Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

"Lac de Nuferi" - Chitila

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#1
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Are cineva mai multe detalii despre acest proiect (si mai ales preturi)?
Le-am trimis un e-mail dar nu mi-au raspuns. Probabil nu raspund decat la investitorii straini  :rolleyes: .

#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am vazut si eu reclama, sunt in chitila, http://www.lacdenufe...acdenuferi.html
si eu vreau preturi pe m2, trei camere ~100 m2

#3
Christal

Christal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2007

View Postvycxs2, on Nov 16 2007, 13:46, said:

Are cineva mai multe detalii despre acest proiect (si mai ales preturi)?
Le-am trimis un e-mail dar nu mi-au raspuns. Probabil nu raspund decat la investitorii straini  :rolleyes: .


Lac de nuferi este un proiect rezidential cu structura: S + P + 1p +2p + 3retras + 4retras. Contine 80 de apartamente in zona Chitila (intre Chitila si Padurea Mogosoaia); costructia se afla chiar pe malul lacului. Peisajul este superb. Se afla la 10 km de Piata Victoriei, aproximativ 15-20 de minute. Proiectul se finalizeaza in octombrie anul viitor. Se pot achizitiona garsoniere, apartamente cu 2 sau 3 camere avand preturi foarte avantajoase in comparatie cu alte proiecte rezidentiale. Mai trimite un mail si sigur vei primi raspuns, detalii, inclusiv preturi.

#4
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006

View PostNicanor, on Nov 16 2007, 14:53, said:

am vazut si eu reclama, sunt in chitila, http://www.lacdenufe...acdenuferi.html
si eu vreau preturi pe m2, trei camere ~100 m2


am trimis eu un mail uite raspunsul:

Buna ziua,
Va trimit un atasament cu lista detaliata de preturi (TVA inclus). Acestea difera in functie de suprafata, etaj si amplasare (scara A, B sau C).

Rezervarea se face contra sumei de 2000 euro, se plateste in trei zile lucratoare de la semnarea Contractului de rezervare si este valabila 10 zile lucratoare.

Modurile de finantare sunt urmatoarele:

Prima varianta:
25% la semnarea Antecontractului de Vanzare-Cumparare
25% la notificarea intabularii provizorii a cladirii (la rosu);
50% la semnarea receptiei finale si a Contractului de Vanzare-Cumparare.

A doua varianta:  (+ 4% din valoarea apartamentului)
25% la semnarea Antecontractului de Vanzare-Cumparare;
75% la semnarea receptiei finale si a Contractului de Vanzare-Cumparare.

A treia variata: ( -4.5% din valoarea apartamentului)
90% la semnarea antecontractului de vanzare-cumparare;
10% la semnarea receptiei finale si a Contractului de Vanzare-Cumparare.


Imobilul va fi gata in martie 2008 la rosu, si in octombrie 2008 cu finisaje.

Locul de parcare se cumpara odata cu apartamentul si costa 6500 euro exterior, si 12.000 euro subteran.

Locuinta se poata achizitiona si prin credit ipotecar, atat prin Bancpost, banca finantatoare a proiectului nostru, cat si prin alte banci. Persoana de contact Bancpost: Simona Mihaila 0727.739.466 / 206.07.31.

Pentru informatii suplimentare ma puteti contacta telefonic sau ne puteti vizita la showroom-ul nostru din Calea Grivitei, nr. 371. Programul la showroom este de Luni pana Vineri : 9:00 - 18:00 si Sambata intre 9:00 - 14:00.


Cu stima,

Chris Hismicher
0731.088.089

Attached Files



#5
Alighieri

Alighieri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.10.2007
[quote name='_TCornel_' date='Nov 20 2007, 19:23' post='3678020']
am trimis eu un mail uite raspunsul:

Buna ziua,
Va trimit un atasament cu lista detaliata de preturi (TVA inclus). Acestea difera in functie de suprafata, etaj si amplasare (scara A, B sau C).

Rezervarea se face contra sumei de 2000 euro, se plateste in trei zile lucratoare de la semnarea Contractului de rezervare si este valabila 10 zile lucratoare.

Salutare,

Comparand pretul unui 3 camere (86mp util; cel mai mare posibil) cu ce e prin oras, mi se par un pic cam scumpe. Peisajul o fi superb cum spunea cineva mai sus, dar modul in care sunt dispuse apt in blocuri e usor cam incomod (deschiderea intre aripi e cam mica, cel putin din planuri). Probabil privelistea merita mult mai mult decat niste blocuri (eventual case). Revenind, am senzatia ca e cam ,,umflat,, pretul raportand la zona. Daca tot e sa te muti outside the city, macar sa o faci pt un confort adevarat. Altfel, de ce nu ne-am muta in blocuri la Tancabesti???

#6
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Stati linistiti ca nici pesisajul nu e superb: lacul din fata e o mizerie, mai tot timpul insalubru sau golit pe jumatate de lasa sa se vada mizeriile acumultate. Iar zona este intre alte vile, personal cred ca va arata ca naiba...Locuiesc in Mogosoaia si am fost tentat si eu de proiect insa cu lacul acela in fata....e durere.
Pe de alta parte observ o marire spectaculoasa a preturilor desi la banii pe care ii dai pe un apartanment ii dapi lejer pe o casuta. Am vazut si in Chitila Residetzul lui Tiriac si m-a uimit pretul IMENS pe care il cere pe un apartament la bloc dar mai ales larghetea in termene: de la 6 luni in sus la ei iar daca tu nu achiti in 5 zile incep penalizarile. Pe de alta parte cei de la Residentz nu putea sa imi spuna un nivel de cheltuilei de intretinere ci doar ca trebuie semnat contract de exclusivitate cu ei...Nu imi  imagina Tiriac asa TEPAR, efectiv asta a fost senzatia la prezentare. O goana dupa BANI fara acoperire si cu minciuni de genul: nu mai sint decat cateva apt libere, dar da ca insist poate mai gasesc ceva...

Edited by cdan, 05 January 2008 - 22:12.


#7
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.01.2008
Salutare,

si eu sunt interesat de achizitionarea unui apartament..
primul pe lista fusese Confort City insa cand am auzit de mirosurile care se perinda prin zona am zis ca mai bine dau cateva mii de euroi in plus si am macar verdeata si aer curat..

zicea cineva mai sus care e din Chitila ca lacul e mai mult secat si plin de gunoaie...e chiar adevarat?
cati metrii sunt de la drumul spre buftea pana acolo? e asfaltat tot? si cum e zona? am inteles ca sunt vile pe acolo dar asta nu ma deranjeaza.

a fost cineva acolo pe santier? care e stadiul?

ps: eu nu am auzit pana acum de acest dezvoltator "MB Dezvoltare"...stiti ceva de el? ce a mai construit ca sa cerem si parerea altora?

Multumesc

#8
sOnYcU

sOnYcU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.10.2006
salutare..

eu am sunat la ei pentru a ma interesa de o garsoniera..

ca si zona este destul de departe de centru.. ca si pret ar fi de discutat.. in functie de dotari, de calitatea materialelor folosite etc..

nevoie de masina este o cerinta obligatorie.. dar.. te costa 6.000 de euro.. cea supraterana.. suma care este semnificativ mare..

cat despre lac nu stiu in ce stare se afla, si nici cat de inghesuit va fi acest complex rezidential.. va trebui sa fac o mica excursie pana acolo sa ma conving..

bafta

cristi

#9
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Si noi suntem foarte interesati de acest proiect. Am fost de cateva ori pe acolo si pare totul OK. Lacul, desi nu e mare, arata bine si cand se vor mai duce nuferii va arata si mai bine. Acum chiar sunt prea multi nuferi, in schimb este plin de pasari (rate salbatice cu pui, un deliciu). Ca si zona noua ne-a placut foarte mult. Este departe dar totusi OK. Pana la statia de autobuz este fix 1 Km (daca nu este masina, devine un detaliu important) si pana in Piata Victoriei 12 Km, masurati de noi. Deci, nu e chiar rau.
Daca nu dam peste vreun incovenient major la semnarea actelor, cam asta este alegerea noastra. Mai este cineva care a achitat avans sau rezervare? Ne-ar placea sa schimbam unele impresii.

#10
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Nu mai este nimeni pe aici care sa fi ales acest proiect?
Tocmai am primit o notificare pe mail ca va trebui achitata suma de 1200 RON pentru bransare la reteaua electrica. Acesti bani ar trebui achitati in 2 transe: 1000 acum si 200 la contractul final, pentru transferul contractului pe numele proprietarului final. Intrebarea mea este: suma ceruta este corecta? Cei care au mai avut astfel de contracte, aveti idee care este taxa "standard"?
Multumesc mult pentru orice fel de informatii.

#11
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.01.2008

View Postvulupe, on Aug 19 2008, 17:22, said:

Nu mai este nimeni pe aici care sa fi ales acest proiect?
Tocmai am primit o notificare pe mail ca va trebui achitata suma de 1200 RON pentru bransare la reteaua electrica. Acesti bani ar trebui achitati in 2 transe: 1000 acum si 200 la contractul final, pentru transferul contractului pe numele proprietarului final. Intrebarea mea este: suma ceruta este corecta? Cei care au mai avut astfel de contracte, aveti idee care este taxa "standard"?
Multumesc mult pentru orice fel de informatii.


sunt in aceeasi situatie ca si tine. sunt viitor proprietar si imi pun aceleasi intrebari.
ti-am trimis un private message.

#12
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Pana la urma noi am dat OK-ul pentru aceasta suma, am inteles ca se va achita o transa de 1000 RON in Octombrie si 200 RON imediar dupa finalizarea constructiei. Am primit un fiser Excel cu defalcarea sumelor si totul parea OK.
Pana acum au parut foarte OK cei de la MB Dezvoltare. Voi ce ati mai aflat? Inca nu sunt foarte convins ca termenul din Decembrie va fi respectat dar nici motive majore de ingrijorare nu avem.

#13
donkeyx2

donkeyx2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2008
Salutare!
Aveti idee daca subventia de 10.000 euro de la stat pentru cei sub 35 de ani se poate aplica si in cazul nostru(ca si voi, sunt un viitor proprietar)?
http://www.banknews....t_ipotecar.html

Multam!

#14
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.01.2008
si eu am aprobat pt ca vreau sa ma mut imediat cum e gata apartamentul. intr-adevar au parut foarte fair ca au prezentant desfasuratorul pt costul bransarii la curent.
problema care se pune: ce se intampla cu gazele si cu apa curenta/canalizarea? cand se incheie contractele? vom dispune de toate utilitatile la momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare?

in alta ordine de idei...si eu am dubii legat de termenul din noiembrie-decembrie. oficial au zis ca sunt in termen, pe santier arata bine si se misca insa daca intrebi muncitorii o sa iti spuna ca pana pe la jumatatea lui februarie nu se muta nimeni. si daca stai sa te gandesti au si ei dreptate pt ca cei care pun gresia si faianta mai au de pus inca vreo 2 etaje plus toate holurile blocurilor si terasele..ce sa mai vorbim de montarea instalatiilor sanitare si de parchet...de asfaltare etc.

#15
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Personal sunt convins ca pana la sfarsitul lui Decembrie nu va fi totul gata. Dar macar apartamentele, scarile si aleile de acces sa fie gata. Adica sa ne putem muta in conditii decente. Nu stiu cum e la voi dar in contractul semnat de noi sunt specificate penalizari de 400 EURO / luna pentru intarzieri. Si nu cred ca le va face placere sa le achite. Sanse insa sunt sa fie gata la modul rezonabil pana in Decembrie/Ianuarie. Ultima oara am trecut pe acolo Duminica si am vazut ca deja se pune gresie si faianta. Acum au inceput sa se miste repede si daca termina si fatada, atunci e de bine pentru ca nu mai depinde de vreme continuarea lucrarilor.

In ce priveste contractele pentru gaze/apa, vor veni si astea, nu-mi fac griji. Am vazut ca deja se lucreaza la canalizare si gazele sunt trase parca.
Donkey - cred ca acea subventie se refera la constructii (case) nu la apartamente in proiecte rezidentiale. Nu stiu sigur dar cam asa suna.

Voi ati mai observat/auzit ceva noutati? Noi mai avem de gand sa mergem si sambata pe acolo sa mai facem unele masuratori. Revenim cu noutati si sper poze.

#16
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Asa cum am promis, cateva poze: http://picasaweb.goo...tialLacDeNuferi#

Cam asta este stadiul acum. Au inceput sa puna gresie pe holurile de acces (pana la etajul 2 inclusiv era deja pusa), pe lateralul din stanga (spre capatul lacului) am vazut ca au inceput si zugravitul exterior/fatada. Culorile pentru fatada arata chiar OK, un galben si un maro pal care se potrivesc bine cu zona.
Am primit si tabelul cu taxele notariale - nu este cea mai placuta veste pe ziua de astazi dar asta e, ne asteptam la sume de genul asta.

Edited by vulupe, 22 September 2008 - 15:18.


#17
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Sa-l stapanesti sanatos ... :)

#18
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.05.2004
He he, merci mult. Si tu la fel sa (le) stapanesti sanatos. Sper sa iasa bine la final, acum inca suntem in faza de griji, probleme, plati, etc. Stii si tu cum e de fapt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate