Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3354 replies to this topic

#757
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postbrukan, on 23 februarie 2017 - 10:59, said:

La ei vine tornada, le ia casa, fac alta. Ai facut o casa din Germania? Peretele interior are juma de metru la o casa facuta in anii 80 si arata fenomenal si azi, nu ca glumele care se fac pe la noi.

Si eu am la casa mea din Ilfov pereti grosi din caramida pe interior. (Juma de metru e o aiureala... grosolana). Dar e casa pe pamant, a fost scumpa, nu bloc. Si bloacele din Occident sunt facute in bataie de joc, cu munca de polonez si roman emigrant pe bani putini. Dap, inclusiv in Scandinavia aia ultra standardizata. Sa mai vb de mizeriile periferice din Londra sau Dublin, cu etaje FARA placa intre ele ? Si tot costa 7-8000 lire/mp.

#758
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postbrukan, on 23 februarie 2017 - 11:44, said:


Da, am mai auzit ideea asta ca nu trebuie sa iti iei casa in functie de locul de munca. Partial adevarat. Si aici conteaza inspiratia si dorinta unui om de a sta intr-un loc.
Pentru mine e enorm o ora. Dus-intors inseamna 2 ore pe zi. Este enorm. De aceea dorinta mea era ceva de genul GF, la 15 minute cu masina. De 4 ori mai putin. Accesibil si cu bicla si cu bus-ul lor stupid.
Parerea mea e ca daca faci un credit pe zeci de ani si poti sa obtii si suma aia cu 10-15 mii in plus, iar cu aceasta suma sa obtii casa dorita, atunci fa-o. Nu stiu ce mai iei cu 50 de mii in Titan, cum zici tu, este totusi, probabil, cea mai buna zona veche a BuCurestiului, pentru oamenii de rand.

Pentru ca nu toata lumea isi permite sa dea, de exemplu in acest moment, 70000 de euro pe un apartament cu 2 camere in GF. Iar daca te legi la cap pe 30 de ani, poate ca e o idee mai buna sa iei un ap. cu 3 camere intr-o zona bunicica, asa cum cred ca este Titan sau 1 Mai, in acesti bani. Foarte multi cumpara apartamente prin Prima Casa, iar asta inseamna cam 65000 de euro maxim.
Nu zic ca e putin sa pierzi doua ore cu transportul pana la munca. Dar asta e valabil in multe orase mari din lume. Este un dezavantaj caracteristic daca se poate numi asa. Eu personal, in cei 7 ani de cand am de-a face cu Bucurestiul, am invatat ca nu are rost sa te enervezi din cauza aglomeratiei sau traficului.
Iar in privinta blocurilor vechi care se cumpara la pret de bloc nou, nici eu nu ii inteleg pe cei care aleg asa ceva, din exact aceleasi motive pe care le-ai spus tu. Ei zic ca sunt mai safe blocurile alea. Nu stiu cat de safe sunt niste blocuri de peste 30-40 ani, care au prins atatea cutremure si inevitabil si natura le-a afectat. Vorbeam anul trecut cu un arhitect si imi spunea ca cele mai bune blocuri vechi s-au facut de prin 78, pana prin 83-84. Pentru ca apoi "ceasca" s-a gandit sa plateasca datoriile externe si, asa cum a pus norma de hrana romanilor, asa s-a pus norma de materiale de constructii pentru blocuri.

#759
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
Parca azi de la 10:00 trebuia sa fie o intalnire la PMB unde sa se discute solutii de rezolvare a problemei accesului?

#760
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postbrukan, on 23 februarie 2017 - 11:44, said:


Da, am mai auzit ideea asta ca nu trebuie sa iti iei casa in functie de locul de munca. Partial adevarat. Si aici conteaza inspiratia si dorinta unui om de a sta intr-un loc.
Pentru mine e enorm o ora. Dus-intors inseamna 2 ore pe zi. Este enorm. De aceea dorinta mea era ceva de genul GF, la 15 minute cu masina. De 4 ori mai putin. Accesibil si cu bicla si cu bus-ul lor stupid.
Parerea mea e ca daca faci un credit pe zeci de ani si poti sa obtii si suma aia cu 10-15 mii in plus, iar cu aceasta suma sa obtii casa dorita, atunci fa-o. Nu stiu ce mai iei cu 50 de mii in Titan, cum zici tu, este totusi, probabil, cea mai buna zona veche a BuCurestiului, pentru oamenii de rand.
Si care e smenu sa mai bagi 10-15 mii in renovare, iar tevile sa fie tot cu rugina, tot cu vecini restanieri, tot cu aglomeratie etc etc, toate problemele unui cartier vechi? Poate blocul nici nu e anvelopat...
Nu vorbim de parinti si de posibilitatile de alta data. Cine poate, sa faca ce poate.

Asa cunosc si eu oameni in Dimitrie Leonida, care pot sa faca 15 minute pana la metrou si care lucreaza in Voluntari. Omul ala pierde 4 ore pe zi din viata lui prin mijloace de transport. As renunta la serviciu daca as face atat.
Mi se pare mult sa mai pierd 2 ore din viata, zilnic, prin aglomeratia din Bucuresti. Cine poate sa reziste, felicitari.


felicitari tie daca iti permiti sa iti alegi locul de munca in functie de timpul pierdut in trafic.  insa nu multi sunt in situatia ta.

View Postlondonwalk, on 23 februarie 2017 - 12:05, said:

Parca azi de la 10:00 trebuia sa fie o intalnire la PMB unde sa se discute solutii de rezolvare a problemei accesului?

da. oare la ce concluzie or fi ajuns?

#761
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLauCalin, on 23 februarie 2017 - 11:56, said:

Pentru ca nu toata lumea isi permite sa dea, de exemplu in acest moment, 70000 de euro pe un apartament cu 2 camere in GF. Iar daca te legi la cap pe 30 de ani, poate ca e o idee mai buna sa iei un ap. cu 3 camere intr-o zona bunicica, asa cum cred ca este Titan sau 1 Mai, in acesti bani. Foarte multi cumpara apartamente prin Prima Casa, iar asta inseamna cam 65000 de euro maxim.
Nu zic ca e putin sa pierzi doua ore cu transportul pana la munca. Dar asta e valabil in multe orase mari din lume. Este un dezavantaj caracteristic daca se poate numi asa. Eu personal, in cei 7 ani de cand am de-a face cu Bucurestiul, am invatat ca nu are rost sa te enervezi din cauza aglomeratiei sau traficului.
Iar in privinta blocurilor vechi care se cumpara la pret de bloc nou, nici eu nu ii inteleg pe cei care aleg asa ceva, din exact aceleasi motive pe care le-ai spus tu. Ei zic ca sunt mai safe blocurile alea. Nu stiu cat de safe sunt niste blocuri de peste 30-40 ani, care au prins atatea cutremure si inevitabil si natura le-a afectat. Vorbeam anul trecut cu un arhitect si imi spunea ca cele mai bune blocuri vechi s-au facut de prin 78, pana prin 83-84. Pentru ca apoi "ceasca" s-a gandit sa plateasca datoriile externe si, asa cum a pus norma de hrana romanilor, asa s-a pus norma de materiale de constructii pentru blocuri.


Conteaza locatia, in primul rand. Ca e bloc nou e fix pix daca e la mama dracu.
Viata nu se intampla doar de luni pana vineri iar intalnirile cu prietenii sau familia nu trebuie sa fie evenimente bianuale.

Edited by mihaigerard, 23 February 2017 - 13:27.


#762
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Scoala, piata, sala trebuie sa fie la o distanta rezonabila. Si aici vorbim de o situatie in care sa ai o diversitate de optiuni, nu cate una din fiecare, eventual la preturi exagerate.

Edited by mihaigerard, 23 February 2017 - 14:04.


#763
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postmihaigerard, on 23 februarie 2017 - 14:03, said:

Scoala, piata, sala trebuie sa fie la o distanta rezonabila. Si aici vorbim de o situatie in care sa ai o diversitate de optiuni, nu cate una din fiecare, eventual la preturi exagerate.

ce inseamna rezonabil?

#764
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postdexter_lab, on 23 februarie 2017 - 14:36, said:

ce inseamna rezonabil?

Inseamna ca nu trebuie sa te deplasezi intotdeauna cu masina la km distanta. A folosi masina pentru orice rahat inseamna bani + stres + timp pierdut.

Edited by mihaigerard, 23 February 2017 - 15:26.


#765
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postmihaigerard, on 23 februarie 2017 - 15:25, said:

Inseamna ca nu trebuie sa te deplasezi intotdeauna cu masina la km distanta. A folosi masina pentru orice rahat inseamna bani + stres + timp pierdut.

atunci hai sa ne mutam intr-un orasel si sa lasam bucurestiul.

#766
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostLauCalin, on 23 februarie 2017 - 11:56, said:


Pentru ca nu toata lumea isi permite sa dea, de exemplu in acest moment, 70000 de euro pe un apartament cu 2 camere in GF.

Intradevar e tentant un apartament la 50k in Cosmopolis mai ales daca lucrezi in  Pipera sau apropiere. La 85k vad ca iti iei casutza.

#767
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postdexter_lab, on 23 februarie 2017 - 16:42, said:



atunci hai sa ne mutam intr-un orasel si sa lasam bucurestiul.

În București, singura soluție decentă e sa stai lângă metrou, eventual semicentral.
Sau poți fii liber profesionist și atunci nu te mai omoară orele de trafic intens. Teoretic.

#768
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pe surse, se va incerca rezolvarea problemei drumului:
- prin incheierea unui contract intre Impact si Romsilva
sau
- prin trecerea pe baza de HG a drumului in proprietatea publica a statului

#769
lucciosu

lucciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.08.2016
Nu e nicio sursa, e informstie oficiala:

http://www.zf.ro/zf-...artier-16171470

#770
krabik

krabik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2015

View PostAhasverus, on 23 februarie 2017 - 19:33, said:

Pe surse, se va incerca rezolvarea problemei drumului:
- prin incheierea unui contract intre Impact si Romsilva
sau
- prin trecerea pe baza de HG a drumului in proprietatea publica a statului
eu am alte informatii de la persoanele care au fost la sedinta azi

````Concluzia ședinței de azi de la PMB 23.02.2017:
- s-a respins orice posibilitate sub orice forma de a se deschide drumul prin pădure, chiar si temporar, din cauza faptului ca problema juridica a parcelei de pământ(zona neasfaltata) nu permite legal folosirea acesteia.
- PMB a dorit ca în aceasta ședința sa puna la masa toate instituțiile statului , dezvoltatorul, Asociatiile de Proprietari și ONG-urile de a găsi o soluție urgenta în beneficiul locatarilor.
- drept urmare PMB a solicitat sa se facă un grup de lucru , având cate un reprezentant din fiecare instituție menționată mai sus, pentru a colabora în găsirea acestei soluții.
- Doamna Firea ne-a asigurat ca toate serviciile de urgenta, vor prioritiza aceasta zona și Politia Rutiera, împreună cu Politia Locala vor asigura în orele de vârf, fluidizarea traficului.
Termen de întâlnire cu grupul de lucru va fi începând cu săptămâna viitoare.````

cu alte cuvinte o sa stam inca mult si bine asa:D

Edited by krabik, 23 February 2017 - 19:45.


#771
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostAhasverus, on 23 februarie 2017 - 19:33, said:

Pe surse, se va incerca rezolvarea problemei drumului:
- prin incheierea unui contract intre Impact si Romsilva
sau
- prin trecerea pe baza de HG a drumului in proprietatea publica a statului

Zero sanse, este si va ramane ilegal.

LE. Cum legala este si constructia intregului cartier. Ati ramas fara PUZ, impreuna cu toate actele subsecvente, da ?
Tot ilegal a fost facut si racordul la curent.
E... jale. Pe bani multi.

Edited by zavalita, 24 February 2017 - 03:01.


#772
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postzavalita, on 24 februarie 2017 - 02:59, said:

Zero sanse, este si va ramane ilegal.

LE. Cum legala este si constructia intregului cartier. Ati ramas fara PUZ, impreuna cu toate actele subsecvente, da ?
Tot ilegal a fost facut si racordul la curent.
E... jale. Pe bani multi.

daca e ilegal racordul la curent cum de aia de la enel vin si monteaza contoare?

#773
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Monteaza contoare pe baza unor contracte, desigur.  Contracte din care iau bani. Deci e o situatie castigatoare pentru ei. Nu isi bat capul cu PUZ-uri sau alte lucruri care pe ei nu ii intereseaza.

Revenind la PUZ (pe care il aveti atasat), in Avizul de Gospodarire al apelor (vezi pagina 8) se scriu niste lucruri. Vi se par ca sunt reale cu situatia din teren ?

Attached Files



#774
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View PostBogotta, on 24 februarie 2017 - 08:35, said:

Monteaza contoare pe baza unor contracte, desigur.  Contracte din care iau bani. Deci e o situatie castigatoare pentru ei. Nu isi bat capul cu PUZ-uri sau alte lucruri care pe ei nu ii intereseaza.

Revenind la PUZ (pe care il aveti atasat), in Avizul de Gospodarire al apelor (vezi pagina 8) se scriu niste lucruri. Vi se par ca sunt reale cu situatia din teren ?

deci daca fac contract conectarea la retea e legala.

te referi la legatura cu apa nova?

problema nu cred ca e doar la dezvoltator. nu poate dezvoltatorul sa se lege de aia de la apa nova daca aia nu isi fac partea lor. poate ar trebui sa vedem unde s-au blocat lucrarile si dupa aceea sa gasim vinovati.

totusi, pana acuma nu am avut probleme cu apa sau canalizarea. chiar as prefera actuala apa in detrimentul celei de la apa nova, asta cu conditia ca acele puturi sa faca fata viitoarelor dezvoltari ale complexului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate