.com...0801040065.html

dec
http://www.japantoda.../jp/news/424708

Edited by sorin79, 15 January 2008 - 16:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate