Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Europa FM

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5144 replies to this topic

#5077
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postgelublabla, on 14 iunie 2023 - 07:49, said:

Din ce in ce mai de neascultat muzica la EFM.
Are cineva idee care e castigul radioului cand face obsesie bolnavicioasa ptr cate un cantacios? Acum e vb de Puia dat zilnic de cateva ori, ori combinatia cu Andra ori cea cu Chirila. Doua piese slabe, gretoase si date pana la suprasaturatie. Recunosc, la mine merge radioul cam in permanenta si intotdeauna pe EFM. Dar de cand cu puia nu mai pot, mi am atins limitele, renunt.

Nouă ne lipsește în România un AC puternic. Magic am auzit că repetă aceleași piese (pe care, da, înțeleg că le-au ”testat”). Sunt atât de multe piese faine, de care lumea nu auzit, dar care nu cred că te-ar face să schimbi postul de radio. Cristi Hrubaru (Rock FM) spunea la un moment dat că nu poți difuza decât ”hit-uri”, chiar și dacă alte piese de la aceiași artiști sunt la fel de bune, dacă nu chiar mai bune.

O să dau câteva exemple de piese pe care aș vrea să le aud pe Radio:

Queen - Don't Try So Hard
Pet Shop Boys - Being Boring
Erasure - Oh L'amour
F. R. David - I Need You
Gazebo - Masterpiece
Army Of Lovers - Obsession
Silent Circle - Love Is Just A Word
Agnetha Fältskog - I Wish Tonight Could Last Forever
Europe - Carrie
Alphaville - Dance With Me
Bonnie Tyler - Against The Wind
Secret Service - The Dancer

Sunt mai multe exemple, astea mi-au venit pe moment în minte.

#5078
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023

View PostCristy0007, on 14 iunie 2023 - 11:48, said:

Foamea te face gen. Este dorit un targhet comerical care mai aduce încasări din publicitate. Nu poti sa mergi doar cu Tina Turner sau Bon Jovi , nu mai aduc bani decat să supraviețuiești , nu e cazul lor.
Chiar si MagicFm a dat piese dance recente (Irina Rimes - N'avem timp sau Eneli - Back to me)

#5079
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postnicu_florin_galati, on 14 iunie 2023 - 12:01, said:

Chiar si MagicFm a dat piese dance recente (Irina Rimes - N'avem timp sau Eneli - Back to me)

Da, dar nu cred că dau așa de multe... ei merg mai mult pe Soft Gold.

#5080
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023

View Postgelublabla, on 14 iunie 2023 - 07:49, said:

Din ce in ce mai de neascultat muzica la EFM.
Are cineva idee care e castigul radioului cand face obsesie bolnavicioasa ptr cate un cantacios? Acum e vb de Puia dat zilnic de cateva ori, ori combinatia cu Andra ori cea cu Chirila. Doua piese slabe, gretoase si date pana la suprasaturatie. Recunosc, la mine merge radioul cam in permanenta si intotdeauna pe EFM. Dar de cand cu puia nu mai pot, mi am atins limitele, renunt.
Mai mult pentru Andra & Tudor decat pentru Puya au bagat piesele alea la Efm, alte piese de-ale lui Puya nu s-au mai difuzat

View Postgestt, on 14 iunie 2023 - 10:10, said:

Și mie mi se pare Digi FM mai ascultabil, parca nu insista așa mult cu o piesă anume până te scoate din minți. As mai puncta știrile scurte și dese și parcă mai puține reclame la medicamente(astea chiar mă scot din minți).
La Digi ma enerveaza Mandruta la maxim, cat despre matinalul Efm, am inceput sa ascult Exarhu sau RRA decat Zaff din cauza reclamelor...

#5081
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009
Nici eu nu îl înghit pe Mândruță, e obositor de ascultat, restul însă sunt ok.
Mai e și emisiunea concurenta la Romania în Direct care iar mi se pare slabă.

Edited by gestt, 14 June 2023 - 12:28.


#5082
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 04.05.2017
De atunci a inceput sa-i roadă , criza si primii pasi de acces la internet a publicului din ce in ce mai mult, unde deja găseai conținut, sadisfacator pentru vremea aia dar suficient să asculte radioul mai puțin, având alternative. Acum deja este inutilă remarca ta , asta înseamnă adaptare forțată de împrejurări.

#5083
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

View Postnicu_florin_galati, on 14 iunie 2023 - 12:11, said:

Mai mult pentru Andra & Tudor decat pentru Puya au bagat piesele alea la Efm, alte piese de-ale lui Puya nu s-au mai difuzat
Mie-mi place Tudor, consider ca printre cele mai bune piese romanesti aparute in ultimii 2-3 una a fost a lui, "Canta cu mine" dar colaborarea asta cu Puia este o mizerie.
Chestia e ca au si testat o live intr o dimineata, la radiovotingul lor, si parerile au fost impartite, nu a scos numarul ala de voturi sa o bage in playlist, dar ..... ruleaza pe heavy rotation, in fiecare matinal si de alte 3, 4 ori peste zi.
Ca nu mi place mie, paguba n ciuperci, dar eram curios ce aduce radioului difuzarea asta intensiva, care s aia care simultan o si asculta cu placere de 100 de ori pe saptamana dar si cumpara produsele din reclama data pe radio.
Oricum nu mai conteaza ptr mine, spotify ul compenseaza din plin pauza impusa de "dezintoxicarea" radio. Ma simt de parca am mancat o luna intreaga orice cu multa maioneza. Vomit.

#5084
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023
Chiar acum a intrat o piesa latino de la OneRepublic peste stirile Efm (era o relatare a inundatiilor din Buzau). Dupa piesa, pub...
Si dupa reclame s-a difuzat inca o data semnalul de ora fixa apoi melodia ce trebuia data dupa stiri

Edited by nicu_florin_galati, 25 June 2023 - 17:09.


#5085
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023
Miroase a Istrita pentru 100.3 Buzau, ieri am fost in Insula Mare a Brailei si la Garliciu&Harsova si se auzea un pic mai bine ca Buzz&RVS
In schimb 94.4 Braila e complet inutil, 103.4 merge ceas in toata zona, si mai completeaza 105.8 VN

Edited by nicu_florin_galati, 03 July 2023 - 17:14.


#5086
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnicu_florin_galati, on 03 iulie 2023 - 17:14, said:

Miroase a Istrita pentru 100.3 Buzau, ieri am fost in Insula Mare a Brailei si la Garliciu&Harsova si se auzea un pic mai bine ca Buzz&RVS
In schimb 94.4 Braila e complet inutil, 103.4 merge ceas in toata zona, si mai completeaza 105.8 VN
Posibil sa fi urcat pe Istrita, dar mai exista si varianta unei propagari. Oricum frecventa de la Braila este mai mult o dublura ca si majoritatea frecventelor pe care le-a luat de la Virgin. Cel putin Mangalia, Zimnicea, Pitesti, Miercurea-Ciuc alaturi de Braila sunt mai mult niste dubluri.

#5087
TheSignMetro64

TheSignMetro64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 07.09.2018
104.1 Mangalia era util in perioada lui iunie pentru ca in sudul orasului 106.1 era acoperit total de turci.

#5088
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023
Si eu am avut Virgin Istanbul in iulie 2021 & august 2019

Cat despre Miercurea Ciuc, si Kiss e in aceeasi situatie, si cu 90.9 local de pe timpuri si cu 104.7 de pe munte pentru ca acesta si 100.2 emit vertical cu putere mai slaba fata de SRR, Maria & Digi

Edited by nicu_florin_galati, 03 July 2023 - 19:45.


#5089
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
In Brasov intrau mai bine Europa si Trinitas de pe Harghita cand emiteau pe orizontal. Chiar daca puterea era mai mica decat a celorlalti ce emiteau pe orizontal.

#5090
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023
Europa stiu ca a fost vertical de la bun inceput, a povestit si AlexN pe forumul CNA

#5091
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 31.12.2011
Măcar dacă l ar pune pe Istrita sa l facă sa se audă și în Rm. Sărat, pt ca aici nu merge bine pe nici o frecventa. Se aud numai frânturi. Nu înțeleg strategia asta de a dubla frecventele acolo unde se aude deja, iar unde ar fi nevoie sa l lase la pamant

#5092
nicu_florin_galati

nicu_florin_galati

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.05.2023

View Postpukurealid, on 03 iulie 2023 - 21:48, said:

Măcar dacă l ar pune pe Istrita sa l facă sa se audă și în Rm. Sărat, pt ca aici nu merge bine pe nici o frecventa. Se aud numai frânturi. Nu înțeleg strategia asta de a dubla frecventele acolo unde se aude deja, iar unde ar fi nevoie sa l lase la pamant
100.3 se aude la Panciu & Braila si nu se aude la Ramnicu Sarat ? Dubios. 91.3 & 107 tot slabe ?

Edited by nicu_florin_galati, 03 July 2023 - 23:10.


#5093
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012

View Postnicu_florin_galati, on 03 iulie 2023 - 21:21, said:

Europa stiu ca a fost vertical de la bun inceput, a povestit si AlexN pe forumul CNA
Ciudat, mergeau mai bine inainte, atat Trinitas cat si Europa... acum destul de multi ani ce este drept. Nu de alta dar nici forumul de la CNA nu mai este de destui ani.

#5094
dxvidelegeo

dxvidelegeo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,042
  • Înscris: 23.08.2020
si totusi, dezinteres
de 20 ani n au schimbat procesorul de sunet din Buc si nici emitatorul care este de 5 kw
se aude cu multe medii, prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate