Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Guvernul a hotărât mărirea salariului unora dintre clerici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006
Petitie impotriva risipirii banilor publici pe salariile clericilor, pentru independenta economica a cultelor.

http://www.petitiono...o/petition.html

#20
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View Postjustasking, on Nov 21 2007, 22:09, said:

incredibil...
Pai ce vreti.."ce aduna pe pamant vor aduna si in ceruri" sau cum se zice.. :D :coolspeak:

#21
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Nu sunt de acord ca sa primeasca clericii bani de la un stat laic.

#22
Preot_Cosmin

Preot_Cosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2007
Eu sunt preot in provincie, intr-un sat din Baragan. Am un salariu de aproximativ 900 RON pe care ii iau astfel: 200 RON pe stst de la protoierie (ca orice bugetar), iar restul de la bugetul parohial. In acest moment (30.12.2007) sunt "restant" cu salariul de la parohie pe 7 (sapte) luni deoarece venituril parohiei sun foarte mici si mai am de platit si alte lucruri (energie electrica, colportaj s.a.). Daca nu as mai face si altceva pe langa preotie, probabil ca as muri de foame! Asa ca nu mai comentati voi despre salariile preotilor atata vreme cat nu cunoasteti problema, voi fiind in afara sistemului!
Cat priveste muzica rock, am o alta opinie: eu sunt rocker, dar sunt impotriva curentelor de genul trash si altele asemenea. Sunt blamate de catre Biserica acele stiluri care promoveaza violenta de limbaj si comportament, satanismul si moralitatea de joasa speta sau lipsa moralitatii, consumul de substante psihotrope etc., nu si rockul clasic, muzica aceea de calitate (cunoasteti zicala "muzica, nu zgomot").
Hai, sanatate multa, La Multi Ani si Dumnezeu sa va ajute la tot lucrul cel bun!

#23
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View PostPreot_Cosmin, on Dec 30 2007, 10:54, said:

Eu sunt preot in provincie, intr-un sat din Baragan. Am un salariu de aproximativ 900 RON pe care ii iau astfel: 200 RON pe stst de la protoierie (ca orice bugetar), iar restul de la bugetul parohial. In acest moment (30.12.2007) sunt "restant" cu salariul de la parohie pe 7 (sapte) luni deoarece venituril parohiei sun foarte mici si mai am de platit si alte lucruri (energie electrica, colportaj s.a.). Daca nu as mai face si altceva pe langa preotie, probabil ca as muri de foame! Asa ca nu mai comentati voi despre salariile preotilor atata vreme cat nu cunoasteti problema, voi fiind in afara sistemului!
Hai, sanatate multa, La Multi Ani si Dumnezeu sa va ajute la tot lucrul cel bun!
Salut Cosmin.
Permite-mi sa-ti reamintesc ca tu ti-ai ales "meseria". Meseria ta este totusi un statut special pentru ca esti platit din 2 locuri: de stat si de parohie.
Acum te rog sa-mi spui ce serviciu esential pentru populatie prestezi ca sa fii platit de stat:
Esti medic? Nu
Esti functionar public la primarie/prefectura/posta? Nu
Esti politist? Nu
Lucrezi in industrie intr-o fabrica detinuta de stat? Nu

Prin urmare prestezi in interesul unei companii private in cazul de fata compania privata fiind BOR.
De unde este normal sa iti iei salariul atunci.
De la patron. Patronul sau "mirele" Bisericii este Isus. Parte a Treimii deci = cu dumnezeu.
Nu-ti ramane decat sa te rogi pentru un salariu mai mare.

Daca iti par cinic sa stii ca nu sunt. Eu nu lucrez la stat si deseori vad banii din impozite mergand in directii gresite. Unele dintre directii sunt chiar functionarii de la stat pe care ii bomban regulat.
Daca BOR nu stie sa faca bani, vino tu cu idei sau vezi topicul meu din sectiunea Cultul Ortodox.
Sa vezi cum cresc veniturile.

#24
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postduculeana, on Nov 19 2007, 19:04, said:

Mie mi se par la limita subzistentei salariile preotilor, in conditiile in care pana si un profesor cu cel putin 10 ani vechime primeste mai mult iar salariul ii creste periodic, pe cand cel al preotului e fix si se mareste numai la aceste proiecte de lege, o data la cativa ani.

Eu nu stiam ca popii sunt angajati la stat. Daca ma fac si eu calugar budist si cer salariu imi dau ? Chiar ar fi o idee sa i dau in judecata pentru discriminare religioasa :)

#25
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Preotii sunt asemenea actorilor de teatru. Sunt in industria "entertainment". Ei exista pentru ca marile mase sa nu se "nihilizeze" in ternul cotidian si in efemeritatea vietii. Ambele categorii se ocupa cu intretinerea unei anume stari de spirit. Preotii dau o liniste interioara si o putere de a continua si cu ziua de maine, deoarece ei zic ca ar urma ceva dupa viata. In plus, dau oamenilor senzatia ca nu-s singuri in cele din urma, ca nu-s frunze-n vant si ca cineva acolo sus ii iubeste. Daca ei mint sau nu, asta e alta problema. Actorii fac si ei ceva oarecum similar. Scopul lor nu e chiar atat de explicit ca cel al preotilor. Dar se leaga tot de scoaterea din cotitian, de valori morale superioare, de speranta, optimism gen "se poate si asa" etc. Exista ceva mici diferente intre un preot si un actor. Preotul este luat mult mai in serios decat actorul, dar totusi actorul are un scenariu mai variat decat preotul, care se rezuma la o carte. Actorul este mult mai subtil in raport cu preotul in ce priveste mesajul. Cel din urma e direct si pe fata: faci asta, arzi in iad pe vecie; nu faci, Barbosu' te va tine in gradina lui.
Atata vreme cat mai exista teatre de stat, atunci si preotul sa fie platit tot de stat. Ca nu toata lumea se duce la teatru, asta e partea a doua...

#26
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View PostBean, on Dec 31 2007, 01:07, said:

Preotii sunt asemenea actorilor de teatru. Sunt in industria "entertainment". Ei exista pentru ca marile mase sa nu se "nihilizeze" in ternul cotidian si in efemeritatea vietii. Ambele categorii se ocupa cu intretinerea unei anume stari de spirit. Preotii dau o liniste interioara si o putere de a continua si cu ziua de maine, deoarece ei zic ca ar urma ceva dupa viata. In plus, dau oamenilor senzatia ca nu-s singuri in cele din urma, ca nu-s frunze-n vant si ca cineva acolo sus ii iubeste. Daca ei mint sau nu, asta e alta problema. Actorii fac si ei ceva oarecum similar.
Atata vreme cat mai exista teatre de stat, atunci si preotul sa fie platit tot de stat. Ca nu toata lumea se duce la teatru, asta e partea a doua...
Entertainment. Foarte adevarat.
Preotii exista pentru ca oamenii sa se imbete cu iluzii despre o viata ulterioara.
Pentru ca oamenii sa isi imagineze ca ii ingrijeste o fiinta imaginara in loc sa puna mana sa se ingrijeasca singuri.
Pentru ca oamenii sa nu-si descopere scopul in viata ci sa il abandoneze in fata unui chestii neclare.

Soo... eu as spune sa punem preotii in rand cu astrologii si fiicele mamei omida.
Daca ai nevoie de ei platesti, si le asculti bullshit-ul. Sau il accepti pe Isus in inima ta, sau declari ca esti cel mai mare pacatos si te tarasti in genunchi prin biserici prin care nu s-a aspirat in ultimul an.

Daca n-ai nevoie de ei, te duci la teatru si participi la un act de cultura. ;)

#27
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postkatman, on Dec 31 2007, 05:05, said:

Entertainment. Foarte adevarat.
Preotii exista pentru ca oamenii sa se imbete cu iluzii despre o viata ulterioara.
Pentru ca oamenii sa isi imagineze ca ii ingrijeste o fiinta imaginara in loc sa puna mana sa se ingrijeasca singuri.
Pentru ca oamenii sa nu-si descopere scopul in viata ci sa il abandoneze in fata unui chestii neclare.

Soo... eu as spune sa punem preotii in rand cu astrologii si fiicele mamei omida.
Daca ai nevoie de ei platesti, si le asculti bullshit-ul. Sau il accepti pe Isus in inima ta, sau declari ca esti cel mai mare pacatos si te tarasti in genunchi prin biserici prin care nu s-a aspirat in ultimul an.

Daca n-ai nevoie de ei, te duci la teatru si participi la un act de cultura. ;)
Cu toate ca in mesajul anterior eu am fost comic-ironic, pentru mine este clar ca lumea inca are nevoie de preoti. Sanatatea unei societati inca depinde de preoti.
Si moralitatea se leaga de preoti, dar nu direct. Mesajul lor este pro-moralitate. Dar conduita e de cele mai multe ori contra.

#28
Valarauko

Valarauko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.11.2007

View Postkatman, on Nov 20 2007, 13:37, said:

Cum va suna "BOR Financial Services" "De la noi un pic, de la Dumnezeu mai mult"  :lol:

Nu cred ca va mai trece multa vreme pana vom vedea chestia asta :(

View PostZamolxel, on Nov 20 2007, 13:49, said:

Chiar dacă-s "lei vechi" mie tot mi se pare mare suma pentru popii ăia :D

perfect de acord... :)

#29
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMegara, on Nov 20 2007, 09:55, said:

Sursa: Ziua.ro
1   x 8000 =     8000 ~1mld/an (~27.000 euro) Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, PF Daniel
9   x 7300 =   65700 arhiepiscopi majori, mitropoliti ai BOR si ai Bisericii Romano-Catolice
16 x 7000 = 112000 arhiepiscopi si sefi de Cult (mitropolit, episcop, muftiu, sef rabin, presedinte unitate, presedinte)
34 x 6300 = 214200 episcopi[/b], episcopi-vicari patriarhali
25 x 6000 = 150000 Episcopi-vicari, Episcopi coajutor, Episcop auxiliar, Arhiereu-vicar
?   x 1638 = ?          vicepresedinte unuune,vicar administrativ patriarhal, vicar general, secretar general, consilier patriarhal
?   x 1400 = ?          secretar patriarhal, inspector general bisericesc, vicar administrativ eparhial, vicar episcopal
-------------------------------------------------------------------------
(fara ultimii)  549900 RON = 5,5 mld/luna ? adica 152.750 euro/luna ?

dar ce fac oamenii astia de sunt platiti asa de mult ?
oare ii platim din buzunarele noastre (pe langa ce dam la "blid") pentru a ne increde in ei ?

inteleg parlamentarii ca fac legi, si sunt platiti pentru a nu lua mita, cu ~aceleasi sume
inteleg presedintele & ministrii & staff de ce sunt platiti atat
inteleg fotbalistii de ce fug atata pentru minge, alearga pe frig, zapada, ori calduri infernale
inteleg judecatorii
si inteleg restul oamenilor de ce sunt platiti muult mai jos
insa nu inteleg oamenii de mai sus, ce fac ei, ce risc au iei in decizii, cum au calculat asa salarii ?
pai sa inteleg ca daca asa sta treaba, apostolii trebuiau sa aibe palate, aur cat Bill Gates, iar Isus ar trebui sa castige cat un Bush al romaniei.

"cum trece camila prin urechile acului, asa va intra un bogat in Imparatia Cerurilor" - as fi tare interesat cum ar predica Daniel, ori papa & staff despre asta !

View PostFranco222, on Nov 20 2007, 10:59, said:

Si Martorii lui Iehova cat iau? Pana acum nici nu stiam ca cotizez la Biserica. Dumnezeu sa-i ierte.
pai din cate am auzit, ei au bani doar din donatii ale membrilor
cat despre ceilalti protestanti din cate stiu eu, pastorii (doar ei iau bani, diaconii nu) au salarii din banii dati de membrii (la "blid", perși) adica la o biserica cu 80 membrii (de la sat), cam 400RON, una de la oras (~300 membrii), un pastor ia si cam ~800RON.

Edited by ***MIHAI***, 20 January 2008 - 00:00.


#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Post***MIHAI***, on Jan 19 2008, 23:34, said:

pai din cate am auzit, ei au bani doar din donatii ale membrilor
cat despre ceilalti protestanti din cate stiu eu, pastorii (doar ei iau bani, diaconii nu) au salarii din banii dati de membrii (la "blid", perși) adica la o biserica cu 80 membrii (de la sat), cam 400RON, una de la oras (~300 membrii), un pastor ia si cam ~800RON.
Toate cultele recunoscute de statul Roman au dreptul, prin lege, sa primeasca bani de la stat. Banii sunt acordati si in functie de numarul de membrii ai cultului. Acu intelegeti de ce protestanti ca Mihai sunt atat de inversunati si se dau la prozeletism pe la usile oamenilor, pe forumurile de discutii ba chiar si prin WC-urile publice te acosteaza cu Biblia in mana. Nici sa-ti faci nevoile fiziologice nu te lasa sa ti le faci...

Edited by Megara, 20 January 2008 - 00:29.


#31
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View PostPreot_Cosmin, on Dec 30 2007, 10:54, said:

Eu sunt preot in provincie, intr-un sat din Baragan. Am un salariu de aproximativ 900 RON pe care ii iau astfel: 200 RON pe stst de la protoierie (ca orice bugetar), iar restul de la bugetul parohial. In acest moment (30.12.2007) sunt "restant" cu salariul de la parohie pe 7 (sapte) luni deoarece venituril parohiei sun foarte mici si mai am de platit si alte lucruri (energie electrica, colportaj s.a.). Daca nu as mai face si altceva pe langa preotie, probabil ca as muri de foame! Asa ca nu mai comentati voi despre salariile preotilor atata vreme cat nu cunoasteti problema, voi fiind in afara sistemului!
Cat priveste muzica rock, am o alta opinie: eu sunt rocker, dar sunt impotriva curentelor de genul trash si altele asemenea. Sunt blamate de catre Biserica acele stiluri care promoveaza violenta de limbaj si comportament, satanismul si moralitatea de joasa speta sau lipsa moralitatii, consumul de substante psihotrope etc., nu si rockul clasic, muzica aceea de calitate (cunoasteti zicala "muzica, nu zgomot").
Hai, sanatate multa, La Multi Ani si Dumnezeu sa va ajute la tot lucrul cel bun!


..pai ia sa facem un calcul cat de mare e saracia: 200 de lei de la stat+
5-10 lei de pomelnic /persoana...+
100 de lei minim de inmormantare+
50 de lei de alte pomeni ca doar stim ca se fac la 3 zile, la 9 zile, la 3 saptamani, la 6 saptamani..si asta la fiecare mort...
200 de lei la nunta...+
100 la botez+
50 de lei la sfestanie


tragem linie si adunam, considerand ca ai din fiecare cate un singur eveniment pe luna, ceea ce stim cu totii ca e putin chiar si pentru o parohie de Baragan=750 de lei, neimpozabili, direct in buzunar, fara sa punem vinul, colacii, coliva, cocosul alb de Paste, prosoapele de inmormantare, "donatiile" de la umblatul cu botezul din ianuarie si spaga din lumanari.

Pe scurt un salariu frumusel, si mai are parohia si datorie la tine un salariu de 700 de lei, dupa ce enoriasii dragutii de ei sunt bine usurati de bani la fiecare eveniment important din viata lor care trece obligatoriu pe la biserica.


Ei, cum stam? Se pare ca nu e chiar asa mica suma ce iti intra in buzunar lunar. AA, da, asa e, salariul e mic, ca restul e spaga....

AA, si sa nu mai punem la socoteala programul lejer de munca, si anume sambata si duminica cateva ore dimineata si, la nevoie, la cate o baba sa se spovedeasca sau la cate unul care nu s-a gandit si el sa moara in week-end :angry:


Sunt cinic? Poate. Dar e si al naibii de adevarat ce spun...


Si nu, nu sunt nici protestant, nici baptist, nici iehovist...si culmea, nu sunt nici ateu....

#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postteo4teos, on Jan 20 2008, 00:45, said:

..pai ia sa facem un calcul cat de mare e saracia: 200 de lei de la stat+
5-10 lei de pomelnic /persoana...+
100 de lei minim de inmormantare+
50 de lei de alte pomeni ca doar stim ca se fac la 3 zile, la 9 zile, la 3 saptamani, la 6 saptamani..si asta la fiecare mort...
200 de lei la nunta...+
100 la botez+
50 de lei la sfestanie
Din cate stiu eu, sunt culte care percep taxe pentru anumite servicii. Sunt taxe stabilite de biserica (nu de preoti) si se elibereaza chitante pentru ele. Acesti bani, intra in fondul bisericii si nu in buzunarul preotului. Ca unii preoti nu elibereaza chitante, este partea a doua. Banii pentru care s-a eliberat chitanta sigur intra in fondul bisericii ca altfel e jale.
Cunosc doua persoane (ortodoxe) din Bucuresti, care s-au casatorit recent... o colega si un prieten. Colega mi-a zis ca preotul i-a eliberat chitanta, fara sa o ceara, pentru serviciul oferit, iar prietenul mi-a zis ca nu a primit nici o chitanta dar nici nu a cerut-o.
Pentru cununie, Biserica Ortodoxa percepe taxe in general de la nasi care sunt considerati parinti spirituali. Biserica Catolica nu percepe taxe pentru sacramentul cununiei, dar, daca familia doreste poate sa faca o donatie Bisericii, aceasta fiind bine primita.

Edited by Megara, 20 January 2008 - 01:06.


#33
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View PostMegara, on Jan 20 2008, 01:03, said:

Din cate stiu eu, sunt culte care percep taxe pentru anumite servicii. Sunt taxe stabilite de biserica (nu de preoti) si se elibereaza chitante pentru ele. Acesti bani, intra in fondul bisericii si nu in buzunarul preotului. Ca unii preoti nu elibereaza chitante, este partea a doua. Banii pentru care s-a eliberat chitanta sigur intra in fondul bisericii ca altfel e jale.
Cunosc doua persoane (ortodoxe) din Bucuresti, care s-au casatorit recent... o colega si un prieten. Colega mi-a zis ca preotul i-a eliberat chitanta, fara sa o ceara, pentru serviciul oferit, iar prietenul mi-a zis ca nu a primit nici o chitanta dar nici nu a cerut-o.
Pentru cununie, Biserica Ortodoxa percepe taxe in general de la nasi care sunt considerati parinti spirituali. Biserica Catolica nu percepe taxe pentru sacramentul cununiei, dar, daca familia doreste poate sa faca o donatie Bisericii, aceasta fiind bine primita.

Corect. Pentru toate AR TREBUI sa se taie chitante iar preotul sa declare toti banii primiti din donatii, din lumanari si alte cele. Problema e: o face vreunul???
Poate tu ai intalnit exceptia de la regula...orice om care a avut vreun eveniment deosebit in viata si a trebuit sa treaca pe la biserica iti poate spune ca POPA NU TAIE CHITANTA!

A fost botezul de curand, a trecut popa din casa in casa, din bloc in bloc. Crezi ca a primit vreunul chitanta?? Iti spun eu: NU!

Am fost la cateva nunti anii trecuti pe la prieteni, au dat bani frumosi la preoti (In Bucuresti e mai complicat, daca vrei un anumit preot, o anumita biserica si o anumita zi si ora....costa mai mult...pe la 3-4 milioane o nunta). Niciunul nu numai ca nu a primit chitanta, chiar li s-a cerut de la obraz o anumita suma pentru preot..si sa dea si ceva pentru dascal si poate si pentru biserica... :angry:

Asta se numeste evaziune fiscala, pe romaneste si in limbaj penal. Si o stie toata lumea, nu e cazul sa le iei apararea. Daca sunt exceptii care dau chitante sau nu percep suprapreturi pentru serviciile oferite, bravo lor, ma inclin. Dar noi nu vorbim despre exceptii, sunt prea rare ca sa fie luate in calcul.

Daca vrei facem o verificare: mergem la ce biserica vrei tu, la alegere, si ceri orice serviciu, cat de mic, macar sa ti dea bon fiscal ca ai cumparat lumanari sau chitanta ca ai dat 5 lei sa faci un pomelnic, o sfestanie, orice. Daca iti da (bineinteles, o ceri ca de bunavoie, ma cam indoiesc) eu imi retrag toate cuvintele rele despre preoti!!! (Bineinteles, nu si daca aranjezi asta cu preotul dinainte :D )

Sau...intrebare: ai vazut vreo lista de preturi pe undeva in vreo biserica??? Ca asa e normal in orice institutie care ofera servicii publice de orice fel, sa aiba lista de preturi la vedere....nu?

Dar deh, preotii se supun altor legi, nu celor umane ca noi astia platitorii de taxe....

#34
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postteo4teos, on Jan 20 2008, 03:08, said:

Corect. Pentru toate AR TREBUI sa se taie chitante iar preotul sa declare toti banii primiti din donatii, din lumanari si alte cele. Problema e: o face vreunul???
Poate tu ai intalnit exceptia de la regula...orice om care a avut vreun eveniment deosebit in viata si a trebuit sa treaca pe la biserica iti poate spune ca POPA NU TAIE CHITANTA!
Si pentru donatii se taie chitanta. Singura exceptie sunt banii care se pun in pers la biserica, adica maruntisul dat in timpul slujbei.
Nu stiu cum e in alte biserici, eu pot sa spun sigur cum este la Biserica Greco-Catolica din Zalau.
Se taie chitanta pentru orice cu exceptia de mai sus. Se elibereaza chitanta pentru cotizatia anuala, donatii, servicii, bon fiscal daca cumperi o carte de la biserica. Banii pusi in pers in timpul slujbei sunt adunati si numarati de persoane special numite in acest sens de catre Senatul Bisericii. Preotul nu are de-a face cu asta si nici nu tine banii. Cheltuielile sunt intotdeuna aprobate de Senat.

View Postteo4teos, on Jan 20 2008, 03:08, said:

Sau...intrebare: ai vazut vreo lista de preturi pe undeva in vreo biserica??? Ca asa e normal in orice institutie care ofera servicii publice de orice fel, sa aiba lista de preturi la vedere....nu?
Da, am vazut si am vazut si registre contabile cu toate cheltuielile si incasarile inregistrate. Chiar ma distrasem ca la cheltuieli erau trecute toate rahaturile pe care au dat banii (ex, ata, cuie, ace) iar la incasari inclusiv donatii de 1 leu, iar cand au tras linie au iesit pe plus... adica ramasesera cu mai multi bani decat trebuia. S-au apucat sa intrebe in stanga si in dreapta pe cei care au facut cumparaturi, care au scos bani din buzunarul propriu. L-au gasit pe unul care a zis "doar nu o sa cer bani de la biserica ca sa ma duc sa cumpar o cutie de pioneze".
La noi nu prea exista taxe pentru servicii. Ceea ce doreste enoriasul sa dea (de exemplu cand vine preotul de Boboteaza, vine doar la cerere... cine doreste sa primeasca preotul cu Botezul, se trece pe o lista la Biserica, iar acesta merge conform listei) este trecut pe chitanta ca donatie.

Edited by Megara, 20 January 2008 - 03:46.


#35
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMegara, on Jan 20 2008, 00:17, said:

Toate cultele recunoscute de statul Roman au dreptul, prin lege, sa primeasca bani de la stat. Banii sunt acordati si in functie de numarul de membrii ai cultului. Acu intelegeti de ce protestanti ca Mihai sunt atat de inversunati si se dau la prozeletism pe la usile oamenilor, pe forumurile de discutii ba chiar si prin WC-urile publice te acosteaza cu Biblia in mana. Nici sa-ti faci nevoile fiziologice nu te lasa sa ti le faci...
daca imi arati un cult protestant ce accepta bani de la stat eu ma fac popa
stii din ce cauza nu accepta protestantii bani de la stat ? odata cu banii vin si alte "beneficii" cum ar fi publicitatea celor de la putere.
Pe forumul asta, pe sectiunile dedicate, mi-am exprimat si eu parerea. Nu generaliza.

#36
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Post***MIHAI***, on Jan 20 2008, 08:17, said:

daca imi arati un cult protestant ce accepta bani de la stat eu ma fac popa
stii din ce cauza nu accepta protestantii bani de la stat ? odata cu banii vin si alte "beneficii" cum ar fi publicitatea celor de la putere.
Pe forumul asta, pe sectiunile dedicate, mi-am exprimat si eu parerea. Nu generaliza.
Exista culte protestante care accepta bani de la stat si culte care nu accepta. Dar asta nu inseamna ca statul ii favorizeaza mai multe pe unii si mai putin pe altii. Dupa cum spuneam, toate cultele recunoscute de statul Roman au dreptul, prin lege, sa primeasca bani de la stat. Ca alte culte, de buna voie si nesilite de nimeni renunta la un drept de-al lor acordat de statul roman, este treaba lor. Asta nu le indreptateste sa arate cu degetul fiindca statul a marit salariile clericilor altor culte, si sa se intrebe ce fac oamenii aceea pentru acesti bani. Statul a marit si salariile clericilor lor, ca nu si le ridica, este numai treaba lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate