Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3295
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Multumesc! E o fosta parloaga in curs de ingradire cu gladita si 'populare' cu zmeura, muri si vita de vie pe langa pomii deja plantati

#3296
Lucian_o

Lucian_o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.03.2007
am obs. ca frunzele(mugurii) la niste muri sunt galbene , le-am stropit acum o zi  cu cropmax dar nici o modificare ce poate fi.multumesc

Attached Files



#3297
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016
ai 4 variante, boala fungica, in general de la prea multa apa si infectii prin gradina, insecte\afide , lipsa substante pentru productia de clorofila adica ingrasaminte azot potasiu fosfor etc, sau a degerat partea superioara total sau partial dupa cum se vede si frunzele nu se mai hranesc normal. recomand o stropire cu un insecticid sistemic+un fungicid sistemic +un foliar cu microelemente si o mana de complez la baza amestecat in pamant cat de cat. Altceva nu ai ce sa faci . Topsin+calypso+foliar de exemplu. Pana acum trebuiau facute multe chestii, dar asta e. Succes.

#3298
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Oau, ai dat-o ca medicul care trateaza orice raceala cu antibiotic. M'a pardon. Daca nu vezi gazele/larvele pe la plante scutestele de insecticide date a'napoda. Daca ai aplicat un foliar gen Cropmax, ai rabdare pana la 6-7 zile sa vezi si rezultate. Daca ai de gand sa consumi in familie fructele cumparam ingrasamant organic (Orgevit, Italpolina, Siforga). Mai stropeste daca Cropmaxul nu este de randament cu Trainer, Auxym eventual Scudo. Dar prima data identifica problema si lasa-le dracu' de chimicale, ca ne conservam de tot...

#3299
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Nu. Nu exista nici un afide , nu exista nici o boala fungica ...sau alta insecta ... poti sa le dai si cu aghiasma sau orice alta substanta tot nu.si vor reveni . Plantele dumitale au fost intrate in vegetatie si au fost afectate de frig ,    intr.un cuvant, sunt degerate  ....
Nu spera  la vreo revenire miraculoasa si nu le otravi cu tot felul de chimicale ca n.au nici o sansa m Aplica tratamentele  normale ... pe cresterile de la baza  lastarilor pt ca ele vor fructifica ...

#3300
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Am si eu o intrebare pot ca sa bag in aceeasi pompa cropmax , topsin , dithane, calypso.

#3301
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.10.2016

 hagidelarovinari, on 05 mai 2018 - 18:04, said:

Am si eu o intrebare pot ca sa bag in aceeasi pompa cropmax , topsin , dithane, calypso.
da si ca sa intelegi stropirea pe fiecare in parte ai asa..:cropmax foliar , topsin sistemic pentru o gama larga de boli fungice baziale in toata planta , dithane fungicid de contact pentru o gama mai usoara de fungi mana, fusarioza, diverse patari si inchiderea ranilor plantei ,taieturi ,vant etc, calypso insecticid sistemic si partial acaricid protejeaza planta pana la 2-3 saptamani. Nu intotdeauna substantele sunt compatibile , de exemplu cupricele le dai intotdeauna singure( alcupral, zeama bordeleza , champ s.a.m.d) dar in cazul asta este 100% sigur respectand dozele. Poti face si bio exista substante pentru asa ceva dar e mult mai greu stropirile pot fi si de trei ori mai dese. Cu hobistii de mai sus care au gura mare, sa nu stropesti deloc este necunoastere si lipsa a a invata un lucru corect in viata, dezinteres ,superficialitate ca sa nu zic lene si bataie de joc. Sau poti sa ii intrebi pe baietii care o ard cu eco daca ei se imbolnavesc de vreo boala sau infectie de ce se mai duc la doctor si iau antibiotice si alte combinatii de substante si pastile care sunt toate chimice? de ce nu beau cate un ceai de coada soricelului sau tei sau ciubotica cucului?:) , oare de ce?

#3302
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Multumesc fanfructe pentru raspuns

#3303
450exc

450exc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2018
Buna ziua, am plantat un rand de mur thornfree si unul de zmeura acum un an si ceva, deci sunt in al doilea an de vegetatie.
Zmeura pare a fi in regula pe cand murul pare a avea niste pete maronii pe tulpina aparute inca de anul trecut. Anul trecut l-am stropit de doua ori cred cu topsin si odata cu mospilan cand era mai mic iar anul acesta doar o data in aprilie cu topsin.
Atasez cateva poze cu el si m-as bucura daca as primi cateva sfaturi despre ce tratamente ar trebui sa-i fac.
Va multumesc!

Attached Files



#3304
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Am dat cromaxul pe caldura si au inceput sa paleasca murii. Isi vor mai revenii.

#3305
blackman82

blackman82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.10.2010
Cati ml de Cropmax  puneți la 10 l de apa pt mure ?

#3306
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Am pus un pahar de unica folosinta cred ca are 100 de miligrame ... la o pompa la vre0 20 de l de apa

#3307
blackman82

blackman82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.10.2010
Am văzut pe indicații intre 10 și 20 ml la 10 l de apa sa fi fost prea mult

#3308
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Se poate ... dar am vazut ca la vita de vie se baga 1l la hectar

#3309
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 07.09.2004

 hagidelarovinari, on 13 mai 2018 - 18:43, said:

Am pus un pahar de unica folosinta cred ca are 100 de miligrame ... la o pompa la vre0 20 de l de apa

Ai pus mult prea mult!!!! Acel litru la hectar se dilueaza cu 1000L apa pentru a ajunge la dilutia de 0,1%.

#3310
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Sa vedem dupa ploile astea daca isi revine ...

#3311
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 Lucian_o, on 25 aprilie 2018 - 21:57, said:

am obs. ca frunzele(mugurii) la niste muri sunt galbene , le-am stropit acum o zi  cu cropmax dar nici o modificare ce poate fi.multumesc
De la inghet. Alea vin taiate si ies mladitele noi.


#3312
Lucian_o

Lucian_o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.03.2007

 roman_roman, on 14 mai 2018 - 19:10, said:

De la inghet. Alea vin taiate si ies mladitele noi.
intr-adevar de la inghet , le-am taiat , deja sunt mladite noi

si dumi_dumi77 a avut dreptate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate