Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Guvernul a hotărât mărirea salariului unora dintre clerici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#37
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 Megara, on Jan 20 2008, 03:27, said:

Si pentru donatii se taie chitanta. Singura exceptie sunt banii care se pun in pers la biserica, adica maruntisul dat in timpul slujbei.
Nu stiu cum e in alte biserici, eu pot sa spun sigur cum este la Biserica Greco-Catolica din Zalau.
Se taie chitanta pentru orice cu exceptia de mai sus. Se elibereaza chitanta pentru cotizatia anuala, donatii, servicii, bon fiscal daca cumperi o carte de la biserica. Banii pusi in pers in timpul slujbei sunt adunati si numarati de persoane special numite in acest sens de catre Senatul Bisericii. Preotul nu are de-a face cu asta si nici nu tine banii. Cheltuielile sunt intotdeuna aprobate de Senat.


Da, am vazut si am vazut si registre contabile cu toate cheltuielile si incasarile inregistrate. Chiar ma distrasem ca la cheltuieli erau trecute toate rahaturile pe care au dat banii (ex, ata, cuie, ace) iar la incasari inclusiv donatii de 1 leu, iar cand au tras linie au iesit pe plus... adica ramasesera cu mai multi bani decat trebuia. S-au apucat sa intrebe in stanga si in dreapta pe cei care au facut cumparaturi, care au scos bani din buzunarul propriu. L-au gasit pe unul care a zis "doar nu o sa cer bani de la biserica ca sa ma duc sa cumpar o cutie de pioneze".
La noi nu prea exista taxe pentru servicii. Ceea ce doreste enoriasul sa dea (de exemplu cand vine preotul de Boboteaza, vine doar la cerere... cine doreste sa primeasca preotul cu Botezul, se trece pe o lista la Biserica, iar acesta merge conform listei) este trecut pe chitanta ca donatie.


Pai, cinste bisericii catolice din Zalau atunci. Eu stiu situatia catorva biserici ortodoxe..deci nu stiu ce sa spun despre catolici, protestanti sau alte culte. Daca e asa cum zici, bravo lor.

Insa..faptul ca ai vazut registrul cu cheltuieli..nu inseamna ca ai vazut o lista de preturi. Nu toti au probabil ocazia sau curiozitatea de a vedea "registrul de cheltuieli" care oricum nu are calitatea de registru contabil.

Eu ma refeream la o lista de preturi, la vedere, ca la magazin: slujba de inmormantare: 10 lei
Slujba de cununie: gratis
Botezul: 5 lei

Intelegi la ce ma refer???  Si asta ar trebui sa existe in orice biserica, ca fiecare sa stie daca plateste cat trebuie pentru acel serviciu sau este supra-taxat, daca nu cumva serviciul pentru care se cer bani e de fapt gratuit. Si oricum, UE a dat de mult timp avertisment bisericii ca trebuie sa renunte la monopolul lumanarilor si sa isi ia casa de marcat. Nu am vazut nici macar una...si a trecut deja un an...

Daca faci comert, atunci trebuie sa o faci conform legii, indiferent cine esti si cum te cheama...

Ma rog, nu vreau sa divagam prea mult si nici sa insistam asupra subiectului, un lucru este cert: multi preoti se imbogatesc din "foloasele necuvenite" de pe urma serviciilor pe care le fac. Si cand mai au si curajul sa vina sa spuna ca sunt saraci, ma mananca tastatura, daca intelegi ce vreau sa spun :rolleyes:

#38
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 teo4teos, on Jan 20 2008, 14:37, said:

Pai, cinste bisericii catolice din Zalau atunci. Eu stiu situatia catorva biserici ortodoxe..deci nu stiu ce sa spun despre catolici, protestanti sau alte culte. Daca e asa cum zici, bravo lor.

Insa..faptul ca ai vazut registrul cu cheltuieli..nu inseamna ca ai vazut o lista de preturi. Nu toti au probabil ocazia sau curiozitatea de a vedea "registrul de cheltuieli" care oricum nu are calitatea de registru contabil.

Eu ma refeream la o lista de preturi, la vedere, ca la magazin: slujba de inmormantare: 10 lei
Slujba de cununie: gratis
Botezul: 5 lei

Intelegi la ce ma refer???  Si asta ar trebui sa existe in orice biserica, ca fiecare sa stie daca plateste cat trebuie pentru acel serviciu sau este supra-taxat, daca nu cumva serviciul pentru care se cer bani e de fapt gratuit. Si oricum, UE a dat de mult timp avertisment bisericii ca trebuie sa renunte la monopolul lumanarilor si sa isi ia casa de marcat. Nu am vazut nici macar una...si a trecut deja un an...

Daca faci comert, atunci trebuie sa o faci conform legii, indiferent cine esti si cum te cheama...

Ma rog, nu vreau sa divagam prea mult si nici sa insistam asupra subiectului, un lucru este cert: multi preoti se imbogatesc din "foloasele necuvenite" de pe urma serviciilor pe care le fac. Si cand mai au si curajul sa vina sa spuna ca sunt saraci, ma mananca tastatura, daca intelegi ce vreau sa spun :rolleyes:
Am spus: "Da, am vazut si am vazut si registre contabile cu toate cheltuielile si incasarile inregistrate."
Pentru carti, lumari si tot ce mai vinde biserica sunt preturile afisate.
Pentru restul, dupa cum spuneam, la noi nu prea exista astfel de taxe. Botezul, cununia, slujba de inmormantare, sfintirea unei case, sunt gratis. Daca enoriasul vrea sa dea o donatie, ea este bine primita si se elibereaza chitanta de donatie.
Exista o taxa fixa, cotizatia anuala a fiecarui membru (si aceasta taxa exista la orice cult). In contul acestei cotizatii sunt incluse serviciile de care are nevoie un enorias. Chitanta eliberata pentru taxa anuala, este si dovada apartenentei tale la acel cult. Trebuie sa o pastrezi ca nu se stie cand iti este ceruta (se cere la botez, cununie, deces, etc). Tot in functie de cotizatiile platite, biserica catolica isi numara membrii (recensamantul facut de stat nu este luat in considerare de biserica). La noi se plateste pana la 3 membrii adica, daca o famile are mai mult de 3 membrii, plateste aceeasi suma platita de o familie cu 3 membrii si se noteaza numarul de persoane (noi suntem notati 4 dar platim cat pentru 3). Nu exista nici taxa de sovedanie (am auzit ca pe la unii se practica asa ceva). Mai mult, preotul nici nu-l vede pe cel care i se spovedeste. Confesionalul nu permite asta.
Registrele contabile le-am vazut... nimerisem intamplator pe acolo ca ma trimise mama sa-i duc ceva unei persoane din Senatul Bisericii tocmai cand acesta avea intrunire.

Inteleg ceea ce vrei sa spui cu imbogatirea preotilor si iti dau dreptate. Ce nu inteleg, este faptul ca blamezi biserica pentru astfel de practici desi, singura vina care i se poate reprosa este ca ii tolereaza.
Sunt convinsa ca si in BO sunt preoti cinstiti asa cum si in BC sunt preoti care dau pe laturi. Si noi am avut acu ceva ani buni un preot predispus la capatuiala, care se baga mereu in deciziile Senatului. Acesta l-a contestat la episcopie si a fost sanctionat si mutat disciplinar. Apoi ne-a fost trimis un preot celib (necasatorit). In Biserica Catolica, preotii celibi incheie si un conttract cu biserica. Preotul renunta in favoarea bisericii la averea personala (atat cea acumulata pana la hirotonire cat si cea dobandita ulterior din mosteniri de exemplu) iar biserica se angajeaza sa-l sustina financiar pana la sfarsitul vietii.

Edited by Megara, 20 January 2008 - 15:28.


#39
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

 Megara, on Jan 20 2008, 15:28, said:

Am spus: "Da, am vazut si am vazut si registre contabile cu toate cheltuielile si incasarile inregistrate."
Pentru carti, lumari si tot ce mai vinde biserica sunt preturile afisate.
Pentru restul, dupa cum spuneam, la noi nu prea exista astfel de taxe. Botezul, cununia, slujba de inmormantare, sfintirea unei case, sunt gratis. Daca enoriasul vrea sa dea o donatie, ea este bine primita si se elibereaza chitanta de donatie.
Exista o taxa fixa, cotizatia anuala a fiecarui membru (si aceasta taxa exista la orice cult). In contul acestei cotizatii sunt incluse serviciile de care are nevoie un enorias. Chitanta eliberata pentru taxa anuala, este si dovada apartenentei tale la acel cult. Trebuie sa o pastrezi ca nu se stie cand iti este ceruta (se cere la botez, cununie, deces, etc). Tot in functie de cotizatiile platite, biserica catolica isi numara membrii (recensamantul facut de stat nu este luat in considerare de biserica). La noi se plateste pana la 3 membrii adica, daca o famile are mai mult de 3 membrii, plateste aceeasi suma platita de o familie cu 3 membrii si se noteaza numarul de persoane (noi suntem notati 4 dar platim cat pentru 3). Nu exista nici taxa de sovedanie (am auzit ca pe la unii se practica asa ceva). Mai mult, preotul nici nu-l vede pe cel care i se spovedeste. Confesionalul nu permite asta.
Registrele contabile le-am vazut... nimerisem intamplator pe acolo ca ma trimise mama sa-i duc ceva unei persoane din Senatul Bisericii tocmai cand acesta avea intrunire.

Inteleg ceea ce vrei sa spui cu imbogatirea preotilor si iti dau dreptate. Ce nu inteleg, este faptul ca blamezi biserica pentru astfel de practici desi, singura vina care i se poate reprosa este ca ii tolereaza.
Sunt convinsa ca si in BO sunt preoti cinstiti asa cum si in BC sunt preoti care dau pe laturi. Si noi am avut acu ceva ani buni un preot predispus la capatuiala, care se baga mereu in deciziile Senatului. Acesta l-a contestat la episcopie si a fost sanctionat si mutat disciplinar. Apoi ne-a fost trimis un preot celib (necasatorit). In Biserica Catolica, preotii celibi incheie si un conttract cu biserica. Preotul renunta in favoarea bisericii la averea personala (atat cea acumulata pana la hirotonire cat si cea dobandita ulterior din mosteniri de exemplu) iar biserica se angajeaza sa-l sustina financiar pana la sfarsitul vietii.


Pai, sa fim seriosi, Biserica nu stie de practicile astea??? daca vrei un preot mai cu functie la nunta sau la inmormantare trebuie sa platesti mai mult ca doar are omul o functie. De ce blamez biserica?? Pentru ca nu face nimic, pentru ca stie exact ce se intampla. Atunci cand stii ca se peterece o ilegalitate si nu spui nimic sau nu actionezi impotriva ei se numeste ca esti complice.

Fiindca tot suntem la exemplele de "acasa": eu am avut experiente destul de nasoale cu mai multi preoti, care cereau bani cu nerusinare, care au spus ca "daca nu se serveste mancare cu carne la inmormantare, desi era vineri, el nu vine sa o slujeasca", am vazut un mort scos din biserica pentru ca familia nu avusese bani sa ii plateasca preotului cat ceruse (treaba s-a rezolvat cand oamenii din curtea bisericii au pus mana de la mana si au strans banii respectivi), am vazut bataie intre preoti pe banii de paste (care da, ar trebui sa fie gratis sau sa se dea bon fiscal, nu?). Toate astea- si repet, nu a fost vorba de un singur preot, unul chiar era dintr-un sat si as fi crezut ca la tara preotii ca si oamenii sunt mai credinciosi - toate m-au facut sa ma scarbesc de practicile preotilor cu acordul Bisericii.

La noi, la ortodocsi, spovedania sau sfestania nu sunt gratis (adica or fi in registrul contabil..) dar practic, "taxa" este "cat vrei tu sa dai" dar nu mai putin de 10 lei. Cred ca singura spovedanie gratis e aia inainte de Pasti, care se face la gramada :rolleyes:

Pe mine chestiile astea ma dezgusta iar instituta care tolereaza chestii de astea si propovaduieste si cere moralitate de la ceilalti dar are angajati imorali si tolereaza chiar in sanul ei ilegalitati e doar ipocrita.

Nu vreau sa supar pe nimeni, stiu ca pentru multi biserica e sfanta, dar pentru mine e doar o institutie de stat care functioneaza ca si celelalte, pe baza de spaga (vezi spitale, tribunale, politie, primarie, etc.)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate