Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3351 replies to this topic

#739
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 londonwalk, on 22 februarie 2017 - 20:29, said:


Care Popp?? Nu mai este actionar de prin 2013-4... Impact a fost cumparata de Iaciu

Asa e.
Popp a platit pretul crizei din 08.
Hmm... cred ca omul traieste acum din dobanzi... i s-a luat de chestii... operationale :)

#740
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
Eu am vb cu un director de ocol silvic care a dat în folosințã un drum forestier contra unei taxe. Totul legal, cu acte.

#741
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 brukan, on 22 februarie 2017 - 16:04, said:


Eu sunt curios, totusi, de ce esti asa revoltat? Lucrezi la Mediu, la Romsilva, te-a agasat vreun greefield-ist in padure? L-ai prins cu insemnele GF facand gratar si mizerie? Ai vrut si tu acolo si nu ti-ai permis? Sau crezi ca masinile lor polueaza asa tare padurea?
Pe bune, fa-ne si pe noi sa intelegem de ce esti asa revoltat cand vine vorba de GF?


Dexter, dar ce dracu a facut lumea in vara de a iesit PSD-ul? Posted Image Daca imi spui ca au votat, atunci nici data viitoare nu se va intampla nimic.

Mi se pare ca dezvoltatorul se face ca ploua zilele astea. Nu stiu ce v-a transmis voua locuitorilor de acolo, dar pe site nu pomenesc absolut nimic despre recenta problema majora.
Ba mai mult, a ramas motivul de lauda "la 5 minute de mall Baneasa"! Dude, face lumea 50 de minute pana iese in DN1, macar un anunt public sa faci si tu. Macar sa iti recuosti infrangerea si sa promiti ca te vei replia.
In schimb au scos o "mega-oferta", aproape 2.000 de euro in "avantaje" pentru cateva apartamente ramase pe stoc, pe care nu le-a vrut nimeni.

Sa nu cumva sa fie nevoiti, in curand, sa scada ei mult mai mult din preturi, daca vor ramane in aceeasi situatie. Sau poate vor reusi sa pacaleasca oamenii in continuare sa cumpere in cartierul-puscarie. Sau poate si la puscarie sunt mai multe iesiri/intrari.



Nu cred ca au unde sa incapa 70 de blocuri :) Cum le-ai numarat?
Apoi, agentul de vanzari (tot ala care dadea asigurari ca totul va fi bine si frumos in cartier si cu multe drumuri frumoase) spunea ca nu au primit avizul pentru blocuri mai inalte de 4-5 eraje.
Mai e mult pana sa inceapa ridicarea lor si pana sa existe o situatie clara. Dar nu cred ca vor ajunge sa le faca asa inalte si nu 70 de blocuri.

Si ultima remarca: nu, domnilor, nu are cum sa se compare zona si ansamblul cu ce e in Popesti. Pretul reflecta si zona de nord, si o calitate a produsului peste cele mai multe. Doar uitati-va la apartamente gen Cosmopolis, facute doar din rigips si produse de proasta calitate. Apoi la distanta fata de oras si posibilitati de deplasare din/in cartier.
Sudul este aglomerat, murdar, prost dezvoltat, fara locuri de parcare, fara infrastructura, fara niciun Dumnezeu, fara niciun viitor. Se va transforma intr-un nou ghetou, mutand Berceniul un pic mai in sud. Singurul "avantaj", pe langa pret, e apropierea de Bulgaria.
Am intrat si in cartierul de la Dimitrie Leonida. M-am luat cu mainile de par cand am vazut cartierul cum arata.
Am vazut niste apartamente si la granita dintre Oltenita si Popesti L. si pot spune ca erau binisor facute, maricele, nu prea scumpe, dar zona lasa mult de dorit. Vederea celor mai multe apartamente era la alt apartament, aflat la 4 metri de geam. Mult prea inghesuite si zona nu imi oferea nicio bucurie.
In nord nu stiu daca e nevoie sa zic de nivelul de trai si de facilitatile superioare, pana si ca infrastructura, de parcuri si paduri.

Imi pare rau, dar valoarea intre nord si sud e mare. Si nu neaparat ca valoare comerciala.

Evident gusturile difera, pe langa necesitati. In timp ce unora le place sa traiasca in ghetou si sa aiba un metrou, fie el si la 20 de minute distanta si 7 mega image, altii simt nevoia de aer, liniste, spatiu, civilizatie, renuntand la confortul magazinului de la parter si al teraselor aflat la tot pasul ori la metrou.

Uite, eu stau in Cosmopolis si pot sa spun ca nu stii ce vorbesti. Poate voi sunteti mai aproape de oras. Dar totusi sunteti mai izolati. Daca nu ai masina, in GF ai pus-o nasol. Mai ales acum. Apoi, ce curse aveti voi la microbuz? La ce intervale orare? La ce ore circula prima si ultima cursa? Aud? Si de ce rigips in Cosmopolis vorbesti, prietene? Stau in bloc turn. Normal ca se mai aude zgomot de la vecini. Dar in nici un caz nu se aude cum merg unii prin casa, cand stranuta, cand sforaie, cand vorbesc. Se aud zgomote ca la bloc. Ca de-aia e bloc.
Nu stiu cum sa spun, dar eu nu am auzit oameni in Cosmopolis sa se planga de igrasie dupa 2 ani. In GF da. Stiu oameni care stau acolo si nu e chiar atat de roz pe cat se crede. Stiu prieteni care platesc 400 de euro chirie la 2 camere si dimineata fac doua ore pana in Pipera. Eu cu microbuzul fac cel mult 25. Iar aici chiria la ap. cu 2 cam e cel mult 350.
Ce v-a facut voua Impact, nici in Militari sau Berceni sau Popesti nu s-a intamplat. Adica voi ati fost mintiti pe fata si ati crezut o minciuna care oricum "batea la ochi". Nu stiu ce incredere mai aveti voi in acest dezvoltator, analizand modul cum a gandit dezvolatea proiectului. A avut tupeul sa minta si primaria... stii tu, drumul ala cu 6 benzi prin padure + o super spaga ca sa obtina autorizatie de constructie, macar 5 etaje. Asa ca ce am spus inainte da-mi voie sa reper: usor cu pianul pe scari, mai ales in lucrarile... bine facute.
Deci inainte sa aruncam cu noroi in altii, hai sa rezolvam problemele din ograda noastra.
Si in cosmopolis sunt probleme. Ba cu locurile de parcare, ba cu ceva maidanezi, ba cu cei care fumeaza in lifturi, ba cu stapanii de caini care nu strang dupa ei, ba cu microbuzele care uneori sunt pline, ba cu zgomotul de la santier, Eu prefer sa le spun chestii marunte.

Edited by LauCalin, 22 February 2017 - 23:58.


#742
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 LauCalin, on 22 februarie 2017 - 23:47, said:

Si in cosmopolis sunt probleme. Ba cu locurile de parcare, ba cu ceva maidanezi, ba cu cei care fumeaza in lifturi, ba cu stapanii de caini care nu strang dupa ei, ba cu microbuzele care uneori sunt pline, ba cu zgomotul de la santier, Eu prefer sa le spun chestii marunte.

350 euroi chirie la 2 camere mi se pare mult pt. zona Tunari, ma rog, detalii.
La GF am inteles ca drumurile din complex sunt prost intretinute, datoriile la intretinere mari etc. La Cosmopolis cum stau lucrurile ?

#743
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 LauCalin, on 22 februarie 2017 - 23:47, said:

Uite, eu stau in Cosmopolis si pot sa spun ca nu stii ce vorbesti. Poate voi sunteti mai aproape de oras. Dar totusi sunteti mai izolati. Daca nu ai masina, in GF ai pus-o nasol. Mai ales acum. Apoi, ce curse aveti voi la microbuz? La ce intervale orare? La ce ore circula prima si ultima cursa? Aud? Si de ce rigips in Cosmopolis vorbesti, prietene? Stau in bloc turn. Normal ca se mai aude zgomot de la vecini. Dar in nici un caz nu se aude cum merg unii prin casa, cand stranuta, cand sforaie, cand vorbesc. Se aud zgomote ca la bloc. Ca de-aia e bloc.
Nu stiu cum sa spun, dar eu nu am auzit oameni in Cosmopolis sa se planga de igrasie dupa 2 ani. In GF da. Stiu oameni care stau acolo si nu e chiar atat de roz pe cat se crede. Stiu prieteni care platesc 400 de euro chirie la 2 camere si dimineata fac doua ore pana in Pipera. Eu cu microbuzul fac cel mult 25. Iar aici chiria la ap. cu 2 cam e cel mult 350.
Ce v-a facut voua Impact, nici in Militari sau Berceni sau Popesti nu s-a intamplat. Adica voi ati fost mintiti pe fata si ati crezut o minciuna care oricum "batea la ochi". Nu stiu ce incredere mai aveti voi in acest dezvoltator, analizand modul cum a gandit dezvolatea proiectului. A avut tupeul sa minta si primaria... stii tu, drumul ala cu 6 benzi prin padure + o super spaga ca sa obtina autorizatie de constructie, macar 5 etaje. Asa ca ce am spus inainte da-mi voie sa reper: usor cu pianul pe scari, mai ales in lucrarile... bine facute.
Deci inainte sa aruncam cu noroi in altii, hai sa rezolvam problemele din ograda noastra.
Si in cosmopolis sunt probleme. Ba cu locurile de parcare, ba cu ceva maidanezi, ba cu cei care fumeaza in lifturi, ba cu stapanii de caini care nu strang dupa ei, ba cu microbuzele care uneori sunt pline, ba cu zgomotul de la santier, Eu prefer sa le spun chestii marunte.

prima cursa de microbuz este la 7, ultima la 20. circula la 30 de min.
mai izolat? faci 20 min pe jos pana la statia de ratb de la zoo. nu imi pare chiar asa de izolat.
la ce ora pleaca de face 2 ore pana in pipera? eu am facut o ora azi pana la izvor. am pecat la 7 jumate. si a fost mai aglomerat pe kiseleff decat pe dn.

eu de pilda am stiut ca pot aparea probleme cu drumul ala. dar mi-am asumat asta.
6 benzi prin padure? cine a putut sa creada asta? trebuie sa te gandesti in primul rand ca nu ai unde sa iesi cu alea 6 benzi, ca dupa ce treci de bariera de la padure se fac 2 benzi. si nu prea ai cum sa faci mai multe. poate doar daca muti zoo si blocurile de dupa. dar mie niciun agent de vanzari nu mi-a spus de un asemenea proiect.

 zavalita, on 23 februarie 2017 - 01:23, said:


350 euroi chirie la 2 camere mi se pare mult pt. zona Tunari, ma rog, detalii.
La GF am inteles ca drumurile din complex sunt prost intretinute, datoriile la intretinere mari etc. La Cosmopolis cum stau lucrurile ?


drumurile imi pare bine intretinute. cand a fost zapada au fost curatate. unii se plang ca nu le curatau locul de parcare, ceea ce mi se pare exagerat.
datoriile la intretinere nu cred ca sunt problema dezvoltatorului.

#744
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Apropo, si de drumul din complex stiu oameni care se plang ca a fost "mancat" de zapada si gheata. Asta e valabil si pentru locul de parcare, care e 5000 de euro.
La voi de la locatari stiu ca faci si doua ore ca sa ajungi la munca, folosind busul. Si poate iesi tu la RATB pe drumul ala cu scandal. Dar oare toata lumea are curaj sa treaca pe-acolo pe intuneric si cand e f frig sau zapada?
In privinta curselor din Cosmo, prima e la 7 si ultima la 21:30. Prietena mea lucreaza la Iancului. Ia busul pana la Vlaicu (acolo merge cursa de 9) si de acolo ia metroul. Toata nebunia" asta inseamna 45-50 de min. Eu nici nu mai merg cu masina la munca pentru ca nu are rost. Termin si pe la 20:00-20:15 serviciul. Iar la 20:30 am microbuz. Si ca mine sunt multi. Motiv pentru care eu m-as simti mai izolat in GF, pentru ca la ora aia nu as mai avea cu ce sa ajung acasa.
Iar la faza cu cele 6 benzi, pentru ca dezvoltatorul sa construiasca acolo, a mintit primaria (si aia au crezut sau au fost "nevoiti" sa creada) ca va face drum smecher pana in centura. Totusi au vrut ca acolo sa faca blocuri turn. Doar ca era prea mult pentru zona aia. Asa ca Impact s-a multumit si cu blocuri de 5 etaje. Intereseaza-te.

#745
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 LauCalin, on 23 februarie 2017 - 09:20, said:

Apropo, si de drumul din complex stiu oameni care se plang ca a fost "mancat" de zapada si gheata. Asta e valabil si pentru locul de parcare, care e 5000 de euro.
La voi de la locatari stiu ca faci si doua ore ca sa ajungi la munca, folosind busul. Si poate iesi tu la RATB pe drumul ala cu scandal. Dar oare toata lumea are curaj sa treaca pe-acolo pe intuneric si cand e f frig sau zapada?
In privinta curselor din Cosmo, prima e la 7 si ultima la 21:30. Prietena mea lucreaza la Iancului. Ia busul pana la Vlaicu (acolo merge cursa de 9) si de acolo ia metroul. Toata nebunia" asta inseamna 45-50 de min. Eu nici nu mai merg cu masina la munca pentru ca nu are rost. Termin si pe la 20:00-20:15 serviciul. Iar la 20:30 am microbuz. Si ca mine sunt multi. Motiv pentru care eu m-as simti mai izolat in GF, pentru ca la ora aia nu as mai avea cu ce sa ajung acasa.
Iar la faza cu cele 6 benzi, pentru ca dezvoltatorul sa construiasca acolo, a mintit primaria (si aia au crezut sau au fost "nevoiti" sa creada) ca va face drum smecher pana in centura. Totusi au vrut ca acolo sa faca blocuri turn. Doar ca era prea mult pentru zona aia. Asa ca Impact s-a multumit si cu blocuri de 5 etaje. Intereseaza-te.


iarna e mai greu sa o iei pe jos. dar eu am fost de 2 ori si nu a fost chiar asa rau. si mai era si trafic pe drumul ala. vara insa cred ca e chiar palcut sa mergi pe jos pe acolo.
insa nu cred ca poti spune ca esti mai izolat decat in cosmopolis.

locul meu de parcare si al vecinilor nu imi pare sa fie mancat. si nici drumurile nu mi s-au parut. poate sunt probleme in zona veche a complexului, dar nu prea ajung in zona aia sa confirm sau infirm.

#746
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Mai, nu are relevanta orarul microbuzelor.
La 2000 de oameni intr-un complex, a avea capacitate de transport de 25-30 pers/ora (2 microbuze/ora x 12-15 pers/microbuz) este fix nimic.

 dexter_lab, on 23 februarie 2017 - 09:30, said:

insa nu cred ca poti spune ca esti mai izolat decat in cosmopolis.
cat faceti azi din Greenfield la Piata Victoriei cu auto propriu vs
cat face cineva din Cosmopolis azi la aceeasi ora pana la aceeasi destinatie ?

#747
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 alex1vasile, on 23 februarie 2017 - 09:32, said:

Mai, nu are relevanta orarul microbuzelor.
La 2000 de oameni intr-un complex, a avea capacitate de transport de 25-30 pers/ora (2 microbuze/ora x 12-15 pers/microbuz) este fix nimic.


cat faceti azi din Greenfield la Piata Victoriei cu auto propriu vs
cat face cineva din Cosmopolis azi la aceeasi ora pana la aceeasi destinatie ?

plecat la 7.30. ajuns la izvor la 8.20.

#748
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
La un oras ca Bucurestiul, eu zic ca o ora e decent.

 alex1vasile, on 23 februarie 2017 - 09:32, said:

Mai, nu are relevanta orarul microbuzelor.
La 2000 de oameni intr-un complex, a avea capacitate de transport de 25-30 pers/ora (2 microbuze/ora x 12-15 pers/microbuz) este fix nimic.


cat faceti azi din Greenfield la Piata Victoriei cu auto propriu vs
cat face cineva din Cosmopolis azi la aceeasi ora pana la aceeasi destinatie ?

Ba are relevanta. Pentru ca nu toata lumea care sta acolo are masina. Vorbesc dintr-o postura asemanatoare. Complexul e plin de masini. Si totusi sunt destui care merg si cu microbuzul. Din comoditate, pentru ca nu au masina sau pentru ca e mai ieftin. Eu merg cu microbuzul si pentru ca seara cand ies de la munca si sunt obosit, nu mai am chef sa conduc. Cu masina merg doar daca am treaba in oras sau seara trebuie sa merg la cumparaturi. Nu imi place sa iau de la Carefour-ul din complex, decat strictul necesar (apa, paine... bere Posted Image ) La ora 9 din Cosmopolis pana la Victoriei s-au facut 30-35 de minute (microbuz + metrou). Oricum asta sa fie problema. Diferenta de timp de acasa pana in centru sa fie de 5-10 minute. Indiferent de locul de plecare.

Edited by LauCalin, 23 February 2017 - 10:16.


#749
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
NU are relevanta,
in sensul ca e o capacitate mult prea mica raportat la numarul de persoane existente.
Daca din diverse motive transportul cu auto propriu se restrange (nu zic ce ar fi sa se elimine) , 2 microbuze ar merge ca in India... 50 de oameni inauntru si 100 pe acoperis.

Edited by alex1vasile, 23 February 2017 - 10:19.


#750
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 LauCalin, on 23 februarie 2017 - 10:15, said:

La un oras ca Bucurestiul, eu zic ca o ora e decent.

cam atata faceam si cand era deschis drumul din padure. cand era vacanta la copii faceam si 30-40 min.
marti am facut mai mult pt ca era centura blocata la giratoriul care te baga pe dn. era si plin de tiruri pe centura.

 alex1vasile, on 23 februarie 2017 - 10:18, said:

NU are relevanta,
in sensul ca e o capacitate mult prea mica raportat la numarul de persoane existente.
Daca din diverse motive transportul cu auto propriu se restrange (nu zic ce ar fi sa se elimine) , 2 microbuze ar merge ca in India... 50 de oameni inauntru si 100 pe acoperis.

mai mult decat acuma nu prea are cum sa se rastranga transportul cu auto propriu.

#751
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 dexter_lab, on 23 februarie 2017 - 10:24, said:

mai mult decat acuma nu prea are cum sa se rastranga transportul cu auto propriu.
nu ai cum sa stii ce decizii iau ceilalti locatari.
intr-o zi, s-ar putea sa renunte multi la masini.

#752
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010

 LauCalin, on 22 februarie 2017 - 23:47, said:



Uite, eu stau in Cosmopolis si pot sa spun ca nu stii ce vorbesti. Poate voi sunteti mai aproape de oras. Dar totusi sunteti mai izolati. Daca nu ai masina, in GF ai pus-o nasol. Mai ales acum. Apoi, ce curse aveti voi la microbuz? La ce intervale orare? La ce ore circula prima si ultima cursa? Aud? Si de ce rigips in Cosmopolis vorbesti, prietene? Stau in bloc turn. Normal ca se mai aude zgomot de la vecini. Dar in nici un caz nu se aude cum merg unii prin casa, cand stranuta, cand sforaie, cand vorbesc. Se aud zgomote ca la bloc. Ca de-aia e bloc.
Nu stiu cum sa spun, dar eu nu am auzit oameni in Cosmopolis sa se planga de igrasie dupa 2 ani. In GF da. Stiu oameni care stau acolo si nu e chiar atat de roz pe cat se crede. Stiu prieteni care platesc 400 de euro chirie la 2 camere si dimineata fac doua ore pana in Pipera. Eu cu microbuzul fac cel mult 25. Iar aici chiria la ap. cu 2 cam e cel mult 350.
Ce v-a facut voua Impact, nici in Militari sau Berceni sau Popesti nu s-a intamplat. Adica voi ati fost mintiti pe fata si ati crezut o minciuna care oricum "batea la ochi". Nu stiu ce incredere mai aveti voi in acest dezvoltator, analizand modul cum a gandit dezvolatea proiectului. A avut tupeul sa minta si primaria... stii tu, drumul ala cu 6 benzi prin padure + o super spaga ca sa obtina autorizatie de constructie, macar 5 etaje. Asa ca ce am spus inainte da-mi voie sa reper: usor cu pianul pe scari, mai ales in lucrarile... bine facute.
Deci inainte sa aruncam cu noroi in altii, hai sa rezolvam problemele din ograda noastra.
Si in cosmopolis sunt probleme. Ba cu locurile de parcare, ba cu ceva maidanezi, ba cu cei care fumeaza in lifturi, ba cu stapanii de caini care nu strang dupa ei, ba cu microbuzele care uneori sunt pline, ba cu zgomotul de la santier, Eu prefer sa le spun chestii marunte.

Ba stiu ce vorbesc, nu citesc din carti.
Am fost la vizionare, si vile si apartamente, si finalizate si la "rosu". Interiorul era numai rigips. Nu mai americanii mai folosesc atata rigips. La ei vine tornada, le ia casa, fac alta. Ai facut o casa din Germania? Peretele interior are juma de metru la o casa facuta in anii 80 si arata fenomenal si azi, nu ca glumele care se fac pe la noi.
Nu mi-a placut in Cosmopolis nici aglomeratia, spatiile mici si drumurile praf.
Mi-a placut doar faza cu lacul si piscinele. Dar avea multe dezavantaje si nu se plia pe necesitatile noastre. Pentru cineva din Pipera, poate.
Si, repet, nu am casa in GF.

Mi se pare totusi o mare prostie sa stai aici sau in Cosmo cu chirie, si la acele preturi. Daca lucrezi in oras, stai frate in oras. Daca o cumperi, macar e o investitie de viitor.
Dar sa faci 50 de minute cu masina pana in oras... scuze, e o mare prostie. Stai in oras in chirie si ajungi cu transportul in comun mult mai usor, mai repede si mai ieftin decat cu masina.
Altfel, pentru un viitor mai bun, eu sustin mutarea oamenilor in afara orasului, ca loc nu mai e in ghetouri.
Dar ca si eficienta nu mi se pare ca are vreo logica sa stai in chirie in afara orasului si sa conduci 50 de minute pana in oras.
Atat fac acu daca as merge cu masina din Dristor pana in Baneasa. Daca as face 15 minute, m-as muta in nord. Altfel mai astept.

Dar asa gandesc eu necesitatile proprii.

#753
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Si pe bloguri se discuta despre drumul vostru: https://www.zoso.ro/...-guvernul-zero/

#754
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
@brukan
Eu sunt de parere ca nu e chiar ok sa stai in functie de unde e amplasat locul de munca. Eu lucrez in Pipera.  Am colegi care stau la Grigorescu, Titan, Pantelimon, Drmul Taberei, Militari, Rahova etc. Pai oamenii astia ar trebui sa-si dea demisia, ca fac mult pana la munca (in medie o ora), in conditiile in care si jobul si casa le au in acelasi oras. Dar mai e o chestie: una e sa dai 70000 de euro pe un apartament in Aviatiei, ca sa ai serviciul mai aproape si alta e sa dai 50-55000 de euro pe un ap. asemanator in Balta Alba sau Titan, pentru ca nu isi permite toata lumea unul in zona de nord. Mai am prieteni care stau la Grivitei si lucreaza in Pantelimon. Deci se poate.
Tatal meu a lucrat la o termocentrala in afara orasului si pana acolo mergea cu autobuzul interprinderii sau masina personala. Asta ar fi insemnat sa-si dea demisia ca nu are jobul in oras? Posted Image
In rest, faza cu Cosmopolisul tine mult si de parerile personale. Eu stau acolo si per total imi place. As fi ipocrit sa spun ca e locul perfect. Dar pentru mine, daca pun in balanta avantajele si dezavantajele... asa cum mi se par mie, e ok. In continuare nu am auzit pe cineva care sa se planga de peretii de rigips. Sau igrasie Posted Image

Edited by LauCalin, 23 February 2017 - 11:30.


#755
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 alex1vasile, on 23 februarie 2017 - 10:56, said:

nu ai cum sa stii ce decizii iau ceilalti locatari.
intr-o zi, s-ar putea sa renunte multi la masini.

e problema lor.
dar asta pot decide si daca au 10 drumuri cu cate 4 benzi spre bucuresti.

 pink-beetle, on 23 februarie 2017 - 11:18, said:

Si pe bloguri se discuta despre drumul vostru: https://www.zoso.ro/...-guvernul-zero/

are dreptate ce spune acolo.
in acelasi timp, cei care si-au cumparat apartament acolo doar pt ca trecea un drum prin padure sunt fraieri intradevar. nu poti sa faci o astfel de achizitie doar pt ca e frumos drumul spre casa.

#756
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010

 LauCalin, on 23 februarie 2017 - 11:24, said:

@brukan
Eu sunt de parere ca nu e chiar ok sa stai in functie de unde e amplasat locul de munca. Eu lucrez in Pipera.  Am colegi care stau la Grigorescu, Titan, Pantelimon, Drmul Taberei, Militari, Rahova etc. Pai oamenii astia ar trebui sa-si dea demisia, ca fac mult pana la munca (in medie o ora), in conditiile in care si jobul si casa le au in acelasi oras. Dar mai e o chestie: una e sa dai 70000 de euro pe un apartament in Aviatiei, ca sa ai serviciul mai aproape si alta e sa dai 50-55000 de euro pe un ap. asemanator in Balta Alba sau Titan, pentru ca nu isi permite toata lumea unul in zona de nord. Mai am prieteni care stau la Grivitei si lucreaza in Pantelimon. Deci se poate.
Tatal meu a lucrat la o termocentrala in afara orasului si pana acolo mergea cu autobuzul interprinderii sau masina personala. Asta ar fi insemnat sa-si dea demisia ca nu are jobul in oras? Posted Image
In rest, faza cu Cosmopolisul tine mult si de parerile personale. Eu stau acolo si per total imi place. As fi ipocrit sa spun ca e locul perfect. Dar pentru mine, daca pun in balanta avantajele si dezavantajele... asa cum mi se par mie, e ok. In continuare nu am auzit pe cineva care sa se planga de peretii de rigips. Sau igrasie Posted Image

Da, am mai auzit ideea asta ca nu trebuie sa iti iei casa in functie de locul de munca. Partial adevarat. Si aici conteaza inspiratia si dorinta unui om de a sta intr-un loc.
Pentru mine e enorm o ora. Dus-intors inseamna 2 ore pe zi. Este enorm. De aceea dorinta mea era ceva de genul GF, la 15 minute cu masina. De 4 ori mai putin. Accesibil si cu bicla si cu bus-ul lor stupid.
Parerea mea e ca daca faci un credit pe zeci de ani si poti sa obtii si suma aia cu 10-15 mii in plus, iar cu aceasta suma sa obtii casa dorita, atunci fa-o. Nu stiu ce mai iei cu 50 de mii in Titan, cum zici tu, este totusi, probabil, cea mai buna zona veche a BuCurestiului, pentru oamenii de rand.
Si care e smenu sa mai bagi 10-15 mii in renovare, iar tevile sa fie tot cu rugina, tot cu vecini restanieri, tot cu aglomeratie etc etc, toate problemele unui cartier vechi? Poate blocul nici nu e anvelopat...
Nu vorbim de parinti si de posibilitatile de alta data. Cine poate, sa faca ce poate.

Asa cunosc si eu oameni in Dimitrie Leonida, care pot sa faca 15 minute pana la metrou si care lucreaza in Voluntari. Omul ala pierde 4 ore pe zi din viata lui prin mijloace de transport. As renunta la serviciu daca as face atat.
Mi se pare mult sa mai pierd 2 ore din viata, zilnic, prin aglomeratia din Bucuresti. Cine poate sa reziste, felicitari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate